Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk95
Zeka Seviyesi85
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk90
Hayvanlarla Dostluk90
Yabancılarla Dostluk90
Eğitilebilirlik85
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti70
Ses75
Bekçilik10

14. yüzyılda meydana geldikleri düşünülen Bichon Frise cinsleri, diğer adlarıyla Bişon Çuha olarak da bilinirler.

Bichon Frise cinsleri 14. yüzyılda meydana geldiklerinden sonra bulundukları bölgede fazla sayıda üretildikten sonra İspanyol denizciler sayesinde Tenerife’ye getirilmişlerdir. Aynı yüzyıl içerisinde İtalyan denizciler ise Bichon Frise cinlerini Kanarya Adalarına götürmüşlerdir.

1500’lü yıllarda Fransa ve İtalya arasında işgal çıkınca Bichon Frise köpeklerini Fransa’ya taşımışlardır. Bir iddiaya göre Kanarya Adaları’nda ticaretle uğraşan tüccarlardan alınarak Fransa’ya getirildikleri söylenir. Esas olarak Bichon Frise cinslerinin ataları İtalya’da yetiştirildiği söylenmektedir.

Fransa’ya götürüldükten sonra “Bolgnese” olarak isim verildi ve Fransızlar da bu küçük köpekleri hemen sahiplendiler. Özellikle soylu insanların ve kraliyet saraylarındaki kralların en gözde evcil hayvanı haline gelmişlerdir. Kısa zaman içerisinde İspanya’da bile popüler hale gelmişlerdir ve ünlü İspanyol ressamlarının resimlerinde yer almışlardır.

Bişon Çuha
Bişon Çuha

Daha sonra 1800’lü yıllarda nedeni bilinmeden Bichon Frise cinslerinin popülerliği düştü ve eskisi gibi ilgi görmediler. Bichon Frise cinsleri artık sokaklara düştü ve diğer köpeklerden farksız hale geldiler. Oyuncu ve dayanıklı karakter özellikleriyle sokak hayatına hemen alıştılar.

Seyyar satıcılar, sirk çalışanları ve benzeri kişiler tarafından sahiplenildiler. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Bichon Frise cinslerine gereken önem verildi ve nesillerini korumak için çalışmalara başlandı. 1933 yılında resmen Fransa’da resmi köpek cinsi olarak kabul edilmişlerdir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tekrar tehlikeye girdiler ve popülerlikleri azalmaya başladı. 1960’lı yıllarda daha fazla tanıtımları yapılarak popülerliklerini arttırmaya çalışıldı. Zamanla tüm ülke Bichon Frise cinslerini tanımaya başladı ve 1972 yıllarında AKC (American Kennel Club) tarafından tanındı ve tekrar koruma altına alınmışlardır.

Bichon Frise Özellikleri

Çetrefilli yollardan geçmelerine rağmen tekrar eski popülerliklerini yakalayan ve hayatta kalmayı başaran Bichon Frise cinsleri günümüzde çok önemli bir yerdelerdir. Onların özelliklerini ve haklarında bilmediğiniz yanları okuduğunuzda daha çok seveceksiniz.

  • Kökeni: Tenerife Adası
  • Erkek Bichon Frise Boyutu: 23-30 cm
  • Dişi Bichon Frise Boyutu: 23-28 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 5-8 kg
  • Renkler: Beyaz veya Krem
  • Diğer Adı: Bişon Çuha

Karakter Özellikleri

Hareketli, enerjik ve şımarık karakterleriyle herkesin kalbine girmeyi başarırlar. Fazlasıyla insancıl oldukları için çocuklarla, yabancılarla ve hayvanlarla hemen sosyalleşebilirler. Ayrıca yabancılar hemen Bichon Frise cinslerine sarılmaya çalışırsa, hemen izin vermezler önce karşıdaki insanları tanımaları için birkaç dakikanın geçmesi gerekir.

Herkese karşı sevgi dolu yaklaştıkları için koruma ve bekçilik yapmaları mümkün değildir. Sahiplerinin kucaklarına giderek oturmayı, yatmayı ve onları yalamaya bayılırlar. Hassas ve kırılgan oldukları için de sahiplerinin duygu durumlarını anlayabilirler. Sahiplerine düşkünlüklerinden evde yalnız kalmaktan nefret ederler ve bunu belli etmek için havlayabilirler.

Ayrıca Bichon Frise cinsleri küçük ırklar kategorisine girdikleri için onlara daha fazla ilgi göstermek ve korumacı davranmak yanlış olabilir. Sonucunda şımarık, korkak veya utangaç olmalarına yol açabilirsiniz. Tam bir aile köpeği oldukları için aile fertleriyle iletişimleri çok kuvvetlidir ve hepsiyle zaman geçirmek isterler. Eğer yeterince ilgi görmezlerse eşyaları dağıtabilirler ve nesneleri çiğneyerek parçalayabilirler.

Bichon Frise Özellikleri
Bichon Frise Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Sadece beyaz ve krem rengi tüylere sahiptirler. Tüyleri hafif olarak kıvırcık ve düzdür ama bir o kadar da yumuşaktır. Çift katmanlı tüyleri vardır ve vücutları oldukça kaslıdır. Erkek Bichon Frise cinsleri 23-30 cm dişileri ise 23-28 cm kadardır. Ortalama kiloları 5-8 kg kadardır ama beslenmeye göre az ya da fazla olabilirler.

Kafaları yuvarlak, küçük ve orantılıdır. Tüyleri uzadıkça kafaları top gibi belirgin hale gelir ve tıraşlandıkları zaman yüzlerinin güzellikleri ortaya çıkar. Siyah ve yumuşak burunları sayesinde o kadar tatlı görünürler ki tam ısırılacak yüzleri vardır. Uzun boyunları, iri gözleri, küçük kulakları ve minik ayaklarıyla beraber tam anlamıyla süs köpeği görünümündedirler.

Tüy yoğunluğundan dolayı kuyrukları görünmeyebilir ama tıraşlandıktan sonra ne kadar minik kuyrukları olduklarını fark edebilirsiniz. Her zaman kuyrukları sırtlarına doğru kıvrıktır, eğer herhangi bir şeye dikkat kesilirlerse kuyruklarını dikleştirirler. Yoğun kuyruk ve vücut tüylere sahip olmalarına rağmen fazla tüy dökmezler.

Bichon Frise Bakımı

Yoğun ve yumuşak tüylerinin kalitesini düşürmemek için her gün taranması gerekmektedir. Bichon Frise cinsleri pek tüy dökmezler ama çift katmanlı oldukları için üst katmandan düşen tüyler alt katmana toplanırlar. Mutlaka alt katmanın sürekli olarak temizlenmesi gerekir, aksi halde bir süre sonra sağlık sorunları oluşabilir. Ayda bir kez banyo ve tıraş ya da tüy kesilme ihtiyaçları duyarlar.

Daha rahat görebilmeleri için gözlerinin kenarlarındaki tüyler düzenli olarak kesilmelidir. Bununla birlikte yemek yerken tüylerinin kirlenmemesi için ağız ve burun kısımlarındaki tüyler de kısaltılmalıdır. Ayda 1 kere tırnak kesimi ve kulak temizliği yapılarak kontrol edilmelidir. Özellikle tüy bakımını desteklemek için kaliteli mamalar kullanılmalıdır.

Bichon Frise Sağlık Durumu

Bilindiği kadarıyla bu köpek cinsinin genetik rahatsızlığı yoktur, genel anlamda sağlıklıdırlar. 12-15 yıl kadar ömürleri vardır. Genel olarak tüy kesim-bakım, diş temizleme, kulak bakımı, beslenme ve psikolojik anlamda yeterince ilgi gösterilirse çok sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilirler.

Bichon Frise Cinsi
Bichon Frise Cinsi

Bichon Frise Egzersizi

Fazlasıyla hareketli ve enerjik yapıları oldukları için günlük olarak yarım saat oyun-yarım saat yürüyüş toplam 1 veya 1-5 saat şekilde egzersizlerle çok mutlu olabilirler. Bahçeli evde yaşıyorsanız, diledikleri gibi hareket etmelerini ve enerjilerini atmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Bichon Frise cinslerini dışarıya çıkardığınızda mutlaka tasma takmalısınız. Minik oldukları için kaşla göz arasında ortadan kaybolabilirler.

Bichon Frise Eğitilebilir mi?

Akıllı ve itaatkar köpek olduklarından eğitilmeleri çok kolaydır. İstediğiniz alanda eğitim vererek, tam size uygun bir karakterde (havlama azaltma, söz dinleme, komut dinleme vb.) olmasını sağlayabilirsiniz. Yapılarında insan ve hayvan sevgisi taşıdıkları için herkesle kolaylıkla sosyalleşebilirler.

Eğitim sırasında sert davranmak ve azarlayıcı kelimelerden mutlaka uzak durulmalıdır, yoksa alınabilirler ve eğitimden korkabilirler. Ödül mamalarını göstererek veya ilgi fazlalığını belli ederek eğitime daha fazla istekli olmaları sağlanabilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?