Diğer köpeklerden çok farklı olan uzun kulaklı köpekler, herkesi kendilerine hayran bırakıyorlar. Yazımızda uzun kulaklı 8 köpek cinsini açıkladık.

Cins köpeklerinin görünüşlerini incelediğimizde mutlaka diğer köpeklerden farklı olan bir özellikleri bulunur. Kimi köpekler kulaklarının çok uzun olmasıyla tanınır, bazı köpeklerde ip gibi upuzun tüylere sahip olmasıyla bilinirler. Her köpeğin kendine ait görünüm farklılığı olduğu için kolaylıkla tanınabilir ve adı hemen akla gelir.

Uzun ve büyük kulaklara sahip olan köpeklerin sayısı az oldukları için dünya çapında popülerlikleri vardır ve sahiplenme oranları da çok fazladır. Bu yazımızda uzun kulaklı köpek cinslerini tanıttık ve haklarında bilinmesi gereken birkaç özelliklerinden bahsettik.

1. Basset Hound

Basset Hound
Basset Hound

Dünyanın en uzun ve büyük kulaklarına sahip olan Basset Hound, boyutlarına göre kısa bacaklarıyla da dikkat çekiyor. Kulakları o kadar uzundur ki neredeyse patilerine kadar yakındır. Bu nedenden dolayı yürürken, kulakları bacaklarına çarptığı için sürekli kulaklarının da hareket ettiğine şahit oluruz. Duyu ve koku yetileri çok gelişmiş oldukları için geçmiş zamanlarda özellikle tavşanları avlamak için kullanılırdı.

Ailesine çok düşkündürler, fakat kibar ve sakin yapıları oldukları için koruma içgüdüleri oldukça düşüktür. Çevresindeki diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar ve kısa süre içerisinde birlikte çok güzel oyunlar kurabilirler. Basset Hound’un yüz ifadesi sanki yorgun veya uykusuzmuş gibi görünse de aslında çok sıcakkanlı ve hareketli köpeklerdir. Yürüyüş yapmayı veya nesne atıp yakalamaya bayılırlar.

2. Beagle

Beagle
Beagle

Sahibine dost ve yoldaş olabilen Beagle cinsleri, minicik suratları ve uzun kulaklarıyla çok uyumlu görünümleri vardır. Fazlasıyla hiperaktif özellikleri olduğu için asla yerinde duramazlar ve sürekli hareket halindedirler. Her zaman kulaklarını havada uçarken görürsünüz, çünkü uzun ve büyük kulaklara sahip oldukları için koşarken bağımsız olarak hareket ederler. Tam bir aile köpeğidir ve yaş grupları arasından en çok çocuklarla anlaşabilirler.

Beagle’lerin sahibi sakin ve hareketsiz ise yaşadığı ortamda çok mutsuz olurlar. Her daim sahibiyle vakit geçirmek isterler ve yorulmak nedir bilmedikleri için sahibini fazlasıyla yorabilirler. Bekçi köpeği olmadıkları için enerjilerini atamazlar, eğer bekçi köpeği olsalardı oyun oynamaya veya yürüyüşe çıkmaya halleri kalmayabilirdi. Eğitim seviyeleri orta derecededir, fakat yine de eğitim verilirse enerjilerini atabilirler.

3. Dakhund

Dakhund
Dakhund

Kısacık bacakları ve upuzun gövdesiyle ”Sosis Köpek” olarak adlandırılırlar. Görünümleri nedeniyle gerçekten sosise benzedikleri için çok komik ve ilginç vücut yapıları vardır. Uzun ve ince boyutları oldukları için eski zamanlarda dar alanlara saklanan hayvanları avlamak için kullanılırdı. Diğer köpeklerle hiç anlaşamazlar, hatta kendilerini tehdit altında hissettiklerinde aniden saldırganlaştıkları görüşmüştür.

Bağımsız ve inatçı gibi özelliklere sahip oldukları için eğitim seviyeleri oldukça düşüktür. Canları sıkıldığı zaman yüksek sesle havlarlar ve herkesin ona ilgi göstermesini beklerler. Yavruluk dönemlerinde sosyalleştirme çalışmaları yapılmazsa çocuklarla aynı evde yaşamaları oldukça zor olacaktır, çünkü sabır seviyeleri düşüktür. Dakhund’un kulakları uzun olduğu için çocukların çok dikkatini çeker ve kulaklarına dokunup onu rahatsız edebilirler.

4. İngiliz Cocker Spaniel

İngiliz Cocker Spaniel
İngiliz Cocker Spaniel

Dalgalı ve ipeksi tüy yapısına sahip olsalar da kulakları uzun oldukları için ilk bakıldığında tüyleri yerine, kulakları fark edilir. Son derece ve arkadaş canlısı olan İngiliz Cocker Spaniel’ler, sahibiyle ve diğer aile fertleriyle çok iyi dostluk kurabilirler. Yalnız kalma korkuları oldukları için her zaman sahibini takip ederler ve nereye gidiyorlarsa peşlerinden gelmek isterler.

Eğitilme seviyeleri yüksektir, çünkü sahibine düşkün oldukları için onu mutlu etmek adına her şeyi yapmaya hazırdırlar. Komutları hemen algılayabilirler ve sahibinden memnuniyet görebilmek için fazlasıyla heyecanlı davranırlar. Empati duyguları da çok gelişmiştir, bu sayede karşısındaki insanın ruh halini hemen anlayabilirler ve neşelendirmeye çalışırlar. İlk defa köpek sahiplenmek isteyen kişilere göre en uygun köpek cinslerinden birisidir.

5. Bloodhound

Bloodhound
Bloodhound

İz konusunda bir numara olan Bloodhound, burnu sürekli aşağıda gezerler. Sanki bir şey arıyormuş gibi heyecanlı halleri vardır ve öylesine iz peşindeyse bile mutlaka avlayacağı bir şey bulurlar. Dikkatli ve zeki oldukları için gözlerinden hiçbir şey kaçmaz. Dolayısıyla eğitime son derece açıklardır, iyi ve doğru eğitim sayesinde kısa sürede en zor komutları bile algılayabilirler.

Her yaş grubuyla çok iyi anlaşabilirler ve en yorgun olduğu zamanlarda bile kaliteli vakit geçirebilirler. Uzun kulak yapıları oldukları için çok hassaslardır ve insanların kulaklarına dokunmasını istemezler. Özellikle çocuklar kulaklarını çektiği zaman bir yere kadar sabrederler, fakat asla agresiflik göstermeden ortamı hemen terk ederler. Çok uysal yapıları oldukları için karşı taraftan da aynı sakinlikte iletişim kurmalarını beklerler.

6. Lhasa Apso

Lhasa Apso
Lhasa Apso

Eski zamanlarda kraliyet fertlerine eşlik eden Lhasa Apso, son derece iyi bir aile köpeğidir. Upuzun tüylerinden dolayı kulakları görünmese de uzun kulaklara sahiptirler. Boyutları küçük olmalarına rağmen diğer büyük köpeklere göre koruma içgüdüleri çok yüksektir ve bekçilik görevini kolaylıkla üstlenebilirler. Eğitime kapalı oldukları için agresif davranışları sergilediklerinde ceza vermek yerine sakince yaklaşmak gerekir.

Yabancı insanları ve hayvanları sanki düşmanmış gibi gördükleri için onlara havlama eyleminde bulunabilirler. Yaşadıkları ortama hiç yaklaştırmazlar ve hiç üşenmeden yorulana kadar koşturabilirler. Kulakları uzun oldukları için herkesin dikkatini çeker ve dokunmak istediklerinde izin vermezler. Sahibini çok sevdikleri için ona hiçbir şey için seslerini çıkarmazlar ama herkese kafa tutabilirler.

7. Kaniş

Kaniş
Kaniş

Dünya çapında çok popülerlik kazanan Kanişler, aynı zamanda en çok tercih edilen köpek cinslerinden birisidir. Süs köpeği olarak da bilinseler de aslında çok cesur ve korkusuz yapıları vardır. Gür tüylere sahip oldukları için kulakları pek görünmez ama dikkatli bakıldığında ne kadar uzun kulakları olduğu fark edilebilir. Sevimli görünümlerinin altında yaramaz bir çocuk ruhu yatıyor, desek hiç abartmış olmayız.

Heyecanlı oldukları için enerjileri yüksektir ve en ufak tepkiye bile fazlasıyla tepki verebilirler. Sahibiyle beraber oyun oynarken bile sanki oyunu kazanmak istermiş gibi kendilerini kaptırırlar. Yürüyüşe çıktıkları zaman her yeri koklarlar ve yabancı insanlarla karşılaştıklarında agresif tavırlar gösterebilirler. Çocukların yetişkin olmadıklarını bilirler ve onlara karşı sabırları çok yüksektir.

8. Danua

Danua
Danua

Kocaman görünümleri sayesinde herkesi korkutsalar da aslında çok sıcak bir kalbe sahiptirler. Almanya Mastifi oldukları için meydana geldiği ülkede popülerlik kazanmışlardır. Boyutlarının dev gibi olduklarına bakmayın, çünkü görünenin aksine çok sakin ve uysal yapıları vardır. Sahibine ve aile fertlerine karşı son derce saygılı davranışlarda bulunurlar ve eğitime açık oldukları için tüm komutları algılayabilirler.

Sinirlenmiş gibi dik kulaklara sahiptirler ama yana doğru düştüklerinde neredeyse boyun kısmına kadar uzun kulakları vardır. Son derece kaslı vücut yapıları oldukları için olası darbelere karşı çok dayanıklıdırlar ve kalıtsal hastalıkları dışında kolay kolay hastalanmazlar. Kendi başına dışarıya bırakılmamalı ve mutlaka tasmayla yürüyüş yapılmalıdır. Aksi halde hızlıca koşabilir ve büyüklüğünden dolayı insanları korkutabilirler.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?