Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk95
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk90
Hayvanlarla Dostluk90
Yabancılarla Dostluk85
Eğitilebilirlik80
Bakım İhtiyacı95
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti30
Ses75
Bekçilik30

İngiltere’nin göz bebeği hiç şüphesiz İngiliz Cocker Spaniel cinsleridir. Meydana geldikleri andan itibaren popülerliklerini korumuşlardır.

İngiliz Cocker Spaniel cinsleri hakkında farklı bilgiler ve iddialar bulunmaktadır. Dişi bir köpek farklı yavrular meydana getirdiklerini biliyoruz. 1890 yıllarında meydana gelen yavru İngiliz Cocker Spaniel’ler birbirlerinden farklı oldukları için ayrı ırklar olarak kabul edildiler. Küçük olarak dünyaya gelen yavrular ”Cocker Spaniel” olarak adlandırılmışlardır.

1900’lü yıllarda bu ayrım tamamen ortadan kalkarak 20-25 kg altında olanlar İngiliz Cocker Spaniel olarak sayıldılar. Zamanla İngiliz Cocker Spaniel cinslerinin sayıları arttı ve İngiltere çok popüler bir ülke haline geldi. Kraliçe Victoria, Cocker Spaniel türlerinin farklı ve resmi olarak ayrılmasını talep etti. Köpek yetiştiricileri hepsini kendi içerisinde sınıflara ayırma çalışmaları başlattılar.

Amerikalı köpek yetiştiricileri, İngiliz Spaniel’leri değiştirme teklifinde bulunmuşlardır. Buna itiraz gelince 1930 yılında American Cocker Spaniel cinslerini üretmişlerdir. Bu köpekler, İngiliz Spaniel köpeklerinden daha tüylü, yuvarlak kafalı ve ufak burunludurlar. İki cinse de hayran olan köpek yetiştiricileri Amerikan ve İngiliz Cocker Spaniel kulübü açmışlardır. Bu kulüp sayesinde halk tarafından artık birbirleriyle karıştırılmıyordu.

Bir süre sonra Amerika’da artık İngiliz Spaniel köpekleri değil, American Cocker Spaniel’leri popüler olmuştu. Bunun böyle olması İngiliz Cocker’leri hiç üzmedi, çünkü onlar dünya genelinde çok ünlülerdi. İngiliz Spaniel köpekleri 1946 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından tanınıp kabul edilmişlerdir. Eskiden olduğu gibi halen çok popülerlerdir.

İngiliz Cocker Spaniel Cinsi
İngiliz Cocker Spaniel Cinsi

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri

Dış görünüşlerinin güzellikleri sayesinde herkesin gönlünü fethetmeyi başarmışlardır. Neşe dolu ve komik köpekler oldukları için özellikle çocuklu ailelerin bir numaraları tercihleridir. Zaten onlarda çocuk ruhu taşıdıklarından herkesle kolaylıkla iletişim kurabilirler. Bu güzel ve popüler köpeklerin tüm özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kökeni: İngiltere
  • Ortalama Boyutları: 40-44 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 12-15 kg
  • Diğer Adı: Yok
  • Renkler: Kahverengi, Siyah, Bej, Kızılımsı, Beyaz, Karamel, Sarı

Karakter Özellikleri

Sıcakkanlı, sevgi pıtırcığı, meraklı, sevimli, tatlı ve neşeli köpeklerdir. Yaşadıkları ortamda etrafta olan bitenlerle fazla ilgili oldukları için çoğu zaman başlarını beladan kurtulmayabilir 🙂 Sahiplerini memnun edebilmek için söz dinlerler ve ne denilirse yapmak için çabalarlar. Bu cinsler, Amerikan Cocker Spaniel köpeklerine göre daha avcı, koruyucu ve dayanıklıdırlar.

Arkadaş canlısı köpekler oldukları için çocuklarla ve hayvanlarla çok iyi iletişim kurabilirler. Özellikle ailelerinin çocuklarıyla o kadar güzel anlaşırlar ki, tüm gün onlarla oyunlar oynayabilirler. Evlerine yabancı girdikleri zaman ilk başta yüksek sesle havlarlar ama bu bekçi oldukları anlamına gelmez. Yabancı kişiden bir sevgi belirtisi gördüklerinde hemen yelkenleri suya indirerek kendilerini sevdirmeye çalışırlar.

Bu köpekler evde yalnız kalmaktan nefret ederler. Yalnız kaldıklarında tepki göstermek için evi dağıtabilirler, eşyaları çiğneyebilirler veya farklı davranışlarda bulunabilirler. Özellikle apartman ortamında yaşadıklarında yüksek sesle havlarlar ve komşuları da rahatsız edebilirler. Bu olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için iyi bir eğitim verilmelidir.

İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri
İngiliz Cocker Spaniel Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

İngiliz Cocker köpeklerinin ortalama boyutları 40-44 cm, ağırlıkları ise 12-15 kg arasındadır. Bu rakamlar her köpeğe göre değişkenlik gösterse de genellikle bu aralıkta olurlar. Orta boyutta olmalarına rağmen güçlü ve dayanıklı vücut yapıları vardır. Kafaları, vücutlarına göre daha küçüktür ama yandan bakıldığında sanki basık suratlı gibi görünürler. İlginç olarak burunları tüylerinin renklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Kulakları o kadar uzun ve büyüktür ki çenelerinin alt hizasına denk gelir. Vücutlarında bulunan dalgalı ve yoğun tüyler gibi kulaklarında da tüyler bulunmaktadır. Orta büyüklükte, hafif oval ve belirgin göz yapısına sahiptirler. Bakışlarından bile ne kadar sevgi dolu, sevimli ve neşeli köpekler oldukları belli olur. Genellikle kahverengi, siyah, karamel veya ela göz renkleri vardır.

Çift katmanlı, orta uzunlukta, dalgalı ve sık tüylere sahiptirler. Tüyleri o kadar yumuşak ve ipeksidir ki, her dokunulduğunda sanki pamuğa temas edilmiş gibi hissedilir. Bacakları ve vücutlarının alt kısımlarında daha çok tüyler bulunmaktadır. Genellikle siyah, kahverengi, bej, sarı, karamel, beyaz, kızıl renklerinde tüyleri vardır. Bu renk tüylerinin üzerlerinde lekeler veya desenler görülebilir, özellikle sırt bölgelerinde daha çok fark edilir.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı

İngiliz Cocker köpeklerinin en önemli parçası tüyleridir. Tüylerinin birbirine karışmaması, kalitelerini kaybetmemesi ve matlaşmaması için bakımları yapılması gerekir. Haftada 3-4 kez tarama yapılarak tüylerinin güzelliği korunmalıdır. Dalgalı ve orta uzunlukta tüyleri olmalarına rağmen az tüy dökerler. Mevsim geçişlerinde normal olarak tüy dökülmelerinde artış görülebilir ama düzenli taramayla önüne geçilebilir.

Vücutlarının alt bölgelerinde ve bacaklarında fazla tüy oldukları için avlanma esnasında rahatsızlık duyabilirler. Tüyleri çalılara veya engellere takılarak istemeden kendilerine zarar verebilirler. Bunlar yaşanmaması için düzenli olarak bu bölgelerin tüyleri kesilmesi gerekmektedir. Bu konuda hiçbir bilginiz yoksa öğrenebilir veya pet kuaförüne giderek tüy kesme işlemini yaptırabilirsiniz.

Banyo ihtiyaçları fazla olmadıkları için nemli bezle silinebilir veya kuru şampuan kullanılabilir. Sıklıkla banyo yaptırılırsa tüyleri matlaşabilir veya kaliteleri düşebilir. Bu köpekler fazlasıyla hareketli oldukları için hafif uzayan tırnakları bile batarak canlarını acıtabilir. Düzenli olarak tırnakları kesilmeli ve kontrol edilmelidir. Ayrıca ağız ve diş sağlıkları için haftalık dişleri fırçalanmalıdır. Bakımları ne kadar iyi yapılırsa o kadar mutlu ve sağlıklı köpekler olacaklardır.

İngiliz Cocker Spaniel Bakımı
İngiliz Cocker Spaniel Bakımı

İngiliz Cocker Spaniel Sağlık Durumu

İngiliz Cocker Spaniel cinsleri genel olarak sağlıklıdırlar. Kulakları uzun ve tüylü oldukları için hava almaz ve enfeksiyon oluşma olasılığı fazladır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için uygun kulak temizleme solüsyonu ile kulakları düzenleri olarak temizlenmelidir. Kulak içinde renk değişimi veya akıntı fark edilirse erken teşhis için mutlaka veterinere danışılmalıdır.

Ayrıca uzun tüyler bulunan kısımlarına yabancı maddeler girebileceği için canlarını çok acıtabilirler. Bu olumsuz durumu engellemek için dışarıdan gelindiğinde bölgeler düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu tatlı mı tatlı köpeklerin yaşama ömürleri 12-15 yıl kadar belirlenmiştir. Yine de bu süreç, sahiplerinin ne kadar iyi baktıklarına göre uzayıp kısalabilir.

İngiliz Cocker Spaniel Egzersiz

Aktif ve enerjik köpekler oldukları için onları sakin görmek neredeyse imkansızdır. İçgüdülerinde avlanma duygusu taşıdıkları için hareket eden her şeye dikkat kesilirler. Dolayısıyla evde zaman geçirmek yerine bahçe veya geniş arazi ortamında enerjilerini atmaları gerekir. Top oynamayı, hareketli oyuncakları takip etmeyi, frizbi oynamayı, parklara gitmeyi ve parkurlardan geçmeyi çok severler.

Sahipleriyle beraber 2.5-3 km kadar orta tempolu yürüyüşler, koşular ve bisikletin yanında koşmaya bayılırlar. Özellikle yürüyüşe veya koşuya çıkıldığı zaman mutlaka tasma takılmalıdır. Avcılık özellikleri devreye girerek kuşları veya küçük canlıları yakalamak için ani hareketlerde bulunabilirler. Tasma sıkıca tutulmalıdır ve özellikle daha tenha yerlerde dolaşılmaya özen gösterilmelidir.

İngiliz Cocker Spaniel Eğitilebilir mi?

Çok zeki oldukları için söylenenleri hemen algılayabilirler. Eğitime son derece açık köpeklerdir ve bu süreçte sahiplerini hiç üzmezler. Eğitimden daha iyi sonuçlar alabilmek için mutlaka yavruluk dönemlerinde başlanmalıdır. Temel eğitimler verildikten sonra ani hareketlerden kaçınmaları için komutlar öğretilmelidir. Özellikle yavru canlılara zarar vermemeleri için ”hayır, dur, yapma, gel, şşşşt” gibi basit komutlar öğretilmelidir.

Eğitim sırasında ne kadar sevgi dolu ve sakin davranılırsa sonuç o kadar iyi olacaktır. Sahiplerinin ne kadar çok mutlu ve hoşnut olduklarını görünce onlar daha çok heyecanlanacaklardır. Hassas köpekler oldukları için yüksek sesle bağırma, ceza verme veya hakaret etme gibi çirkin durumlar yaşanmamalıdır. Eğer kızılacak bir şey yaparlarsa vücut dili kullanılarak kızıldığı belli edilmeli ve bunu çok iyi anlamaları için ona göre eğitim verilmelidir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?