Kaplumbağaların uzun ömürlü olduklarını hepimiz biliyoruz. Yaşlarını tahmin etmek zor olabilir, fakat mantıklı yöntemler kullanarak yaşları tahmin edilebilir.

Sevimli, tatlı ve ilginç dış görünüşe sahip olan kaplumbağalar, diğer bir adla tosbağa olarak da bilinirler. Genellikle yeşillik, ormanlık ve kayalık bölgelerde daha fazla görünebilirler. Yeryüzünün en eski canlılarından biridirler ve 200 milyon kadar önce dünyada var oldukları birçok yerde bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hepimiz biliriz ki, kaplumbağalar yaradılışları gereği çok yavaş yürürler ve fiziksel hareketleri oldukça kısıtlıdır. Bu kadar yavaş oldukları için tarih boyunca da vücut gelişimleri o kadar yavaş olmuştur. Sırtlarında oldukça ağır ve sert kabuk taşırlar, kendilerini tehlikede hissettikleri zaman hemen kafalarını kabuklarına sokarak saklanmaya çalışırlar.

Kaplumbağanın Yaşı Nasıl Anlaşılır?
Kaplumbağanın Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Kabuklarının ağırlıkları onları etkilemez, çünkü 4 ayakları da oldukça güçlü ve kaslı yapıdadır. Kaplumbağalar aynı zamanda çok dayanıklı canlılardır; özellikle soğuğa, sıcaklığa ve açlığa karşı çok iyi direnç gösterirler. Ayrıca dünya üzerinde 250 çeşit kaplumbağa çeşidi bulunmuştur. Bunlardan sadece 8 tane cinsin Türkiye’de yaşadıkları ve sahiplenme oranlarının az oldukları söylenmiştir.

Kaplumbağa sahiplendiğiniz zaman sanki kedi veya köpeğiniz varmış gibi hissedebilirsiniz, çünkü kaplumbağalar sahiplerini hemen tanırlar ve oyun oynamaya bayılırlar. Kaplumbağanızla mutlu mesut yaşarken, kaç yaşında olduğunu mutlaka merak edersiniz. Kaplumbağaların yaşlarını tahmin etmek zordur, fakat birkaç yöntem sayesinde imkansız değildir.

Not: Kara kaplumbağaları zemin üzerinde rahatlıkla yaşadıkları gibi suyun içerisinde de gezebilirler. Kaplumbağanızı mutlu etmek için yaşadığı ortama büyük kapta su koymanız onu mutlu edecektir. Ayrıca kaplumbağaların genel olarak ömürleri 40-200 yıl arası değişkenlik göstermektedir. Ne kadar iyi bakarsanız, yaşama ömrü de o kadar uzun olacaktır.

Kabuğundaki Halkaları Saymak

Kaplumbağanın yaşını öğrenmenin en doğru yolu kabuğu üzerindeki halkaları hesaplamaktır. Mesela kaplumbağanızın kabuğunda 14 halkası varsa, her halkanın 2 yılı temsil ettiği bilgisini göz önüne alarak hesaplama yapmalısınız.

Örneğin; 14 halkası varsa ve her halka 2 yıl hesaplanır 2×7=14 yani 14 halkası olan kaplumbağa 7 yaşında demektir. Bir örnek daha vermemiz gerekirse; kaplumbağanın üzerinde 20 halka varsa ve her halka 2 yılı temsil ediyorsa 2×10=20 sonucunu alırız. Sonuç olarak kaplumbağanın 20 yaşında olduğunu anlamına gelir.

Kaplumbağalar 15 yaşından sonra kabuklarında renk veya halka değişimleri meydana gelebileceği için birbirlerine daha çok yaklaşırlar, dolayısıyla halkaları saymak çok zor olabilir. Eğer kaplumbağanızın halkalarını sayamıyorsanız, 15 yaşını geçtiğini bilmelisiniz.

Kaplumbağa Yaşı Hesaplama
Kaplumbağa Yaşı Hesaplama

Kabuğun Boyutunu Ölçmek

Mantıklı olarak düşündüğümüzde kaplumbağanın kabuğu ne kadar büyükse, yaşının da o kadar olgun olduğunu gösterir. Ölçümden önce kaplumbağanız ona zarar verebileceğinizi düşünerek kafasını kabuğuna çekebilir, en azından korkmaması için ona reddedemeyeceği minik ikramlarda bulunabilirsiniz.

Bu ölçümü cetvelle yaparsanız tam olarak sonuç alamazsınız, çünkü kabuğu kavisli şekilde olduğu için cetvelle sağlıklı ölçüm yapamayabilirsiniz. Elinize bir mezura alarak kabuğunun başlangıç ve bitiş noktasını göz önün alarak hesaplama yapabilirsiniz. Ölçtüğünüz kabuk küçükse yavru veya genç anlamına gelir. Tam tersi kabuğu oldukça büyükse yetişkin ya da yaşlı olduğunu anlayabilirsiniz.

Kaplumbağanın Türünü Bilmek

Sahiplendiğiniz kaplumbağanın cinsini bilirseniz, yaşını öğrenmeniz daha kolay olabilir. Kaplumbağaların cinsleriyle alakalı internette pek bilgi bulamazsanız ve bu tür konulara meraklıysanız, ansiklopedilerden yardım alabilirsiniz.

Mesela Güney Kaplumbağa cinsi yaklaşık olarak 15-20 cm’den fazla büyüyemezler, fakat Batı Kaplumbağa cinsi ise 20 cm kadar büyüyüp gelişebilirler. Vahşi hayatta yaşamlarını sürdüren kaplumbağalar ise daha hızlı büyürler ve kabuk şekilleri de daha geniş olur.

Bu bilgilerden yaşlarını anlamak için kaplumbağaların boyutlarına göre sahip oldukları yaş skalasına bakmalısınız. Bu skalayı bulmanız zor olabilir, fakat bulursanız kaplumbağanızın kesin olarak yaşını hesaplayabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?