Kedi bakımı hakkında yapılan en yaygın hatalardan biri herhangi bir şampuanla yıkamaktır. Kedilere özel şampuanlar olduğunu biliyor muydunuz?

Kediler cinslerine göre farklı tüy uzunluklarına sahiptir. Tüyleri uzun ve sık olan kediler daha çabuk kirlenir ve sık sık bakım yapılması gerekir. Tüyleri kısa olan kedileri de düzenli olarak yıkamanız önemlidir. Kediler kirlendiklerinde kendilerini yalayarak temizlemeye çalışsalar da bu durum temizlenmeleri için yeterli olmayacaktır. Peki, kedileri nasıl yıkamalıyız? Hangi şampuanları kullanabiliriz? İşte bilmeniz gerekenler…

Kediler Hangi Şampuanlarla Yıkanabilir?

Kediler genellikle yıkanmayı sevmezler ancak kedi sahiplerinin düzenli olarak yıkaması, onların sağlığı açısından oldukça önemlidir. Düzenli temizlenmediklerinde tüylerinin dokusu bozulur, düğüm olur, zamanla tüy dökülmesi meydana gelir. Tüyleri birbirine dolaştığında tararken kedinizin canını yakabilirsiniz. Tüm bu sorunların önüne geçmek için yapmanız gereken evcil hayvanınız için bakım düzeni oluşturmaktır.

Peki Kedi bebek şampuanı ile yıkanır mı? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Yıkama konusunda genel bir yanılgı vardır: kedileri yıkarken bebek şampuanları kullanılır veya herhangi bir şampuan tercih edilir. Ancak bu durum kedinizin tüylerinin daha çok yıpranmasına sebep olacaktır.

Kedilerin bedenleri oldukça hassas ve tüyleri yumuşaktır. Bu nedenle kullanacağınız şampuanın pH değeri, onların bedenlerine göre olmalıdır. Normal şampuanla kedi yıkanır mı: kedinizin tüylerinin daha sağlıklı, canlı ve parlak olması için ona özel bir şampuan alabilirsiniz. Birçok kedi şampuanı her yaşta kedi için kullanabileceğiniz alternatif çözüm sunar. Genellikle içerikleri bitkiseldir ve diğer şampuanlar gibi kimyasal bir içeriğe sahip olmadığı için kedinin cildine hiçbir zarar vermez.

Kedi Şampuanı Nasıl Seçilir?

Kedinizi yıkamaya karar verdiniz ve şampuan kullanmak istiyorsanız mutlaka kedi şampuanlarına göz atmalısınız. Bu ürünlerin Ph dengeleri kedilerin zarar görmesinin önüne geçer. Dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise hangi yaşta kedilerin kullanabileceğidir. Bazı ürünler 12 aydan büyük kediler için kullanılır. Eğer yavru kedinizi temizlemek için kullanacaksanız seçiminiz mutlaka yavru kedilere özel ürünlerden yana olmalıdır. Aksi takdirde kullandığınız ürünler vücuduna ve tüylerine zarar verebilir. Şampuan seçimi için en iyi kedi şampuanları arasından seçimizi yapabilirsiniz.

Kedi Bebek Şampuanı ile Yıkanır mı?
Kedi Bebek Şampuanı ile Yıkanır mı?

Yıkanmayı Sevmeyen Kediler için Şampuan

Kedi cinslerinin bir kısmı uzun, parlak ve canlı tüylere sahiptir. Ancak zamanla tüyleri kirlenir ve bakım yapılmadığında doğal dokusunu kaybeder. Bu nedenle kedinizi düzenli olarak yıkamanız tüylerinin her zaman canlı görünmesini sağlar. Eğer kediniz banyo yapmaktan keyif almıyor ve sizi çok zorluyorsa kuru şampuan ile temizleyebilirsiniz. İnsanlar için üretilen kuru şampuanlar gibi kullanabileceğiniz kedi ürünleri de vardır. Bu ürünleri kedinizi suyun altına girmekten kurtararak kullanabilir, tüylerinin canlı ve temiz görünmesini sağlayabilirsiniz. Kuru şampuanları durulamanıza gerek yoktur ve özel üretildikleri için evcil hayvanınızın sağlığına zarar vermez. Ancak sürekli bu ürünleri kullanmanız doğru olmayacaktır. Kedinizin temizlenmesi için mutlaka su ile temizlemeniz gerekir.

Kedi şampuanı tercihlerinizi yorumlar altında paylaşabilir ve diğer takipçilerimize fikir verebilirsiniz. Aynı zamanda bu konuda yaşadığınız deneyimler, zorluklar veya merak ettikleriniz varsa bizimle her zaman yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedi Şampuanla Yıkanır mı?".
  • Cemre

    Benim köyümde kedi var.