Kediler statik enerjiyi kürklerinde taşımaktadırlar. Sevimli kedi dostlarınızı severken, ani elektriklenme ile karşılaştıysanız. İşte sebepleri.

Kediler kürklerinde, yoğun bir şekilde elektrik taşır.  Bu elektriklenme, farklı şekillerde kendini gösterir. Sevimli dostlarınızı severken, ani irkilmeler ile ürpermeniz olasıdır. Elektriklenme hem kedinizi hem de sizi huzursuz eder. Kedilerde elektriklenme, çözümü oldukça kolay olan bir sorundur.

Özellikle kış aylarında kedilerde elektriklenme daha sık görülür. Bunun nedeni, kışın evin daha kuru bir havaya sahip olmasıdır. Kış aylarında statik elektriğin varlığı, hiç olmadığı kadar yakından hissedilir. Kış aylarının daha huzursuz geçmesine neden olur. Kedilerin, kış aylarında huzursuz olmalarının genel nedenlerinden birisi de bu durum olarak gösterilebilir.

Kedilerde Elektriklenme Görülmesi

Elektriklenme görülmesinin ana nedeni, evlerde olan kuru havadır. Kedileriniz evdeki battaniye ya da koltuklara sürtündüğünde, elektriklenmenin boyutları daha yakından görülebilir. Statik elektriklenmenin en belirgin işareti, dokunduğunuzda çarpma görülmesidir. Yük, elektriksel boşalma şeklinde akış gösterir. Elektrik oluşma süreci oldukça karmaşıktır. Kedilerde görülen statik elektriklenme sorunu ancak bilimin ışığında çözülebilir.

Kış aylarındaki kuru havanın kedilerin tüyleriyle birleşmesi ortaya elektriklenme sorununu çıkarır. Kedilerde elektriklenme görülmesi, en sık görülen sorunlardan birisidir. Çoğu zaman, korkutucu bir durum olmadığı da bilinmelidir.  Elektrik yüklerindeki dengesizlik, tüylerde yaşanan elektriklenme sorunlarının kaynağında yer almaktadır. Yük, elektrik boşalmasına geçtiğinde tüyler üzerinde farklı şekillerde kendisini gösterir.

Kedim Elektrikleniyor
Kedim Elektrikleniyor

Kedilerde Statik Enerjinin Önlenmesi

Elektriklenme sorunu kedileri ve sahiplerini rahatsız eder. ”Kedim elektrikleniyor!” diyen kişiler farklı çözüm yolları ile bunun önüne geçebilir. Genellikle bulunan çözümler kısa vadede işe yarar.  Elektronların birbirini itmesi, bu durumun nedenleri arasında sayılır.

Yaz aylarında havada oldukça fazla nem bulunur. Nem, kedilerin tüylerinin sakinleşmesini sağlar. Nem ve su elektron hareketini de kolaylaştırır. Ancak, kış aylarında nem oranı daha düşük olur. Kedilerde elektriklenme görülmesi de kış aylarında daha yüksek olur. Kedilerde statik enerjinin önlenmesi şu şekilde olabilir:

  • Evde hava nemlendirici bir cihaz bulundurarak ortamın nemli kalmasının sağlanması,
  • Kediler için güvenli bir alanın oluşturulması,
  • Evdeki kalorifer peteklerine nem suluğu yerleştirilmesi.

Kedilerde elektrik neden olur? sorusuna özet şekilde bu cevaplar verilebilir. Verdiğimiz yöntemleri uygulayarak kedinizin elektriklenmesini önleyebilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?