Kediler mama dışında besinler de tüketmektedir. Peki kediler havuç yer mi? Kedilerin havuç yemesinde problem var mı?

Evinizin küçük dostları olan kediler, yapıları gereği hassas hayvanlardır. Bu nedenle her yiyeceği yemeleri doğru değildir. Eğer kedi sahibiyseniz, ona vereceğiniz yiyeceklerin kediniz için ne kadar yararlı olduğuna dikkat etmeniz, miniğinizin yararına olacaktır.

Havuç, içerisinde pek çok vitamini barındıran, oldukça yararlı bir kök bitkisidir. Nasıl olduğu fark etmeden günlük hayatımızda fazlasıyla tüketilir. Rengi nedeniyle kedinizin ilgisini çekmeyi de başarır. Peki, sevimli dostunuza havuç vermek doğru mu? Pek çok kedi sahibi kediler havuç yer mi sorusuna cevap arıyor.

Evet, minik meleğiniz havucu güvenle yiyebilir. Zengin besin değeri sayesinde havuç, kediniz için son derece faydalıdır. Havucun içinde büyük ölçüde A vitamini yer alır. Bu da, kedinizin gerek mineral gerekse vitamini havuçtan yeteri kadar alacağının bir göstergesidir. Bununla beraber havucun kediler için iyi bir fiber kaynağı olduğu da bilinmektedir. Ancak her yiyeceğin olduğu gibi havucun da fazlası kedinize zarar verebilir.

Havuçta şeker ve karbonhidrat yer alır.Havuçtaki şeker oranı minik meleğinizin kan şekerinde değişiklik yaratmasa da, etçil olmaları nedeniyle fazla karbonhidrattan zarar görebilir. Bu nedenle yeteri kadar havuç vermek kedinizin vücut direncinin artmasını ve fazla yemekten dolayı oluşabilecek sağlık sorunlarının engellenmesini sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, havucun küçük arkadaşınıza kesinlikle çiğ verilmemesi gerektiğidir. Çiğ havucu yemek, kediniz için zordur. Küçük dostunuz havucu yemeye çalışırken boğazında kalabilir. Bu da, kediniz için ciddi riskler teşkil eder. Oysa pişmiş havuç, kedinizin daha kolay yiyeceği bir türdür. Havucu pişirdikten sonra kedinize verirken ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Kediler havuca ek tuza ya da sosa ihtiyaç duymazlar. Havucu pişirirken fırın ya da tava kullanabilirsiniz. Sevimli dostunuza havucu verirken küçük parçalara ayırmayı ihmal etmeyin.

Kediler Havuç Yer Mi?

Kedinize havuç servisi yaparken küçük porsiyon kullanmaya özen gösterin. Sağlık sorunu yaşamayan kediler, sebze ya da meyveye çok ihtiyaç duymasalar da, havuca hayır diyecek kedi sayısı yok denecek kadar azdır. Küçük dostunuz için haftada en fazla 2 defa ve çok az miktarda havuç vermeniz yeterli olacaktır. Her gün düzenli olarak havuç vermek, ona yarardan çok zarar verir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?