Kedinizin tuvalet ihtiyacını gidermesi için kedi kumunun içeriği çok önemlidir. Peki, iyi bir kedi kumu nasıl olmalı? Yazımızda ayrıntılı şekilde açıkladık.

Kedi kumları, kedinizin tuvalet gereksinimlerini konforlu bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayan ürünlerdir. Kedinizin güvenli ve sağlıklı bir şekilde tuvaletini yapması için doğru kedi kumunu seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde kediniz strese girecek ve bunun neticesinde dışkısını kabın dışına ya da evin farklı alanlarına yapacaktır. Kedinizin sorunsuz bir şekilde tuvalet eylemini gerçekleştirmesi için doğru kum seçimi nasıl olmalıdır? Kedi kumu nasıl olmalı? yazımızda tüm bu soruların yanıtlarına yer vermeye çalışacağız.

Antibakteriyel ve Doğal İçerikli Olmalı

Kediler pek çok hayvana göre daha temiz hayvanlardır. Tuvalet ihtiyaçlarını giderirken hem temizlik ve hijyen açısından hem de mahremiyet açısından kendileri için uygun ürün ve ortam ararlar. Kedi kumu seçilirken tüm bu özellikler göz önüne alınarak antibakteriyel özellikte olması önemlidir. Bu özellikte kumlar kedinizin tuvaletini yaptığında ortaya çıkan atık maddelerin hapsedilmesini sağlayarak kediniz için hijyenik bir ortamın oluşturulmasına yardım eder.

Kedinizin sağlığı açısından kedi kumları doğal içerikli maddelerden oluşması gerekir. Kimyasal içerikli maddeler kediniz için birtakım sağlık problemlerine yol açabilir. Bu bakımdan doğal içerikli ve saf maddeler ile hazırlanan kedi kumlarını tercih etmek en doğru karar olacaktır. Ayrıca kedi kumları bitkisel ya da kimyasal olsun kedinizde alerji problemine neden olabilir. Kediniz alerjik bir yapıya sahipse veterinerinizle görüşerek onun için en ideal kumu seçmelisiniz. Böylelikle kedi kumu nasıl olmalı? öğrenmiş olduk.

Kokuyu Hapsedici ve Emici Özelliklere Sahip Olmalı

Kediniz tuvaletini yaptığında doğal olarak kötü bir koku ortaya çıkacaktır. Bunu önlemek için kedi kumunun kokuyu hapsedici özellikte olması gerekir. Böylece kediniz dışkısını yaptığında ortaya çıkan kötü koku engellenecektir. İyi bir kedi kumu dışkı ve idrar kokusunu hapsedici özelliklere sahiptir. Böylece kediniz tuvaletini yaptığında patilerine dışkı ya da idrar bulaşmaz. Bu sayede kediniz için hijyenik ve sağlıklı bir ortam gerçekleştirilmiş olur.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Evde Kedi Kumu Yoksa Ne Yapılır?
Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?
Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

İyi Bir Kedi Kumu Toz Çıkartmamalı

Kediler doğası gereği dışkılarını yapınca kum ya da toprakla dışkılarının üzerini örterler. Bu eylemi gerçekleştirirken kazma ve kapatma işlemi yaptıklarında patileriyle etrafa toz saçabilirler. Ortaya çıkan fazla miktarda toz kedinizin solunum yollarına zarar verebilir. Bu nedenle toz çıkarmayan özellikte kedi kumunun seçilmesi önemlidir. Genellikle tozutmayan kedi kumları ekstra kokulu olur. Kediler bu kokudan rahatsız olacağı için tuvaletini kuma yapmak istemezler. Toz çıkartmayan kum alırken kokusuz olmasına özen göstermelisiniz.

Orta Sertlikte ve Kaliteli Olmalı

İyi bir kedi kumu nasıl olmalı? diye sorarsanız; kedi kumları ince, kalın ve orta sertlikte özelliklere sahiptir. İnce kumlar kedinizin idrar kesesine, solunum yollarına ve gözlerine zarar verebilir. Kalın olanlar da sevimli dostunuzun canını acıtabilir. Bu bakımdan ne çok ince ne de çok kalın kum seçilmeli. İdeal olanı orta sertlikte kum çeşididir. Kedi kumu seçerken kediniz için en uygun kum çeşidi olduğundan emin olun ve kaliteli içeriklerle hazırlanmış kedi kumlarını satın alın.

Yavru Kedi Kumu Nasıl Olmalı?
Yavru Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Yavru Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Yavru kedi kumu nasıl olmalı? sorusu da kedi kumu ile ilgili merak edilenler arasında. Yavru kediniz varsa kedinizin hassas bünyesine uygun ideal kumu araştırmanız en doğal hakkınız. Yavru kediniz için en uygun kedi kumu başlangıç aşaması için yumuşak içerikli olanıdır. Sert kumlar kedinizin hassas cildine zarar verebilir. Bu bakımdan kedinizin belli bir gelişim evresi ve olgunluk seviyesine ulaşıncaya kadar kediniz için yumuşak kum çeşidini tercih edebilirsiniz.

Yavru kediniz için kum tercihini doğru yaptıktan sonra kediniz için kum kabını da doğru tercih etmeniz gerekir. Alçak şekilde küçük ebatlarda bir kum kabı minik kedinizin tuvalet ihtiyacını rahatça yerine getirmesi için yeterli olacaktır. Ayrıca evde yavru ve yetişkin kediniz varsa, ikisi aynı kumu kullanmamalı. Yetişkin kedinizin konforu için orta sertlikte ve kaliteli kedi kumunu satın alın. Kedinizin rahat hissetmesi ve mahremiyeti için kapalı kedi kumu kaplarını tercih edin.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediye Süt Yapması İçin Ne Verilir?

İyi bir kedi kumu nasıl olmalı? sizlere anlatmaya çalıştık. Peki, değerli dostunuz için doğru kumu kullanıyor musunuz? yorumlarınızı ve düşüncelerinizi mutlaka bekliyoruz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?