Zeus, Artemis ve daha niceleri… Makalemizi kedisine mitolojide yer alan tanrı ve tanrıçaların isimlerini vermek isteyenler için derledik.

Mitolojide yer alan karakterler ve onların güçlü yapısı insanların dikkatini oldukça çekmekte. Mitolojinin doğruluğu yanlışlığı tartışılsa da mitolojik karakterler kedi sahiplerinin de oldukça ilgi odağında. Bir kedinin adını seçerken, hangi adı seçeceğimizden emin olamayabiliriz. Kediniz için başka bir isim ya da yeni bir isim seçmek isterseniz bir çok farklı mitolojiden kedi ismi seçerken yararlanabilirsiniz. İnsanlar, bebekler için isim seçerken de birçok efsaneden faydalanabiliyorlar. Türk mitolojisi, Yunan mitolojisi, Hint mitolojisi, İskandinav mitolojisi vb. mitolojilerden birçok farklı ismi araştırdık ve sizin için en yaratıcı olanlarını derledik. Mitolojik karakterlerin anlamlarına ve özelliklerine de makalemizden erişip kedinize kolayca isim seçebilirsiniz.

Daha Fazlası: Kedi İsimleri – En Popüler 850 Kedi İsmi!
Mitolojik Erkek Kedi İsimleri
Mitolojik Erkek Kedi İsimleri

Mitolojik Erkek Kedi İsimleri

 1. Apollo: Apollo, Yunan mitolojisinde müziğin, sanatın ve kehanetin tanrısıdır. Kedinizin entelektüel bir tavır sergilediğini düşünüyorsanız Apollo’nun kedi olarak dünyaya tekrar geldiğini söyleyebiliriz!
 2. Poseidon: Yunan mitolojisinde denizler tanrısıdır. Dalgaları yönetir, fırtınalar yaratır, depremleri kontrol eder.
 3. Vulcan: Roma mitolojisinin ateş tanrısıdır. Genelde agresif ya da sağı solu belli olmayan, severken aniden sinirlenebilen erkek kedileriniz için bu ismi seçmenizi öneriyoruz.
 4. Hermes: Hermes, Yunan mitolojisinde hırsızların ve tüccarların tanrısı olarak bilinir. Bilinen en kurnaz ve en hızlı tanrıdır, bu yüzden Zeus’un habercisidir.
 5. Uranüs: Yunan mitolojisinde gökyüzü tanrısıdır Uranüs. Kulağa çok hoş gelen Uranüs kelimesi, kedinizin tanrılığına tanrılık katacak.
 6. Ares: Ares, Yunan mitolojisinde savaş tanrısıdır. Barış tanrısı olan Athena’nın tam zıt karakteridir.
 7. Athena:Yunan mitolojisinde barış tanrısı olarak bilinir.
 8. Cupid: Roma mitolojisinin aşk tanrısıdır. Sırnaşık ve insan canlısı erkek kediler için oldukça uygun bir isimdir.

En Güzel Mitolojik Erkek Kedi İsmi

En güzel mitolojik erkek kedi ismi Hint mitolojisinden seçildi. “Shiva” Hint mitolojisindeki 3 büyük tanrıdan biridir ve gücü ve yok ediciliği temsil eder.

Daha Fazlası: Erkek Kedi İsimleri
Mitolojik Dişi Kedi İsimleri
Mitolojik Dişi Kedi İsimleri

Mitolojik Dişi Kedi İsimleri

 1. Lakshmi: Hint mitolojisinde erdem, bereket, sevgi ve bilgi tanrıçasıdır. Dişi kediniz için çok uygun ve farklı olacak bu isim aynı zamanda ona olan sevginizi de rahatlıkla hissettirecektir.
 2. Svaha:Hint mitolojisinde kül tanrıçasıdır. Ateş, evlilik ve hayat temsilcisidir.
 3. Artemis: Artemis, Yunan mitolojisinde doğa tanrıçasıdır. Diana olarak Roma mitolojisinde de karşımıza çıkmaktadır. Savaşçı bir yapısı olan Artemis’in vazgeçilmez eşyası okları ve simgesi geyiktir.
 4. Frigg: İskandinav mitolojisindeki en güzel tanrıçadır Frigg. Doğum, şifa ve kehanet tanrıçası olarak bilinir. Oldukça havalı olan bu tanrıça, asil olan dişi kedinize çok yakışacak.
 5. Sif: Bereket, tarım ve verimlilik tanrıçasıdır. Fırtına tanrısı Thor’un karısıdır.
 6. Afrodit: Yunan mitolojisindeki aşk ve güzellik tanrıçasıdır. Roma mitolojisinde Venüs olarak karşımıza çıkmaktadır.
 7. Flora: Yunan mitolojisinde çiçek ve baharı simgeleyen bitki tanrıçasıdır. Çiçek açan her bitki onun egemenliğindedir.
 8. Bellona: Roma mitolojisindeki savaş tanrıçasıdır. Türkçe karşılığı savaş çıkartandır. Agresif dişi kedilerinize çok yakışacağına inanıyoruz.
 9. Maia: Yunan mitolojisindeki yağmur perisidir. Mayıs ayı adını Maia’dan alır. Bizim için kulağa çok hoş gelen Maia ismi, kedinizin de ilgisini çekecektir. Bu tatlı ismi bir düşünün deriz.
 10. Hestia: Yunan mitolojisinde Zeus’un büyük ablasıdır. Tanrıçalar arasından en kibar olan Hestia, aile tanrıçası olarak bilinir. Kibar ve laf dinleyen dişi kedilerinize Hestia ismini verdiğinizde karakterini birebir yansıtacaksınız.

En Güzel Mitolojik Dişi Kedi İsmi

En güzel mitolojik dişi kedi ismi olarak tercihimiz tanrıça “Ops” oldu. Ops, Roma mitolojisindeki bereketlilik tanrıçasıdır. Söylemesi kolay ve kısa oluşu kediniz tarafından da çok sevilecek.

Daha Fazlası: Dişi Kedi İsimleri

Makalemizde ele aldığımız isimlerin çoğu mitolojik tanrı ve tanrıçalardır. Ancak bir çok farklı mitoloji vardır ve bir çok farklı görevi olan mitolojik karakter vardır. Bu karakterlerin isimleri kulağa hoş gelmekle kalmaz, hikayeleri de oldukça etkileyicidir. Bazı din ya da inançlarda kedilerin zaten günümüzün yaşayan tanrı ve tanrıçaları olduğuna inanılır ve büyük bir saygı duyulur. Bu bilgiyi kanıtlayamasak da onlara duyduğumuz saygı ve sevginin sonsuz olduğu da bir gerçek! İsmini ne koyarsak koyalım, onların varlığı bizi zaten fazlasıyla mutlu eder. Ne yaparlarsa yapsınlar, her hallerini severiz kedilerin. Agresif olması, iyi huylu olması ya da asil oturuşları sevgimizin değerini değiştirmez.

İsim bulmak zor bir durumdur, ancak bir o kadar da eğlencelidir. Mitolojik kedi isimleri denildiği zaman kedi sahiplerinin ilgi odağı olan isimleri sizler için bu makalede topladık. İster kendi kedinize bir isim olarak koyun, ister sokakta beslediğiniz kedilerinize bu isimlerle seslenin, tercih sizin. Siz de kedilerinize vermeyi düşündüğünüz ya da aklınıza gelen farklı mitolojik karakter ve isimleri yorum olarak yazabilir, kedi sahiplerinin veya yeni bir kedi sahiplenecek kişilerin faydalanmasına aracı olabilirsiniz…

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?