Bir çok sebepten kedilere traş öncesi narkoz verilir. Peki ya Kedi traş olduktan sonra narkozun etkisi ne zaman geçer? İşte sorunun cevabı…

Kedisini traş ettiren çoğu kedi sahibinin merak ettiği bir soruya daha cevap veriyoruz, bu soru hiç şüphesiz Kedi traş olduktan sonra narkozun etkisi ne kadar sürer? oluyor. Tüm kedi cinsleri çok kısa ya da çok uzun şekillerde farklı tüylere sahiptir. Tüyleri, onları sıcaktan ve soğuktan korurken bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Kendilerini yalayarak temizleyen kedilerin tüyleri, zamanla dolaşabilir. Bu durumda tüy bakımı yapmanız işe yaramadığı takdirde traş ettirmeniz doğru seçim olabilir. Kedi traşı, genellikle yaz aylarında sıcaktan bunalmaması için tercih edilen bir işlem olsa da sağlıkları için de tercih edilir. Traş olmaktan korkan veya rahatsız olan evcil hayvanlar, anestezi altında traş olur. Peki, anestezi etkisi ne zaman geçer? Sizler için önemli detayları anlattık…

Kediler Neden Narkoz Etkisinde Traş Olur?

Evcil hayvanlarımız farklı tüy uzunluklarına sahiptir ve bedenlerinde meydana gelebilecek sağlık sorunlarını, tüyleri sebebi ile fark edemeyiz. Bu nedenle kediler traş edilebilir. Aynı zamanda tüy dökülmesinin önüne geçmek adına ve sıcak günlerde kedinin bunalmasını önlemek adına da traş edilebilirler. Ancak kediler, tüy bakımı yapılmasından genellikle hoşlanmaz. Tüyleri taranırken ve yıkanırken huysuzluk yapan kediler, traş sırasında pek memnun değildir.

Kediler, traş esnasında kaçıp makinenin vücuduna zarar vermesine sebep olabilir. Bıçakların yanlış bir hareketle bastırılması veya kayması, özellikle hassas bölgeler traş edilirken sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin kafa bölgesinde tüyler traş edilirken makine, gözüne ya da burnuna temas edebilir. Bu gibi riskleri göze almadan kediyi traş etmenin en sağlıklı yolu anestezi verilmesi olabilir. Bununla birlikte gürültüye ve titreşime karşı duyarlı olan, korkan kediler de vardır. Onların psikolojilerini olumsuz etkilememek için narkoz verilebilir.

Kedilerde Narkoz Etkisi Ne Zaman Geçer?

Kedilere traş edilmesi için verilen ilaçlar, oldukça hafiftir. Bu nedenle 1-2 saat içerisinde uyanır. Ancak bu konuda veteriner hekimler daha doğru bilgileri traş sonrasında verecektir. Narkozdan uyanan kedide davranış bozuklukları olması belirli süreler içerisinde normaldir. Örneğin, anesteziden hemen sonra mama yememesi gerekir. Mama vermeniz için doğru süre 12 saat geçmesidir. Bu süreden sonra kediniz iştahsız olabilir. Eğer kusma, halsizlik gibi sorunlar 12 saatten fazla devam ederse doktora götürmeniz gerekir.

Kedilerde Traş Sonrası Narkozun Etkisi
Kedilerde Traş Sonrası Narkozun Etkisi

Narkoz Verilmesi Kedinin Sağlığını Olumsuz Etkiler Mi?

Traş etmek için narkoz verilmesi, kedinin herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması için yapılan bir eylemdir. Ancak narkoz verilen kedilerde olumsuz durumların görülmesi de muhtemeldir. Bu nedenle veteriner kontrolünde yapılması oldukça önemlidir. Kediniz narkoz etkisi geçene kadar halsiz ve iştahsız olacaktır. Bu durum ilaçların etkisi geçene kadar normaldir. 10-12 saat içerisinde hareketlenir, mama yer ve normal sağlığına kavuşur. Ancak kusma, halsizlik, iştahsızlık gibi sorunların devam etmesi durumunda doktora görünmesi gerekir.

Narkoz Alan Kedi Uyandığında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Narkoz alan kedinin uyanması ortalama 2-3 saattir. Bu sürede uyanan kedide tamamen narkozun etkisinin geçtiğini söylemek doğru değildir. Narkoz etkisi, kediyi olumsuz etkileyebileceği için tam olarak geçmesi 12 saati bulabilir. Bu durumda sahibinin dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle narkozdan uyanan kediniz, halsiz ve yorgun hisseder. Bu nedenle eve gittiğinde rahat bir yerde yatmasını sağlamalısınız. Belirli süre içerisinde kedinize mama vermemelisiniz. 12 saat sonra mama yiyebilir ancak narkoz etkisinden dolayı iştahsız olma ihtimali yüksektir. Evcil hayvanınızın sağlığı için gün içerisinde beslenme düzenini takip etmelisiniz. Hareketlerini kontrol etmeli ve olumsuz bir durum olup olmadığını incelemelisiniz. Sizler de narkoz etkisi hakkında bildiklerinizi yorumlarda paylaşabilir ve diğer takipçilerimizin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Traş Olduktan Sonra Narkozun Etkisi Ne Kadar Sürer?".
 • Çisem

  2 tane kedim vardı bugün veteriner tarafından narkoz fazla kaldıramadığı için vefat etti diğer kedim hala narkozun etkisi altında kalorifer peteginin üstüne yattı bu sakıncaları var mı bilginiz varmı

 • Hera

  kedimin su içmesinde herhangi bir sakınca var mıdır

 • Buse masal

  Merhaba, kedim tıraş oldu dün. Bugün hala kendinde değil ve yorgan altından çıkmıyor. Halsiz ve yemeği çok az yiyor. Nasıl atar narkozu ne yapmam gerekir?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, bazı kedilerin bünyeleri zayıf olduklarından narkozdan çok etkilenebilirler. Kendilerini toplamaları 2-3 günü bile bulabilir. Ayrıca kediniz psikolojik olarak da korkmuş ve stres yapmış olabilir. İlgi, değer ve fiziksel temas olarak sevginizi bolca gösterin. Ayrıca en sevdiği yemekleri veya yaş mamaları vererek kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

 • Anonim

  Kedimi tıraş ettirdik babam gitmişti en az 5 saat sonra yemek yesin demiş ama yemek yiyecek hali bile yok sürekli kusuyor yemeden önce de ılık su da yıkayın demiş yıkamamız doğru olur mu bunları merak ettim.

  • Ayşenur Bekgöz

   Tıraştan sonra bu tarz yan etkiler gayet normal. Bazen narkozun miktarı fazla verildiği için kediler kendine gelemiyor, tabii bu kedinin bağışıklık sistemiyle de alakalı olabilir. Suda yıkamak kediyi kendine getirebilir ama sudan korkan bir kediyse onun için travma kalabilir. Kediniz suyu çok seviyorsa denildiği gibi ılık suda yıkayabilirsiniz.

  • Anonim

   BENDE KEDİMİN TÜYLERİNİ BUGÜN KESTİRDİM. BAYILTARAK YAPTILAR 2 SAAT İÇİNDE UYANDI HALSİZ VE KUSTU 2 KERE.

 • Pınar

  Benim kedim evde sersem sersem gezerken ağzını elleriyle yara yaptı.. Kusuyor ve kustuktan sonra ağzında bir şey var sanıp elleriyle parçalıyor.. Boyunluk taktım mecbur.. Bilginize kedinizi takip edin saatlerce..

 • Bükre

  Merhabalar. İran kedim Şans 12 yaşında, toparlanma sorunumuz var. Traş ettirmem lazım ama ne yapacağımı bilmiyorum anestezi den korkuyorum. Ne yapmalıyım?

  • Anonim

   Sakın tıraş ettirmeyin ben iki gün önce kaybettim canimi tras esnasında verilen narkozun fazla gelmesinden dolayı.

   • Ayşenur Bekgöz

    Çok üzüldük. Bu hatadan dolayı şikayetçi oldunuz mu?

 • Anonim

  Kedimi 5 gün önce narkoz la traş ettirttim fakat hala halsiz nefes alıp verişi değişti. İran (Fars) cinsi, kedim için ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  • Murat Dinç

   Web ortamında tedavi tavsiyesinde bulunmamız doğru olmaz, söz konusu sağlık olduğu için. Gerekli bilgileri makalede işledik, harici söyleyecek bir şeyimiz bulunmuyor. Kedinizi Veterinere götürmelisiniz.

 • Anonim

  Kendimizi üç gün oldu bu günle birlikte. Halen kendine gelmedi halsiz hiç bir şey yemiyor içmiyor. Nefes alışı değişti resim yapıldı iğne yapıldı ama hiç bir şekilde toparlanamadı, ne yapacağımı bilmiyorum.

  • Çiğdem

   Merhabalar, kedimi tıraş ettirmek zorunda kaldık anestezi ile yapılan kedim bir hafta oldu kendine gelemedi. Psikolojik sorunu olur dedi kuyruğuna zarar veriyor sürekli yemek çok az, su içmiyor uyku çok zor uyuyor ve halsiz. Ne yapabilirim? yardım ederseniz sevinirim…

   • Ayşenur Bekgöz

    Merhabalar,
    Bazı kediler anesteziyi kaldıramayabilir ve uzun süre etkisini üzerlerinden atamayabilirler. Büyük ihtimalle narkoz miktarını fazla vermiş olabilir, tabii nasıl yöntem kullandıkları da önemli.
    1 hafta uzun bir süre olduğu için lütfen veterinerle iletişime geçmelisiniz.

 • Mehmet

  Merhaba. Kedimi traş ettirdim bugün, anestezi yapmışlar. Kedi kendinde değil gibi ve mama yemiş olabilir, problem yaşar mıyız?