Kedilerinde insanlar gibi bazı problemleri olabiliyor. Bunlardan biride ağız kokusu. Sizde kedimin ağzı kokuyor ne yapmalıyım diyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

Çocuk dostu, sevgiye muhtaç kediler,günümüzde evlerde en çok görülen hayvanlardır. Eve kattıkları enerji yanında yalnız insanlara arkadaş da olan bu melekler, çocuklarınız varsa onlar için de iyi bir oyun arkadaşıdır. Tabi kedilerin tamamının oyuncu olduğunu söyleyemeyiz. Pek çok kedi türü vardır. Bu nedenle sahipleneceğiniz kediyi seçerken özenli davranmanız gerekir.

Evde beslemek için en uygun hayvanlardan bir tanesi olan kedilerin fazlasıyla titiz canlılar olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Çoğunlukla yıkanmaktan hoşlanmayan minik patili dostlarınız, genlerden gelen bir dürtü ile devamlı olarak kendilerini yalama yoluyla temizleme ihtiyacı duyuyorlar. Üzerlerine yapışan kokudan tamamen kurtulup başka hayvanların kendilerini kokuları sayesinde bulmalarına engel olmak için bu hareketi sıklıkla yaparlar. Onunla birlikte uyuduğunuzda zaman zaman küçük arkadaşınızın horlamasını duyabilirsiniz ancak kokusunu almanıza imkanı yoktur. Kedilerin kötü kokmaması, evde kedi besleyenler için artı bir durumdur. Fakat kedinizin nefesinde hissedilen en ufak bir koku, bir sıkıntının meydana gelme ihtimalini doğurur.

Sevimli meleklerin ağız kokusunun nedeni nedir? Bu soru sıklıkla karşımıza çıkıyor. Minik dostunuzun ağzı kokuyorsa, periodontal hastalık olma ihtimali üzerinde durmalısınız. Bu hastalık, diş etlerinde yoğun bir şekilde iltihap oluşması sebebi ile oluşur. Hastalığın ortaya çıkışı ise dişlerde plak oluşmasıyla başlar. Vücuttaki bağışıklık sistemi plaklarla savaş haline girer. Bu sebeple diş etlerinde şişmeler görülür. Bu süre zarfında tıpkı insanlarda olduğu gibi kedilerde de nefes kokusu görülür. Eğer zamanında müdahale edilmezse minik meleklerinizin kemiklerine de yansır ve buna bağlı olarak diş etleri çekilir. Bu nedenle hiç zaman kaybetmeden deneyimli bir veterinerden yardım alınması gerekir.

Kedilerin ağız kokusunun dişlerden kaynaklandığını anlamanız çok zor değildir. Küçük dostunuzun ağzını açıp dikkatle baktığınızda diş etlerindeki şişliği fark edebilirsiniz. Dişlerindeki sarılık da diş sağlığına bağlı bir sorun yaşadığının göstergesidir. Bununla beraber kedinizde iştahsızlık görüyorsanız, mama yerken sürekli ağzının tek tarafını kullanıyorsa ya da ağzına dokunmanıza izin vermiyorsa, diş etlerinde bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Bu durum geç fark edildiğinde minik meleğiniz için acı dolu günler başlayacaktır. Ona böyle bir durumu yaşatmamak adına teşhiste geç kalmamalısınız. Sevimli dostunuzun ağrı çekmesini istemezsiniz öyle değil mi?

Esneyen Kedi
Esneyen Kedi

Kedilerin Ağız Kokusu Nasıl Geçirilir?

Kedinizin nefesi yalnızca diş sağlığına bağlı nedenlerle kokmaz. Ağızda oluşan ülser de minik meleğinizin ağız kokusu yaşaması için bir sebeptir. Sevimli dostunuzun böbreklerinde sorun varsa ve bu durum ürik miktarında artış yaşanmasına neden oluyorsa yine nefesinin kötü kokması için yeterlidir. Üzülerek söylüyoruz ki, ağız boşluğunda ortaya çıkan tümör, bütün kedi cinslerinde çok sık görülen bir durumdur. Bu rahatsızlık ölüm tehlikesi taşımaz. Ancak nefeste korkunç bir koku oluşturur. Tabi ki bu da sizin ve evdeki diğer bireylerin fazlasıyla rahatsız olmasına neden olacaktır. Erken tanı koyulan ve doğru tedavi ile alınan tümörlerden sonra sevimli meleğiniz ağız kokusundan kurtulur. Bu nedenle hissedilen bir kokuda derhal veteriner yardımı almak gerekir. Buna benzer pek çok sağlık problemi, kedinizde ağız kokusu sebebidir. Her hastalık için ayrı tedavi yöntemleri kullanılır. Bu yöntemlerin bazılarını siz de evlerinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Minik dostunuzda gördüğünüz her ağız kokusunda aynı yöntemi kullanmanız, istemeden ona sıkıntı yaşatmanıza neden olabilir. Tedaviye başlanmadan önce ağız kokusuna neyin sebep olduğu net olarak saptanmalıdır.

İnternet üzerinden pek çok türde kedi ağız bakım ürünleri ya da ağız spreyi almanız mümkündür. Ancak bilgi sahibi olmadan kullanılan bu ürünler, kedinize iyi gelmek yerine daha fazla zarar verebilir. Bu ürünlerin bazıları gerçekten iyiyken, bazıları sadece kar amaçlı satılan ürünlerdir. Bu sebeple işinde deneyim sahibi bir veterinerde minik meleğinizi gerekli kontrollerden geçirttikten sonra size tavsiye edilen ürünleri almanız hem sizin için hem de kediniz için en doğrusu olacaktır.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?