Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi100
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi80
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk85
Hayvanlarla Dostluk85
Yabancılarla Dostluk85
Eğitilebilirlik80
Bakım İhtiyacı90
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti90
Ses75
Bekçilik40

Samoyed cinslerinin yüzlerinde gülümser gibi ifadeleri oldukları için çok mutlu köpeklerdir. Günümüzde hala popülerliklerini koruyorlar.

Orta Asya bölgesinden Sibirya’ya geldiklerinde Samoyed denilen halktan isimlerini almışlardır. Sibirya köpekleri oldukları için soğuk havalara karşı fazlasıyla dayanıklıdırlar. Bu özelliklerini göz önüne alarak genellikle kızakları taşımaları için başarıyla kullanıldılar.

Koruma tarafları yüksek oldukları için çiftçiler tarafından sürüleri yırtıcı hayvanlardan korumak için görevlendirilmişlerdir. Hayatlarını insanların yaşamlarını kolaylaştırmak üzerine endeksledikleri için zor durumda olan insanların kızaklarını çekmeyi, ağırlıklarını taşımayı ve diğer işlerde çok iyi yardımcı oldular.

1800’lü yıllarda İngiltere’ye getirildiler, kraliçenin huzuruna sunuldukları zaman popülerlikleri aniden arttı ve soyağacında bile yer almayı başardılar. 1906 yıllarında Samoyed cinsleri Amerika’ya getirildiler ve resmen AKC (American Kennel Club) tarafından tescillendiler. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra popülerlikleri daha çok arttı ve tüm ülkeler tarafından tanındılar.

Samoyed Köpek Cinsi Özellikleri

Bembeyaz ve pamuk gibi görünümlerinin yanı sıra çok sevimlidirler. Meydana geldikleri günden itibaren çok şanslı oldukları için popülerlikleri her zaman devam etti. Halen günümüzde bile herkes tarafından tanılıyor ve sahip oldukları özellikleri merak ediliyor. Samoyed köpek cinslerinin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kökeni: Sibirya
  • Ortalama Boyutları: 48-60 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 15-30 kg
  • Renkler: Beyaz, krem, grimsi (üzerlerinde kahverengi ya da koyu renk lekeler görülebilir)
  • Diğer Adı: Yok
Samoyed
Samoyed

Karakter Özellikleri

Samoyed köpekler son derece nazik, akıllı, zeki ve dayanıklıdırlar. Ailesine çok düşkün oldukları için asla yanlarından ayrılmak istemezler ve peşlerinden gitmeye çalışırlar. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmadıkları için böyle davranırlar, aksi halde ilgi çekmek için evi ya da bulundukları bölgeyi dağıtabilirler. Sevdikleri veya rahatsız oldukları bir durumla karşı karşıya geldikleri zaman sesler çıkarırlar ve uluyarak sahipleriyle konuşmaya çalışırlar.

Bazı köpekler gibi utangaç halleri yoktur, tam tersi girişken ve sıcakkanlı yapıları oldukları için yabancı insanların ve hayvanların yanlarına giderek, kendilerini sevdirmek için çeşitli hareketlerde bulunurlar. Yine de yelkenleri suya indirmezler, söz konusu sahipleri oldukları için onları korumak adına her şeyi yaparlar.

Enerjik ve hareketli yapıları oldukları için yorulmak nedir bilmezler. Ayrıca tek başlarına fiziksel aktivitelerini yapmak istemedikleri için çoğu zaman sahiplerini yorarlar ve zaman geçirmek için farklı sesler çıkartırlar. Eğer yoğun bir hayatınız varsa ve Samoyed cinslerine yeterince zaman ayırmayacaksanız hiç sahiplenmemelisiniz. Ne kadar korumacı ve dayanıklı köpekler olsalar da çok hassas ve kırılgan yapıları vardır.

Fiziksel Özellikleri

Güçlü ve kaslı vücuda sahip oldukları için çok dayanıklıdırlar. Bu özelliklere sahip olduklarından kendilerinden daha ağır eşyaları kaldırabilirler ve kızakları çekebilirler. Ortalama boyutları 48-60 cm ağırlıkları ise 15-30 kg arasındadır.

Kafa yapıları geniş, büyük ve sanki yanakları varmış gibi tombuldur. Her şeyden memnunlarmış gibi ağızları sürekli açıktır ve suratlarında hep gülümsermiş gibi yüz ifadeleri vardır. Hatta sürekli gülümsedikleri için halk arasında ”Gülümseyen Sammy” olarak tanınmışlardır.

Burun bölgeleri belirgindir ve öne doğru hafif olarak çıkıntılıdır. Burunları siyah, kahverengi ve ciğer renklerindedir. Gözleri badem şeklinde, parlak, derin ve hafif yuvarlak şeklindedir. Gözlerinin etrafındaki koyu renkler olduğu için gözlerinin daha çekik durmasını sağlar.

Tüyleri çift katmanlıdır ve oldukça sıkıdır. Kısa, düz ve yumuşak tüylere sahip olmalarına rağmen sanki kabarık gibi dururlar. Üst katmandaki tüyleri düz, yumuşaktır; alt katmandaki tüyleri ise daha kalındır. Dolayısıyla soğuk havalara karşı çok dayanıklıdırlar ama sıcak havalarda oldukça bunalabilirler.

Boyun ve omuz bölgesinden, kafalarının etrafına kadar yoğun tüyleri vardır. Sanki süs olarak boyınluk takmış gibi dururlar, bunlar fırfır tüyler olarak bilinirler. Samoyed cinslerinin tüy renkleri genellikle saf beyaz, krem ya da grimsi şeklindedir. Tüylerinin arasında ya da üst kısımlarında benek, leke ya da farklı desen renkleri de görülebilir.

Samoyed Köpek Cinsi Bakımı

Çift katmanlı tüylere sahip oldukları için bakımları kolay sayılmaz. Kürkleriyle beraber insanları büyüleyecek güzelliktedirler ama bakımları da oldukça göz korkutabilir. Tüy dökme ve bakım ihtiyaçları fazla oldukları için ekstra üstlerine düşmek gerekebilir.

Haftada 2-3 kez tüyleri fırçalanmalı ve uzadıkça düzenli olarak tıraş edilmeliler. Eğer tüy tarama rutinleri düzenli şekilde yapılırsa tüy dökülmelerinin önüne geçebilir ve ölü tüyler tarağa toplanmış olur. Sıcak havalarda nemli bezle tüyleri ve derileri silinerek biraz da olsa rahatlamaları sağlanabilir.

Çamura girmedikleri ve üstlerine bir madde dökülmediği takdirde banyo yapmalarına gerek yoktur. Eğer yapmaları gerekiyorsa uygun köpek şampuanıyla yıkanmalılar ve tüyleri ıslak kalmayacak şekilde kurutulmalıdır.

Haftada 2 kez dişleri fırçalanmalı, burun ve kulak kontrolleri de uygun solüsyonlarla yapılmalıdır. Hareketli olduklarından kırık ve uzun tırnaklar canlarını acıtabilir ve hareketlerini bile kısıtlamaya yetecektir. Tırnaklarını da haftalık olarak kontrol edip uzadıkları zaman kesilmesi gerekmektedir.

Samoyed Özellikleri
Samoyed Özellikleri

Samoyed Köpek Cinsi Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı köpeklerdir ve bilindiği üzere genetik rahatsızlıkları da yoktur. 10-15 yıl kadar ömürleri vardır. Her köpekte olduğu gibi kalça displazisi, göz hastalıkları, solunum rahatsızlıkları, kalp sorunları vb. görünmemesi için mutlaka düzenli olarak veteriner kontrollerinden geçmelidirler. Muayenelerine, beslenmeleri, günlük egzersizleri, fiziksel ve psikolojik sağlıklarına dikkat edildiği müddetçe herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

Samoyed Köpek Cinsi Egzersizi

Aktif ve enerji köpekler oldukları için sürekli hareket halinde olmayı isterler. Rutin olarak her gün yürümeyi, oyun oynamayı, koşmayı ve sahipleriyle vakit geçirmeyi severler. Yalnız hiçbir şey yapmak istemezler, eğer yalnız başlarına egzersizlerini tamamlamalarını beklerseniz çok yanlış olacaktır.

Sahipleriyle beraber günlük 60 dakika oyun ya da 1,5 km yürüyüş yapmalılar. Dışarı çıktıkları zaman mutlaka tasmaları olmalıdır, çünkü özgürce koşmayı ve insanların peşlerine takılmayı sevdikleri için aniden ortadan kaybolabilirler.

Kemikleri yavaş geliştikleri için yavruluk dönemlerinden 2 yaşlarına kadar ağrılık kaldırmalarına, kızak çekmelerine ve sert zeminde oynamalarına müsaade edilmemelidir. Çimlerde ya da yumuşak zeminlerde egzersizleri tamamlanabilir.

Samoyed Köpek Cinsi Eğitilebilir mi?

Yavruluk dönemlerinde eğitime başlanırsa kısa süre içerisinde verim alınabilir. Duygusal bakımdan hassas oldukları için sert ve azarlayıcı konuşmalardan uzak durulmalıdır. Eğitime daha çok teşvik etmek için sevgi dolu hitaplar ve ve övgü kelimeleri söylenmelidir.

Tuvalet ve temel eğitimleri aldıklarından sonra sosyalleştirme dersleri verilmek için diğer köpeklerle bir araya gelmesi gerekmektedir. Belirlenen eğitim günlerinde komutları algılaması adına dersler verilmeli ve sahiplerinin ne kadar kararlı olduklarını anlamaları için eğitim hemen kesilmemelidir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?