Birçok kedi sever, kedi ısırmasından kuduz bulaşır mı? konusunu merak ediyorlar. Sizler için kedi ısırması sonucunda kuduz bulaşır mı açıkladık.

Sokak kedisi veya cins kedi ayırmaksızın, tüm kedileri çok seviyoruz. Her kedinin görünüşü birbirine benzese de karakterleri ve davranışları birbirinden çok farklıdır. Özellikle sokak kedileri dışarıda yaşadığı için her türlü yere girebilir veya bilmeden diğer hastalıklı kedilerle temas kurabilir. İnsanlar da doğal olarak kedi ısırmasından kuduz bulaşır mı konusunda endişeli olurlar. Endişelenmekte çok haklıyız, çünkü özellikle sokak kedisinin dışarıdan aldığı mikroplar vücuduna girer ve herhangi bir bölgesine yerleşerek, kedinin hasta olmasına neden olur. Bunu belki kedinin dış görünüşünden anlamayabiliriz, fakat vücudunda bilinmeyen bir mikrop olması ihtimalini de göz önünde bulundurmalıyız.

Sokak kedileri, diğer ev kedileri gibi düzenli aşılarını olmadığı için her türlü hastalığa daha yatkındır. Her sokak kedisi için geçerli olmasa da; kedinin dişleri, insanın tenine temas ettiğinde eklemlere ve dokulara hızlıca ulaşan birtakım mikroplar vardır. Hatta Amerika’nın bir eyaletinde yapılan araştırmaya göre sokak kedisini seven her üç insandan biri, kedi ısırığı için hastaneye gidiyor. Eğer evinizde kedi besliyorsanız, her ihtimale karşı kuduz aşısını yaptırmalısınız.

Sokak kedilerini çok sevdiğimizi belirtmiştik, fakat vücudunda nasıl mikrop taşıdığını bilmediğimiz için aşırı derece temasta bulunmamakta fayda var. Mesela; sokak kedisini öpmek, dışkısıyla temas etmek, tükürüğünün temas etmesi, insanı ısırması veya tırmalaması vb. gibi durumlara dikkat etmeliyiz. Kedi ısırmasından kuduz bulaşır mı? konusunda daha ayrıntılı bilgi edinelim.

Kedi Isırması Kuduz
Kedi Isırması Kuduz

Kedi Isırması Ne Zaman Tehlikelidir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; kedilerin vücudunda hangi mikropların olduğunu bilmediğimiz için bazı kediler risk taşıyabilir. Herhangi bir kedi elinizi ısırdığında birkaç gün içerisinde belirti göstermeden geçerse, bir sorun yoktur. Vücudunuzda farklı belirtiler görüyorsanız, sizin için sıkıntı olabilir. Kedi ısırmasının tehlikeli olduğu durumlar;

 • Kedinin ısırdığı yerde morarma,
 • Şiddetli ağrıyla beraber hafif şişme,
 • İrinler oluşması (küçük kızarık kabarcıklar),
 • Hareketlerin kısıtlanması,
 • Bölgenin tamamen kızarması,
 • Enfeksiyon oluşursa; kusma, titreme, yüksek ateş, hislerde azalma, aşırı hareketlilik (hiperaktivite) saldırganlık, agresiflik veya solunum sıkıntısı görülebilir.

Şeklinde kedi ısırmasının tehlikeli olduğu zamanki belirtilerini açıkladık. Bu belirtiler hastalık taşımayan kedilerden geçmez, fakat hastalıklı kediyle temas halinde bulunduğunuzda belirtilerini yaşamanız olasıdır. Her zaman kedi ısırması kuduz olmasa da dikkatli olmalısınız ve kendinizde böyle belirtiler görürseniz, en yakın sağlık kurumuna başvurmalısınız.

Kedi Isırması Sonucu Kuduz Hastalığı

Bazı kedi ısırmalarında, eğer belirtiler uzun sürerse kuduz hastalığı görülebilir. Kedi ısırması kuduz bulaşır mı konusunda ne kadar bilgili olursanız, bu hastalığa yakalanma oranınız da o kadar düşük olur. Sokak kedisiyle normal olarak temas ettiğinizde herhangi bir sıkıntı görülmez, fakat çok yakın temasta bulunursanız kedinin vücudundaki bakteriler size geçebilir.

Kendinizde nefes darlığı, saldırganlık, agresiflik, morarma, ateş, kızarıklık, irin vb. gibi belirtiler görüyorsanız kuduz hastalığına yakalanma oranınız yüksek demektir. Yalnızca kedi ısırmasından değil, kedi tırmalamasından da kuduz virüsü bulaşabilir. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi tırmalama ile bulaşan kuduz yazımızda bulabilirsiniz.

Kuduz hastalığının tedavisi olduğu için endişelenmenize hiç gerek yok. Hastaneye gittiğinizde size kan, anamnez ve tükürük testleri yapılır ve kuduz olup olmadığınız kolaylıkla anlaşılabilir. Belirli aralıklarla kuduz aşısı olduğunuzda tedaviniz başarıyla sonuçlanmış olacaktır. Kuduz hastalığı tedavi edilmezse enfeksiyon ilerler ve kişide kan zehirlenmesi görülebilir. Vücuttaki mikroplar kuduz aşısıyla yok edilmediği için vücudu sarar ve can kaybı ile sonuçlanabilir. Kuduz hastalığı belirtilerini taşıyorsanız, hiç korkmadan aşı tedavisine başlamalısınız.

Yavru Kedi Isırması Kuduz Yapar mı?
Yavru Kedi Isırması Kuduz Yapar mı?

Kedi Isırmasından Kuduz Bulaşır mı Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Kedi ısırığı bazen çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceği için bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Sizler için en çok sorulan soruları cevapladık.

 1. Yavru kedi ısırması kuduz yapar mı?

  Yavru kediler, ilk 3 ay anne kediden güçlü bağışıklık sistemi koruması için dışarıdan gelen hastalıklara karşı dirençlidir. Yavru kedi ısırmasına maruz kaldıysanız, kuduz olma riskiniz düşüktür.

 2. Kedi ısırması kuduz belirtileri ne zaman belli olur?

  Kediden insan vücuduna geçen virüsler, yaklaşık 3-8 hafta içerisinde belli olur.

 3. Kuduz aşısını hangi aralıklarla olacağım?

  Hastaneye gittiğinizde doktorunuz size aşı takvimi verecektir. Aşı takviminde; ilk gün, 3. gün, 7. gün, 14. gün ve 28. günde son kuduz aşısı uygulanır. Aşı kişinin omuz kasına uygulanır.

 4. Evcil kedim beni ısırdı. Kuduz olur muyum?

  Kedi besliyorsanız, zaten aşılarının tam olduğunu düşünüyoruz. Kedinizin aşıları olduğu için kuduz olma olasılığınız çok düşüktür. Isırdığı bölgeye 1. maddede belirttiğimiz gibi ilk yardım tedavisi uygulayabilirsiniz.

 5. Kuduz hastalığında kullanılan aşı %100 tedavi midir?

  Kuduz kapmış insanlar için belirli aralıklarla kullanılan kuduz aşıları %100 tedavi içerir. Kuduz kaptıysanız, aşınızı tam zamanında olduğunuz takdirde iyileşeceksiniz. Bunun yanında ekstra olarak krem veya ilaç verilebilir.

 6. Kuduz aşısı oldum ve bir zaman sonra yine kedi ısırdı. Yine aşı olmalı mıyım?

  Kuduz aşıları kişiye 2-3 yıl boyunca korur. Bu süre zarfında yine kedi ısırığına uğrarsanız, tekrar aşı vurulmanıza gerek yoktur. İlk yardım müdahalesi yapmanız yeterli olacaktır. İçinizin rahat etmesi için tekrar doktor ile görüşebilirsiniz.

 7. Kedi ısırığında ilk yardım olarak ne yapmalıyız?

  Basit kedi ısırığında; bölgeyi sabunlayın ve soğuk suyla iyice yıkayın. İşleminiz bittikten sonra bölgeye kolonya döküp, pamukla silin. Böylece mikropları tam anlamıyla yok etmiş olursunuz. Bölgeyi yara bandıyla kapatın enfeksiyon kapma olasılığını düşürün. Eğer şişlik, morarma, saldırganlık, ateş, titreme vb. gibi belirtiler görürseniz, hemen hastaneye gitmelisiniz.


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kedi ısırığı birkaç gün içerisinde geçmeyip, belirtileri artarsa hemen acil sağlık kurumuna başvurmaya unutmayın. Sormak istediğiniz sorularınızı veya düşüncelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz!

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Isırmasından Kuduz Bulaşır mı? Ne Yapmalıyım?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  enes

  2 yıl önce bir yavru kedi baş parmağımı ısırdı hemen bol sabunlu suyla yıkadım. Kolonya döküp yara bandı yapıştırdım birazcık kanadı. İnternette gezinirken 19 yıl sonra kuduzun belirti gösterebileceğini duydum endişelenmeli miyim?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Bilimsel olarak kanıtlanmamış veya veterinerin ağzından çıkmamış hiçbir habere veya konuya inanmamalısınız. Kedi tırmaladığında veya ısırdığında yapılması gereken müdahaleleri zaten yapmışsınız. Isırma veya tırmalamadan sonra 3-7 gün içerisinde belirti görülmediyse korkulacak bir şey yoktur. Sizin de 2 yıl önce olmuş, korkacak hiçbir şey yok.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Melis

  Merhaba, sürekli bahçemizde olan 1 yaşındaki kedi sırtından okşamamdan hoşlanmadığı için elimi ısırdı. Yara çok minik, elimi yıkayıp kolonya sürdüm fakat derin olmadığı için doğru düzgün kanamadı ve iyileşti sayılır. Şu an 3-4 gün oldu yine de aşı olmalı mıyım endişeliyim biraz.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. İlk müdahaleyi hemen yapmışsınız içiniz rahat olsun bir sorun olmaz. Aşıya da gerek yok, belirli yan etki yaşayanlar ve deri altına kadar ısırılanlar aşı olmalıdır. Sizin öyle bir sorununuz yok, dolayısıyla aşıya da ihtiyacınız yok 🙂

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Bahar

  Merhabalar, evimde safkan British besliyorum, aşıları her şeyi tam. Kızımla oynarken kafasını ısırdı 😀 ben de hemen ıslak mendille sildim, kolonya sıktım ve ardından duşa soktum. Herhangi korkulacak birşey olur mu acaba?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Zaten gerekli ilk müdahaleleri yapmışsınız. Çok geçmiş olsun 🙂

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Kadir

  Merhaba, oğlumun kolunu sitemizde yasayan yavrudan biraz büyük bir kedi dişleri ile dokunmuş ama görsel olarak herhangi bir yara vs. izi yok. Kolunu yıkadık ve kolonya sürdük. Hastaneye başvurmalı mıyız veya aşı yaptırmalı mıyız?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, korkulacak bir şey yok. Hastaneye veya aşı yaptırmaya gitmeye de gerek yok. Kedinin dişleri değdiyse hiçbir sorun olmaz; ancak tırnakları deriyi açıkça çizerse, şişme, morarma, aşırı kanama vb. gibi durumlar olursa hastaneye gitmek gerekir. Sizin öyle bir durumunuz olmadığı için endişe etmenize gerek yoktur.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Aslı

  Merhaba, bahçemizdeki minik yavru kedi parmağımı ısırdı çok az kanadı bol sabunla yıkayıp kolonya sürdüm. Kanatmaya çalıştım çok çok az kan aktı minik bir kesik. Her zaman beslediğimiz kediler. Sorun olur mu?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, bol sabunla suyla yıkadığınız için herhangi bir sorun olmaz.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Fatih

  Merhaba, yavru sokak kedisi beslerken orta parmağımı ısırdı. Belirgin çizik ya da kanama olmadı, sadece iğne batmasına benzer acı herhangi bir sorun olur mu?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, içiniz rahat olsun herhangi bir sıkıntı olmaz. Tekrar aynı şey başınıza gelirse ellerinizi sabunlu suyla yıkadıktan sonra kolonya sürmeyi unutmayın.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Meryem

  Merhaba. Bahçeme gelen sokak kedisi çok cana yakın gözüküyordu severken elimi ısırdı hemen yıkadım iyot ve kolonya sürdüm. Yarayı kanatmaya çalıştım ama derin olmadığı için kanamadı. 6 gün geçti neredeyse iyileşti ama yine de kuduz tehlikesinden endişe duymalı aşı yaptırmalı mıyım?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhaba. Aslında basit tırmalama, ısırma, çizik atma vb. gibi fiziksel temaslar normal sayılır. Bu gibi durumlardan sonra eğer ellerde aşırı kaşınma, ağrı, sızı, enfeksiyon kapması veya daha farklı belirtiler görülürse kedi teması o zaman önemli olur.
   Temastan sonra hemen kolonya sürdüğünüz için tüm mikroplar kırılmıştır, aşı olmanıza gerek yoktur.