Kedilerin olması gereken birçok aşı içerisinde, kuduz aşısı da bulunmaktadır. Bu yazımızda kedilerde kuduz aşısı yan etkileri konusunu işleyeceğiz.

Kediler her ne kadar tatlı ve haylaz olsalar da vücutlarında bizim bilmediğimiz virüs ve bakteriler taşıyor olabilirler. En tehlikeli virüslerden biri de kuduzdur. Kedilerde kuduz aşısı yan etkileri yoğun olabilir, fakat onun sağlığı için çok önemlidir. Özellikle sokaktaki bazı kedilerin vücudunda ne taşıdığını dış görünüşünden belli etse de bazı kedilerde hiç belirti görünmez.

Genellikle vücudunda bakteri taşıyan kediler; tüy kalitesinin düşmesi, tüylerinin arasında kızarıklıklar, derisinde açık yara, aşırı saldırganlık ve agresiflik, salya akıntısı, derisinde irinler veya şişlikler vb. gibi hastalık belirtileri gösterir. Sokakta veya evde beslediğiniz kedinizin, bahsettiğimiz belirtileri yaşamaması ve kuduz olmaması için mutlaka aşılarını zamanında yaptırmalısınız.

Kediniz için mutlaka aşı kartındaki zamana uyun ve özellikle kuduz aşısını kesinlikle es geçmeyin. Kedilerde kuduz aşısı yan etkileri kendini gösterse de bu etkilerin geçici olduğunu unutmayın. Bazı kedi sahipleri, sırf kedilerinin yan etki yaşamasını istemediği için aşılarını es geçebiliyorlar. Böyle bir hataya düşmeyin ve kedinizin aşı kartına bakarak, tam zamanında aşısını olmaya özen gösterin.

Kedilerde kuduz aşısı hakkında bilgi almak için Kedi kuduz aşısı ve fiyatı yazımızı okuyabilirsiniz.

Evcil kediniz ile beraber dışarıya çıktığınızda, diğer kedilerle veya dışkısıyla temas edebileceğini de göz önünde bulundurun. Sokak kedisiyle birbirine temas veya kavga ettiklerinde o kedinin vücudunda herhangi mikrop varsa, kedinize bulaşması an meselesidir. Özellikle kuduz virüsünden korunmak için mutlaka kuduz aşısını yaptırmanız gerekmektedir. Bu yazımızda özellikle kuduz aşısı yan etkilerinden bahsedeceğiz.

Kedi Kuduz Aşısı Yan Etkisi
Kedi Kuduz Aşısı Yan Etkisi

Kedilerde Kuduz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Her aşıda görüldüğü gibi kedilere kuduz aşısı uygulandığında da yan etkileri görülebilir. Her kedide yan etki belirtisi farklı olsa da genel olarak şunları görebiliriz;

 • Aşı vurulan bölgede hafif şişlik,
 • Kedinin kendine dokundurmaması,
 • Halsizlik ve iştahsızlık,
 • Kusma, ishal veya uykusuzluk,
 • Her zamanki halinden agresif veya sakin olması,
 • Sürekli hareketsiz yatması,
 • Yüksek ateş görülebilir.

Kedilerde kuduz aşısının yan etkileri hakkında bu belirtileri sıralayabiliriz. Kedinizde kuduz aşısı sonrasında belirtileri birkaç saat sürebilir, endişelenmeyin. Kedinize karşı son derece anlayışlı ve sakin davranmaya çalışın. Kendini streste hissedeceği davranışlarda bulunursanız, belirtiler daha çok yükselebilir. Eğer belirtileri bir günden daha uzun sürüyorsa, veterinere başvurmalısınız. Kuduz aşısının yan etkileri hakkında veteriner size gerekli bilgileri verecektir.


Kuduz çok tehlikeli ve bulaşıcı virüs olduğu için dikkate alınmalıdır. Eğer kediniz varsa mutlaka kuduz aşısını yaptırmalısınız. Yazımız hakkındaki düşüncelerinizi ve sorularınızı yorumlar kısmına yazabilirsiniz! Patili günler 😺

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerde Kuduz Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?".
 • Özlem kalaycı

  Kedim kuduz aşısı olduktan sonra alerji oldu. Yüzü gözü kızardı ve şişti. Akşamına kanlı balgam kustu. Ne yapmalıyım?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, mutlaka veterinerinize danışmalısınız.

 • Ferhat

  Kedim kuduz aşısı olduktan sonra çok agresif oldu ve sürekli kafasını kulaklarını sallıyor delirmiş gibi normal mi?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, aşı olalı ne kadar zaman oldu?

  • Anonim

   Kedinizin kulaklarına baktırın, eğer başını çok sallıyorsa kulak uyuzu kapmış olabilir. İlaç kullanınca geçiyor