Sizlere bu yazımızda ücretsiz kedi kısırlaştırmasının yapılıp yapılmadığı konusunda detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalıştık.

Bilindiği üzere, veterinerler kedi kısırlaştırması için belli bir ücret alıyor. Bu ücret, erkek kedilerde ve dişi kedilerde farklılık gösteriyor. Bazı insanlar, kedi kısırlaştırma ücretini ödeyebilecek maddi durumda olmayabilir. Bu konuda bazı belediyeler, ücretsiz hizmet veriyor. Size bu yazımızda ücretsiz kedi kısırlaştırma hakkında detaylı bir şekilde bilgi verdik. Fakat ücretsiz kedi kısırlaştırmasına geçmeden önce kedi kısırlaştırması nedir, bu konuda açıklama yapmak istiyoruz.

Kedi Kısırlaştırma İşlemi Nedir?

Kedi kısırlaştırması işlemi, erkek ve dişi kedilerde farklılık göstermektedir fakat temel amaç aynıdır. Kedi kısırlaştırması ile çeşitli problemlerin ve istenmeyen gebeliklerin önüne geçilir. Bu sebeple kedilerin uygun zamanlar dahilinde kısırlaştırma işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.

Dişi kedi kısırlaştırma işlemi bir veteriner tarafından yapılır. Kısırlaştırma ile birlikte dişi kedinin yumurtalıkları alınır ve dişi kedi, bir daha çiftleşemez. Bazı insanların kısırlaştırma işlemine soğuk bakmasının nedeni de tam olarak budur. Bu işlem, geri döndürülemez bir süreci kapsar ve bu sebeple bazı kedi sahipleri, kedilerinin böyle bir süreç içine girmesini istemez.

Erkek kedi kısırlaştırma işlemi de veteriner tarafından gerçekleştirilmektedir. Kediye, herhangi bir acı duymaması adına anestezi verilir ve kedi, bu şekilde herhangi bir acı hissetmeden operasyonu atlatmış olur. Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonları ile birlikte testisleri alınır ve dişi kediler gibi erkek kediler de bir daha asla çiftleşemez ve kısırlaştırma öncesi görülen davranışlarının birçoğu kısırlaştırma sonrasında zamanla azalır.

Kısırlaştırma İşleminin Faydaları Nelerdir?

Kısırlaştırma işleminin bazı faydaları bulunuyor. Bu faydalardan ötürü birçok kedi sahibi, kedisinin kısırlaştırılmasını istiyor. Öncelikle bir kedi kısırlaştırıldığında, yakalanması olası olan hastalıkların önüne geçilmiş olur. Örneğin dişi kedi meme kanseri ve rahim kanserine yakalanabilmektedir. Fakat kısırlaştırma sonrasında bu kanser türlerine yakalanma olasılığı azalır. Bunun yanı sıra kedilerin cinsel olgunluk dönemlerinde çiftleşmelerinin de önüne geçilir. Bir kedi, cinsel olgunluk döneminde başka bir kedi ile çiftleşmek ister. Fakat çiftleşme esnasında bazı bulaşıcı hastalıklar yayılır. Bu durum ise kedinin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedilerde Vitamin Eksikliği Belirtileri ve Vitamin Takviyesi

Bunun yanı sıra kedilerde görülen kızgınlık davranışları, kısırlaştırma sonrasında azalmaktadır. Ameliyat sonrasında ilk zamanlarda bu davranışlar devam edebilir fakat belli bir süre sonra bu davranışlar azalır.

Kısırlaştırma ile birlikte kedilerde görülen istenmeyen gebelikler önlenir. İstenmeyen gebelikler sonrasında pek çok yavru kedi, sahipsiz bir şekilde sokaklarda kalır. Bu ise yavru kedinin sağlığı için oldukça tehlikelidir. Yavru kedilerin sokakta sahipsiz bir şekilde kalmasının önlenmesi adına kedi kısırlaştırma işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Belediye Ücretsiz Kedi Kısırlaştırma
Belediye Ücretsiz Kedi Kısırlaştırma

Kedi Kısırlaştırması için En Uygun Zaman

Bilindiği üzere kedi kısırlaştırması her zaman yapılmaz. Kediler için uygun bir dönemde bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Peki kedi kısırlaştırması için en uygun dönem ne zamandır?

Kedinin çiftleşme isteğini takip eden süreç içerisinde kedi 6-7 aylık iken kısırlaştırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu süre, bir kedi için en uygun süredir.

Ücretsiz Kedi Kısırlaştırması Yapılıyor mu?

Bazı insanlar, ücretsiz bir şekilde kedi kısırlaştırması yapılıp yapılmadığını merak ediyor. Bu işlem için İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ilçe belediyelerdeki Geçici Hayvan Bakımevleri ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir. Sizler de ücretsiz kedi kısırlaştırma işleminden kediniz adına faydalanmak istiyorsanız eğer, Geçici Hayvan Bakımevine başvurabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda ücretsiz kedi kısırlaştırma konusunda bilgi vermeye çalıştık. Sizin bu konudaki deneyimleriniz neler? Bu deneyimleri öğrenmeyi çok istiyoruz. Deneyimlerinizi bizlerle yorum kısmında paylaşırsanız gerçekten çok minnettar oluruz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Ücretsiz Kedi Kısırlaştırma" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Murat

  Cins kedi olunca da yapıyor musunuz

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Nuray

  Büyükşehir Belediyesi Ücretsiz yapıyor. Semtinin belediyesi de yapabilir. Danışın.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Nuray

  Kedi kısırlaştırma operasyonundan sonra ne kadar süre içinde yara iyileşir ve hayvan dışarı salınır. Dikişler alınmalımı, alınmazsa hayvan kendisi sökermi dikişleri.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Guner

  Merhaba İstanbuldayım avrupa yakadiikamet ediyorum erkek kedimi kısırlaştırma istiyorum bedava veya uygun fiyatlı bir yer tavsiye edersiniz sevinirim

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba Burcu Hanım

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Fatma

  Bende İzmir Karabağlar’da oturuyorum. Kedimi kısırlaştırmak ve aşı yaptırmak istiyorum. Ücretini ödeyecek durumum yok durduramıyorum. Acil kısırlaştırma lazım yardımcı olur musunuz?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba kedimi kısırlaştırma istiyorum durumum yok Antalya’da ücretsiz yapan neresi var?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Fatma

  Merhaba, eşim borçtan dolayı cezaevine girdi 1 buçuk sene. 2 tane kızım var yolda küçük bir kedi peşimize takıldı çocuklar çok istedi babaları cezaevinde olduğu için çocukları üzmek istemedim. Yavru kediyi aldık zar zor geçiriyorduk zaten bu zorluklara rağmen kediyi sahip çıktım, büyüttüm 3 senedir bizimle. Eşim işi lokanta kiracıydık pandemiden dolayı sürekli kapandı çok borca girdik. Kiraların artması sebebiyle dükkan sahibi bütün mallarımıza el koyup bizi attırdı şu an hiçbir gelirimiz kalmadı. Kedim şu anda egzama oldu veteriner götüremiyorum birde kızgınlık döneminde ücretler çok yüksek olduğu için hiçbir şey yatıramıyorum. Ev kedisi olduğu için belediye yardım eder mi? kendimiz için bir şey istemiyorum kedim iyi olsun egzaması geçsin kızgınlık dönemi için kısırlaştırılsın bana tavsiye edeceğiniz bir yer var mıdır? mutsuzum bu yüzden.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, çok üzüldüm Allah yardımcınız olsun inşallah bolluk bereket içerisinde olursunuz en kısa sürede.
   Eğer belediyeyi ararsanız, durumu anlatırsanız size yardımcı olmazlar. Olsalar bile kedinizi geri vermezler, sokağa salacaklarını söylerler. Belediyeyi arayıp, kediyi sokakta bulduğunuzu ve hasta olduğunu söyleyerek belediyeye aldırabilirsiniz. Tedavi süresi bitince kediyi sahipleneceğinizi söylerseniz, belki yardımcı olurlar diye düşünüyorum. Bir şansınızı deneyin.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Paşa

  Benim 1 yaşında kedim var yeni yeni koku bırakmaya başladı ve annem hiç durmadan verelim diyor. Kısırlaştırmak istiyorum ama maddi durumum el vermiyor bu yüzden barınağa başvurdum onlar da alırız geri vermeyiz sokağa atarız diyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum…

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Buket

  Ev kedisine kısırlaştırmayı ücretsiz hiçbir belediye yapmaz, insanlara yanlış bilgi verilmemeli. Sokak kedisine de masraf çıkartıp yine ücret alıyorlar. Reklam yapmaya çıkan boyalı sözde hayvan severlere kanmayın.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Ben kendimi kısırlaştırmak istiyorum maddi durumumdan yaptıramıyorum. Belediyeye çok başvuru yaptım ama sahipli kedileri kısırlaştıramıyoruz dediler. Bunun için sizden yardım istiyorum teşekkürler.