Patatesin her halini çok sevdiğimiz için sürekli tüketiyoruz, peki ya tüylü dostlarımız? bu yazımızda köpekler patates yer mi? açıkladık.

Köpekler, kediler kadar çok meraklı hayvanlar olmasa da sahibinin ne yaptığını veya ne yediğini çok merak ederler. Özellikle sahibi yemek yerken yanına giderek koklar ve ”acaba ne yiyor?” dermiş gibi ortamı inceler. Köpeğinize kıyamayıp, yediğiniz yemeklerden biraz ona ikram etmek isteyebilirsiniz. Bazı günler evinizde tatlı veya karbonhidratlı yiyecekler tüketiyorsanız, sırf köpeğiniz çok istedi diye biraz yemesinde sakınca görmeyip yemesine müsaade edebilirsiniz, fakat bu çok yanlış bir eylemdir. Köpeklerin yememesi gerektiği bazı besinler vardır ve yediği takdirde bağırsak enzimleri bu yiyecekleri parçalayamaz.

Sonuç olarak kusma, ishali hazımsızlık, karın ağrısı veya iştahsızlık gibi olumsuz etkiler görülebilir. Bunu şöyle düşünebiliriz; şeker hastası olan bir insanın nasıl ki bazı yiyeceklerden uzak durması gerekiyor veya yediği zaman nasıl rahatsızlanıyorsa, aynı şeyi köpekler için düşünebiliriz. Evinizde sürekli patates yemeği, kızartması, haşlaması veya patates içeren yemekler yiyorsanız, köpekler patates yer mi? konusu hakkında merak ettikleriniz olabilir.

Köpekler yaşamları boyunca sadece mama yiyerek hayatını sürdüremezler. Vücutlarına almaları gereken vitamin, potasyum, demir ve magnezyum gibi minerallere ihtiyaç duyarlar. Bu bahsettiğimiz maddeler mamaların içeriğinde bulunmaktadır, fakat doğalından almaları için biz insanların yediği bazı besinlerden yemeliler. Patates kendi başına çok faydalıdır ve saydığımız maddelerin hepsini içerir. Köpeklerin patates yemesini veya yediği zaman vücudunda ne gibi değişikliklerin olduğunu detaylıca anlattık.

Köpekler Patates Kızartması Yer mi?
Köpekler Patates Kızartması Yer mi?

Köpekler Patates Kızartması Neden Yiyemez?

Biz insanlar patates kızartmasını çok seviyoruz ve elimizde olsa her gün yemek isteriz. Eğer köpek sahibiyseniz, siz patates kızartması yerken tadını merak edecek ve o da yemek isteyecek. Patates yağda kızardığı için köpeklere çok zararlıdır. Normalde balık yağı köpekler için faydalı olsa da patates trans yağlarda kızartıldığı için köpeklerin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Hiçbir şekilde patates kızartmasından ona ikram etmemeli ve uzak tutmalısınız. Köpeğinize patates kızartması vermeyebilirsiniz, fakat bir şekilde yemeyi başardıysa ne kadar yediğini göz atın.

Eğer birkaç tane yediyse sorun değil, ama bir tabak dolusu patates kızartması yediyse bağışıklık sistemine ve midesine direkt olarak etki edecektir. Tüylü dostunuz patates kızartmasına istemeden alıştıysa ve sürekli yemek istiyorsa onun yerine; havuç, muz, balık, marul ve ıspanak gibi besinleri pişirerek yemesini sağlayabilirsiniz. Patatesin yerini tutmaz, fakat arada sırada yerse kısa sürede alışacaktır. Köpeğiniz kızartma yediyse büyük ihtimalle ilk olarak kusma belirtisini göreceksiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, hemen veterinere danışmalısınız.

Köpekler Patatesi Nasıl Yiyebilir?

Köpeğinize patatesi en sağlıklı şekilde vermek istiyorsanız, mutlaka fırında pişirilmeli veya haşlanmalıdır. Yağ, tuz ve hiçbir besin eklemeden tek başına patatesi ona yedirebilirsiniz. Mesela patatesi haşladıktan sonra çatalla püre haline getirip köpeğinize ikram edebilirsiniz. Püre halinde yemiyorsa mama kabına biraz ekleyebilirsiniz, bu sayede mamasını yerken fark etmeden patatesi de yiyecektir.

Eğer bu şekilde yemiyorsa patatesleri çubuk şeklinde kesip fırına vererek kızarmasını sağlayabilirsiniz. Fırında pişirdiğiniz patates de yağ veya tuz olmadığı için köpeğiniz için zararlı olmayacaktır. Köpeğinize patates yemeğini de vermemenizi öneririz. Yemekte tuz ve yağ olduğu için bağırsakları bunları sindiremez ve rahatsızlanmasına neden olabilir. Patatesteki mineralleri köpeğinizin almasını istiyorsanız, çiğ patatesi direkt olarak vermemeli ve mutlaka verdiğimiz yöntemlere uymalısınız.

Köpekler Patatesi Nasıl Yiyebilir?
Köpekler Patatesi Nasıl Yiyebilir?

Patates Cipsini Köpekler Yiyebilir mi?

Patates kızartmasını sevdiğimiz gibi hammaddesi patates olan cipsleri de çok seviyoruz. Cips genel olarak çok sağlıksızdır ve köpeklerin hiçbir şekilde tüketmemesi gerekir. ”Nasıl olsa patates köpeklere faydalı, patates cipsinden bir şey olmaz” diyerek köpeğinize patates cipsini tattırmamalısınız. Cips de fazla tuz, yağ ve bilmediğimiz birçok katkı maddesi bulunduğu için köpeklerin midesine ağır gelir.

Köpeklerin yememesi gereken her şey, patates cipsinin içeriğinde bulunduğu için köpeğinizden uzak tutmalı ve onun görmeyeceği şekilde tüketmelisiniz. Köpeğiniz patates cipsine bir şekilde alıştıysa hemen bu alışkanlığı bir şekilde bozmalısınız ve dikkatini sağlıklı yiyeceklere vermelisiniz. Eğer kesinlikle patates cipsinden vazgeçmiyorsa, mutlaka veterinerden yardım almalısınız.

Not: Köpeğiniz aşırı miktarda patates cipsi/kızartması/çiğ patates tükettiyse, birkaç saat sonra işlerin yolunda gitmediğini farkına varabilirsiniz. Köpeğinize hiçbir şekilde müdahale etmeyin ve asla kusturmaya çalışmayın. Bazı köpek sahipleri, dostlarının yanlış bir şey yediğini görünce kusturmaya çalışarak durumu çözmeye çalışıyorlar. Bunun çok yanlış bir eylem olduğunu unutmayın ve hemen en yakın veterinere başvurun.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?