Eski Mısır kedileri benimseyen ilk toplum olarak biliniyor. İhtişamlı yaşamlarından esinlenerek Mısır da Kedi isimlerinin hangileri verildiğini biliyor musunuz?

Mısır da Kedi isimleri de en çok merak edilen kedi isimleri arasında yer alıyor. Binlerce yıl öncesinde gerçekleştirdikleri sanat eserleri ve yazılarıyla günümüzü aydınlatan Mısırlıların, kedilere olan ilgisi bambaşkaydı. Öyle ki, kediler Mısır’da ortaya çıkıyor ve evcil hayvan olarak ilk kez benimseniyor. Aynı zamanda dinlerinde de kedilerin ayrı bir yeri vardı. Kedilere ayrı bir saygı duyuluyor ve figürleri, sanat eserlerine yansıyordu. Eski Mısır’da kediler özel ve kutsal sayılıyordu. Bu nedenle kediye zarar veren kişilere, ağır cezalar verildiği de biliniyor. Kedilerin tarihini yazan bu kentin yaşamlarında ele aldığı mitolojik unsurlar, kahramanları ve sanat eserleri oldukça özel isimler olabilir. Eğer kedinize anlamlı isim koymak istiyorsanız mutlaka Mısır tarihinde kedilerin önemini bilmelisiniz. Sizler için Mısır’da kedi isimlerini anlamları ile birlikte anlattık…

Mısır da Kedi İsimleri

 1. Bastet: Mısır’da annelik tanrıçası anlamına gelir. Sanat figürlerinde kedi şeklini aldığı görülmüştür.
 2. Osiris: Mısır kahramanlarının hepsi özel isimlere sahipti. Osiris; yeraltı dünyasının efendisi, ölülerin yargıcı olarak bilinen tanrı.
 3. Sfenks: Aslan vücuduna ve insan kafasına sahip mitolojik bir Mısır yaratığının ismidir.
 4. Mafdet: Bir Mısır tanrıçasının adıdır. Genelde kedi derisi giydiği biliniyor.
 5. Ra: Mısır tarihinin en iyi bilinen mitolojik kahramanlarından biridir. Güneş tanrısı anlamına gelir.
 6. Pakhet: Tırmalayan kadın anlamını gelen bu kelime Eski Mısır’da savaş tanrıçasıydı.
 7. Nefertum: Lotus çiçeği tanrıçası anlamına gelen bu kelime, havalı bir kedi ismi olabilir.
 8. Sekhmet: Ra’nın kızına verilen bir isim olan Sekhmet, güçlü olan anlamına geliyor.
 9. Thoth: Bilgelik ve ay tanrısı anlamına geliyor.
 10. Firavun: Eski Mısır denilince akla gelen ilk isimlerden biri firavundur. Mısır’da hükümdarı veya kralı tanımlayan bir kelimedir.
 11. Kahire: Modern Mısır’ın başkenti olan Kahire, kediler için anlamlı isimlerden biri.
 12. Rosetta: Kulağa oldukça hoş gelen bu kelime, Mısır’da bir liman kentini ifade ediyor.
 13. Gezira: Havalı kedi isimlerinden biri olabilecek Gezira, Kahire’nin merkezinde bir adayı ifade ediyor.
 14. Ramses: Yeni krallığın en güçlü firavunu anlamına geliyor.
 15. Menes: İlk Mısır hanedanının kurucusu olan eski hükümdar.
 16. Kleopatra: Eski Mısır’ın en bilinen isimlerinden biri olan Kleopatra, zekası ve güzelliğiyle tanınan Mısır kraliçesiydi.
 17. Nefertiti: Adını tarihe geçiren en zeki Mısır kraliçelerinden biriydi.
 18. Tutankhamun: Sırları hala çözülmemiş olan gizemli Mısır firavunu.
 19. Mut: Mısır ana tanrıçası anlamına gelir.
 20. Horus: Gökyüzü tanrısı

En Güzel Mısır da Kedi İsmi: Mau

Mısır’da her tanrının farklı yönleri vardı ve sanat eserlerine konu oluyordu. Mau, Güneş Tanrısı olan Ra’nın özel güçler aldığı düşünülen bir kediyi ifade ediyordu. Kedilere ilahi anlamlar yükleyen Mısırlarda, en kutsal kediye Mau ismi verilmişti.

Daha Fazlası: Kedi İsimleri – En Popüler 850 Kedi İsmi!
Eski Mısır'da Kedi İsimleri
Eski Mısır’da Kedi İsimleri

Mısır da Kedi İsimleri, kedi sahiplerinin en çok ilgisini çeken başlıklar arasında yer alıyor. Sizler de Mısır tarihinde kedilere verilen isimler ve önemleri hakkında bildiklerinizi diğer kullanıcılarımıza aktarmak için yorum yapabilirsiniz. Aynı zamanda kedinize verdiğiniz isimlerde Mısır’dan etkilendiyseniz ismini ve anlamını paylaşarak bilgi verebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?