Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi100
Egzersiz Gereksinimi100
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi95
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk85
Hayvanlarla Dostluk85
Yabancılarla Dostluk85
Eğitilebilirlik40
Bakım İhtiyacı70
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti55
Ses75
Bekçilik100

Aire Vadisi’nde meydana gelmişlerdir ve isimlerini de oradan almışlardır. Çok zeki ve yetenekli köpekler oldukları için her alanda kullanılmışlardır.

Bu cinsler Terrier camiasının en eski köpekleri olarak bilinirler. Terrier gruplarının birinci atalarından sayılırlar ve saygı duyulan cinslerdir. 20. yüzyıllarda İskoçya sınırlarında yer alan ”Aire Vadisi” denilen bir bölge vardı. 1800’lü yıllarda bölgede çalışan işçiler sert, hırçın, kendi başına göre hareket eden ve inatçı köpek yetiştirmek isteyerek Airedale Terrier cinslerini geliştirdiler.

Bazı iddialara göre bu cinslerin işçiler tarafından değil daha soylu kişilerin meydana getirdiklerine yöneliktir. Aslında böyle bir şey yoktur Terrier grubunun kralını yani Airedale Terrier cinslerini işçiler yetiştirmişlerdir. Orta boylu olmalarına rağmen farelerden tilkilere kadar birçok hayvanı avlamışlardır. Ayrıca çok iyi yüzüp, süper koku alabildikleri için hem havadaki hem de denizdeki hayvanları yakalayıp sahiplerine getirirlerdi.

Özelliklerini daha fazla geliştirmek için Tan Terrier, Otterhound ve İngiliz Siyah köpek cinsleriyle çiftleştirildiler. Tam anlamıyla yetenekli bir spor köpeği ortaya çıkması için Otterhound ile Airedale Terrier ile çiftleştirildi. Sonuç olarak tam istenildiği gibi suda çok iyi olan bir köpek cinsi ortaya çıktı. Bu sefer de Otterhound cinslerindeki bazı özelliklerin değişmesi için Bull Terrier, İrlandalı Terrier ve Bedlington Terrier ile çaprazlanma işlemleri yapılmıştır.

İrlanda Terrier ve Bedlington Terrier cinslerinin genleri daha ağır bastıkları görülmüştür. Daha sonra yapılan melezlemelerde Airedale Terrier cinslerinin tam olarak spor köpekleri olarak belirlendikten sonra çalışmalar durdurulmuştur. Bu cinslerin bazı konularda yetenekli ve dış görünüşünün mükemmel olmalarıyla beraber herkes tarafından hayranlık duyulmaya başlamışlardır.

Akıllı, cesur, polis ve aile köpekleri oldukları için daha fazla ün kazanmaya başladılar. 1864 yıllarında Aire Vadisi’nde cins köpekler gösterisi yapıldı. Hugh Dalziel bir yazar olmasına rağmen köpekleri çok severdi ve gösteri alanında o da vardı. Airedale Terrier cinsleri hakkında ”gerçekten mükemmel, çok iyi” yorumlarını yaptıktan sonra üzerlerindeki ilgi daha da çok arttı.

1986 yılında EKC (England Kennel Club) tarafından resmen kabul edilip, tanınmışlardır. Çok yetenekli olan Airedale Terrier cinsleri büyük hayvan avcısı, küçük hayvan avcısı, bekçi, çalışma, arkadaş, polis, sportif, aile, gözetleme ve koruyucu köpekler olarak birçok alanda görevlendirilmişlerdir.

Airedale Terrier Özellikleri
Airedale Terrier Özellikleri

Airedale Terrier Özellikleri

Tam dört dörtlük bir köpek olan Airdale Terrier cinsleri günümüzde de herkes tarafından çok seviliyorlar. Dış görünüşleri de oyuncak peluş gibi oldukları için sanki süs köpekleriymiş gibi dursalar da aslında çok yeteneklidirler. Tüm özelliklerini öğrendiğinizden sonra onlara olan sevginizin daha fazla artacağından eminiz.

  • Kökeni: İngiltere
  • Ortalama Boyutu: 55-58 cm
  • Ortalama Ağırlığı: 23-32 kg
  • Renkler: Siyah, Ten Rengi, Kahverengi, Karamel, Krem Rengi, Sarı, Kum Rengi
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Çeşitli köpekler oldukları için hemen hemen her konuda yetenekleri vardır. Öğrenciler arasında ”zeki ama çalışmıyor” tabiri vardır ya, bu söz aynı Airedale Terrier cinsini anlatıyor. Çok zeki ve akıllıdırlar ama bu zekalarını kendi istedikleri alanlarda kullanırlar. Eğer sahipleri liderlik vasfı taşıyan biri değilse, çok çabuk ele alarak sahiplerinin üstünde bile hüküm sürebilirler.

Ailelerine ve evlerine çok bağlı oldukları için yalnız kalmaktan asla hoşlanmazlar. Uzun süre yalnız kalmaları sonucunda evi dağıtabilir veya bahçede çukurlar açarak tüm görüntüyü bozarak tepki gösterirler. Sürekli yalnız kalırlarsa bu artık korkuya dönüşür ve bazı davranış problemleri görülebilir. Sahiplerinin yanında her yaş grubundaki çocuklarla çok iyi anlaşarak onlarla vakit geçirirler.

Yabancı insanlara ve hayvanlara karşı ne kadar sakin kalsalar da her zaman içinde bir şüphe barındırırlar. Eğer yabancılara güvenirlerse çok iyi anlaşarak onların arkadaş köpekleri olabilirler. Özellikle yabancı insanlardan övgü dolu kelimeler duymaktan çok hoşlandıkları için onlara alıştıktan sonra hünerlerini göstererek kendilerini sevdirmeye çalışırlar.

Fiziksel Özellikleri

Orta boyutları vardır ama Terrier ailesinin en büyükleridir. Kare vücut yapısına sahiptirler ve göğüs kısımları oldukça geniştir. Ortalama boyutları 55-58 cm, ağırlıkları ise 23-32 kg kadardır. Yüz kısımları dikdörtgen şeklindedir ve yandan bakılınca burun bölgelerinin çok uzun oldukları görünür. Bıyıkları ve sakallara sahiptirler, özellikle sakalları uzun olduğu için uzaktan bakan insanlar onları keçilere benzetirler.

Bacakları uzun olduğu için vücutları daha düzgün ve tam orantılı görünür. Düz ve kaslı bacak yapılarına sahiptirler. Bu özelliklerinden dolayı yere çok sağlam basarlar ve diğer köpeklere göre daha dayanıklıdırlar. Kuyrukları eski zamanlarda kırpılırdı ama artık yasak olduğu için doğal haline bırakılır. Genellikle kuyrukları ince oldukları için sırt bölgelerinde dolaştırırlar.

Çift katmanlı, yoğun, orta uzunluğu olan ve karışık tüylere sahiptirler. Kürklerinin alt katmanında yumuşak ve sert tüyler vardır. Üst katmanında ise sert, kalın, dalgalı ve karışık tüyler bulunur. Genellikle ten rengi, kahverengi, karamel, sarı, siyah, kum rengi ve krem renklerinin karışımında tüyleri vardır. Bazı Airedale Terrier cinslerinin kafa, çene, boyun, kulak ve vücutlarının yan tarafları biraz daha koyu olabilir.

Airedale Terrier
Airedale Terrier

Airedale Terrier Bakımı

Kürkleri çift katmanlı olmalarına rağmen bakımları kolaydır. Haftada 2-3 defa uygun köpek tarağıyla fırçalanması veya taranması tüy dökülmelerini yarı yarıya azalmasına yardımcı olacaktır. Mevsim geçişlerinde fazlasıyla tüy dökebilirler düzenli gün aşırı tarama veya mama markasını değiştirildiğinde bu dönem hafif atlatılabilir.

Tüy aralarındaki renklerin daha fazla açığa çıkabilmesi için pet kuaförüne giderek düzenli bakımlar yaptırmalısınız. Evde yıkanmasına gerek yoktur, kuaföre her gidildiğinde tüyleri kesilip bakım yapıldıktan sonra yıkanması yeterli olacaktır. Düzenli olarak tırnak kesimi, ağız-diş, kulak ve göz bakımları yapılarak uygun solüsyonlarla temizlenmesi gerekmektedir.

Airedale Terrier cinsleri fazlasıyla enerjik, hareketli ve yerinde duramayan köpekler oldukları için apartman dairesine pek uyum sağlayamayabilirler. Bahçeli veya geniş arazisi olan bölgelerde daha iyi yaşam süreceklerdir. Dilediklerinde özgürce koşabilmeleri, çukur kazabilmeleri ve hareket edebilmeleri onlar için çok önemlidir.

Airedale Terrier Sağlık Durumu

Bu cinsler genellikle sağlıklı köpeklerdir ve ortalama yaşam ömürleri 10-14 yıl kadar belirlenmiştir. Her köpekte olduğu gibi bazı hastalıkların (kalça displazisi, eklem-kemik rahatsızlıkları, göz hastalıkları vb. gibi sorunların görülmesi her zaman olağandır. Veterinere giderek düzenli aşı ve genel muayeneden geçerek bir hastalığın olup olmadığı ortaya çıkabilir. En azından bir sorun varsa bile erken teşhis yardımıyla tedaviye başlanabilir.

Airedale Terrier cinslerinin tüy sağlıkları çok önemlidir. Mutlaka tüylerinin genel bakımı yapılması, kesilmesi, taranması ve kalitelerinin bozulmaması çok önemlidir. Tüy sağlıkları daha iyi olması için içten beslemenin ne kadar önemli olduğunu unutmamak gerekir. Kaliteli mamalar kullanarak beslenmelerini dört dörtlük yapmak gerekir.

Airedale Terrier Cinsi
Airedale Terrier Cinsi

Airedale Terrier Egzersizi

Çok hareketli ve enerjik yapıları oldukları için fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Günlük 1-2 km yürüyüşler, 1 veya 2 saat aralığında da aktiviteler yapmalıdırlar. Terrier cinslerinin en büyükleri olduklarını düşünürsek, enerjilerini geniş arazide atmalıdırlar. Nesne yakalamak, yüzmek, zıplamak, kazmak, yakalamak, kovalamak, saklambaç, parkurlarda oynamak vb. gibi aktiviteler bayılırlar ve çok hoşlarına gider.

Eğer yeteri kadar egzersiz yapmazlarsa etrafı dağıtabilir, kazabilir veya uygunsuz nesneleri çiğneyebilirler. Bunları yapmamaları ve kendilerini huzursuz hissetmemeleri için mutlaka onlara uygun ortam hazırlanmalı ve çiğnemeleri için oyuncaklar alınmalıdır. Günlük 2 veya 4 saati onlara ayırarak hem psikolojik hem de fiziksel sağlıklarını yüksek düzeyde tutulabilir.

Airedale Terrier Eğitilebilir mi?

Çok zeki olmalarının yanı sıra inatçı oldukları için eğitilmeleri pek kolay sayılmaz. Dolayısıyla mutlaka yavruluk dönemlerinden itibaren eğitilmelidirler. İlk başta mutlaka temel komutlar (gel, kalk, otur, hayır, evet vb.) öğretilmelidir, ardından sosyalleşmeleri için dersler verilmelidir. Çok yetenekli ve çeşitli köpekler oldukları için hangi konuda/konularda yetiştirilecekleri iyi belirlenmelidir.

Her Airedale Terrier cinsleri birbirlerinden farklı oldukları için ilgili oldukları alanlarda farklılık gösterebilirler. Köpeğinizin hangi alanda yeteneği olduğunu bulmak için uğraşmalı ve açığa çıkarılmalıdır. Yeteneğinin daha çok gelişmesi için eğitilmeli ve daha iyi yerlere gelmesine yardımcı olunabilir. Bu cinslerin eğitimi zor ve uğraştırıcı olduklarından iyice eğitilene kadar yaramaz ve gürültücü olabilirler. Eğitim sürecinde biraz sabır gösterilerek onları pozitif şekilde motive etmelisiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?