Kediler inek sütü içer mi? İnek sütünün kedilere zararları ve kediye nasıl süt verileceği hakkında yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Herkes inek sütünün çok faydalı olduğunu bilir. İnsanlar zengin proteine sahip olan kedi sütünü günlük içmenin faydalı olduğunu bilir. Sütün içerisindeki protein ve diğer mineraller bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Sütün bu kadar faydalı olduğunu bildiğimiz için, can dostlarımızın da sağlıklı yaşamasında sütün gerekli olduğunu düşünürüz. Fakat açıkçası bu düşünce doğru bir düşünce değildir. Özellikle inek sütü, arkadaşlarımızın sağlıklarını çok kötü etkiler. Sağlık sistemlerinin etkilenmesinde en büyük neden, sütün içerisinde bulunan laktoz olarak bilinir. İnek sütünün içerisinde yer alan süt şekeri, dostlarımızın vücudunda olumsuzluklara yol açar. Minik afacanlarımızın laktoz enzimlerine sahip olamaması, aldığı laktozu sindirememesine yol açar. Zaten biz insanlar da süt şekerini kısmi derecede eritip vücudumuza karıştırabiliyoruz. Aşırı süt tüketimi, kimi zaman biz insanlara bile risk oluşturuyor.

Yavru kediye inek sütü verilir mi?

Yeni dünyaya gözlerini açan bir yavru kedimiz varsa, annesinden alacağı süt ona fazlasıyla yeteceğinden, dışarıdan süt vermek vücut gelişimi için sıkıntılar yaratabilir. Eğer süt verimi fazla olacak olursa, yavru kedinin bünyesi zayıf olduğundan, ishal gibi bir rahatsızlığı kolayca atlatamayabilir. İshalin önlenememesiyle tatlı patinin hayatından olmasına dahi zemin hazırlayabilirsiniz. Yavru kediler; annelerinden aldıkları sütle bağışıklık sistemini güçlendirir. Zaten ilk günlerde anne sütünden başka bir şey yemeyen yavru kediler, bir süre vücutlarında bulunan laktoz enzimleri sayesinde sütteki laktozu sindirecektir. Vücutlarında üretilen bu enzimler; yavru dostumuzun büyüme orantılı olarak azalacak ve yok olacaktır. Yetişkin bir kedi olduğunda, diğer arkadaşları gibi laktoz enzimine sahip olmayacaktır. Eğer anne sütü içirilemiyorsa ve alternatif aramaya mecbur kalınmışsa, “cat-milk” olarak adlandırılan, Pet Shop ürünleri arasında bulabileceğiniz süt tozlarını deneyebilirsiniz.

Kedilere İnek Sütünün Zararları

Her ne kadar kedilere inek sütü vermek zararlıdır desek de, can dostlarımızın buna aldırış etmediğini çok iyi biliyoruz. Onlarda biz insanlar gibi zararlı şeyler yemek ve içmek istiyorlar sanıyorum. Burada kontrol tamamen bizlere aittir.

Verdiğimiz inek sütü, bir süre sonra can dostlarımızda bağırsak sorunlarına yol açıyor. Sütün içerisinde bulunan laktozlar; sevimli patilerin vücutlarından kolayca atılamadıkları için depolanmaya devam ediyor. Vücutlarında depolanan süt şekeri, bir süre sonra bakteri üretmeye başlıyor. Üretilen bakteriler ise enfeksiyon oluşumunu tetikliyor. Bu oluşumun bir sonucu olarak patinizde ishal durumuna rastlamanız olasıdır. Elbette yetişkin bir kedi hayatını ishal sebebiyle kaybetmeyecektir. Ama sürekli sütle beslenirken vücut bağışıklık düzeyinin de yavaştan düştüğünü gözlemleyebiliriz.

Kedime Nasıl Süt İçirebilirim?

Can dostlarımızın yavruyken annelerinden aldıkları sütle bağışıklık sistemini koruma altına aldıklarını belirtmiştik. Dolayısıyla hiçbir kedinin inek sütüne gereksinimi bulunmaz. Hatta doğru bilinen bir yanlıştır ki, kediler süt içerek ve yoğurt yiyerek koca bir ömür geçiremezler. Dengeli ve sağlıklı beslenen bir patiye hayat arkadaşlığı yapıyorsanız, veterinerinizin öngördüğü oranda kaliteli mamalar almak durumundasınız. Fakat mini meleklerimizi haftada bir mutlu etmek ve ödüllendirmek istiyorsak; laktozsuz süt alarak ya da keçi sütü içerisine su karıştırarak hoş bir ödül sütü elde edebiliriz. Elde ettiğimiz bu karışımı olabildiği kadar düşük ölçeklerde vermeniz önerilir. Süt sulandırılmış olsa dahi, haftada en fazla bir defa kedinize içirmelisiniz. Eğer sabah kahvaltıları esnasında sürekli yanınızda dolanıyor, size sırnaşıyor ve ödül hak etmeye çalışıyorsa; süt yerine ödül maması tercih ederek bu alışkanlığını kısa zamanda unutmasına yardımcı olabilirsiniz.

İçinde bulunduğunuz şartlar minik patinin, yaşı ve gelişimine uygun mamayla beslenmesine o an için elverişli değilse; laktozsuz sütü, sık olmamak kaydıyla bu sorun çözülene kadar kullanabilirsiniz.

Kedime nasıl süt içirebilirim?
Kedime nasıl süt içirebilirim?

Sütlü besinlerden olan yağsız peynir ve yoğurt; can dostlarımızın haftada 1-2 defa almasında zararı olmayan ürünlerdir. Arkadaşlarımızın düzenli beslenmeleri için kullandığınız mamaların besin değerlerine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Can dostumuz yavruysa ve aldığınız kuru mamayı yemiyor, sadece süt içiyorsa onlara ıslak mama vermeyi deneyebilirsiniz. Özellikle yavru kediler, kuru mamayı parçalamakta zorlanabilir. Zorlanmalarının en büyük nedeni dişlerinin tam olarak çıkmaması, kuru mamaya alışkın olmamasıdır. Konserve mamaların parçalanması onlar için daha kolay olduğundan, iyi bir mama aldığınız takdirde yavru kediniz buna hayır demeyecektir. Bunları da yemiyorsa veterinerinize danışmanız yararınıza olacaktır. Unutmayın, iştahsızlık dikkat edilip tedavi yoluna gidilmezse, daha farklı rahatsızlıklara zemin oluşturabilir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?