Yaşlı kedilere karşı yaklaşımımız farklı olmalı. Özellikle yaşlı kedi bakımı ve diyeti genç kedilere göre daha özenli olmalıdır.

Minik dostlarımızın bizim için önemini anlamak aslında çok zor değildir. Hayatımıza girdikleri günden itibaren onlarla ilgilenir ve onların sağlık problemleriyle uğraşırız. Hastalandıklarında bizde üzülür, iyileştiklerinde bizde iyileşiriz. Adeta evimizin bir neşesi ve evimize hayat getiren canlılar olmaktalar. Bu güzel canlılarla uzun yıllar geçirmek tabii olarak çok eğlenceli ve zevkli olabilmektedir. İnsanlara bir dost ve bir arkadaş edasıyla yaklaşmaları da onların insan hayatındaki önemli yerlerinden birisidir. Ancak gel gelelim doğanın ve Allah’ın koyduğu da bir kural var. Doğan veya yaşayan her şey ölür. Her canlının bir gün ölümü tadacağını düşünerek yaşaması gereken insanlar, minik dostlarının da öleceği günlere hazırlıklı olmalılar. Eğer minik dostlarınıza iyi bakarsanız o günler biraz daha uzakta kalır.

Minik dostlarımızın, o ölecekleri güne kadar yaşlanma ihtimallerini de göz önüne almalısınız. Çünkü minik dostlarımız her canlı gibi bir yaşlanma sürecine girmektedir. O yaşlanma süreçlerinde dostlarımıza iyi bakarak, onların sağlıklarını ve durumlarını iyi tutarak en azından bir süre daha yaşamalarını sağlayabiliriz. Bunun için yapılması gerekenleri biz sırasıyla belirledik. Zaten yaşlı dostlarımız için yapılması gereken şeylerde üç aşağı beş yukarı bellidir. Onların sağlıklarını diri tutmak adına, bizim de ciddi şekilde sağlıklarını korumamız gerekmektedir. En ideal dört maddeyi aşağıda sıraladık. Umarım sizde yaşlı minik dostlarınızın bakımına önem verir ve onların hayatlarınızda biraz daha kalmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü bu durum direkt olarak sizin ilginize ve minik dostunuza duyduğunuz sevgiye bağlıdır.

Yemeklerinde Aşırı Şekilde Et Ürünleri Olmamalı

Minik yaşlı dostunuzun artık sindirim sistemi problemleri olmaya başlamıştır. Bunun için sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Yemeklerinde mümkün mertebe eti çıkarmaya başlamanız iyi olacaktır. Çünkü yaşlı minik dostunuz artık eskisi gibi et yemeklerini çabuk sindiremeyecektir. Bu da onda ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına yol açabilir. En iyisi siz, sebze ağırlıklı ev yemeklerinizle yaşlı dostunuzu besleyin.

Yaşlı Kedilerin Bakımı
Yaşlı Kedilerin Bakımı

Gereğinden Fazla Sokakta Bırakılmamalılar

Yaşlı minik dostunuz artık eskisi gibi enerjik olmayacaktır. İlk zamanlarındaki gibi sokağa çıktığında hoplayıp, zıplayıp her yere tırmanamayacaktır. Aynı zamanda diğer genç kediler arasında da istenmediği için sürekli olarak diğer kedilerle dalaşma durumu da olacaktır. Böyle bir durumda yaşlı dostunuz eksisi kadar atak ve sağlıklı tepkiler veremeyebilir. En iyisi siz onu, evden olabildiğince az dışarıya çıkarın ki daha az zarar görsün.

Kumları Daha Narin ve Yumuşak Olmalı, Kristal Taşlar Kesinlikle Olmamalı

Yaşlı dostunuz artık temizlik konusunda da tembelleşeceği ve gerekli temizliği yapamayacak noktaya gelmeye başlamıştır. Yaşlı kedilerin, dillerindeki pütürlerin ve temizleme hücrelerinin zaman içinde zayıfladığı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur. Bu sebeple minik dostunuzun kesinlikle ve kesinlikle kristal kedi kumundan uzak durması gerekmektedir. Hem sizin sağlığınız hem de onun sağlığı ciddi oranda tehlikeye girecektir. Siz yaşlı minik dostunuz için mutlaka steril kum kullanın.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?