Kedilerin de kürtaj olabildiğini biliyor muydunuz? Çoğu veteriner kedilerin kürtaj olmasını pek önermeseler de bazı durumlarda mecburen yapılabilir.

Kediler hiç şüphesiz dünyanın en tatlı ama bir o kadar da yaramaz canlılarıdır. Her türlü hareketlerine rağmen onları sevmekten hiçbir zaman vazgeçmiyoruz ve “kedidir ne yapsa yeridir” cümlesinin daha anlamlı gelmeye başladığını fark ederiz. Her kedinin karakteri farklı olduğu için bazılarının ılımlı yapısı varken, diğerlerinin oldukça agresif davranışları vardır.

Bu olumlu veya olumsuz davranışları değiştirmek zor olabilir, çünkü nasıl ki bir insanı değiştirmek ve kendimize göre davranmasını sağlamak zorsa, aynı şey kediler içinde geçerlidir. Hatta bazı kedilerin geçirdikleri olası operasyonlardan sonra davranışlarının değiştiğini ve farklı karaktere büründükleri görülmüştür. Kedilerin karakterleri bu şekildedir, peki ya vücut sağlıkları?

Bildiğiniz üzere dişi kediler hamile kaldıkları zaman birden fazla yavru dünyaya getirebiliyorlar. Hepsine birden gerçek bir anne gibi baksalar da bu her zaman mümkün olamayabilir. Bazı kediler hamile kaldıkları zaman farklı bir hastalıkları varsa, tehdit oluşturur ve yavruların alınması gerekebilir. Peki, kediler kürtaj olur mu? veya bu işlem ne kadar sağlıklıdır? detaylıca anlattık.

Kedilere Hangi Durumlarda Kürtaj Yapılır?

Tıpkı çocuk sahibi olmak istemeyen ama bir şekilde hamile kalan kadınların, hamileliklerini bitirmek için kürtaja başvurduğu gibi dişi kedilere de kürtaj yapılabilir. Kürtaj sadece istenmeyen hamileliklerin sonlandırılması değil, sağlık sorunları için de kürtaj gerçekleştirilebilir. Bildiğimiz üzere dişi kediler çok kolay bir şekilde hamile kalabilirler ve doğum yaptıktan birkaç ay sonra istemedikleri halde yine hamile kalabilirler.

Zamanında kısırlaştırılmayan ve sürekli hamile kalan kedilerin ciddi sağlık problemleri varsa ve hamile olmaları vücutlarına zarar veriyorsa veteriner tarafından kürtaj yapılabilir. Kedilerde kürtaj işlemi 5 haftalığa kadar gerçekleştirilir ama bazı durumlarda 5 haftalıktan büyük bir kediye mutlaka kürtaj yapılması gerekiyorsa da sahibinin değil, veteriner kararıyla yapılabilir.

Kedilerin Kürtaj Olması
Kedilerin Kürtaj Olması

Kedilere Kürtaj Olması Güvenli mi?

Veterinerler kedilerin kürtaj olmasının yerine, kısırlaştırmanın daha güvenli yol olduğunu savunuyorlar. Dişi kediyi zamanı gelince (4 aylıktan itibaren) kısırlaştırmak en doğru yoldur, çünkü kısırlaştırıldıkları zaman tekrar hamile kalma olasılıkları kalmaz ve vücutları tepkimeye uğramadıkları için olası yan etkileri yaşamazlar. Eğer bir kedi kısırlaştırılmadıysa ve sürekli hamile kalıyorsa, kürtaj yapıldıktan sonra kısırlaştırmadan daha fazla olumsuzluklar yaşayabilirler.

İlgili Yazı: Dişi Kedi Kısırlaştırma

Bir kere kürtajdan sonra tekrar hamile kalabilir ve yine aynı sıkıntıları yaşama olasılığı yüksek olur. Dolayısıyla dişi kedi hamile kaldıysa ve bebeklerinden dolayı sağlığı olumsuz etkileniyorsa kürtaj yapılabilir. Bunun dışında kürtaj bahsettiğimiz durum haricinde pek önerilmez, kısırlaştırma operasyonunun her zaman daha güvenli olduğu kesin olarak söylenir.

Kedi kısırlaştırma fiyatı şehirlere göre farklılık gösterse de ortalama olarak 1.600 – 1.800 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Dişi kedi kısırlaştırmanın fiyatı bulunduğunuz bölgelere göre değişiklik gösterse de kedinizin sağlığı için imkanınız olduğunda hemen götürmelisiniz, çünkü kızgınlık zamanı gelmiş dişi kedilerin davranışları, erkek kedilere göre daha zor olduğu için psikolojilerini incitebilir. Kısırlaştırma operasyonundan sonra davranışları yavaşça eskisi gibi olacaktır ve yan etkileri azalmaya başlayacaktır.

Her dişi kedinin yapısı farklı olduğu için bazıları kısırlaştırma işleminden sonra hemen toparlandığı gibi diğerleri de yan etkileri yüksek oranda yaşayabilirler. Bu zorlu süreci bir kere atlatacakları ve daha sonradan hamile kalma olasılıklarının olmayacağı için tamamen güvenlidir. Eğer dişi kediniz varsa, sürekli hamile kalmasını engellemek ve kızgınlık dönemlerini sona erdirmek için kürtaj yerine, mutlaka 4 aylıktan sonra veterinere danışarak kısırlaştırma operasyonunu gerçekleştirmelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kediler Kürtaj Olur mu?".
  • Sefa

    Merhaba kedim isteğim dışında kaçtı eğer çiftleştiyse hamile kalmaması için sonradan hap vs gibi şeyler verilebiliyor mu