Her hareketi tatlı gelse de, eve işedikleri zaman rahatsız oluruz. Bu yazıda kedi çişi ve kokusu koltuktan nasıl temizlenir? konusuna açıklık getireceğiz.

Kedi sahibi olmak her insan için harika bir duygu olsa da, bakımını ve temizliğini üstlenmek zor olabilir. Kediler doğaları gereği titiz hayvanlar olduğu için belirlediğiniz kurallara uyar ve sizi dinlediğini bir şekilde belli eder. Kedilerin bazı dönemlerinde sahiplerini hiç takmadığını veya alışkın olmadığınız gibi davranışlar sergileyebilir. Mesela kediler özellikle döşeme eşyaları çok sevdiği için koltuğun üzerine çıkıp, yatıyormuş gibi pozisyon alarak koltuğa işeyebilir. Kedi sahibi de bunu görünce endişe eder ve Kedi Çişi Koltuktan Nasıl Temizlenir? sorusunu araştırmaya başlar.

Kedilerin bu davranışlarına sebep olacak birçok neden olabilir. Kedinizin karakterini bildiğiniz için onu gözlemleyerek neden koltuğa işediğini anlayabilirsiniz. Yine de “bu kedi neden koltuğa işedi?” diye sormak yerine, kedi çişi koltuktan nasıl temizlenir diye düşünmeye başlayacaksınız. Kedinizin neden işediğini sorgulamak yerine o an sadece koltukla uzun uzun bakışacaksınız 😺Kedi çişini koltuktan temizlemek kolay olmayacak, fakat çiş kokusu kadar sizi zorlamayacaktır. Döşeme eşyalar kokuyu içine çektiği için koltuk kedi çişi kokacaktır. Koltuktan Kedi Çişi Kokusu Nasıl Çıkar? diye düşünmeye başlamanız an meselesidir 🙀

Kedinizin koltuğa işemesi ve koku bırakması bir yana, kum kabından başka bölgelere işemesini normal karşılayamayız. Kediler kum kabında tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra büyük bir özenle üstünü kapatırlar ve kendilerini temizlemeye başlarlar. Böylesine titiz hayvanların eve işemesinin altında büyük sebepler olabilir. Kediler Neden Eve İşer? konusunu inceleyerek, kedinizin eve işemesinin nedenini öğrenebilirsiniz.

Kedi Çişi Koltuktan Nasıl Temizlenir?

Kedilerin döşeme eşyalara işemesi yerine, zemine veya masaya işemesini tercih ederiz 😹 Çünkü döşeme eşyaların üzerine meyve suyu dökülse bile ne kadar temizlense de, yine de arınmadığını görürsünüz. Kedilerin idrarında yüksek protein olduğu için koltuğun en alt tabakasına kadar ulaşır ve işediği miktar kadar leke bırakabilir. Koltuğun üzerine şeffaf örtü bile kullansanız, yine de kedi çişi koltuğun yüzeyine geçebilir.

Kediniz koltuğa işediğinde yanlış bir temizleme yöntemi kullanırsanız; temizlediğiniz kedi çişi, koltuğun üst tabakasına tekrar kusacaktır. Bu durumu engellemek için mutlaka kedi çişini temizlemeden önce bu yazımızı okumalısınız. Size vereceğimiz basit ama etkili yöntemler sayesinde kedi çişi koltuktan nasıl temizlenir? konusunda bilgili bir öğrenci olacaksınız 😹 Temizleme aşamasından sonra burnunuzu rahatsız eden bir koku olduğunu fark edeceksiniz. Koltuktan kedi çişi kokusu nasıl geçer? diye kara kara düşünmeyin, bu konu içinde etkili yöntemlerimiz bulunuyor 😼

Koltuktan Kedi Çişi Kokusu Nasıl Çıkar?
Koltuktan Kedi Çişi Kokusu Nasıl Çıkar?

Koltuktaki Kedi Çişini Kurulayın

Kediler parça parça işemeyi sevdiği için koltuğun diğer bölgelerine de işeme olasılığı çok yüksektir. Koltuğun oturma yüzeyine işemişse, ek olarak yaslandığımız bölgeye ve yan korumalıkları da kontrol etmenizi öneririm. Kedinizin nereye işediğini tam olarak tespit etmek için mor ışık kullanabilirsiniz. Mor ışık sarı rengi belli ettiği için kedinizin koltuğun hangi bölgelere işediğini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kedi çişini tespit ettikten sonra o bölgeleri kağıt havlu kullanarak kurulayın. Kağıt havlu haricinde başka havlu kullanmanızı önermiyorum. Diğer havlular kalın olduğu için kedi çişini emmez ve büyük miktarını koltukta bırakabilir. Kedi çişinin iyice kurumasından emin olmak için belirli aralıklarla havlu kağıt ile kurulamaya devam edin. Koltuğun tamamen kuruduğunu zannedersiniz, fakat kumaş tekrar kedi çişini yüzeye kusabilir. Artık tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra birkaç parça kağıt havluyu çişli bölgeye koyarak bekletin. Böylelikle kedi çişi koltuktan nasıl temizlenir? sorusunun ilk adımını yapmış olacaksınız.

Mutlaka Enzimatik Temizleyici Kullanın

Kedinin çiş yaptığını bölgeyi iyice kuruladıktan sonra herhangi bir temizleyici ürün kullanmak yerine, enzimatik temizleyici kullanmalısınız. Enzimatik temizleyiciler kedi çişindeki proteini parçalar ve koltuktan tamamen temizlenmesini sağlar. Evinizde bu gibi temizleyici ürünler yoksa ve yeni alacaksanız, urine off gibi temizleyici almanızı öneririm. Bahsettiğim temizlik ürünleri genelde sprey şeklinde olduğu için gayet rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Kedi çişi koltuktan nasıl temizlenir? konusunda size yardımcı olacak tek temizleyici ürün olduğunu unutmayın.

Çişli bölgeyi enzimatik veya urine off vb. temizleyiciyi sıkın ve yaklaşık 10-15 dakika kadar bekleyin. Bu sayede temizleyici ürün, koltuğun alt tabakasına kadar ulaştığı için tekrar üst yüzeyine kusmasını engelleyecektir. 10-15 dakika kadar sonra tekrar temizleyici ürün sıkarak, mikrofiber veya yumuşak bir bez yardımıyla çişli bölgeyi bastırarak silin. Silme işlemi bittikten sonra çişli bölgenin üzerini kağıt havliyle kapatarak, tamamen kurumasını sağlayın.

Çişli Bölgeyi Beyaz Sirke ile Temizleyin

Beyaz sirke en zor lekeleri bile tamamen çıkarttığı için kedi çişi koltuktan nasıl temizlenir? sorusunda kedi çişinin tamamen arınmasına yardımcı olacaktır. Bir kovanın içerisine kedinin çiş yaptığı miktarı göz önünde bulundurarak beyaz sirke ve oksijenli su ekleyin. Mikrofiber veya yumuşak bezi karışıma ekleyerek çişli bölgeyi güzelce silin. Beyaz sirke ve oksijenli su, koltuk kumaşınıza zarar vermez ve kedinin yaptığı çişi tamamen temizleyecektir. Temizleme işleminiz bittikten sonra sildiğiniz bölgenin üzerini tekrar kağıt havliyle kapatın ve ıslaklığı tamamen emmesini bekleyin.

Bazı kedi sahipleri, kedileri koltuğa işediği zaman bu tarz yöntemler haricinde çamaşır suyu veya bulaşık deterjanı gibi ürünler kullanıyorlar. Bu ürünleri kullandığınızda, koltuk kumaşınızın rengi bir ton açılır veya kumaşın eskimesine neden olursunuz. Kediniz koltuğa işediği zaman çamaşır suyu ve bulaşık deterjanı vb. gibi ürünleri kullanmak yerine, enzimatik temizleyici ve beyaz sirke yöntemlerini kullanmanızı öneririm.

Temizlenen Bölgeye Karbonat Dökün

Karbonat (bikarbonat) sayesinde kedinin çiş yaptığı bölgenin kalıcı olarak leke kalmasını engelleyebilirsiniz. Kedi çişi koltuktan nasıl temizlenir? diye düşündüğünüzde, bahsettiğimiz yöntemlerle birlikte karbonatı da kullanın. Temizlediğiniz bölgedeki leke yavaş yavaş kaybolduğunu ve ıslaklığın kuruduğunu fark edersiniz. Temizleme işlemi tamamen bittikten sonra son kozunuzu oynayın ve bölgenin üzerine karbonat dökün 😹

Karbonat çok güçlü yapı olduğu için kedi çişinin koltuğun alt tabakasına kadar inen lekenin yok olmasını sağlar. Bölgeye karbonat döktükten sonra 10 dakika kadar bekleyin ve havlu kağıt yardımıyla karbonatı dağıtarak silin. Temizlendiğinden emin olduktan sonra karbonatı temizleyebilirsiniz. Koltuğunuzu temizleme işleminizi bitirdikten sonra koltuktan kedi çişi kokusu nasıl çıkar? diye düşünmeye başlayabilirsiniz 🙀

Kedi Çişi Koltuktan Nasıl Temizlenir?
Kedi Çişi Koltuktan Nasıl Temizlenir?

Koltuktan Kedi Çişi Kokusu Nasıl Çıkar?

Kedi çişi kokusu o kadar acımasız bir kokudur ki, burnunuzun direğini kırmaya yetebilir 😹 Tamam, belki biraz abartmış olabilirim ama gerçekten çekilmez bir koku olduğunu biliyoruz. Özellikle kediler koltuk gibi döşemeli eşyalara işediğinde, kumaş kokuyu alt tabakada hapsettiği için daha ağır kokar. Bu olumsuz durumdan kurtulmak için birkaç etkili yöntemimiz var. Yöntemlere geçmeden önce maske takmayı ve evinizin tüm camlarını açmayı unutmayın. Malum kokuyu evin her yerine yaymak istemezsiniz diye düşünüyorum 😹 Koltuktan kedi çişi kokusu nasıl çıkar, hep beraber inceleyelim.

Koku Olan Bölgeye Elektrik Süpürgesi Kullanın

Kedinizin işediği bölgeyi temizledikten sonra koku partikülleri hala o bölgede kalacaktır. Koku partiküllerden kurtulmak için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Elektrik süpürgesi, partikülleri çeker ve kokunun fark edilecek derecede azalmasına yardımcı olur. Su bazlı elektrik süpürgeniz varsa, fazlasıyla işe yarayacaktır.

Su bazlı süpürgelerde buhar olduğu için koku olan bölgeye kullanıldığında tamamen içine çeker ve ekstra olarak temizlenmesine yardımcı olur. Koltuktan kedi çişi kokusu nasıl çıkar? konusunda ilk yapmanız gereken şey, koku partikülleri için elektrik veya su bazlı süpürge kullanmak olacaktır.

Çiş Kokusunun Azalması İçin Listerine Kullanın

Kedi çişi kokusunun aktifliğini kesmek için listerine kullanabilirsiniz. Boş bir sprey kutusunun içerisine  listerine dökün ve kokulu olan bölgeye püskürtün. Mikrofiber veya yumuşak bez kullanarak püskürttüğünüz bölgeyi güzelce temizleyin. Listerine kokuyu tamamen geçirmez, fakat evin daha fresh kokmasını sağlar.

Bazı insanlar kokulara karşı hassas olduğu için listerine kullanarak kokuyu azaltabilir ve temizleme işlemine devam edebilirsiniz. Kediler farklı kokulara çok meraklı olduğu için listerine kokusunu alır almaz yanınıza gelebilir. Koltuğa listerine uyguladıktan sonra kalın bir havlu veya bez ile temizlediğiniz bölgeyi kapatın.

Koku İçin Lavanta Otu Kaynatın

Koltuktan kedi çişi kokusu nasıl çıkar? diye düşünürken, aklınıza mutlaka doğal yöntemler gelsin. Bazı doğal yöntemler, kimyasal ürünlerden bile daha çok olumlu etki verebilir. Lavanta sayesinde koltuktaki çiş kokusundan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Kötü kokulara karşı etkili olan lavanta otundan 2 yemek kaşığı kadar kaynayan suyun içerisine atın. 5 dakika sonra lavanta otunu ocaktan alın ve tam odalara  kokunun yayılmasını sağlayın.

Lavanta sayesinde eve yayılan kedi çişi kokusunun mikroplarını kırar ve uzaklaşmasını sağlar. Lavanta suyu ılıdıktan sonra mikrofiber veya yumuşak bir bez ile çiş kokan koltuğu silin. Silme işlemi bittikten sonra lavantanın, çiş kokusunu tamamen ortadan kaldırdığını fark edeceksiniz.


Bugün yaramaz kedisi olan sahiplerin işine yarayacak bilgiler verdik 😹 Kedi çişi koltuktan nasıl temizlenir? ve koltuktan kedi çişi kokusu nasıl çıkar? konularına değindik. Sizin de kediniz koltuğa işediyse hangi yöntemleri kullandınız veya ne gibi yöntemler biliyorsunuz, yorumlara yazabilirsiniz. Patili günler 😻

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Çişi ve Kokusu Koltuktan Nasıl Temizlenir?" için yapılan yorum;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    çiğdem

    Merhaba, kediniz araba koltuğuna çiş yaparsa ilk koltuğu yıkamacıda yıkatın. Sonra kovaya sıcak su doldurup asperox sarı güç 1 su bardağı 1 su bardağı asperox bahar esintisi parfümlü menekşe yuzey temızleyicisinden koyup karıştırın. Süngerı makinede yıkayın döşemesini kovadaki suda 25 dakika bekletin. Ardından durulayın ve asın koku tamamen yok oluyor. Ben bir sürü ürünü denedim en sonunda bu karşımı yaptım çok memnun kaldım.