Elmanın her halini çok seviyoruz, peki ya dostlarımız? Köpekler elma yer mi? veya elmayı köpeklere nasıl vermeliyiz? yazımızda açıkladık.

Köpekler sadece mama yiyerek yaşayamazlar; yeseler bile vücutlarına alması gereken vitamin, kalsiyum, potasyum, mineral vb. gibi yararlı maddeleri alamayacaklar. Mamaların içeriğinde ne kadar çok vitamin veya farklı maddeler bulunsa da asla biz insanların yediği yemekler kadar sağlıklı ve vitamin deposu olamazlar. Köpeklerde bunun farkında olmalı ki önüne mama kabı koyduğunuzda yerler, fakat farklı bir yiyecek verdiğinizde mamayı gözü görmez ve farklı tatları yemek isterler.

Köpekler çok aç oldukları zaman mecburi olarak mama veya kuru ekmek yerler ama bu onların daha çabuk hastalanmalarına neden olabilir, çünkü bağışıklık sistemi güçlenmediği için zamanla dirençsiz kalırlar. Eğer ev köpeğiniz varsa veya sokakta köpekleri besliyorsanız, onlara hangi yiyeceklerin verilmesi ve verilmemesi gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Hatta hangi yiyeceği ne kadar miktarda yiyebileceği ve haftada kaç kere tüketmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Biz insanlar meyveyi ve tatlı gıdaları çok seviyoruz, peki köpeklerde bunları seviyor mu? veya canları çekiyor mu? diye mutlaka düşünmüşsünüzdür. Köpekler, insanların yediği yiyeceklerin kokusunu alır ve onları yemek için can atarlar. Biraz ucundan tattıktan sonra saniyeler içerisinde beğenip beğenmediğini algılayabilirler. Mesela siz elma yerken köpeğiniz ne yediğinizi merak eder ve yanınıza gelerek masum bakışlarıyla sizi izler. O esnada acaba köpekler elma yer mi? sorusu aklınıza gelir. Bu konu hakkında bilgilendirici açıklamalar yaptık.

Elmanın Köpeklere Yararları
Elmanın Köpeklere Yararları

Elma Köpeklere Yararlı mı?

Biz insanlar için eskiler ”elma yiyen kişi doktora gitmez” derlerdi. Elmanın içerisinde o kadar yararlı mineraller var ki vücuttaki tüm eksik maddeleri yerine getiren meyvedir. Aynı şey köpekler içinde geçerlidir ve elma yemeyi çok severler. Elma da A ve C vitamini bulunduğu gibi diyet lifi de içerir, çok düşük kalorisi olduğu için özellikle yaşlı ve kilolu köpeklere rahatlıkla elma verilir. İster kırmızı, yeşil ve sarı elma fark etmeksizin hepsinin içeriği aynı olduğu gibi bazıları ekşi veya tatlı olabiliyor.

Genellikle kırmızı elmalar tatlı, yeşil elmalar ekşi ve sarı elmalar da biraz sert oluyor. Köpeğiniz eğer yavruysa, özellikle kırmızı elmayı verebilirsiniz. Sert ve ekşi elmayı verirseniz tadını beğenmeyebilir ve elmadaki vitaminleri alamaz. Yetişkin köpeğiniz varsa üç elma çeşidini de verebilirsiniz, onlar daha büyük olduğu için her besinin tadını beğenebilecek kadar dil algıları gelişmiştir. Köpekler elma yer mi? konusunda dostlarımıza çok faydalı ve hatta bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı olduğunu bilmelisiniz.

Köpeklere Elma Nasıl Verilir?

Elmayı direkt olarak köpeğinize vermemelisiniz, belki kolaylıkla kemirebilir ama boğulma riskini de unutmamalısınız. Elmanın kabuklarından köpeğiniz rahatsız oluyorsa soyabilirsiniz, fakat hiçbir şekilde sorun etmiyorsa soymadan da yemesini sağlayabilirsiniz. Elmanın çekirdek kısmını mutlaka çıkarmalısınız, çünkü çekirdeklerde siyanür bulunur ve zehirlenmeye yol açabilir. Elmayı minik parçalar haline getirerek, köpeğinizin daha rahat yemesine yardımcı olabilirsiniz.

Eğer köpeğiniz bu şekilde elmayı yemiyorsa, mamasının içerisine elmayı doğrayarak karıştırabilirsiniz. Bu sayede elmanın kokusunu azaltmış olacağınız için fark etmeden elmayı yiyecektir. Elma suyu da çok yararlı ve özellikle köpeklerin sağlığına faydalı olduğu için bazen elmanın suyunu sıkarak köpeğinize içirebilirsiniz. Mesela şöyle yapabilirsiniz; haftada 2 kere elma veriyorsanız, 1 gün elma suyu ve 1 gün elmayı doğrayarak verebilirsiniz.

Elma Köpeklere Nasıl Verilmeli?
Elma Köpeklere Nasıl Verilmeli?

Her köpeğin yeme zevki çok farklı olduğu için bazı köpekler elmanın tadını beğenirler, diğerleri de hiç beğenmez hatta tepki verirler. Köpeğiniz elmayı bir kere tattıktan sonra eğer beğenirse, sürekli isteyebilir. Siz yine de miktarını çoğaltmamaya ve haftada 2 kereden daha fazla vermemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca evinizde elma içeren tatlı, kurabiye veya kek türleri yapıyorsanız; nasıl olsa içerisinde elma var diyerek köpeğinize asla vermemelisiniz. Hamur işlerinde yüksek oranda şeker veya yağ olduğu için içinde elma olsa dahi zararı dokunacaktır.

Elmanın Köpeklere Zararı Var mı?

Aslında her besinin mutlaka faydası olduğu kadar zararı da olabilir. 100 gram elmanın içerisinde 10 gram kadar şeker bulunur ve diğer meyvelere göre şeker oranı daha düşüktür. İşte bundan dolayı her şeyin fazlası zarardır ve bu köpekler içinde geçerlidir.

Köpekler sevdiği besinlere bağımlılık gösterebilir, mesela elmayı yedikten sonra tadını beğenirse sürekli isteyecek veya daha fazla tüketme eyleminde bulunacaktır. Eğer köpeğinize vermeniz gereken miktardan daha elma veya elma suyu fazlasını verirseniz, şu yan etkileri görebilirsiniz;

  • Karın ağrısı,
  • İshal,
  • Aniden kusma isteği,
  • Hazımsızlık,
  • Bazen hızlı şekilde kalp çarpıntısı,
  • Halsizlik veya sürekli yatma,
  • Yüksek tansiyon,
  • Kabızlık.

gibi olumsuz belirtileri fark edebilirsiniz. Özellikle köpeğinizde şeker hastalığı (diyabet) veya gıdalara karşı alerjisi varsa, dostunuza elma vermeden önce mutlaka veterinerinize danışmanızda fayda vardır. Köpeğinizde hiçbir sağlık sorunu yoksa bu gibi yan etkilerle karşılaşmamak için köpeğiniz size duygu sömürüsü yapsa bile onun sağlığı için fazla elma ve elma suyunu vermemelisiniz.

Oldu ki köpeğiniz siz görmeden elma tükettiyse veya miktarını fazla kaçırdıysanız ne olur ne olmaz diyerek veterineri arayarak danışabilirsiniz. Çok büyük sorunlar olmadan veterinere gitmek yerine telefondan ulaşabilirsiniz, hem bu sayede köpeğinizin klinik korkusunun önüne geçebilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?