Dünyanın her dilinde başka isimlerle karşımıza çıkan kedilere, Kürtçe isim koymak isteyebilirsiniz. En güzel Kürtçe kedi isimlerini sizin için derledik.

Onlarca isim seçeneği arasından güzel kediniz için uygun bir ad bulmak genelde kolay olmuyor. Aklınızda daha önceden bir isim yoksa karar vermek daha da zorlaşıyor. Eğer kediniz için farklı dillerde isimler düşünüyorsanız, her dilde çok özel anlamları olan isimlere bakabilirsiniz. Kürtçe Kedi İsimlerinden birini koyarken de sevdiğiniz birinin adını tercih edebilir veya daha anlamlı olan kelimelere bakabilirsiniz. Sizler için kedinize koyabileceğiniz farklı anlamları olan Kürtçe isimleri düzenledik…

Daha Fazlası: Kedi İsimleri – En Popüler 850 Kedi İsmi!
Kürtçe Erkek Kedi İsimleri
Kürtçe Erkek Kedi İsimleri

En Güzel Kürtçe Erkek Kedi İsimleri

 1. Gewri: Popüler Kürtçe isimlerden biri olan Gewri, kumral anlamına geliyor. Kedinizin fiziksel özelliklerine göre isim koymak istiyorsanız bu ismi seçebilirsiniz.
 2. Hewal: Duymaya çok aşina olduğumuz bu ismin anlamı arkadaş. Yeni ev arkadaşınız için anlamlı bir isim arıyorsanız tam size göre…
 3. Roni: kulağa hoş gelen isimlerden biri de Roni. Bu kelime Kürtçede göz ışığı anlamına geliyor. Kediniz için anlamlı bir ad koymak istiyorsanız bu seçenek size daha uygun.
 4. Çerko: Kediniz için derin anlamları olan isimler yerine daha tatlı ve sempatik bir isim arıyorsanız Çerko, tam size göre bir isim. Herhangi bir karşılığı olmayan bu isim, geçmişten bu yana en çok kullanılan Kürtçe isimler arasında yerini alıyor.
 5. Çiya: Kürtçe kökenli olan bu kelimenin özel bir anlamı olmasa da günümüzde hala isim olarak kullanılmaya devam ediyor. Erkek ismi olarak bilinse de her iki kedi cinsi için de hoş bir isim olabilir.
 6. Delal: Bu kelime Kürtçede sevgili, eş anlamına geliyor. Yeni ev arkadaşınıza koyabileceğiniz anlamlı isimlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.
 7. Hogir: Kedilerin sahiplerine karşı ne kadar sadık ve sevecen olduğunu tüm kedi sahipleri bilir. Ona karakterine göre bir isim vermek istiyorsanız Hogir tam size göre. Bu kelime Kürtçede cana yakın anlamına geliyor.
 8. Héja: Sizin için kedinizin ne kadar değerli olacağını tahmin edebiliyoruz. Ona isim verirken duygularınızı katmak istiyorsanız bu ismi tercih edebilirsiniz. Héja değerli, özel anlamına geliyor.
 9. Berfo: İsim koyarken dikkat edebileceğiniz noktalardan biri de kedinizin tüyleri olabilir. Bembeyaz kürke sahip kediler için en güzel kürtçe isimlerden biri de Berfo; kar anlamına geliyor.
 10. Jiyan: Duymaya alışkın olduğumuz Kürtçe isimlerden biri de Jiyan. Jiyan, yaşam anlamına geliyor. Kedinize koyabileceğiniz en güzel ve anlamlı Kürtçe erkek kedi isimleri arasında yer alıyor.

En Güzel Kürtçe Erkek Kedi İsmi: Serdeşt

Bu kelime bir Kürt kentine verilen, ova anlamına gelen Kürtçede anlamlı ve özel bir kelime olarak karşımıza çıkıyor. Kulağa hoş gelen heceleri, kedinizin ismine kısa sürede alışmasını sağlayacak.

Daha Fazlası: Erkek Kedi İsimleri
Kürtçe Dişi Kedi İsimleri
Kürtçe Dişi Kedi İsimleri

En Güzel Kürtçe Dişi Kedi İsimleri

 1. Mizgin: Kelime anlamı müjde olan bu isim de hem erkek hem dişi kediler için tercih edilebilecek en güzel Kürtçe isimlerden biri.
 2. Zozan: yayla anlamına gelen bu isim günümüzde kullanılmaya devam ediyor. Kulağa hoş gelen bu ismi kedinize koyabilirsiniz.
 3. Deran: Güzeller güzeli kedinize hoş anlamı olan bir Kürtçe isim koymayı düşünüyorsanız, Deran tercih edebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor. Bu kelime dilimizde güzellik anlamına geliyor.
 4. Aram: Farklı ve anlamlı bir isim arayanlar için Aram, hoş bir seçim olacaktır. Bu kelime huzurlu anlamına geliyor.
 5. Bengi: Kedinize karşı beslediğiniz sevgiyi kelimelerle ifade etmek zordur. Ancak ona isim verirken sevginizi ve bağlılığınızı ifade edebilirsiniz. Bengi, tutkuyla sevmek anlamına gelen en güzel Kürtçe kelimelerden biri.
 6. Dilgeş: Evinize ne katacak kediniz için neşeli, mutlu anlamına gelen Dilgeş ismini tercih edebilirsiniz.
 7. Hevgir: En iyi arkadaşınız ve destekçiniz olan evcil hayvanınız için seçebileceğiniz anlamlı isimlerden biri de Hevgir. Bu kelime Kürtçede birbirine bağlı, birbirine destek veren anlamına geliyor.
 8. Kardok: Kürtçe kelimeleri ve isimleri seviyorsanız, Kürtlerin tarihini araştırarak özel isimler bulabilirsiniz. Kardok, Kürtlerin eski tarihlerde bilinen adı. Hem erkek hem dişi kediler için tercih edilebilecek seçenekler arasında yer alıyor.
 9. Peyman: Kulağa hoş gelen Kürtçe kelimelerden biri olan Peyman; kolay anlaşılan, anlaşan anlamına geliyor.
 10. Pismam: Bu kelime Kürtçede kuzen anlamına geliyor. Kedinizi çağırırken kolay alışabileceği ve kısa sürede aşina olabileceği isimlerden biri.

En Güzel Kürtçe Dişi Kedi İsmi: Xelat (Helat)

Günümüzde kadın ismi olarak kullanılan Helat kelimesi, armağan anlamına geliyor. Evinize hediye gibi gelecek kediniz için oldukça anlamlı bir seçim olacaktır.

Daha Fazlası: Dişi Kedi İsimleri

En güzel Kürtçe kedi isimleri arasında paylaşmadığımız isimleri yorumlar altında paylaşabilir ve kedisine isim arayan kullanıcılarımıza farklı fikirler verebilirsiniz. İncelememizi istediğiniz farklı isimler varsa, bizlere her zaman yeni konu bilgilerini yorumlar altında belirtebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "En Güzel Kürtçe Kedi İsimleri".
 • Abdülkadir KÖYÜNÇ

  Siyah,beyaz renkleri olan kedim için isim arıyorum ama!!!