Kediler de insanlar gibi hasta olabilir, kusabilir. Peki kedi kusmasının nedenleri nelerdir? Kediler neden kusar?

Evlerimize neşe katan kedilerin zaman zaman sağlık problemleri olabilir. Özellikle çok sık kusmayan kedilerin kusması, sahiplerinde paniğe sebep olacaktır. Peki, kedilerin kusma sebebi nedir? Bir kedinin kusabilmesi için belli başlı nedenleri vardır. Bu sebepler genel olarak zararsız sebeplerdir. Kedilerin kusma nedenlerini ve kustuklarında nasıl müdahale edeceğinizi sizler için araştırdık.

Tüy topları kedileri kusturur

Tüy topları, kedilerinizin kusma nedenlerinin başında gelmektedir. Bildiğiniz gibi kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Yalama sırasında dillerine tüyleri yapışır. Minik meleğiniz bu tüyleri tüküremezler ve doğal olarak bir süre sonra tüyler midelerinde birikir. Bu durum, kedinizin kusmasına sebep olur. Tüy yumakları nedeni ile kusan kedilerinizi bu sorundan kurtarmak için sık sık fırçalamanız gerekir.

Hızlı yemek kedileri kusturur

Bakıldığı zaman bizler için de geçerli olan hızlı yemek kedilerinizin de kusmasına sebep olur. Bazı kedilerin yemek yeme şekli elektrik süpürgesi çekimine benzetilir. Bir süre sonra hızlı yemekten dolayı kedinizin midesi rahatsız olur ve kusar. Kedinizin hızlı yeme sorunundan kurtulabilmesi içinn hızlı yemeyi engelleyen kaplardan satın alabilirsiniz. Maliyet olarak kesenize uygun olan bu kaplar sayesinde kedinizin midesi rahatlayacaktır.

İlk kez denenen mama kedileri kusturur

Kediler, yeni lezzetlere çok açık canlılar değillerdir. Elbette ki zaman zaman kedi mamalarının değişmesi gerekir. Sık değişen mama ise kedinizin midesinin bulanmasına neden olur. Yine kuru mamadan yaş mamaya geçmek de kedinizin midesini rahatsız eden faktörlerden bir tanesidir. Böyle durumlarda yaş mamanın kusmaya neden olup olmadığını anlamak için kuru mamaya tekrar dönüş yapılabilir.

Kusan Kedi
Kusan Kedi

Bitkilerin yenmesi kedileri kusturur

Kediler, bitki çiğnemekten çok hoşlanırlar. Bu sebeple evinizde bitki varsa kediden uzak tutmalısınız. Bitkilerin bazıları, kedinizin kusmasına sebep olur. Eğer evinizdeki bitkilerden kedinizi uzak tutma şansınız yoksa, kedinize zarar vermeyecek olan bitkileri tercih edebilirsiniz.

Parazitler kedileri kusturur

Parazitler, biz insanlara olduğu gibi kedilere de zarar verir. Solucan, kedinizin kusmasına sebep olan parazitlere örnek olarak verilebilir. Eğer kediniz sürekli olarak kusuyorsa ya da dışkısında solucan vb. parazitler görülüyorsa, derhal veterinere başvurulması gerekir.

Tıkanan mide kedinizin kusmasına neden olur

Midede tıkanma, kedilerin neden kustuğunu soranlar içi verilecek en tehlikeli cevaplardan biridir. Kedilerin bazıları, ağızlarına sığan yabancı

Madde, kağıt, lastik, oyuncak gibi maddeleri yutarlar. Yuttukları nesne kedinizin kusmasını sağlar.  Kedilerinin bir şey yuttuğundan şüphe edenler, kısa sürede veteriner yardımı almalıdır. Zamanında müdahale ettirmezseniz, kediniz için hayati bir risk oluşturabilir. Bunların yanında kediniz kendisi için zararlı bir yiyeceği yiyerek zehirlenebilir. Zehirlenme sonucu da kusması doğaldır. Minik meleğinizin kusmuğunda kahve çekirdeği benzeri siyah şeyler ya da kan görüyorsanız, hemen veteriner yardımı alın. Kediniz günlük olarak kusuyor ve yemek yemiyorsa, veteriner yardımı almakta gecikmeyin.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?