Kediniz için merakta kalmanıza son verecek birçok akıllı tasma var. Bu ürünleri yakından tanımak ister misiniz?

Kedinizin gün boyu nerede olduğunu her an merak etmek sizi yorabilir ya da yalnız bırakmanız gereken durumlarda başına bir şey gelebilir mi düşüncesi korkutabilir. Bunun için güvenli bir alan yaratmak istiyor ya da yarattığınız alanda kedinizin kalıp kalmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Kedinizi takip ederken aynı zamanda eğlenceli aktiviteler mi yapmak istiyorsunuz? Bu durumlarda işinizi kolaylaştırmak için günümüzde yaygın olarak kullanılan akıllı tasmalar veya aparatlarından yararlanmak sizi çok rahatlatacak. Fiyatları geniş bir aralığa sahip olan bu ürünler, her bütçeye göre takip imkânı sağlamaktadır. Farklı bağlanma şekilleri, pil ömürleri gibi bilgiler sizin aradığınız takip metoduna göre belirlenirse sevimli dostlarımızı koruma şansımız daha yüksek olacak. Her durum ve isteğe farklı şekilde hizmet eden çeşitli cihazlardan bir derleme yaparak sizlere tüm detaylardan bahsettik…

1- Koala Smart

Evcil hayvanlarımızın ortadan kaybolması halinde kolaylıkla nerede olduklarını öğrenmemizi sağlayacak Koala Smart akıllı tasma aparatı pratik bir kullanıma sahiptir. Hemen hemen bir lira boyutunda olan ve 10 gram ağırlığa sahip cisim kedimizin tasmasına takılarak hakkında bilgi edinmemize büyük kolaylık sağlar. Dünyanın en küçük takip cihazı olmasının yanında Bluetooth Düşük Enerji teknolojisi ile çalıştığından sağlığa zararlı yüksek radyasyon etkisi göstermez. En büyük avantajlarından biri de pil ömrünün 5 ay kadar uzun olması ve hazırlıksız yakalanabileceğiniz durum sayısını da azaltıyor olmasıdır.

İçerisinde sim kartı bulundurma gereği duymadığı için de ekstra ücret ile karşılaşmıyorsunuz. Kişisel telefonunuza indirdiniz aplikasyon ile evcil hayvanınızın takibini kolaylıkla anlık olarak yapabilirsiniz. Uygulama evcil hayvanınızın güvenli alandan uzaklaştığı durumlarda size bildirim gönderir, herhangi bir başka koala kullanıcısın alanına girdiğinde de hem siz hem de diğer kullanıcı bildirim almaktadır.

2- Pawbo iPuppy Go

Evcil hayvanlar için artan giyilebilir teknoloji ürünlerinden bir başkası Pawbo iPuppy Go. Bu cihazda aynı şekilde standart bir tasmaya klips yardımı ile takılmaktadır. Küçük ve hafif yapısı evcil hayvanlara rahatsızlık vermeyecek şekilde plastik olarak tasarlanmıştır. Çalıştığını belli eden küçük bir led ışık detayı da üzerinde bulunmaktadır.

İçerisinde dahili bir pili barındırmadığından, harici bir pili içerisine vidalarını gevşetip açarak yerleştirmeniz gerekmektedir. Yerleştirilen pil ile çalışma süresi 6 ay gibi uzun bir süreye denk gelmektedir bu yüzden işlemi tekrarlama sıklığınız fazla olmayacaktır.

Pawbo iPuppy Go’yu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği muhtemelen aktivite takibi yaparak sağlık değerleri hakkında bilgi sahibi olabilmenizdir. Sadece hareket verilerinden ziyade evcil hayvanınızın uyku takibini de yapması, onu daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır. Telefonunuza indirdiğiniz uygulaması edindiği bu verilerden kedinizin ruh halini tahmini bir biçimde size sunar. Birlikte vakit geçirmenizi sağlayacak uygulama için bir oyunu da mevcuttur.

https://www.youtube.com/watch?v=hBZ_yNJE_pM&feature=emb_title

3- TabCat

Bluetooth takip cihazlarından radyo frekansı kullanarak ayrılan bu cihaz daha hassas bir takip ve performans sunmaktadır. Bu ürün iki parçadan oluşmaktadır; takip cihazı ve yönlü el cihazı. Yönlü el cihazı, kedinizin üzerindeki cihazdan sinyal alarak ne yöne yürümeniz gerektiğini bildirir. Yönlendirmelerini sesli olarak ve çevre görüntülerini betimleyerek gerçekleştirir ve 122 metreye kadar kedinizi izleyebilir. Bir yıla varan pil ömrü ile birçok anınızda kurtarıcı olabilecektir fakat herhangi bir zor durumda CR2032 batarya ile pil değiştirilip kullanılabilir. Suya dayanıklı yapısı kedinizin su ile teması olduğu anlarda fayda sağlayacaktır, fakat direkt dalışa uygun değildir.

4- Alcatel Move Track

Alcatel cihazınızı edindiğiniz de telefonunuza indirdiğiniz uygulama üzerinden bir güvenli alan belirliyorsunuz ve evcil hayvanınız bu güvenli alanı terk ettiğinde uyarıla alıyorsunuz. Son 24 saatlik konum bilgisini de hafızasına alan bu cihaz şarj etme özelliğini barındırır. Bu yüzden USB 2.0 girişli kablosu ile şarj edilebilir ve 470mAh dâhili bataryaya sahiptir. 2 saatlik şarj süresinden ibaret 96 saat yani üç gün kullanımını sürdürebilirsiniz. Piyasadaki diğer ürünler ile karşılaştırıldığında daha az özelliğe sahip ürün silikon yapısı sayesine hareketli olan dostlarımız için sağlamlığını korur. Böylelikle bu cihaz sayesinde evcil hayvanınıza sanal bir alan yaratmış olmaktasınız ve geriye dönük bilgi edinimi de sağlayabilirsiniz.

5- 4U Smart Tracker

4U evcil hayvan akıllı tasması içerisine yerleştirilen sim kart desteği ile internet üzerinden bilgi akışı sağlamaktadır. Yine diğer cihazlarda olduğu gibi telefonunuza indirdiğiniz aplikasyon üzerinden takibini sağladığınız evcil hayvanınızı elinizle koymuş gibi rahatça bulabilirsiniz. Akıllı tasmanın en iyi özelliği içerisindeki sim kartı sayesinde mesafe sınırı olmayışıdır. İnternet tanımlanan bu sim kart evcil hayvanınız nerede olursa olsun konumunu size gösterecektir. Dahili pili sayesinde de 3-4 gün süresince takip yapabilmenizi sağlayacaktır. Tasması ve ona takılan küçük bir parçadan oluşan bu cihaz daha basit bir yapı ile takip yapmanızı sağlayacaktır. Sim kartı takılması mesafe sınırı olmaması açısından iyi bir özelliktir fakat bu da internet içermesi gerektiğinden düzenli bir maliyet oluşturacaktır.

Kedi için Akıllı Tasma Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kediler için alabileceğiniz akıllı tasmaların çeşitleri fazladır. Bu seçenekler, akıllı tasmalar arasında karar vermenizi zorlaştırdığı gibi kullanışlı olup olmayacağı konusunda da kafanız karışıyor olabilir. Tasma modelleri arasında pil ömrünün uzun olması dikkate alabileceğiniz özellikle arasında olabilir. Gün içerisinde pil bitecek endişesi yaşamak da kedinizi daha çok merak etmenize sebep olabilir. Dikkat edebileceğiniz bir diğer özellik ise ürünlerin suya dayanıklı olması olabilir. Yaramaz evcil hayvanlarınız suya girdiğinde ya da yağmur yağdığında akıllı tasmanın hasar alması verdiğiniz paranın çöp olmasına sebep olabilir. Bunlar dışında tüm özelliklere bakıldığında tasmalar kedileriniz için fırsatlar sunuyor.

Teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımıza giren onlarca ürün mevcut. Bu ürünler arasında kedilerimiz için geliştirilen akıllı tasmalar da yer alıyor. Henüz yeni adapte olduğumuz bu ürünler hakkında sizler de fikirlerinizi ve eleştirilerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda kullanan takipçilerimizin diğer takipçiler için vereceği fikirler de hepimiz için oldukça önemli. Deneyimlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilir ve denediğiniz akıllı tasmaların özelliklerini anlatabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedi İçin 5 Akıllı Tasma".
  • [email protected]

    Pilli uzaktan kumandalı zil gibi birşey varmi iki parçadan oluşan düğmeye bastığınızda kedi üzerine yerleştirdiğiniz cihaz ötecek bazen köşe bucak saklanabiliyor ev içerisinde bile bulmakta zorlaniyoruz