Miyavliyo
Kedi Traş Olduktan Sonra Narkozun Etkisi

Kedi Traş Olduktan Sonra Narkozun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Bir çok sebepten kedilere traş öncesi narkoz verilir. Peki ya Kedi traş olduktan sonra narkozun etkisi ne zaman geçer? İşte sorunun cevabı…

Kedisini traş ettiren çoğu kedi sahibinin merak ettiği bir soruya daha cevap veriyoruz, bu soru hiç şüphesiz Kedi traş olduktan sonra narkozun etkisi ne kadar sürer? oluyor. Tüm kedi cinsleri çok kısa ya da çok uzun şekillerde farklı tüylere sahiptir. Tüyleri, onları sıcaktan ve soğuktan korurken bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Kendilerini yalayarak temizleyen kedilerin tüyleri, zamanla dolaşabilir. Bu durumda tüy bakımı yapmanız işe yaramadığı takdirde traş ettirmeniz doğru seçim olabilir. Kedi traşı, genellikle yaz aylarında sıcaktan bunalmaması için tercih edilen bir işlem olsa da sağlıkları için de tercih edilir. Traş olmaktan korkan veya rahatsız olan evcil hayvanlar, anestezi altında traş olur. Peki, anestezi etkisi ne zaman geçer? Sizler için önemli detayları anlattık…

Kediler Neden Narkoz Etkisinde Traş Olur?

Evcil hayvanlarımız farklı tüy uzunluklarına sahiptir ve bedenlerinde meydana gelebilecek sağlık sorunlarını, tüyleri sebebi ile fark edemeyiz. Bu nedenle kediler traş edilebilir. Aynı zamanda tüy dökülmesinin önüne geçmek adına ve sıcak günlerde kedinin bunalmasını önlemek adına da traş edilebilirler. Ancak kediler, tüy bakımı yapılmasından genellikle hoşlanmaz. Tüyleri taranırken ve yıkanırken huysuzluk yapan kediler, traş sırasında pek memnun değildir.

Kediler, traş esnasında kaçıp makinenin vücuduna zarar vermesine sebep olabilir. Bıçakların yanlış bir hareketle bastırılması veya kayması, özellikle hassas bölgeler traş edilirken sağlık sorunlarına yol açabilir. Örneğin kafa bölgesinde tüyler traş edilirken makine, gözüne ya da burnuna temas edebilir. Bu gibi riskleri göze almadan kediyi traş etmenin en sağlıklı yolu anestezi verilmesi olabilir. Bununla birlikte gürültüye ve titreşime karşı duyarlı olan, korkan kediler de vardır. Onların psikolojilerini olumsuz etkilememek için narkoz verilebilir.

Kedilerde Narkoz Etkisi Ne Zaman Geçer?

Kedilere traş edilmesi için verilen ilaçlar, oldukça hafiftir. Bu nedenle 1-2 saat içerisinde uyanır. Ancak bu konuda veteriner hekimler daha doğru bilgileri traş sonrasında verecektir. Narkozdan uyanan kedide davranış bozuklukları olması belirli süreler içerisinde normaldir. Örneğin, anesteziden hemen sonra mama yememesi gerekir. Mama vermeniz için doğru süre 12 saat geçmesidir. Bu süreden sonra kediniz iştahsız olabilir. Eğer kusma, halsizlik gibi sorunlar 12 saatten fazla devam ederse doktora götürmeniz gerekir.

Kedilerde Traş Sonrası Narkozun Etkisi
Kedilerde Traş Sonrası Narkozun Etkisi

Narkoz Verilmesi Kedinin Sağlığını Olumsuz Etkiler Mi?

Traş etmek için narkoz verilmesi, kedinin herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması için yapılan bir eylemdir. Ancak narkoz verilen kedilerde olumsuz durumların görülmesi de muhtemeldir. Bu nedenle veteriner kontrolünde yapılması oldukça önemlidir. Kediniz narkoz etkisi geçene kadar halsiz ve iştahsız olacaktır. Bu durum ilaçların etkisi geçene kadar normaldir. 10-12 saat içerisinde hareketlenir, mama yer ve normal sağlığına kavuşur. Ancak kusma, halsizlik, iştahsızlık gibi sorunların devam etmesi durumunda doktora görünmesi gerekir.

Narkoz Alan Kedi Uyandığında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Narkoz alan kedinin uyanması ortalama 2-3 saattir. Bu sürede uyanan kedide tamamen narkozun etkisinin geçtiğini söylemek doğru değildir. Narkoz etkisi, kediyi olumsuz etkileyebileceği için tam olarak geçmesi 12 saati bulabilir. Bu durumda sahibinin dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Öncelikle narkozdan uyanan kediniz, halsiz ve yorgun hisseder. Bu nedenle eve gittiğinde rahat bir yerde yatmasını sağlamalısınız. Belirli süre içerisinde kedinize mama vermemelisiniz. 12 saat sonra mama yiyebilir ancak narkoz etkisinden dolayı iştahsız olma ihtimali yüksektir. Evcil hayvanınızın sağlığı için gün içerisinde beslenme düzenini takip etmelisiniz. Hareketlerini kontrol etmeli ve olumsuz bir durum olup olmadığını incelemelisiniz. Sizler de narkoz etkisi hakkında bildiklerinizi yorumlarda paylaşabilir ve diğer takipçilerimizin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Burcu Gezgin

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

6 yorum
  • Benim kedim evde sersem sersem gezerken ağzını elleriyle yara yaptı.. Kusuyor ve kustuktan sonra ağzında bir şey var sanıp elleriyle parçalıyor.. Boyunluk taktım mecbur.. Bilginize kedinizi takip edin saatlerce..

  • Merhabalar. İran kedim Şans 12 yaşında, toparlanma sorunumuz var. Traş ettirmem lazım ama ne yapacağımı bilmiyorum anestezi den korkuyorum. Ne yapmalıyım?

  • Kedimi 5 gün önce narkoz la traş ettirttim fakat hala halsiz nefes alıp verişi değişti. İran (Fars) cinsi, kedim için ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

    • Web ortamında tedavi tavsiyesinde bulunmamız doğru olmaz, söz konusu sağlık olduğu için. Gerekli bilgileri makalede işledik, harici söyleyecek bir şeyimiz bulunmuyor. Kedinizi Veterinere götürmelisiniz.

  • Kendimizi üç gün oldu bu günle birlikte. Halen kendine gelmedi halsiz hiç bir şey yemiyor içmiyor. Nefes alışı değişti resim yapıldı iğne yapıldı ama hiç bir şekilde toparlanamadı, ne yapacağımı bilmiyorum.

  • Merhaba. Kedimi traş ettirdim bugün, anestezi yapmışlar. Kedi kendinde değil gibi ve mama yemiş olabilir, problem yaşar mıyız?