Kediler neden mırlar ? Kedi mırlaması insan sağlığına faydalı mı ? Tüm bu sorular ve daha fazlasını makalemizde bulacaksınız .

Mırlama kedilerin çıkardığı en bilindik seslerden biridir. Mırlama esnasında kedinin diyafram kasları saniyede 20 ila 30 kez gibi yüksek bir süratle hareket eder. İşte kedinin adlığı nefes titreyen bu kaslara dokunduğunda mırlama gerçekleşmiş olur. Kucağımızda huzurlu bir şekilde uzanırken mırıltılarını işitiriz ve bu mırıltılar ile birlikte bir titreşim dalgasının ellerimizde ve vücudumuzda hemen hissederiz. Aslında kedi mırlaması bu havyanlar için bir duygu ifade etme biçimidir. Kediler birçok durumu ifade edebilmek için mırlar. Kedilerin insanlar üzerinde bazı hastalıkları tespit edebildikleri de düşünülmektedir. Aynı zamanda kedi mırıltısının insan sağlığına faydalı olduğu yapılan bazı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış durumdadır. 

Kedi Mırlaması Hangi Anlamı Taşır ?

Biz insanlar gülümseriz, köpekler kuyruklarını sallar ve kediler de mırlar. Kedilerin mırıldaması çoğunlukla memnuniyet anlamını taşırken, kimi zaman ise can sıkıntısı veya bir sebepten ötürü canının acıdığının da bir belirtisi olabilmektedir. Bazı kedilerin doğum yaptıkları sırada da mırladıkları tespit edilmiştir. Kediler karınları acıkıp yemek yemek için sabırsızlandıklarında mırıldayabilirler. Sizi özlemiş olabilirler. İşten eve geldiniz kedinizin paçalarınıza dolanıp mırladığını duyabilirsiniz. Kedi stresliyse veya yaralanmışsa kendisini sakinleştirmek için de mırlayabilir. Kediler bazen de ilgiye ihtiyaç duyduklarında dikkatinizi cezp etmek için mırlarlar.

Kedilerin Uzun Süreli Mırlaması Ne Anlama Gelir ?

Kedilerin uzun süreli mırladığı çok sık rastlanılan bir durum olmasa bile bu durum ile karşılaşma oranınız hiçte düşük değildir. Böyle bir durum sizi şaşırtabilir fakat hemen paniğe kapılmayın. Dişi ve erkek kedilerde bir ayrım olmadan bu durumun sebebi genellikle aynıdır. Bunu sebebi kedinizin kendisini mutlu hissetmesidir. Bir hastalığa kapıldığına dair endişeli iseniz başka belirtilerin olup olmadığı konusu çok önemlidir. Hastalığa dair başka belirtiler yoksa endişelenmeniz içinde bir neden yoktur.

Kedi Mırlamasının İnsanlar Üzerindeki Tesiri

Kedi mırlaması ve insan sağlığına faydaları

Bu muhteşem canlıların sahiplerini daha mutlu ve daha sağlıklı yapmak içinde mırıldadıkları kimi araştırmacılar tarafından ifade edilmektedir. Kedi mırıltısının insanlar üzerinde ki tesirlerinden bazıları ise kan basıncını, tansiyon seviyesini ve stres düzeyini azalttığı ya da normal seviyelere yaklaştırdığıdır. Ayrıca kedileri ile birlikte yaşayan insanların, kedi sahibi olmayan insanlara oranla kalp krizi geçirme olasılıkları daha düşüktür. Kedi mırıltısının frekans aralıkları ise 25-150 hertz aralığındadır. Bu frekans aralığının kemik yoğunluğuna katkı sağladığı ve hastalıkların iyileşme sürelerini kısalttığı kanıtlanmıştır. Bu durum hasta kedilerin neden mırıldadıklarını da ortaya koymaktadır.

Kedi Mırlamasının Diğer Kediler Üzerindeki Etkileri

Kedilerin diğer kedilerle yalnızca miyavlayarak iletişim kurduğunu düşünüyorsanız maalesef yanılmış olduğunuzu söylememiz lazım. Miyavlamanın dışında kediler birbirleriyle de mırlayarak iletişim kurmaktadırlar. Kedilerin insan sağlığı üzerinde ki olumlu ve iyileştirici etkileri ortaya çıkmıştır. Bu sebepten kediler kendilerini ve diğer kediler için de mırlayabilmektedirler. Onlar için bu bir terapi yöntemidir.

Kediler Nasıl Mırlamaktadırlar Ve Kedi Mırlaması Nasıl Oluşur ?

Kendilerine özgü ve iyileştirici mucizeler barındıran kediler nasıl mırlar? Peki, kedinin bu titreşimli mırıltıları nasıl oluşur? Tüm bunları bizler gibi bilim insanları da merak ediyor ve birçok araştırmalarına konu ediyorlar. Bu sorular karşısında elbette birçok farklı cevaba ulaşılmıştır. Bu konu hakkında bilim insanlarının görüşlerini sıralayalım:

Kedi Mırlaması-Birinci Görüş:

Bu görüşe sebep olan durum ise uzmanların çalışmaları sonucu kedilerin mırlamaları içi özel olarak yaratılmış bir bölümün olduğudur. Kedi mırlaması göğüs boşluğunun tabanında yer alan diyaframın hareketleri ile birlikte ses kaslarının süratlice hareket etmeye başlamalarıdır.

Kedi Mırlaması-İkinci Görüş:

Kedi mırlaması için ikinci görüşte ise kedi nefes alırken hava titreşen kaslara temas ederek bir mırıltıya ve bir titreşime sebep olacağıdır. Tüm kedilerde mırıltının şiddeti farklı ve kendine hastır. Bazı kediler çok yüksek perdeden mırlarken bazıları da olabildiğince alçak tonlarda mırlar.

Kedi Mırlaması-Üçüncü Görüş:

Kedilerin gırtlak bölgesinin arka kısmında yer alan nefes borusunun içersinde yer alan ses tellerini andırır organın yaydığı titreşimler ile kedi mırlaması ortaya çıkar. Bahsettiğimiz gibi bu mırıltının ton yüksekliği ve kedide ki titreşim düzeyi her kedide farklılık arz etmektedir.

Kedi Mırlaması Niye Olur? Durum Merkezli İnceleme

Kediler içinde bulundukları ortama göre ve ruh hallerine göre tepkiler vermektedirler. Birçok farklı duruma çok çeşitli tepkiler göstererek anlaşılmayı beklemektedirler. Kedilerin mırıldamalarını yaşadıkları durumlara ve duygusal tepkimelerini ele alarak değerlendirerek incelemeye çalışalım.

Yetişkin Kediler Niçin Mırlamaktadırlar ?

Kedileri genellikle hayatları boyunca mırlarken göreceksiniz. Yetişkin kediler niçin mırıldarlar ve bizlere mırıldayarak ne söylemeye çalışıyorlar acaba? Kediler insanlarla, sevdiği objeler ile etkileşime girdiğinde veya sevdiği bir yiyeceği yerken ya da diğer kedilerle iletişim halindeyken mırlayabilmektedirler. Rahat ettikleri bir ortamda ve mutlu hissettikleri anlarda, konforlu bir koltukta, sobanın kenarında veya kucağınızda neredeyse tüm kedilerin mırıldadıklarını duyacaksınızdır.

Kedi mırlaması ve insan sağlığına faydaları

Daha fazla ilgi istediğinde, bir şeyi arzu ettiğinde, sevilmek istiyorsa, oyun istediğinde yine kedilerin mırıltılarını duyacaksınız. Sadece mutlu hissettiği anlarda değil stresli olduklarında da kediler mırıldamaya başlarlar. Ortam değişikliği, yabancı insanların varlığı, alıştığı sahibinin ölümü durumlarda yaşadığı stres ile başa çıkabilmek için mırlama refleksi göstereceklerdir. Vücutlarının herhangi bir bölümünde ağrı oluşmuşsa, kas gerilmeleri yaşıyorsa ve hatta vücutlarında ödem gelişmişse bu güzel canlıları yine mırlarken bulacaksınız. Aynı zamanda kedilerin diş ağrıları varsa bunu yine mırıldanarak dindirmeye çalışırlar.

Anne Kediler Niçin Mırlamaktadır ?

Anne kediler niçin mırlamaktadır sorusunun yanıtı; anne kediler yavruları ile iletişim kurma çabalarının sonucu mırlamaktadırlar. Yavru kediler dünyaya yeni geldiklerinde duyma ve göreme yetileri olmaksızın doğarlar. Ayrıca doğum esnasında yaşadığı acıyı dindirmek için anne kedi doğum gerçekleşene kadar ve doğumdan sonra da mırlamaya devam eder. Annelerinin varlıklarını ilk olarak bu mırlamalar ve mırlamalar eşliğinde oluşan titreşimler ile algılarlar ve güvende olduklarını hissederler. Yavrularını emzirdiği esnada anne kediler çoğunlukla mırlamaktadırlar.

Yavru Kediler Niçin Mırlamaktadır?

Yavru kediler gün içersinde neredeyse sürekli mırlamaktadırlar. Bunun sebebi anne karınlarındayken hissettikleri ilk ses annelerinin mırlamaları ve bu mırlamaların titreşimleridir. Doğumdan sonra da yine ilk duyacakları ses annelerinin mırlamalarıdır.

Kedi mırlaması ve insan sağlığına faydaları

Yavru kediler doğduklarında duyma ve göreme yetisi olmadan dünyaya gelirler. Annelerinin mırlamaları eşliğinde çıkardığı titreşimler yavruların kendilerini güvende hissetmesine neden olur. Doğaldır ki yavru kedilerin çıkarmayı öğrendikleri ilk ses ile mırlamadır. Ayrıca yavru kediler annelerinden süt emerlerken de mırlamalarını devam ettirirler.

Kediler Uyurken Niçin Mırlamaktadırlar?

Merak edilen diğer bir konu ise kedilerin uyurken aynı zamanda nasıl olur da mırlayabildikleridir. Kediler çok derin uykular uyumazlar. Ufacık bir sese dahi hemen uyanabilirler. Bu da demek oluyorki kediler uyku anında bile hislerine tepki verebiliyorlar. Bazen bulunduğu ortamın mutluluğu içerinde veya sahibinin yanında olduğunu hissederek ona karşı olsan sevgisini göstermek için uykularında mırlamaktadırlar.

Kediler Sevilirken Niçin Hırlamaktadır? Kedi Mırlaması Mutluluk Belirtisi Mi ?

Kediler aşırı mutluluk hissettikleri anlarda hırlama eğilimi gösterirler. Sevildikleri zamanlarda ve gösterilen bu sevgi onları mutlu hissettiriyorsa, bu hislerini hırlayarak belli eder kediler. Çoğu insan kedi hırlamalarını saldırganlık belirtisi olarak algılamakta ve yanlış tepkiler sergilemektedir. Fakat bilmelisiniz ki kedilerde hırlamak bir saldırganlık belirtisi kesinlikle değildir.

Kedi mırlaması ve insan sağlığına faydaları

Aynı zamanda bu hırlamaların kedilerin bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olduğunun da belirtisi olabileceğinin bilinmesi gerekir. Kedi mırlaması bir mutluluk belirtisi midir diye düşünenler varsa, cevabımız evet. Çünkü kedilerde mırlama en fazla görülen mutluluk ve memnuniyet belirtileridir.

Kediler Sabahları Niçin Mırlamaktadır? Sabahları Kedi Mırlaması

Kediler sahipleri ile güçlü bağlar kuran canlılardır. Sahibiyle olan bağları onlarda özlem duygularını açığa çıkarır. Siz gece uyuyorken saatlerce kedinizden ayrı kalacaksınız ve o sizi emin olun merak edecek. Sabah olduğunda ve bu mecburi ayrılık sonrası kediniz sizi gördüğünde mutlu hissedecek ve mırlayacaktır. Kediler sabahları niçin mırlamaktadır sorusunun yanıtını böylece vermiş olalım. Sabahları kedi mırlamasının diğer bir nedeni ise kedinizin muhtemelen acıkmış olmasıdır. Sizi gördüğünde kahvaltı vaktinin geldiğini anlayacak ve bu durum onu oldukça mutlu edecektir. Sonuç olarak kediniz yine mırlayacaktır. Onları sabah saatlerinde bolca mırlarken göreceksinizdir.

Kedi Mırlaması Frekans Aralığı Kaçtır

Kedilerin mırlamalarının bir frekans değeri vardır. Kedi mırlaması frekans aralığı bazı kedilerde 7,20 hz ila 50 hz arasında değişirken bazı kedilerde bu frekans aralığı 100 hz ila 200 hz arasında değişmektedir. Kedi mırlamasının insan sağlığı açısından pek çok olumlu etkisi yapılan araştırmalarla öğrenilmiştir. Aynı zamanda kedi mırlamasının bu frekans aralıklarında olması insanların bilinç altılarında onlara anne karnını hatırlatarak psikolojik bir rahatlık hissi de vermektedir.

Kedi Mırlaması Hangi Anlamı Taşır

Biz insanlar gülümseriz, köpekler kuyruklarını sallar ve kediler de mırlar. Kedilerin mırıldaması çoğunlukla memnuniyet anlamını taşırken, kimi zaman ise can sıkıntısı veya bir sebepten ötürü canının acıdığının da bir belirtisi olabilmektedir. Bazı kedilerin doğum yaptıkları sırada da mırladıkları tespit edilmiştir. Kediler karınları acıkıp yemek yemek için sabırsızlandıklarında mırıldayabilirler. Sizi özlemiş olabilirler. İşten eve geldiniz kedinizin paçalarınıza dolanıp mırladığını duyabilirsiniz. Kedi stresliyse veya yaralanmışsa kendisini sakinleştirmek için de mırlayabilir. Kediler bazen de ilgiye ihtiyaç duyduklarında dikkatinizi cezp etmek için mırlarlar.

Kedilerin Uzun Süreli Mırlaması Ne Anlama Gelir

Kedilerin uzun süreli mırladığı çok sık rastlanılan bir durum olmasa bile bu durum ile karşılaşma oranınız hiçte düşük değildir. Böyle bir durum sizi şaşırtabilir fakat hemen paniğe kapılmayın. Dişi ve erkek kedilerde bir ayrım olmadan bu durumun sebebi genellikle aynıdır. Bunu sebebi kedinizin kendisini mutlu hissetmesidir. Bir hastalığa kapıldığına dair endişeli iseniz başka belirtilerin olup olmadığı konusu çok önemlidir. Hastalığa dair başka belirtiler yoksa endişelenmeniz içinde bir neden yoktur.

Kedi Mırlamasının İnsanlar Üzerindeki Tesiri

Kedi mırlaması ve insan sağlığına faydaları

Bu muhteşem canlıların sahiplerini daha mutlu ve daha sağlıklı yapmak içinde mırıldadıkları kimi araştırmacılar tarafından ifade edilmektedir. Kedi mırıltısının insanlar üzerinde ki tesirlerinden bazıları ise kan basıncını, tansiyon seviyesini ve stres düzeyini azalttığı ya da normal seviyelere yaklaştırdığıdır. Ayrıca kedileri ile birlikte yaşayan insanların, kedi sahibi olmayan insanlara oranla kalp krizi geçirme olasılıkları daha düşüktür. Kedi mırıltısının frekans aralıkları ise 25-150 hertz aralığındadır. Bu frekans aralığının kemik yoğunluğuna katkı sağladığı ve hastalıkların iyileşme sürelerini kısalttığı kanıtlanmıştır. Bu durum hasta kedilerin neden mırıldadıklarını da ortaya koymaktadır.

Kısacası kedi mırlamasının faydaları aşağıdadır :

  • Kedi mırlaması uykusuzluğu engelliyor.
  • Kedi mırlaması mutlu ediyor
  • Kedi mırlaması kan basıncını düşürür
  • Kedi mırlaması kalp krizi riskini azaltıyor
  • Kedi mırlaması stres azaltıyor

Kedi Mırlamasının Diğer Kediler Üzerindeki Etkileri

Kedilerin diğer kedilerle yalnızca miyavlayarak iletişim kurduğunu düşünüyorsanız maalesef yanılmış olduğunuzu söylememiz lazım. Miyavlamanın dışında kediler birbirleriyle de mırlayarak iletişim kurmaktadırlar. Kedilerin insan sağlığı üzerinde ki olumlu ve iyileştirici etkileri ortaya çıkmıştır. Bu sebepten kediler kendilerini ve diğer kediler için de mırlayabilmektedirler. Onlar için bu bir terapi yöntemidir.

Kediler Nasıl Mırlamaktadırlar Ve Kedi Mırlaması Nasıl Oluşur?

Kendilerine özgü ve iyileştirici mucizeler barındıran kediler nasıl mırlar? Peki, kedinin bu titreşimli mırıltıları nasıl oluşur? Tüm bunları bizler gibi bilim insanları da merak ediyor ve birçok araştırmalarına konu ediyorlar. Bu sorular karşısında elbette birçok farklı cevaba ulaşılmıştır. Bu konu hakkında bilim insanlarının görüşlerini sıralayalım:

Kedi Mırlaması-Birinci Görüş:

Bu görüşe sebep olan durum ise uzmanların çalışmaları sonucu kedilerin mırlamaları içi özel olarak yaratılmış bir bölümün olduğudur. Kedi mırlaması göğüs boşluğunun tabanında yer alan diyaframın hareketleri ile birlikte ses kaslarının süratlice hareket etmeye başlamalarıdır.

Kedi Mırlaması-İkinci Görüş:

Kedi mırlaması için ikinci görüşte ise kedi nefes alırken hava titreşen kaslara temas ederek bir mırıltıya ve bir titreşime sebep olacağıdır. Tüm kedilerde mırıltının şiddeti farklı ve kendine hastır. Bazı kediler çok yüksek perdeden mırlarken bazıları da olabildiğince alçak tonlarda mırlar.

Kedi Mırlaması-Üçüncü Görüş:

Kedilerin gırtlak bölgesinin arka kısmında yer alan nefes borusunun içersinde yer alan ses tellerini andırır organın yaydığı titreşimler ile kedi mırlaması ortaya çıkar. Bahsettiğimiz gibi bu mırıltının ton yüksekliği ve kedide ki titreşim düzeyi her kedide farklılık arz etmektedir.

Kedi Mırlaması Niye Olur? Durum Merkezli İnceleme

Kediler içinde bulundukları ortama göre ve ruh hallerine göre tepkiler vermektedirler. Birçok farklı duruma çok çeşitli tepkiler göstererek anlaşılmayı beklemektedirler. Kedilerin mırıldamalarını yaşadıkları durumlara ve duygusal tepkimelerini ele alarak değerlendirerek incelemeye çalışalım.

Yetişkin Kediler Niçin Mırlamaktadırlar?

Kedileri genellikle hayatları boyunca mırlarken göreceksiniz. Yetişkin kediler niçin mırıldarlar ve bizlere mırıldayarak ne söylemeye çalışıyorlar acaba? Kediler insanlarla, sevdiği objeler ile etkileşime girdiğinde veya sevdiği bir yiyeceği yerken ya da diğer kedilerle iletişim halindeyken mırlayabilmektedirler. Rahat ettikleri bir ortamda ve mutlu hissettikleri anlarda, konforlu bir koltukta, sobanın kenarında veya kucağınızda neredeyse tüm kedilerin mırıldadıklarını duyacaksınızdır.

Kedi mırlaması ve insan sağlığına faydaları

Daha fazla ilgi istediğinde, bir şeyi arzu ettiğinde, sevilmek istiyorsa, oyun istediğinde yine kedilerin mırıltılarını duyacaksınız. Sadece mutlu hissettiği anlarda değil stresli olduklarında da kediler mırıldamaya başlarlar. Ortam değişikliği, yabancı insanların varlığı, alıştığı sahibinin ölümü durumlarda yaşadığı stres ile başa çıkabilmek için mırlama refleksi göstereceklerdir. Vücutlarının herhangi bir bölümünde ağrı oluşmuşsa, kas gerilmeleri yaşıyorsa ve hatta vücutlarında ödem gelişmişse bu güzel canlıları yine mırlarken bulacaksınız. Aynı zamanda kedilerin diş ağrıları varsa bunu yine mırıldanarak dindirmeye çalışırlar.

Anne Kediler Niçin Mırlamaktadır?

Anne kediler niçin mırlamaktadır sorusunun yanıtı; anne kediler yavruları ile iletişim kurma çabalarının sonucu mırlamaktadırlar. Yavru kediler dünyaya yeni geldiklerinde duyma ve göreme yetileri olmaksızın doğarlar. Ayrıca doğum esnasında yaşadığı acıyı dindirmek için anne kedi doğum gerçekleşene kadar ve doğumdan sonra da mırlamaya devam eder. Annelerinin varlıklarını ilk olarak bu mırlamalar ve mırlamalar eşliğinde oluşan titreşimler ile algılarlar ve güvende olduklarını hissederler. Yavrularını emzirdiği esnada anne kediler çoğunlukla mırlamaktadırlar.

Yavru Kediler Niçin Mırlamaktadır?

Yavru kediler gün içersinde neredeyse sürekli mırlamaktadırlar. Bunun sebebi anne karınlarındayken hissettikleri ilk ses annelerinin mırlamaları ve bu mırlamaların titreşimleridir. Doğumdan sonra da yine ilk duyacakları ses annelerinin mırlamalarıdır. Yavru kediler doğduklarında duyma ve göreme yetisi olmadan dünyaya gelirler. Annelerinin mırlamaları eşliğinde çıkardığı titreşimler yavruların kendilerini güvende hissetmesine neden olur. Doğaldır ki yavru kedilerin çıkarmayı öğrendikleri ilk ses ile mırlamadır. Ayrıca yavru kediler annelerinden süt emerlerken de mırlamalarını devam ettirirler.

Kediler Uyurken Niçin Mırlamaktadırlar?

Merak edilen diğer bir konu ise kedilerin uyurken aynı zamanda nasıl olur da mırlayabildikleridir. Kediler çok derin uykular uyumazlar. Ufacık bir sese dahi hemen uyanabilirler. Bu da demek oluyorki kediler uyku anında bile hislerine tepki verebiliyorlar. Bazen bulunduğu ortamın mutluluğu içerinde veya sahibinin yanında olduğunu hissederek ona karşı olsan sevgisini göstermek için uykularında mırlamaktadırlar.

Kediler Sevilirken Niçin Hırlamaktadır? Kedi Mırlaması Mutluluk Belirtisi Mi ?

Kediler aşırı mutluluk hissettikleri anlarda hırlama eğilimi gösterirler. Sevildikleri zamanlarda ve gösterilen bu sevgi onları mutlu hissettiriyorsa, bu hislerini hırlayarak belli eder kediler. Çoğu insan kedi hırlamalarını saldırganlık belirtisi olarak algılamakta ve yanlış tepkiler sergilemektedir. Fakat bilmelisiniz ki kedilerde hırlamak bir saldırganlık belirtisi kesinlikle değildir. Ayı zamanda bu hırlamaların kedilerin bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olduğunun da belirtisi olabileceğinin bilinmesi gerekir. Kedi mırlaması bir mutluluk belirtisi midir diye düşünenler varsa, cevabımız evet. Çünkü kedilerde mırlama en fazla görülen mutluluk ve memnuniyet belirtileridir.

Kediler Sabahları Niçin Mırlamaktadır? Sabahları Kedi Mırlaması

Kedi mırlaması ve insan sağlığına faydaları

Kediler sahipleri ile güçlü bağlar kuran canlılardır. Sahibiyle olan bağları onlarda özlem duygularını açığa çıkarır. Siz gece uyuyorken saatlerce kedinizden ayrı kalacaksınız ve o sizi emin olun merak edecek. Sabah olduğunda ve bu mecburi ayrılık sonrası kediniz sizi gördüğünde mutlu hissedecek ve mırlayacaktır. Kediler sabahları niçin mırlamaktadır sorusunun yanıtını böylece vermiş olalım. Sabahları kedi mırlamasının diğer bir nedeni ise kedinizin muhtemelen acıkmış olmasıdır. Sizi gördüğünde kahvaltı vaktinin geldiğini anlayacak ve bu durum onu oldukça mutlu edecektir. Sonuç olarak kediniz yine mırlayacaktır. Onları sabah saatlerinde bolca mırlarken göreceksinizdir.

Kedi Mırlaması Frekans Aralığı Kaçtır

Kedilerin mırlamalarının bir frekans değeri vardır. Kedi mırlaması frekans aralığı bazı kedilerde 7,20 hz ila 50 hz arasında değişirken bazı kedilerde bu frekans aralığı 100 hz ila 200 hz arasında değişmektedir. Kedi mırlamasının insan sağlığı açısından pek çok olumlu etkisi yapılan araştırmalarla öğrenilmiştir. Aynı zamanda kedi mırlamasının bu frekans aralıklarında olması insanların bilinç altılarında onlara anne karnını hatırlatarak psikolojik bir rahatlık hissi de vermektedir.

Article by

How about writing a comment?