Yalama eylemi kediler için vazgeçilmez bir hareket. Peki bu hareketin anlamı ne? Kediler sahiplerini neden yalar?

Yalamak, kediler için vazgeçilmesi imkansız olan bir eylemdir. Evlerimize neşe katan bu minik melekler, kendileri ile birlikte sahiplerini de yalarlar. Bu durumun birden çok nedeni olabilir. Peki, kediler neden sahiplerini yalarlar? Minik meleğiniz sizi sevdiği için mi yoksa başka bir sebepten dolayı mı yalıyor?

Ergenlik dönemini geçmiş olan kediler kendi aralarındaki bağı genel olarak sürtünme ya da yalama yoluyla kurarlar. Bu sebeple minik dostlarınızın biz insanları yalarken de aynı amacı güdüp gütmedikleri merak edilen bir konudur. Kedilerin pek çoğu, aksatmamaksızın sahiplerini yalarlar. Fakat neden bu eylemi gerçekleştirdikleri konusunda bilimsel bir araştırma yapılmamıştır. Sahiplerini yalamayan kediler, bundan daha önce denediklerinde sahiplerinden olumsuz tepki aldıkları için kaçınıyor olabilirler. Kedi dilleri, tüylerindeki düğümleri açmada oldukça başarılı olan fakat insan cildi için sert dokunuşlara neden olan organlardır. Kedilerin dillerinde  tersine uzanan dikene benzer çıkıntılar yer alır.

Minik meleklerimiz, cildimizde yoğun olarak bulunan tuz sebebi ile de bizleri yalayabilirler. Bu düşünce, bilim adamlarının bazıları tarafından da dile getirilmiştir. Fakat kedilerin bizi yalamaları, onların tuzlu tatlardan hoşlandığının bir işareti olarak görülemez. Mama üreticilerinin bir kısmı, kedinin su içmesini sağlamak amacı ile mamaya tuz eklerler. Bu sayede mama kuru hale gelir ve miniğinizin su içmesinde artış görülür. Kedinizin düzenli su içmesi ise idrarda oluşması muhtemel olan taşları engelleyecektir.

Sahibini Yalayan Kedi
Sahibini Yalayan Kedi

Kedinizin sizi yalamasındaki bir diğer sebep ise sizinle arasında kurduğu bağ ile alakalı bir mesaj vermeye çalışması olabilir. Bu noktada sizin mesajın ne olduğunu anlamanız gerekir. Bu yüzden de kedinizi tanımanız oldukça önemlidir. Size vermek istediği mesaj her kedide farklılık gösterebilir.

Kediler, birbirlerini temizlerken de yalama eylemini kullanırlar. Fakat 2 kedi arasında kesinlikle sevgi bağı oluşmalıdır. Birbirleri ile bağ oluşturamayan kediler, yalayarak birbirlerini temizlemezler. Minik arkadaşlarınızın arasında herhangi bir nedenden dolayı bir kavga yaşandıysa, barışma işareti olarak da birbirlerini temizlemeleri mümkündür. Bununla beraber, küçük dostunuz sizin elinizi yalıyorsa muhtemelen yaptığı bir hareketin doğru olmadığını anlamış ve sizden özür dilemek istiyordur. Bu hareketi çoğu zaman siz bile fark etmezsiniz. Ancak kediniz için hatasını telafi etmek çok önemlidir. Eğer kediniz sizi yaladığı esnada bir patisi de bileğinizde ise, bu durum miniğinizin sizin üzerinizde kontrol sahibi olmak istediğini gösterir.

Patisini Yalayan Kedi
Patisini Yalayan Kedi

Kedilerin ve insanların sevgilerini gösterme yöntemlerinin birbirinden çok farklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sevimli dostunuz, sizi yalayarak size olan sevgisini de göstermek istiyor olabilir. Miniğiniz sizi ailesi olarak görür. Bu sebeple de doğduğunda annesinin ona yaptığı hareketleri size yaparak sevgisini gösterir. Kediniz sizi yalayarak kokularınızın birbirinize geçmesini amaçlar. Bu eylem de onunla aranızdaki sevgi bağını hissetmesi için gereklidir. Sevildiğini hisseden kedi, kendisini güvende de hisseder. Tedirgin olduğu bir ortamda mutlu olamayan miniğiniz saldırgan hareketleri ile size ve çevresindeki eşyalara zarar verebilir.

Minik dostunuzun sizi yalama sebeplerinden bir tanesi de herhangi bir şeyden duyduğu endişeyi azaltmak istemesi olabilir. Kediniz sizi ve kendisini normalden daha sık yalıyorsa ve bu durum kendisine ya da size zarar verecek hale geldiyse kendisini güvende hissetmeme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Kediler, endişeli ya da stresli olduğu anlarda sizi sık sık ısırabilir, tırmalayabilir ya da yalayabilir. Kediniz böyle durumlarda oyuncak, kıyafet vb. nesneleri yalamak isteyecektir. Yalamak, kedinizin stresini azaltan önemli bir faktördür.

Bazı kediler yalamayı bir oyun olarak görürler. Kedinin eşini ya da çiftini yalaması, onların geçmişlerini hatırlamasını sağlar. Bu hareketi zaman zaman size de yapabilir. Kedinize duyduğunuz sevgiyi her fırsatta göstermek ve onunla aranızdaki sevgi bağını kesmemek gerekir. Kedinizle oynarken oyunun yarısında sizi yalamaya kalkabilir. Bu şekilde bir isteği olursa izin vermeniz onu mutlu edecektir. Kediniz bu hareketiyle size oyun oynarken ne kadar mutlu olduğunu anlatmak istiyordur. Oyun esnasında kimyasalların salgılandığı; sevimli dostunuzun kendisini sizinleyken huzurlu ve rahat hissetmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Bacağını Yalayan Kedi
Bacağını Yalayan Kedi

Bölgesel sınırların belirlenmesi, bir kedi için olmazsa olmaz bir eylemdir. Kediler, kendi bölgeleri söz konusu olduğunda çok hassas davranırlar. Bu sebeple bulunduğu her ortamda kendi izini bırakmak için çaba harcarlar. Bu sayede diğer kediler o bölgenin sahiplenildiğini anlarlar. O kadar ki, minik dostunuz sizi dahi kendisine ait olarak görür. Sizi sık sık yalaması da bu nedenden kaynaklanabilir. Kedi salyasından kimyasal parçacıklar çıkar ve yalama esnasında sizin kokunuzla birleşir. Bu şekilde miniğiniz sizi de kendisine ait olarak işaretlemiş olur.

Minik meleğiniz sizde ilgisini çeken bir koku gördüğünde de sıklıkla yalama eylemini gerçekleştirebilir. Kısacası kediniz ellerinizi ya da parmaklarınızı hiç olmadığı kadar sık yalamaya başladıysa, sebep olarak onun dikkatini çeken nesnelerle ilgilendiğinizi görmeniz mümkündür. Siz farklı nesnelere dokunduktan sonra, toprakla uğraştıktan sonra ya da yemek yaptıktan sonra küçük dostunuzun sizi yalaması doğaldır.

Yeni evlat edinilen kedi, sahibini duyduğu yalnızlıktan ve ailesine olan özlemden dolayı daha sık yalar. Bu noktada ona karşı sabırlı olmanız çok önemlidir. Bir süre sonra herşey normale döner. Eğer siz kedinize karşı ters bir tutum sergilerseniz, aranızdaki iletişimin kurulmasını zorlaştırmış olursunuz. Nasıl bir çocuk sevgiye muhtaçsa, kedinizin de aynı ölçüde sevgiye ve ilgiye muhtaç olduğunu unutmamalısınız.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?