Kediler avcı hayvanlar oldukları için her türlü böceği avlayabilirler, buna hamam böcekleri de dahil. Kediniz hamam böceği yedikten sonra gözlemlemelisiniz.

Hayvanlar aleminin en ilginç canlılarından biri olan kediler, bizi hem güldürürken hem de düşündürmeyi aynı anda başarıyorlar. Hatta bazen o kadar ilginç davranışları oluyor ki anlam vermek bile zamanımızı alabiliyor.

Kedilerin iç dünyasına ve sırlarına indiğimiz zaman aslında hangi atalarından geldiklerini, cinslerini veya genetik yapılarını çok iyi şekilde biliyoruz. Bunlar hakkında bilgilerimiz var ama henüz kedilerin davranışlarına akıl sır erdirebilmek hiç mümkün değildir.

Bazen kedinizin farklı davranışlar sergilediği zaman endişelenip hemen veterinerin yolunu tutabilirsiniz. Kedinizin sadece canı sıkıldığı için veya şaka amaçlı davranışlarını değiştirdiğini öğrenince küçük çaplı şok geçirebilirsiniz 😺

Kediler Hamam Böceği Yerse Ne Olur?
Kediler Hamam Böceği Yerse Ne Olur?

Kedinizin mama veya ev yemekleri haricinde evdeki karıncaları, sinekleri veya uçan küçük böcekleri yakalayıp yediğini görebilirsiniz. Kedilerin bazen diğer canlıları yemesi normal karşılansa da bu çoğalmaya başladığında kan değerlerine ve vitaminlerine bakılması tavsiye edilir.

Kediler diğer saydığımız böceklerin yanında hamam böceklerine iştahla bakarken de görebilirsiniz. Peki, kedi hamam böceği yer mi? veya hamam böceği yemesi ne kadar doğrudur? ikisi arasındaki bağlantıyı çözelim.

Kediler Hamam Böceği Yerse Ne Olur?

Hamam böceklerini de Allah yaratmıştır, nihayetinde onlarında bir canı vardır. Dış görünüşleri bazı insanların midelerini bulandırsa da kediler için harika bir besindir. Evde ya da kedinizi gezmeye çıkardığınızda hamam böceği görürse, hemen hareketleri değişir ve avlamak için uygun pozisyonlara geçer.

Kediler diğer böcekleri yediği gibi hamam böceklerini de afiyetle yiyebilirler, çünkü kediler avcı hayvanlar oldukları için siz onları ne kadar engellemeye çalışsanız da sizi dinlemeyeceklerdir. Zaten her gün hamam böceği yiyemeyeceklerine göre arada sırada yediklerini görünce telaş yapmanıza hiç gerek yoktur.

Hamam Böceği Kediye Zarar Verir mi?
Hamam Böceği Kediye Zarar Verir mi?

Kediniz hamam böceği yiyince herhangi bir tepkime görmeniz çok düşüktür, çünkü kedilerde her şeyin belirtileri birkaç gün sonra kendini göstermeye başlar. Kediniz hamam böceği yedikten birkaç gün sonra hiçbir belirti görmediyse, herhangi bir sorun yok demektir.

Eğer kediniz hamam böceği yedikten sonra şu belirtiler görünüyorsa, mutlaka zararı dokunmuş demektir;

 • İshal veya kabızlık,
 • Kusma,
 • Aniden iştah kaybı,
 • Yeterince su içmeme,
 • Davranışlarında belirgin değişiklikler (sürekli yatma, tepki vermeme, depresyona girme vb.)
 • Kedinin sürekli öğürmesi.

diğer en önemli belirti ise parazit oluşumudur. Hamam böcekleri bakteri taşıyabildikleri için kedinizin vücuduna girdiğinde bu virüs kendilerine yer bularak çoğalmaya başlarlar. Bu da kedinizde iç parazite neden olabilir ve bildiğiniz gibi parazitler kedinin vücuduna zarar vererek işlevini kolaylıkla düşürebilirler.

Kedinizde bu tarz belirtileri gördüğünüzde yediği hamam böceğinden kaynaklandığını mutlaka bilmelisiniz. Hiç vakit kaybetmeden veterinere giderek durumu anlatmalısınız, eğer görülen belirtiler hamam böceğinden dolayı kaynaklanıyorsa, en uygun tedavi başlatılır.

Kedilerin hamam böceği dışında yemesinde sakınca olmayan zararsız ve yememesi gereken zararlı birçok böcek çeşitleri de vardır. Kediler Böcek Yer mi? yazımızı okuyarak bilgilenebilirsiniz.

Not: Kediler avcı hayvanlar oldukları için siz görmeden de böcek yiyebilirler. Kedinizde iç parazit oluşmaması adına mutlaka iç-dış parazit aşılarını zamanında ve tam yaptırmaya özen göstermelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Hamam Böceği Yer mi? Yerse Ne olur?".
 • Burcu Çoban

  Benim bir yavru kedim vardı. 2 veya 3 gün hamam böceği yedi ve öldü. O annesizdi elimden ne geldiyse ona baktım olmadı. Sizce ondan mı öldü kedim?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Başınız sağ olsun, çok üzüldüm 🙁
   Kediniz hamam böceğinden dolayı öldüğünü pek sanmıyorum. Büyük ihtimalle başka bir hastalığı olduğu için vefat etmiş olabilir. Eğer hamam böceğinden ölmüşse bile zehirlendiğinden veya midesinden hastalandığı için ölmüş olma ihtimali düşük olsa bile imkansız değildir.