Kedilerde yaşanan sağlık sorunlardan birisi de ses kısıklığıdır. Yazımızda kedilerde ses kısıklığının nedenleri üzerinde araştırma yaptık.

Bazı kedilerin miyavlamadığına ya da düşük tonda bir ses çıkardığına şahit olmuşsunuzdur. Peki, kedilerde ses kısıklığı neden olur? çok sevdiğiniz tüylü dostunuzun alışık olduğunuz sesini pek duymuyorsanız bunun altında pek çok neden yatabilir. Kedilerde ses kısıklığı bazen basit nedenlerden olabileceği gibi bazen de altında ciddi sorunlar yatabilir. Kedi mırıldaması, dünyanın en iyi musikilerinden bile daha büyük huzur verir insana.

O sesi her gün duymak kedi sahipleri için anlatılmaz bir histir. Kedi severlerin alışık oldukları sevgili kedilerinin seslerini pek duyamamak onları endişelendirir. Kediniz artık eskisi gibi ses çıkarmıyor ve o çok sevdiğiniz ninni eşliğinde mırıldamalarından sizi mahrum mu bırakıyor? kedinizde ses kısıklığı buna neden olmuş olabilir? gelin, bunları ayrıntılı bir şekilde sizinle paylaşalım.

Kedilerde Ses Kısıklığı

Başımızın tacı, çok sevdiğimiz şirin dostlarımız bazen rahatsızlanabilir ve eskisi gibi neşeli hallerini bize gösteremez olabilir. Sağlıklı ve mutlu bir kedi genelde aktif ve hareketlidir. Gün içinde neşesini çeşitli yollarla gösterir. Mutlu bir şekilde miyavlamak ve mırıldanmak da bunlardan birisidir.

Bazı kediler kişilik özelliklerinden dolayı sakin bir yapıya sahip olsa da huzurlu, sağlıklı ve mutlu bir kedi sakinleştirici mırıltısını yansıtmaya çoğu kez çalışır. Kediniz eskisi gibi sesini çıkarmıyorsa bunun nedeni ses kısıklığı ya da ses kaybı olabilir. Kedilerde ses kısıklığı nedenleri olarak şunları sayabiliriz:

 • Soğuk algınlığı,
 • Doğumsal kusurlar,
 • Aşırı stres altında olma,
 • Rahatsız edici bir hastalık,
 • Kedilerin sesini çok kullanması,
 • Duman veya toz gibi tahriş edici şeylerin kedinizin boğazına kaçması,
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu kapmış olması,
 • Hipertiroidizm,
 • Boğazda büyüme olması,
 • Boğaza herhangi bir nesnenin takılma ihtimali,
 • Gırtlak kanseri.

gibi durumlar kedinizde ses kısıklığına neden olabilir. Şimdi sırasıyla bu başlıkları ele alarak kedinizde ses kısıklığına neden olan durumlardan bahsedelim:

Kedilerde Ses Kısıklığı
Kedilerde Ses Kısıklığı

Soğuk Algınlığı ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde ses kısıklığı sebepleri içinde soğuk algınlığı en sık görülebilen durumlardan birisidir. Kediniz soğuk bir ortamda kaldıysa üşütebilir ve bunun sonucunda hastalanarak sesi kısılabilir. Bu durumda yapılacak şey kedinizi sıcak tutmak olacaktır. Kediniz için sıcak bir ortam hazırlayarak soğuk algınlığını yenmesine yardımcı olabilirsiniz. Kedilerin hassas bünyeleri onların solunum yolu hastalıklarına çabuk kapılmasına neden olabilir. Kedinizde bu tip durum varsa doğal olarak üst solunum yollarından kaynaklı olarak kedinizin sesi kısılacaktır. Kedinizin tedavi için veterinerin önereceği reçeteli ilaçları kedinize verebilirsiniz.

Aşırı Stres Altında Olması

Kediler de insanlar gibi huzurlu ve mutlu oldukları yerlerde neşelerini belirtirler. En ufak bir şeyde strese girebilen tüylü dostlarımızın çok hassas bir yapıda olduğunu unutmamak gerekir. Bizim yüksek sesle konuşmamız dahi onları strese sokabilir. Eve tanımadıkları birinin gelmesi, eve yeni eşya girmesi gibi farklı nedenler kedimizin strese girmesine ve sesinin kısılmasına neden olabilir.

Kedide Ses Kısılması
Kedide Ses Kısılması

Rahatsız Edici Hastalıklar

İnsanlarda olduğu gibi kedilerin de bir yerinin ağrıması onları huzursuz eder ve bu durum onların eski gürültülü ve mutlu hallerini kaybetmesine neden olabilir. Kedinizin eskisi gibi mutlu bir şekilde mırıldamadığını ve miyavlamadığını görüyorsanız, kedinizin bir rahatsızlığı olduğunu düşünebilirsiniz. Kedinizin boğazında tümör olması ve bundan kaynaklı olarak boğazında büyüme olabilir. Bu durumda tümörler veteriner yardımıyla alınacaktır.

Ayrıca kediniz doğduğundan beri kısık bir sese sahipse bunun nedeni doğumsal komplikasyonlardan kaynaklı olabilir. Bu durum için neler yapabileceğinizi öğrenmek için veterinerinize danışabilirsiniz. Kedinizin ses kısıklığına neden olan ciddi durumlardan birisi de gırtlak kanseri olma ihtimalidir. Bu durumda kediniz için ameliyat gerekebilir. Ameliyat sonrası kedinizin iyileşme durumu ise kedinizin durumuna bağlı olarak değişebilir.

Kedilerin Sesini Çok Kullanması

Kediniz herhangi bir şekilde onu rahatsız edici bir durumla karşılaştığında ya da onunla ilgilenmeniz gerektiğini anlatmak için sürekli miyavlayabilir. Bu duruma karşı tepki vermiyor ve alakasız kalıyorsanız gün boyu miyavlayarak sizi bıktırabilir. Kedinizin sesini çok kullanması onda ses kısıklığına neden olabilir. Bir süre sonra kendiliğinden sesi düzelebileceği gibi düzelmediği durumda veterinere danışabilirsiniz.

Sevimli dostunuzun ihtiyaçlarına kayıtsız kalmayarak onu anlamaya çalışın. Böylece kediniz size gün boyunca derdini anlatmak için sesini yoğun ve gereksiz bir biçimde kullanmak durumunda kalmayacaktır. Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak onun zarar görmemesi adına kedinizin isteklerini anlamaya çalışın.

Kedilerin Sesi Kısılması
Kedilerin Sesi Kısılması

Çevresel Faktörler

Kedilerin bünyesi en ufak şeye tepki verecek şekilde hassastır. Çevrede duman, toz gibi tahriş edici durumlar varsa kediniz bundan çabuk etkilenebilir. Bu gibi durumlarda sorunun kaynağını tespit etmek önemlidir. Sorunu tespit ettiğinizde, gerekirse uzman yardımı alarak kedinizdeki bu sorunu giderebilirsiniz.

Hipertiroidizm

Kedilerde aşırı şekilde hormon üretimi sonucu bu durum onlarda hipertiroidizm hastalığına neden olabilir. Bu durumda genellikle kedinizin tiroidleri üzerindeki tümörden kaynaklı olabilir. Bu durum da kedinizin ses kısıklığının yaşanmasına neden olabilir. Tedavisi için ilaç ya da cerrahi işlem gerekebilir. Radyoaktif iyot tedavisi de bu hastalıkta uygulanan yöntemlerden birisidir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerde Ses Kısıklığının Nedenleri Nelerdir?".
 • Asuman

  Merhaba, kedim yaklaşık 1 haftadır sesi kısık geri kalan her şey normal yeme içme normal. Normalde uysal bir kedi ve 3.5 yasında haliyle sürekli uyuyor. Keyifsiz gibi bu da beni çok üzüyor. Sadece yeni kedimiz katıldı ailemize ilk günler çok tısladı kabullenmedi ama şimdi iyiler şükür ona stres mı yaptı diyorum ama normalde de çok ürkek bir Ankara Kedisi… Fikir almak istedim ve artık endişelenmeye başladım.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar,
   Eve yeni kedi ne zaman geldi acaba? Onun süresi de çok önemli. Eğer kedi gelmeden önce gayet iyiyse büyük ihtimalle kedi geldikten sonra ağır psikolojik sorunlar yaşıyor olabilir. Şu yazımızı inceleyebilirsiniz:
   https://miyavliyo.com/kedilerde-anksiyete/