Kedi severler, kedi kontil şurubunun ne işe yaradığını merak ediyorlar. Peki, kedi kontil şurubu etkisini ne zaman gösterir? yazımızda bahsettik.

Sokak veya ev kedileri fark etmeksizin, hepsini çok seviyoruz ve aynı ortamda yaşadığımızda hayatımıza pozitif enerji katıyorlar. Kediler hasta olunca veya davranış bozuklukları sergilediği zaman üzülüyoruz veya çok endişeleniyoruz. Eğer imkan varsa hemen veterinere danışıyoruz, yoksa iyice araştırma yaparak evde tedavi ediyoruz. Özellikle belirli nedenlerden dolayı kedi sahiplenemeyen insanlar, sokaktaki kedileri benimsiyorlar ve her türlü ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Sokak kedileri; ev kedilerine göre şanssızdır, çünkü dışarıdaki tehlikelere karşı kendini korumak zorundadır ve hayatta kalmak için çabalarlar. Bazen ellerinde olmadan hastalıklı kedi veya köpeklerle temas ederek hastalanırlar veya kendi çapında depresyona girebilirler. Sokak kedilerinde sıklıkla iç parazit ile karşılaşıldığı için belirtilerini az çok bilmiş olmalısınız. Kedinizde bu belirtileri gördüğünüzde veterinere gitme imkanınız yoksa kontil şurup alarak tedavisine yardımcı olabilirsiniz. Peki, kontil şurup nedir? ve kontil şurup etkisini ne zaman gösterir? öğrenelim.

Kedi Kontil Şurup Nedir?
Kedi Kontil Şurup Nedir?

Kedi Kontil Şurup Nedir?

Sokak kedileri, belirsiz ve tekin olmayan yerlerde dolaştığı için patilerine bilmediği bakteriler bulaşabilir. Haliyle kediler titiz hayvanlar olduğu için kendilerini sürekli yalayarak temizlerler. Ağız yoluyla virüsler girer ve bağışıklık sistemine yerleşerek vücudunda mikroplar oluşabilir. Sokak kedilerinde iç paraziti veteriner olmadan tedavi etmenin yolu kontil şuruptan geçer.

Kontil şurup, vücuda alındığında direkt olarak bağışıklık sistemine etki eder ve oradaki mikropları öldürmeye yardımcı olur. Her kontil şurup içen kedi iç parazitten kurtulacak diye bir şey yok, fakat durumunun ilerlemesini engelleyebilirsiniz. İmkanınız oluştuğunda tüylü dostunuzu veterinere götürerek, kontil şurup kullandığınızı mutlaka belirtmelisiniz.

Kontil Şurubun Kedilerde Kullanımı

Kontil şurubunu kedinize vermeden önce miktarını mutlaka iyi ayarlamalısınız. Aksi takdirde kediye ağır gelebilir ve ishal gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Yetişkin kediyse, 1cc olacak şekilde (20 damla) yavru kediyse, 0.5 cc (10 damla) kadar ufak bir kaşığa dökerek kedinize içirmeyi deneyin. Eğer içiremediyseniz, eczaneden boş şırınga alın ve iğne kısmını çıkartarak belirlenen cc’yi şırıngaya dökün.

Kedinizin ense kısmından tutup parmaklarınızla hafifçe ağız ve çene kısmından tutarak ağzını açın ve hemen şırıngayı ağzına boşaltın. Bu yöntemde işe yaramazsa, kedinize süt tozu kullanarak süt veriyorsanız içine kontil şurubu dökerek içmesini sağlayabilirsiniz. Belirttiğimiz yöntemleri kullanarak 3 günde bir kedinize düzenli olarak içirmelisiniz.

Kedi Kontil Şurubu Etkisi
Kedi Kontil Şurubu Etkisi

Kontil Şurup Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Vücudunda parazit bulunan kedinize kontil şurubu düzenli olarak verdiğinizde ne zaman etki göstereceği, kedinin vücut direncine ve bağışıklık sistemine bağlıdır. Genel olarak hasta kediye kontil şurubu verildiğinde yaklaşık ilk 1.hafta kedinizdeki değişikliği fark edebilirsiniz. Dediğimiz gibi 1.haftada değişiklik fark etmezseniz, şurubu düzenli olarak kullanmaya devam edin.

Kedinizin tam olarak parazitten kurtulması ve iyileşmesi 2 haftayı bulabilir. Kedi kontil şurubun etkisini ne zaman gösterdiğini, kedinizin kakasından anlayabilirsiniz. Kakasında kurtlar veya parazitleri mutlaka görürsünüz. Sokak kedinizin parazit gibi durumla karşılaşmaması için 3 ayda bir sütüne veya mamasına kontil şurubu ekleyebilirsiniz. Kediniz iyileştiğinde parazit aşılarını tamamlamak için veterinere gitmeyi unutmamalısınız.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Kontil Şurup Etkisini Ne Zaman Gösterir?".
 • Filiztercan

  Merhaba verdiginiz bilgi için teşekkür ederim iyi akşamlar

 • Sema uçar

  Merhana bugün kontilin çiğneme tabletini aldım iki yavru kedim var tekir yaklasik 3 buçuk aylık daha önce veteriner kontil şurup vermişti iki ay geçti üzerinden hapını nasıl kullanacağım 5 kilodan az bizim yavrular yarım tablet fazlamı gelir acaba onu da şurup gibi 3 gün arka arkaya mi vermek gerekir bilen varsa yazabilir mi lütfen

 • Didar

  Yani kucuk ilcelerde bile devlet veternerr gonderiyor ve faydalaniyorsunuz.

 • Didar.

  Arkadaşlar ben köyde yaşıyorum.sokaktan kedi buldum ona bakıyorum.bir sürüde sokak kedim var.ilce tarımda aşısını az ücrete yapıyorlar. Ama kimlik çıkması lazım.ve 6 aydan kucuklere kimlik veriyorlar ama böyle sonradan bulduğunuz kedilerde durumu anlatirsaniz yardım ederler.oralarda asi çok ucuz

 • Hulya

  Merhaba uygulama kismini anlayamadim ben 3 gun arayla bir defami yoksa 3 gun hergun 1 doz mu yardımcı olursanız sevinirim

 • Buket

  Meraba benim kedim 3 4 senedir bizimle ama biz sokaktan sahiplendik oyüzden aşaha da uolloluyoduk buyüzden eve tekrardan almaya başladığımızda iç parazitle karşılaştık acaba kontil şurubu iyi gelirmi ne kadar CC vermem gerek ve kedide iç parazit olup olmadiğini tam anlayamadım yinede mesela olmadığı halde versem birşey olurmu korkuyorum lütfen net birşey sôyleyin kontil şurubu vermelimiyim vermemiliyim veterinlere gidicek zamanım yok

  • Veteriner

   Veteriner hekimim kontil şurup daha çok yavru kedi ve köpekler için kullanıma uygundur erişkin kediler ve köpekler de iç parazit hapları şeklinde parazit uygulaması gereklidir 1.5-2 ayda tekrarlanması önerilir. Kontil şurup bazı iç parazitlere etkilidir bütün parazitlere etki göstermez

 • Berat

  Merhaba, kedim yeni doğum yaptı ve kurt döküyor. Kontil şurup vermem bebeklere zarar verir mi acaba?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, evet zarar verebilir. Veterinerinize danışarak farklı bir ilaç uygulamanız daha doğru olacaktır.

 • Cansu

  Merhaba, benim kedim yaklaşık 5 aylık Eylül’de aşı oldu ama bir ara bahçeye indi çıktı, sanırım ondan şu an parazitlendi kurt döküyor. Kakasında var ondan ziyade poposundan döküyor etrafa. Veterinere verecek param yok şu anda kontil şurup alsam işe yarar mı? lütfen cevap verin ve 3 gün üst üste mi verilecek yoksa 3 gün arayla mı?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Eylül’de ne aşısı oldu acaba kediniz?
   Yazımızda kedilerin kilosuna ve yaşına göre ne kadar kontil şurubu vereceğinizi belirttik. Tekrar bakarak kedinize verebilirsiniz ama önerilen miktardan dışarı çıkmamalısınız. Unutmayın kontil şurubu tam bir tedavi değildir; asıl tedavi iç-dış parazit aşısıdır. İmkanınız olursa olmaz kedinizin hayatını tehlikeye atmamanız için mutlaka veterinere gitmelisiniz.

   • Cansu

    İç dış parazit aşısı oldu götüreceğim ama şu an değil. Götürene kadar şurup versem en azından hafifler paraziti daha fazla oluşmaz diye düşündüm.

    • Ayşenur Bekgöz Post author

     Tamamdır, o halde yazımızda kullanma miktarına bakarak kedinize verebilirsiniz. Çok geçmiş olsun…

 • Derya

  Merhaba, kedim 2 aylık iç dış parazit yapıldı ama halen zaman zaman kurtlar oluyor. Ne yapmalıyım kontil şurup kullansam olur mu?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, yazımızda belirttiğimiz gibi kedinizin kilosuna göre uygun miktarda verebilirsiniz.

 • Anonim

  Ben yavru kediye kontil şurup verdim 1cc. 2 gündür bizdeydi ayağı kırık diye eve aldık daha sonra parazit olduğunu fark edip 2 gün sonra başlamış bulunduk. Şimdi kedim kanlı ishal şeklinde çıkardı. Durumu iyi değil sanırım çok fazla su kaybetti destek almak için hayvan kasabasına götürdük.

 • anonim

  Merhaba, 4 aylık bir kedim var aşı ücretleri malum yetişemiyorum 3 aya bir kontil şuruptan 10 damla şeklinde versem herhangi bir sorun olur mu? faydasını görür mü?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Hayır, asla yapmamalısınız. Kontil şurubu sadece kedide parazit varsa kullanabilirsiniz. Durup dururken aşı niyetine kullanamazsınız. İmkanınız olunca aşılarını yaptırmalısınız.

 • Anonim

  Merhabalar, kedim 2 yaşında evin bazı yerlerinde larvalar gördüm döküyor sanırım. Tedaviye gidecek imkanım yok bunun faydası olur mu? süreç ne kadar sürer? yardımcı olur musunuz? 🤲

 • Anonim

  Merhaba, kontil şurup çocuklara verilen eczanede satılan şurup mu oluyor?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhaba, evet o şurup. Kutusu kırmızı-beyaz şeklindedir.

 • Nihal Doğan

  Merhabalar… 3 aylık gibi görünen minik yavru geldi bahçeye.. Karnı şiş veteriner arkadaşımla görüştüm kontil vermemi söyledi 3 gün karın şişliği ve dokunurken ağrıyor gibi miyavlaması geçti ama çok iştahsız.. Şırıngayla yoğurt verdim çok az yiyor ilaca devam edecek miyim? Teşekkür ederim.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar Nihal Hanım,
   Kontil şurubu hemen etkisini göstermez bazı durumlarda etkisini göstermesi 1 haftayı sürebilir. Kontil şurubu kullanırken iştahsızlık olması normaldir, kuru mamanın yanı sıra yaş mama da verebilirsiniz. İştahını açabilir ve biraz olsun yemek yiyebilir. Eğer birkaç gün bekledikten sonra yine de şişkinlik ve iştahsızlık devam ediyorsa veterinere giderek muayene edilmelidir.

 • Anonim

  7 aylık kedime ne kadar vermeliyim?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, 10 damla kullanabilirsiniz.

   • Fatoş

    2 yaşındaki kediye larvaları temizlemek için ne kadar vermeliyim?

 • Tugce

  Merhaba, 3 aylık kedim var. Sanırım üşütmüş burnu tıkalı ve 5 gündür düzgün mama yemiyor. Çok az yiyor. Yaş mama verdiğimde yiyor fakat 2 kere kustu. Kontil şurup verebilir miyim?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kontil şurup parazitler için kullanılır. Sizin kedinizde parazit olsaydı kullanabilirdiniz ama sadece üşütmüş. Sıcak tutun, vitamin desteği verin ve yaş mama yedirmeye çalışın. Ayrıca su içmese bile ağzına şırıngayla verin, çünkü su tüketimi çok önemlidir. Geçmiş olsun…

 • Mehmet Tatar

  Teşekkür ederim.

 • Anonim

  Merhaba, yavru kedi sahiplendim yaklaşık 3 aylık iki hafta oldu ama bir hafta sonra karnı şişti. İç parazit olabilir dediler bende kontil kullanıyorum iki gündür. Yemeğini yiyor oyun oynuyor ama karnını elleyince miyavlıyor acaba ne zaman ilaç etkisini gösterir? yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhaba, çok geçmiş olsun.
   Kontil şurubu normalde 1 hafta içerisinde etkisini fazlasıyla gösterir. Kediniz daha yavru olduğu için kontil şurubu ağır gelebilir. Eğer imkanınız varsa veterinere giderek muayene ettirmelisiniz, çünkü yavrularda parazit daha risklidir. Kedilerde karın şişliği sadece parazitten kaynaklanmaz, fazla gazdan da kaynaklanabilir. Her harükalda asıl sebebi öğrenmek için mutlaka veterinere götürmelisiniz.

  • Anonim

   Merhaba kontil şurubu aldım ilk defa kullanacağım yetişkin kızım var kilosu 4 kilo. 3 gün üst üstteki kullanacağım eczanedeki kız öyle söyledi, kaç ayda bir kullanmam lazım birde suyuna kattım içer mi? faydası olur mu? yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

   • Ayşenur Bekgöz Post author

    3 gün arayla kontil şurubunu verebilirsiniz. Kaşığa yaklaşık 20 damla dökerek kedinize direkt verebilirsiniz veya şırınganın iğnesini çıkararak da hemen ağzına sokarak enjekte edebilirsiniz. Suyun içine kattığınızda içmeme ihtimali yüksektir. Dolayısıyla bizim verdiğimiz yöntemleri uygulamanız daha iyi olacaktır.

    • Ayşenur

     Merhaba, ben de parazit için kontil tablet aldım. Kedim üç kilo ne kadar kullanmalıyım sizce?