Nebelung kedisi karakteri, uyku düzeni, beslenmesi ve hakkında bilinmesi gereken her şeyi yazımızda bulacaksınız.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik60
Oyunculuk70
Bakım İhtiyacı60
Sıcakkanlılık30
İlgi İhtiyacı50
Miyavlama60
Taranma İhtiyacı60
Hareketlilik70
Kıl Dökülmesi60
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık80
Özgürlük Düşkünlüğü50
Hayvanlarla Dostluk80
Arsızlık80
Çocuklarla Dostluk60
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk20
Sosyal ihtiyaçlar60

Nebelung kedisi, çok farklı bir görüntü ve havası olan, ülkemizde ya da etrafımızda da pek sık rastlanmayan bir kedi ırkındandır.

Nebelung Kedisi Tarihçesi

Bir kısmı uzun bir kısmı kısa olan tüyleriyle dikkat çeken ve adını Almanca “sis yaratığı” olarak alan farklı bir kedi türüdür. Henüz çok yakın bir tarihte tanınmış olan Nebelung kedisi doğum tarihi itibariyle 1980’li yıllara dayanıyor. Domestic shorthair kedisi yani nam-ı diğer kısa tüylü kedi olduğu bilinen bir kediyi oğluna doğum günü hediyesi olarak alan Cora Cobb, kediyi mavi rus kedisi ile çifleştirmiştir. İki farklı kedinin birleşmesinden doğan yavru kedi sahibi Cora Cobb’un epey ilgisini çekmiş olacak ki, zaman içerisinde bu yavruların ün salmasını sağlayacak olan kişi yine Cora Cobb olacaktır çünkü. Bir hayli ilgi çekici olan yavru kedinin tüyleri, uzunlu kısalı sıralanmış ve çok güzel bir buğulu gri renge sahipti. Yavru kedi büyüdükten sonra tekrar çiftleşip yavruladığında yine aynı türde kedilerin doğduğunu gören Cora Cobb, bu kedi türünü himayesi altına almaya karar verdi. Başvurması gereken tüm mercilere danıştıktan sonra Nebelung türünün çoğaltılması için özel bir çiftleştirme programı başlatıldı. İlgili dernek ve kurumların tümüne yapılan başvurular neticesinde 1987 yılında kabul edilmesinin ardından, artık ismini almış ve Uluslararası Kedi Birliği tarafından yeni görülen bir ırk olarak tarihte yerini almıştı.

Cora Cobb, keşfedilmesini sağladığı kedisi ile uzun yıllar pek çok kedi organizasyonlarında yer almıştır. En son 2011 yılında Uluslararası Kedi Etkinliklerinde bu cazibedar kedinin tanıtılmasından sonra iyiden iyiye ünlenen Nebelung kedisi ve üreticisi hanımefendi, belli dallarda şampiyonluk mertebeleri de kazanmışlar.

Büyüleyici bir görüntüye sahip olan bu çocuklar, ilk bakıldığında tüy rengi ve kısmî fiziksel özellikleri olarak da klasik rus kedilerini andırsa da aslında tüy boyu ve yapısı itibariyle bambaşka türde kedilerdir.

Herkes tarafından dikkat çeken ve nadir bulunan türlerden olan Nebelung, sahiplenildiğinde dehassas ve cana yakın yapısıyla herkesin gönlünü fetheden türden bir güzellik. Ancak bu özel türü sayıca az olduğundan ülkemizde bulmak pek kolay değil. Özellikle İngiltere ve Amerika’da sıkça rastlamak mümkün.

Nebelung Kedisi Karakteristik Özellikleri

 • Utangaçtır: Evet yanlış okumadınız. Bu hassas ruhlu tatlı kedi anlamlı ya da anlamsız bazen durup dururken başını öne eğip öylece kalabilir. Ya da bulunduğunuz ortam gürültülü olduğunda, o da ürküp oradan soyutlanmak ister gibi, bir duvar kenarına gidip size arkasını dönüp saatlerce o şekilde durabilir. Ya da en basitinden eve tanımadığı, aşina olmadığı bir konuk geldiğinde koltukların arkasına saklanabilir.
 • Uykucudur: Özellikle temiz, havadar ve kendi güvenli alanında uyumak onun için vazgeçilmez bir ritüeldir. Uykusu gelince, yetişkin bir insan gibi kendi yerine gidip uzun saatler boyu uyur.
 • Enerjiktir: Uykusunda dahi kıpır kıpırdır. Ancak uykusundan arta kalan zamanlarda ritmik dinamik davranmak onda her zaman görülen bir haldir.
 • Musluğa ağzını dayayıp kana kana su içmeyi çok sever.
 • Gezmeyi sever.
 • Sahibiyle ve onunla yakından ilgili olan kişilerle yürüyüş yapıp gezmekten, yeni oyunlar oynamaktan çok zevk alır.
 • Uyumludur.
 • Oyun oynamayı çok sever. Ama aynı oyunlar onu sıkabilir ve bu yüzden sık sık yeni oyun beklentilerine girer.
 • Keşfetmeyi çok sever. Evde her odayı, her alanı gezip yeni şeyler keşfetmekten büyük bir zevk alır. Yaramazlık yapmak ya da etraftaki eşyalara zarar vermek amacıyla değil ama tabi ki o bir kedi olduğundan olası ufak tefek kazalara hazırlıklı olmalısınız.
 • Naziktir. Her ne kadar çok hareketli, maceraperest, oyunbaz ve enerjik bir kedi olsa da tüm bunları keşfetme arzusuyla yapar ve sert tutumları yoktur.
Nebelung

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Alıştığı insanlar dışındaki herhangi birisine karşı çok çekingen ve utangaç olduğunu söylemiştim. Ama eğer yeni birisiyle onu tanıştırırken sabırlı ve ılımlı davranılırsa kısa bir sürede yeni dostuna alışmakta zorluk çekmeyecektir. Kısa zamanda sıcakkanlı bir yaklaşımla size olan sevgisini hissettirecektir. Çocuklar ile iletişimi iyidir, oyun oynamayı da sever. Fakat yine de yaşça çok ufak çocuklarla yalnız bırakılmamasında fayda var. Ebeveyn ya da bir bakıcı nezaretinde olsalar hem Nebelung kedisi için hem de küçük çocuğunuz için çok daha güvenli bir ortam sağlamış olursunuz.

Evcil hayvanlarla sonradan dost olması biraz zordur. Çünkü hassas ve içine kapanık bir kedi olan Nebelung kedisi, başka hayvanların bulunduğu bir yaşam alanında ne durumda olacaktır bunu kestirebilmek biraz güç. Ancak henüz doğduğu zamanlardan başlayarak, evcil bir kedi ya da köpek ile gayet iyi arkadaş olmalarını sağlayabilirsiniz. Yeni şeyler görmeye ve keşmetmeye epey açık olduğundan, ev arkadaşıyla bol bol oyunlar oynayıp eğlenecektir.

Nebelung Kedisi Fiziksel Özellikleri

Mavi Rus kedisini andıran simasıyla Nebelung kedileri, çok zarif bir görüntüye sahiptir. Kaslı ve keskin kıvrımlara sahip gövdesi oldukça çarpıcıdır. Mavi Rus kedisinden en ayırt edici özelliği tüylerinin farklılığı ve ince uzun yapıdaki vücut hatlarıdır. Birbirine benzeyen tüm kedileri de kendi içlerinde karşılaştırdığımızda, Nebelung kedisi görsel olarak farklılığını açık bir şekilde gözler önüne seren özgünlüktedir.

Nebelung

Görünüm ve Vücut Yapısı

Nebelung kedisi, ince ve uzun formdaki kol ve bacaklarındaki tüylerin değişik şekillerdeki dizilimiyle bambaşka bir güzellikteki minik dostumuzdur. Arka bacakları ön bacaklarına göre çok daha ince bir yapıdadır.

Tüy rengi genel olarak gri- gümüş tonlarının açıklı koyulu hallerini barındırsa da, tüyleri kendi içinde ufak tefek çeşitliliğe de sahiptir. Nebelung kedisinin tüy renkleri şöyledir:

 • Duman rengi,
 • Mat ve koyu gri renkte,
 • Mat ve dumanlı mavi renkte,
 • Canlı ve nispeten mat olmayan gümüş tonda olmak üzere birkaç grupta ele alabiliriz.

Renklerinin çok çeşitli tonlarda olmaması aslında kendine has estetik görüntüsünün en büyük ayrıştırıcı özelliğidir. Daha sık rastlanan tüy rengi ise mat duman rengidir. Zaten hatırlayacaksınız; Almanca’da Nebelung “sis yaratığı” demekti.

Yüz ve Kafa Yapısı

Adeta küçük bir aslanı andıran ve boynuna yele gibi dizilmiş tüyleriyle fantastik ve de çok havalı bir melektir. Yüz hatları girintili çıkıntılı, dışa doğru ve belirgin elmacık kemikleri ile karakteristik bir yüze sahip. Kafası ince ve orta büyüklükte. Burnu çok büyük olmamakla birlikte belirgin bir kemikli yapıya sahiptir. Ama zarif yüzüne göre kulaklarının biraz büyük, yaygın ve sivri olduğunu söyleyebiliriz. Ağzı küçük ve muntazam bir şekildedir. Bıyıkları ise bembeyaz ve upuzundur. Yuvarlak şirin gözlerinin rengi; açık yeşil, fosforlu yeşil ve sarı tonlarda olmak üzere karşımıza çıkıyor.

Ağırlığı ve Boyutları

Kaslı ve aynı zamanda kemikli vücut kıvrımları olan kedilerdir. Tüylerinin de uzun ve bol olmasının etkisiyle kiloları çok değişkenlik gösteren uç rakamlarda olabiliyor. Bu yapı ve metabolizmasından kaynaklı olsa da, çoğu zaman beslenme şekillerine göre değişkenlikler içine girebiliyor. 3 kiloluk bir Nebelung kedisi görebileceğiniz gibi, 10 kiloluk bir obur afacana da rastlayabilirsiniz. Ama ortalama bir aralık söylemek gerekirse yaklaşık olarak 5 ile 8 kilo arasında olanlarıyla karşılaşmanız çok daha olası. Bacak ve gövdesinin uzun olduğunu hesaba katarsak, onu uzun boylu kedi kategorisine koymamız isabetli olacaktır.

Yüz ve bedeninin orantı uyumuna bakacak olursak gayet intizamlı ve zarif bir görüntüyle karşılaşıyoruz.

Nebelung Kedisi Bakımı

Bakımı, tüyleri uzun olduğu için bir miktar disiplin istiyor. Ancak bu sizi zorlayacak ya da yoracak türden değil. Uzun tüy daha çok döküleceği için, tarama sıklığınızın haftada 2 veya 3 kez olması uygun olacaktır. Daha az taramanız tüylerin çok karışık bir hal almasına, haftada 2-3 kezden daha sık taramanız ise cildinin tahriş olmasına sebep olabilir. Aman dikkat edin! Tırnakları çok çabuk uzayabilir. Bu da evdeki eşyalarınıza ve kedinizin kendisine zarar vermesine neden olacağı için çok uzamasına fırsat vermeden, sizin belirleyeceğiniz belli aralıklarla sakin bir şekilde tırnaklarını kesmelisiniz. Kulak temizliği kesinlikle sivri bir şeyle ya da yıkamak suretiyle değil, küçük, az nemlendirilmiş temiz bir bezle ve yüzeysel yapılmalıdır.

Nebelung kedisi çok titiz bir kedidir ve yaşam alanında alışagelmediği bir dağınıklık ya da kir gördüğünde keyfi kaçabilir. Bunu genel tavırlarından hemen fark edersiniz. O nedenle temiz ve sağlıklı bir ortam sunun.

Nebelung kedileri su çok yoğun ve tazyikli gelmedikçe yıkanmada pek bir problem yaşamaz. Ama yüzüne gözüne gelen sudan pek hoşlandığı da söylenemez. Uzun tüylere sahip olan bu arkadaşımız diğer kedilere göre daha sık kirleneceği için gerektikçe yıkayabilirsiniz. Ama ayda 1 ya da 2 kereden fazla yıkamamaya özen gösterin. Ve tabi ki yıkayacağınızda oda ısısı ile su ısısını uygun bir seviyede tutun. Kedi şampuanı kullanmayı ihmal etmeyin. Su altında yıkanmak istemediği zamanlarda zorlamadan, kediler için özel üretilen kuru şampuan ile temizleyebilirsiniz.

Nebelung

Bakım Maliyeti

Bakım maliyeti, diğer kedilere göre biraz daha masraflı olabilir. Tırnakları uzun ve kalın olduğu için kedi tırmığı ve tırmalamaya yönelik diğer çeşitli oyuncakları kesinlikle edinmelisiniz. İnternet üzerinden ve pet shoplarda kolaylıkla bulabileceğiniz şeyler bunlar. Ayrıca suda yıkanmak istememe ihtimaline karşın kuru şampuan da alın, dursun bir kenarda. Elbet kullanmanız gereken bir zaman olacaktır değil mi?

Beslenme

Uzun tüylü kediler yapı ve genlerinden dolayı farklı içerikteki mamalar yerler. Hangi türde ve hangi markanın mamasını vermeniz gerektiğine dair veterinerinizden bilgi almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Yağ ve şekerden değil, protein ve faydalı amino asitlerden zengin içerikli besinler tercih etmeniz Nebelung kedisi ve onun güzel tüyleri için en doğru karar olacaktır.

Uyku

Bu şirin şey, uykucu mu uykucu bir minik dostumuzdur. Ancak uyumayı çok sevmesine rağmen kendi düzeninden uzakta bir yerde olduğu zaman uyumakta direnir. İster istemez uykusunu alamadığı için huysuz ve mutsuz bir hale bürünüp içine kapanır. Hatta hem stres hem de yeterince uykusunu alamamasından kaynaklı olarak enerji kaybı yaşar ve hastalanabilir. Kedinizin bu şekilde perişan olmaması için onunla bir bebek gibi ilgilenip günlük rutinini aksatmadan aradığı düzeni ve kendi yatağında uyumasına olanak sağlamalısınız. Nebelung kedisi, günlük olarak 18 saate kadar uyuyabilir. Çok uyuması sizi korkutmasın, bu onun yapısında var.

Temizlik

Nebelung kedisi, hemen hemen diğer tüm kediler gibi temiz bir kedidir. Suyu sevmesi de bunun en büyük kanıtlarından. Yatağındaki, odadaki, oyun oynadığı alandaki, mama yediği ve su içtiği kaplardan tutun her nerede bir pislik görürse görsün bu onu rahatsız eder. Kendi kendisini de çok iyi temizlemeyi bilir. Sadece tüyleri uzun olduğu için, sizin onu belli periyodlarla ve aksatmadan düzenli bir biçimde kedi tarağı ile taramanız gerekir. Aksi takdirde tüyleri kontrolsüz bir şekilde dökülecektir. Ve bu onun suçu değil.

Nebelung

Nebelung Kedisi Sağlık Durumu

Nebelung kedisinin genetik olarak bir hastalığı ya da hastalığa yatkınlığı yoktur. Ancak hareketli olmayan türlerinin obeziteye varabilecek kilo problemleri olabilir. Bu yüzden ona dolaylı olarak egzersiz yaptırmak adına bol bol oyunlar oynayın.

Sağlık Sorunları

Bu cinsin bilindik bir hastalığı bulunmaz. Ancak kilo almaya çok müsait yapıları vardır. Bu nedenle yavrunuza mama verirken dikkat etmenizde fayda görüyorum. Olası rahatsızlık semptomlarına karşın rutin kontrollerin aksatılmamasını da mutlaka öneriyorum. Evet, kalıtımda türe özgü bir hastalık bulunmasa da her canlı aynı şeyleri yaşamaz değil mi?

Nebelung
Nebelung

Yaşam Süresi

Günde yaklaşık olarak 75 ile 125 gr arası protein almalıdır. Bu sınırların altına düşmek yetersiz beslenme kaynaklı halsizliklere ve sağlık sorunlarına yol açar. Üst sınırın fazlası ise kilo almasına sebep olacağından ya hareketini arttırmasını sağlayacaksınız ya da yeterli bir beslenme programı düzenleyip buna sadık kalacaksınız. Zaten oldukça sağlıklı bir bünyeye sahip olan Nebelung kedisi, kilo kontrolünü iyi sağlayabilirseniz 12 ile 16 yıl arası yaşayabilir. Ne demişler:

Nerde hareket orda bereket!

Tam bir tüy yumağı, hem tatlı hem asil bir görünümde olan, pençelerinde adeta bir püskül gibi süslü tüyleri olan Nebelung kedisi; bu haliyle harika bir görüntü sergilerken, tatlı ve narin karakteriyle de gönlünüze taht kuracak. Üzerine serilmiş kat kat yumuşacık tüyleriyle sevmelere doyamazsınız. Bu havalı çocuğumuz sizin en iyi arkadaşınız olacak.


Evinizde Nebelung kedisi besliyorsanız, onlar hakkında yorumlarınız ve yaşadıklarınızı benimle paylaşmanızı diğer takipçilerimiz adına sizden rica ediyorum. Belki sayenizde, bir takipçimiz daha masum meleği için daha uygun yaşam koşulları oluşturabilir ha? Ne dersiniz?

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Nebelung".
 • Harun Coşkun

  Benim Nebelung kedimin adı Uzay. Bana karşı sevgi pıtırcığı önümde yatar, yuvarlanır ama bazen de elime ayağıma atlar ısırır. Sağı solu belli olmuyor. Eve gelenleri iki koklar sonra umurunda olmaz. Utangaçlığı yok, pek titiz olduğu da söylenemez öğrenci evimin pisliğine alıştı sanırım 🙂 Geceleri enerji patlamasından sağa sola koşturur perdelere tırmanır öğlen genelde yatar ama oyun oynamayı çok sever. Son olarak çok pis boğaz her yemeğime dadanır kendi mamasını yer yetmez benimkinden de ister şuan 1 yaşında 6 kg. Diğer kedilerle kıyasladığımda patileri ve boyutu çok büyük oğluşumun. İnşallah mutlu ve uzun bir ömrü olur onu çok seviyorum ♡

 • Duygu

  Benim de Nebelung cinsi olduğuna karar verdiğim bir kedim var çok mu çok tatlı uysal uykucu ve bir o kadarda oyuncu henüz 4 aylık şimdiden tüyleri o kadar belirgin ki gıdısında adeta aslan gibi kürkü var evimizin minik meleği.

 • Ece Eren

  Merhaba, benim kedim de Nebelung. Adı gece, şimdiye kadar hiçbir yerde görmemiştim, benim için yeri çok ayrı ve çok akıllı bir kedi. Her gece benimle uyuyordu, fakat onu hastalık sebebiyle kaybettim, evime bir daha kedi almadım. Hala onu çok özlüyorum 😢

 • Abdullah

  Hangi ırkla çiftleştirmek lazım?

  • Anonim

   Bizim arkadaşımızın var. British Shorthair ve Scottish Fold’la çiftleştirdiler. Yavrularda bir sıkıntı çıkmadı.