Kedilerin çiftleşme dönemleri ile ilgili bilgi verdiğimiz bu yazı sayesinde sizler de bu konuda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kedilerin çiftleşme dönemleri, erkek kedi ve dişi kedilerde farklılık gösterir. Bir kediniz varsa eğer, bu dönemleri bilmeniz gerekiyor. Çünkü kedi sahibi olmak, sadece o kediyi sevmek ve kedinin size yol arkadaşı olmasında ibaret değil. Bu sebeple kedinizle ilgili detaylı bilgilere ulaşmalı ve bu bilgiler özelinde hareket etmelisiniz. Bilmeniz gereken detaylardan bir tanesi de kedilerin çiftleşme dönemleridir. Biraz önce de bahsettiğimiz üzere erkek kedi ve dişi kedilerin çiftleşme dönemleri birbirinden farklılık gösterir.

Bir kedinin çiftleşme ayı, o kedinin davranışlarından anlaşılabilmektedir. Bu sebeple kedinizin davranış değişikliklerini iyi bir şekilde gözlemleyerek kedinizin çiftleşme döneminde olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kedilerin çiftleşme dönemleri, bir yıl içerisinde birden fazla olacak şekilde gerçekleşebilir. Tabi bu durum kedinizin yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Her bir kedi, çiftleşme isteklerini farklı bir şekilde belli eder. Yani her kedi temelde benzer davranışlar sergilese de davranışlar, kedilere göre özelleşmeye başlar. Bazı kediler sürekli olarak bağırır, bazı kediler de daha önce yapmadıkları hareketleri yapar. Bu hareketler, kedilerin kızgınlık dönemi içerisinde olduğunu belli eder. Peki kedilerin çiftleşme ayı/dönemi nedir?

Kızgınlık Dönemindeki Kedilerin Davranışları

Kediler, kızgınlık dönemlerinde çeşitli sesler çıkarmakta ve farklı davranışlar içerisine girmektedir. Biraz önce bu konuyla ilgili bilgi verdik. Kedilerin kızgınlık döneminde olması önemsenmelidir. Kediler, bu dönemlerde dikkat çekme içerisinde olmakta. Kediniz kızgınlık dönemindeyken çiftleşemezse eğer, bu durumdan hem kediniz hem de siz bir parça rahatsızlık duyabilirsiniz.

Bazen kediler kızgınlık döneminde daha önceki dönemlerden daha sevecen olmakta. Bu durumda iken kediniz, duvara ya da size sürünebilmekte. Hatta çiftleşme durumu içine de girebilir. Kedinin kızgınlık dönemi içerisindeki sıkıntılı davranışı ise sürekli ses çıkarması ve idrar püskürtmesidir.

Kedilerin Çiftleşme Ayı
Kedilerin Çiftleşme Ayı

Kedilerin Çiftleşme Dönemi

Kediler ilk 6 veya 8 ay içerisinde kedi çiftleşmesi adı verilen döneme girer. Fakat daha önce de söylediğimiz gibi bu dönem her kedide aynı değildir. Veterinerlerin önerileri, dişi kedilerin 1 yaşını doldurduktan sonra çiftleşmesidir.

Erkek Kedi Çiftleşmesi

Her kedinin hem çiftleşme için sergilediği davranışlar hem de çiftleşme dönemleri birbirinden farklılık gösterir. Erkek kediler, bilindiği üzere daha çok çiftleşme isteğinde olmakta. Erkek kedilerin çiftleşme için sergiledikleri davranışlar, dişi kedilerinkinden biraz daha geç başlamakta. Genellikle erkek kediler, yaklaşık 7 ay sonra çiftleşme belirtileri göstermeye başlar. Cinsel olgunluğa erişmiş her bir kedi, artık çiftleşme için hazırdır.

Sizlere bu yazımızda kedilerin çiftleşme ayı/dönemi ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalıştık. Sizler de kedilerinizde gözlemlediğiniz çiftleşme davranışlarını ve kedilerin çiftleşme zamanı ile ilgili bilgilerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Sizlerin değerli görüşleri, bizler için gerçekten oldukça önemli.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?