Miyavliyo
Kedi Kontil Şurup Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Kedi Kontil Şurup Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Kedi severler, kedi kontil şurubunun ne işe yaradığını merak ediyorlar. Peki, kedi kontil şurubu etkisini ne zaman gösterir? yazımızda bahsettik.

Sokak veya ev kedileri fark etmeksizin, hepsini çok seviyoruz ve aynı ortamda yaşadığımızda hayatımıza pozitif enerji katıyorlar. Kediler hasta olunca veya davranış bozuklukları sergilediği zaman üzülüyoruz veya çok endişeleniyoruz. Eğer imkan varsa hemen veterinere danışıyoruz, yoksa iyice araştırma yaparak evde tedavi ediyoruz. Özellikle belirli nedenlerden dolayı kedi sahiplenemeyen insanlar, sokaktaki kedileri benimsiyorlar ve her türlü ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Sokak kedileri; ev kedilerine göre şanssızdır, çünkü dışarıdaki tehlikelere karşı kendini korumak zorundadır ve hayatta kalmak için çabalarlar. Bazen ellerinde olmadan hastalıklı kedi veya köpeklerle temas ederek hastalanırlar veya kendi çapında depresyona girebilirler. Sokak kedilerinde sıklıkla iç parazit ile karşılaşıldığı için belirtilerini az çok bilmiş olmalısınız. Kedinizde bu belirtileri gördüğünüzde veterinere gitme imkanınız yoksa kontil şurup alarak tedavisine yardımcı olabilirsiniz. Peki, kontil şurup nedir? ve kontil şurup etkisini ne zaman gösterir? öğrenelim.

Kedi Kontil Şurup Nedir?
Kedi Kontil Şurup Nedir?

Kedi Kontil Şurup Nedir?

Sokak kedileri, belirsiz ve tekinsiz yerlerde dolaştığı için patilerine bilmediği bakteriler bulaşabilir. Haliyle kediler titiz hayvanlar olduğu için kendilerini sürekli yalayarak temizlerler. Ağız yoluyla virüsler girer ve bağışıklık sistemine yerleşerek vücudunda mikroplar oluşabilir. Sokak kedilerinde iç paraziti veteriner olmadan tedavi etmenin yolu kontil şuruptan geçer.

Kontil şurup, vücuda alındığında direkt olarak bağışıklık sistemine etki eder ve oradaki mikropları öldürmeye yardımcı olur. Her kontil şurup içen kedi iç parazitten kurtulacak diye bir şey yok, fakat durumunun ilerlemesini engelleyebilirsiniz. İmkanınız oluştuğunda tüylü dostunuzu veterinere götürerek, kontil şurup kullandığınızı mutlaka belirtmelisiniz.

Kontil Şurubun Kedilerde Kullanımı?

Kontil şurubunu kedinize vermeden önce miktarını mutlaka iyi ayarlamalısınız. Aksi takdirde kediye ağır gelebilir ve ishal gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yetişkin kediyse, 1cc olacak şekilde (20 damla) yavru kediyse, 0.5 cc (10 damla) kadar ufak bir kaşığa dökerek kedinize içirmeyi deneyin. Eğer içiremediyseniz, eczaneden boş şırınga alın ve iğne kısmını çıkartarak belirlenen cc’yi şırıngaya dökün.

Kedinizin ense kısmından tutup parmaklarınızla hafifçe ağız ve çene kısmından tutarak ağzını açın ve hemen şırıngayı ağzına boşaltın. Bu yöntemde işe yaramazsa, kedinize süt tozu kullanarak süt veriyorsanız içine kontil şurubu dökerek içmesini sağlayabilirsiniz. Belirttiğimiz yöntemleri kullanarak 3 günde bir kedinize düzenli olarak içirmelisiniz.

Kedi Kontil Şurubu Etkisi
Kedi Kontil Şurubu Etkisi

Kontil Şurup Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Vücudunda parazit bulunan kedinize kontil şurubu düzenli olarak verdiğinizde ne zaman etki göstereceği, kedinin vücut direncine ve bağışıklık sistemine bağlıdır. Genel olarak hasta kediye kontil şurubu verildiğinde yaklaşık ilk 1.hafta kedinizdeki değişikliği fark edebilirsiniz. Dediğimiz gibi 1.haftada değişiklik fark etmezseniz, şurubu düzenli olarak kullanmaya devam edin.

Kedinizin tam olarak parazitten kurtulması ve iyileşmesi 2 haftayı bulabilir. Kedi kontil şurubun etkisini ne zaman gösterdiğini, kedinizin kakasından anlayabilirsiniz. Kakasında kurtlar veya parazitleri mutlaka görürsünüz. Sokak kedinizin parazit gibi durumla karşılaşmaması için 3 ayda bir sütüne veya mamasına kontil şurubu ekleyebilirsiniz. Kediniz iyileştiğinde parazit aşılarını tamamlamak için veterinere gitmeyi unutmamalısınız.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle