Kedilerin sakinleşmesi için kedi otu bir numaralı yardımcımızdır. Sürekli kullanıldığında yan etkiler yaşanabilir.

Kedilerin davranışları bizi her zaman güldürür ve hatta onların uzaylı olduklarını düşünürüz. Bazen öyle farklı şekillere girerler ki ”kedim bozuldu ne yapmalıyım?” gibi ortaya komik cümleler de çıktığı oluyor 😺 Farklı hal ve davranışları olduklarında bunların nedenlerini çoğu zaman anlamasak da kedilerin mutlaka bir bildikleri vardır.

Belki bulundukları ortamda farklı güçler gördükleri için kendilerini korumak adına şekilden şekle giriyor veya canları sıkıldıkları için kendilerine oyun arıyor da olabilirler. Çoğu zaman kendilerini streste hissettikleri için davranışları birden değişerek her zamankinden daha agresif ve hareketli de olabilirler.

Böyle bir durumda kedinizin dikkatini en çok sevdiği mamayla veya oyuncaklarla dikkatini dağıttığınızda hiçbir işe yaramıyorsa kedi otu, diğer bir adıyla kedi nanesi (catnip) deneyebilirsiniz. İçeriğinde uyuşturucu etkisi bulunmaz, fakat etrafa hoş bir koku bıraktığı için kedilerin bir nebze rahatlamalarını ve sakinleşmelerini sağlar.

Kediler otu çiğneyebilirler ama istemiyorlarsa sprey veya yağ şeklinde olanlarını satın alıp oyuncaklarına, yatağına veya en çok dokunduğu bölgelere kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için kedi nanesi yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Kediler bu kokuya bir zaman sonra alışacakları için bağımlılık yapabilir ve sürekli isteyebilirler. Peki, kedi otu fazla kullanıldığında ne gibi yan etkiler oluşur? detaylıca öğrenelim.

Kedi Otunun Zararları
Kedi Otunun Zararları

Kedi Otunun Olası Zararları

Kedilerin psikolojilerini iyi anlamda olumlu etkilemesi için kedi nanesi gönül rahatlığıyla kullanılabilir ama her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamalıyız. Eğer kediniz kedi otu yemeye, koklamaya veya patilerinin arasına alıp oynamaya alıştıysa bir zamandan sonra olumlu etkilerini alamamaya başlarlar.

Bunu şöyle düşünebiliriz; en sevdiğiniz yemeği her gün yediğinizi düşünün, artık o yemeğin tadını ilk günkü gibi alamazsınız, fakat bir müddet sonra yediğinizde tadını unuttuğunuz için yemekten daha fazla zevk alırsınız. Aynı şey kediler içinde geçerlidir, kedinize sürekli kedi otunu kullanmak yerine sadece lazım olduğu zamanlar kullanmalısınız. Sürekli kullandığınız takdirde şu yan etkileri görebilirsiniz;

  • Kedi nanesi kokusu aldıklarında öğürme veya kusma,
  • Kedi otunu fazla çiğnediklerinde sindirim sorunları yaşayabilirler,
  • Fazlasıyla bağımlılık yapabilir,
  • Kedi nanesi bazı kedileri agresif yapabilir,
  • Nadir olarak mide rahatsızlıkları görülebilir,
  • Çok kullanılırsa artık kokusunu almak istemedikleri için kaçabilirler.
Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer? Ne Zaman Başlar ve Biter?

Kedi otunun olumlu özelliklerinden faydalanırken dikkat etmelisiniz ve bahsettiğimiz yan etkileri yaşamamak için belirli aralıklarla kullanmalısınız. Kediler çok değişik hayvanlar oldukları için bugün çok sevdiği bir nesneyle yarın tekrar karşılaştıklarında sanki daha önce hiç görmemişler gibi davranabilirler, böyle bir durumla karşılaşırsanız kedi otunun yan etkilerinden korunmak için bir müddet kullanmayı bırakmalısınız.

Kedi Otu Yerine Ne Kullanılabilir?

Kedi nanesi tüylü dostunuzda yan etki yapıyorsa veya sevmiyorsa, tıpkı kedi otuna benzeyen başka bitkisel otlarda kullanabilirsiniz. Gümüş Asma denilen bitki, tıpkı kedi otunda olduğu gibi yüksek nepetalakton içerir. Adından da anlaşıldığı gibi uzun çubuk gibi bir ottur ve kedilerin hemen dikkatini çekerler. Kokuları da çok güzel oldukları için kendilerini mutlu hissederler ve sakinleşirler.

Kedilerin daha iyi hissetmelerini sağlayan bir diğer bitki ise Tatar Hanımeli bitkisidir. Görünüşleri çok güzel oldukları için kedilerin dikkatini çeker ve yaklaşarak koklamaya çalışırlar. Kokularını beğendikten sonra sürekli sürtünürler ve Tatar Hanımeli bitlisindeki olumlu etkileri üzerlerine çekmek isterler. Eğer kediniz kedi otu kullanmak istemiyorsa, bu bitkileri deneyerek hangisi sevdiyse onu kullanabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?