Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi85
Egzersiz Gereksinimi85
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi95
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk75
Hayvanlarla Dostluk75
Yabancılarla Dostluk75
Eğitilebilirlik95
Bakım İhtiyacı85
İlgi İhtiyacı90
Sıcaklık Hassasiyeti40
Ses90
Bekçilik100

Portekiz’in sahip olduğu en güzel şey Portekiz Su Köpekleridir. Çok iyi yüzücü oldukları için diğer bir isimle ”Su Köpeği” olarak da bilinirler.

Bu köpek cinsleri hakkında maalesef pek bilgi bulunmamaktadır. Tarihleri hakkında diğer köpekler gibi ayrıntılı iddialar yoktur, fakat adından da anlaşıldıkları gibi Portekiz’in su bulunan ortamlarda meydana geldiklerini anlayabiliriz. Portekiz Su Köpekleri, tarihleri henüz bilinmemekle beraber fark edildikleri andan itibaren suyu çok sevdikleri bilindikleri için balıkçıların en yakın arkadaşları olmuştur.

Balıkçıların ağlarını denize ulaştırmaya çok yardımcı oluyorlardı. Bazı balıkçılar kovalarını dolduramadıkları zaman Portekiz Su Köpeklerinden yardım alarak balıkları yakalamaları istenirdi. Ayrıca gemilerden gemilere haber göndermek için kullanılırlardı. Balıkçıların gemilerini korumak ve geceden sabaha kadar önemli eşyaların yanına nöbet tutmak için görev verilirdi.

Balıkçıların en gözde köpekleri oldukları halde zamanla balıkçılığın popülerliği azalınca Portekiz Su Köpeklerinin de ünü kaybolmaya başlanmıştı. Vasco Bensuade denilen birisi, Portekiz Su Köpeklerinin aşığıydı. Bensuade, 20. Yüzyılın başlarında Portekiz Su Köpeklerinin nesilleri tükenmesini önlemek amacıyla diğer tanıdıklarıyla beraber ırk kulübü açmayı başarmışlardır.

Açılan kulüp sayesinde eskisi gibi tüm ilgiyi üzerlerine çektiler ve insanlar tarafından tanınmaya başladılar. Bu sefer balıkçılar sahiplenmek için sıraya girseler de buna pek müsaade etmediler. Daha sonra zeki ve akıllı özellikleri sayesinde köpek şovlarında kullanılmaya başlandı ve zaman geçmeden Amerika ve İngiltere’ye ihraç edilerek popülerliklerini yeniden kazandılar.

Portekiz Su Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Ülkemizde pek popüler olmasalar da şu an meydana geldikleri ülke de daha çok popülerleri vardır. Aslında o kadar güzel ve farklı özellikleri vardır ki, gerçekten kıymeti bilinmesi gereken köpek cinslerinden birileridir. Herkes tarafından pek tanınmadıkları için sahip oldukları yanlarını pek bilinmemektedir. Portekiz Su Köpekleri hakkında bilinmesi gerekenleri şöyle anlatabiliriz;

  • Kökeni: Portekiz
  • Dişi Portekiz Su Köpeği Boyutları: 43-53 cm
  • Erkek Portekiz Su Köpeği Boyutları: 51-58 cm
  • Dişi Portekiz Su Köpeği Ağırlıkları: 15-23 kg
  • Erkek Portekiz Su Köpeği Ağırlıkları: 19-27 kg
  • Renkleri: Siyah-Beyaz, Kahverengi-Beyaz, Krem-Beyaz (tek renk veya bu renklerden birkaçı)
  • Diğer Adı: Su Köpeği
Portekiz Su Köpeği
Portekiz Su Köpeği

Karakter Özellikleri

Komik, eğlenceli ve dayanıklı karakter özellikleriyle bilinirler. Çok akıllı ve zeki oldukları kadar fazlasıyla da stratejik davranırlar. Eğer sahipleri onlardan bir adım ileri de olduklarını belli etmezlerse alfa rolüne geçip kendilerine üstün görebilirler. Sahiplerinin dikkatlerini çekebilmek için akla gelemeyecek şekilde komik hareketler yaparak güldürmeyi başarırlar.

Yabancı insan ve hayvanlara karşı saldırganlık göstermezler, ilk başta mesafeli durabilirler ama daha sonradan sevgi dolu yaklaşırlar. İsimlerinden de anlaşıldıkları gibi su köpeklerdir ama dışarıda durmayı pek sevmezler, dolayısıyla ev ortamında yaşamaları daha doğrudur. Normalde hareketli ve canlı yapıları vardır ama sıkıldıkları zaman oldukları yerde yatarak dikkat çekmeye çalışırlar.

Ayrıca çok iyi bekçi köpekleri oldukları için yaşadıkları bölgeyi çok iyi koruyabilirler. Sevdikleri insanları tehlikede gördükleri zaman cesur karakterlerini ortaya çıkararak kendilerini öne atabilirler. Fazlasıyla itaatkar köpekler oldukları için sahiplerinin uyarı ses tonunu duydukları zaman hemen durur ve komutlara göre hareket edebilir.

Fiziksel Özellikleri

Yüzücü oldukları için bacak kasları çok gelişmiştir ve boyları da uzundur. Göğüs yapıları geniş ve derindir, bu fiziksel özelliğe sahip olmalarını da sürekli suda yüzmelerine bağlayabiliriz. Erkeklerin boyutları 51-58 cm, ağırlıkları 19-27 kg; dişilerin boyutları 43-53 cm, ağırlıkları ise 15-23 kg kadardır. Bu ölçümlere göre Portekiz Su Köpeklerinin büyük ırk kategorisine ait olduklarını anlayabiliriz.

Tek katmanlı ve kıvırcık tüylere sahiptirler. Özellikle kafalarının üzerindeki kıvırcık tüy yoğunluğu çok fazla olduğu için sanki perma yapılmış gibi görünümleri vardır. Hatta kafa üzerindeki saçlar uzadıkları zaman gözlerini kapattığı için tam tüy yumağına benzerler. Normal boyutta kuyrukları vardır ve o bile vücutlarındaki gibi kıvırcık tüylüdür.

Gözleri küçük, yuvarlak ve hafif çekik şeklindedir. Genellikle siyah ve kahverengi göz renklerine sahip olurlar. Burun bölgesi hafif uzun ve geniş oldukları için yüzerken kafalarını rahatlıkla suyun üzerine çıkarabilirler. Portekiz Su Köpekleri genelde siyah veya beyaz renklerde görülseler de aslında kahverengi veya krem renkli tüylere sahip olanlar da görülebilir.

Not: Portekiz Su Köpekleri pek tüy dökmedikleri için hipoalerjenik (alerji yapmayan) olarak kabul edilirler.

Portekiz Su Köpeği Bakımı

Kıvırcık ve uzun tüylerinin bakımını yapmak kolay olmayacaktır. Dışarıda gezdikleri zaman tüylerin arasına giren toz, toprak vb. nesnelerin temizlenmesi uzun sürebilir. Bunu engellemek için tüyleri fazla uzamadan tıraş edilmeli ve haftada 2 kere tüy kaliteleri için fırçalanmalıdır.

Ayrıca sürekli suda oldukları için kurulanmayı pek sevmezler, çünkü tam kurudu derken tekrar suya girerlerse tüy kaliteleri düşebilir. Sudan çıktıkları zaman tüylerinin tuz, pislikler veya kum bulunabileceğinden mutlaka temiz su ile bir kere daha yıkanmalıdır.

Belirli aralıklarla köpek şampuanı kullanarak yıkanmalı ki kıvırcık tüyleri tamamen temizlenmelidir. Tırnaklarının uzama hızına göre düzenli olarak kesilmelidir, çünkü hareketli köpekler oldukları için batabilir veya kendilerine zarar verebilirler. Ayrıca mutlaka kulak, burun ve ağız kontrolleri yapılarak uygun solüsyonlarla bakım yapılmalıdır.

Portekiz Su Köpeği Özellikleri
Portekiz Su Köpeği Özellikleri

Portekiz Su Köpeği Sağlık Durumu

Yaşam ömürleri ortalama 10-14 yıl olarak belirlenmiştir. Bu köpek cinslerinin bilindiği üzere genetik rahatsızlıkları yoktur ve sağlıklıdırlar. Sadece aşı için veterinere gidildiği zaman genel muayeneden geçirmek yeterli olacaktır. En azından sonradan kazanılmış olan herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı teşhis edilir.

Portekiz Su Köpeği Egzersizi

Atletik ve hareketli köpekler oldukları için sürekli hareket halinde olmak isterler. Sağlıklı ve psikolojik anlamda mutlu olabilmeleri için sahipleriyle beraber 2 veya 2.5 km kadar yürüyüş yapabilirler. Yüzme, suyun içine nesne atarak yakalayıp geri getirme, toplarla oyun oynama, avlama, koşma, zıplama veya tırmanma gibi aktiviteleri sevdikleri için bunlar yapılabilir. Günlük olarak 60 dakika egzersize ihtiyaçları olduğu için her haftaya aktivite çeşidi ayırarak zaman geçirilebilir.

Portekiz Su Köpeği Eğitilebilir mi?

Çok zeki ve itaatkar oldukları için eğitimleri kolaydır. Bazen inatçı ve huysuz yanları ortaya çıkabilir, dolayısıyla sahiplerini yorabilirler. Sahiplerinin alfa olduğunu gördükleri zaman eğitilmesi gereken kişinin kendileri olduklarını anlayacaklardır.

Yavruluk dönemlerinde eğitim görürlerse fazlasıyla sosyalleşebilirler, gereksiz havlaması ortadan kalkar ve yabancı insanlara karşı mesafeli davranmazlar. Ayrıca hassas oldukları için yüksek sesten hoşlanmazlar. Doğru ve iyi eğitilmeleri için ders sırasında baskıcı ve sert davranılmamasına dikkat edilmelidir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?