Kedilerin tırnaklarını doğru ve sağlıklı bir şekilde kesebilmek için uygun kedi tırnak makasına ihtiyaç vardır.

Kedilerin tırnaklarını kesmek bazen zor bazen de hayal olabiliyor. Bazı kediler karakter gereği sakindir, haliyle tırnak kesimleri çok kolay olabiliyor. Tam tersi bazı kediler de agresif ve hareketli olduğu için tırnak kesimleri inanılmaz zor oluyor. Hem kedileri sakinleştirmek hem de uygun ürünü temin etmek kedi sahiplerinin işidir. Dolayısıyla en uygun ve kaliteli kedi tırnak makası alındığında tırnak kesim işlemi yorucu olmayacaktır.

Kedi tırnak makası alırken dikkat edilecek bazı hususlar vardır. En önemlisi tırnak makasının kesim kısmı, kedilerin tırnak yapısına uygun olmalıdır. Ürünün tutma yerleri elden kaymamalıdır ve avuç içini tamamen doldurmalıdır. Ayrıca ürünün kesim kısmı körelmiş veya hafif olmamalıdır. Tırnağa temas edildiği zaman bir kerede tırnak kesilmelidir. Bu özelliklerde tırnak makası bulmak kolay olmayacağı için sizlere birkaç ürün tavsiye ettik:

1. Beauty Life Işıklı Kedi Tırnak Makası

Beauty Life Işıklı Kedi Tırnak Makası

Kedilerin tırnaklarını doğru ve sağlıklı bir şekilde kesebilmek için sahip olunması gereken en iyi tırnak makası diyebiliriz. Kedilerin tırnaklarında pembe bir kısım bulunur ve pembe kısım canlı doku hücresi olduğu için asla kesilmemesi gerekir. Yanlışlıkla kesilse bile kanama meydana gelebilir kolaylıkla durdurulamaz. Bu ürünün iç kısmında ışık bulunuyor ve kedilerin tırnaklarını keserken pembe olan kısmı çok iyi görülmesine yardımcı oluyor.

Tırnak kesme bölümün üst kısmında plastik kapanır-açılır kapak bulunuyor. Bu kapak kedilerin tırnaklarının kesilmesi anında tırnak parçalarının etrafa saçılmasını önler ve hepsini içine toplar. Özellikle titiz insanların çok hoşuna gidecek bir özelliğe sahiptir. Genel olarak tutuşu ve kullanımı oldukça kolay olduğu için tecrübesiz olanlar bu ürünü kullanarak kolay bir şekilde tırnak kesimi yapabilirler.

2. Weather Forecast Kedi Tırnak Makası

Weather Forecast Kedi Tırnak Makası

Yaylı tırnak makası ürünleri arasında en iyisidir. Küçük kedi tırnak makasları avuca sığmadığı için elden kayar ve kedilerin tırnaklarını yanlış kesmeye neden olabilir. Bu ürünün genel boyutu ve tutma bölgeleri büyük olduğu için avuç içine rahatlıkla sığar. Tırnak kesim bölgesi çelik uçlu olduğu için kedilerin tırnaklarını kavrar ve keskinliği sayesinde kolaylıkla keser. Ayrıca ürünün diğer bölgeleri silikon kaplama ve baskılı üretildiği için tırnak kesimi esnasında ürünün kayması ya da elden düşmesi gibi sorunlar yaşanmaz.

Yayları paslanmaz olduğu için uzun süre kullanım sağlıyor. Yine de direkt suyla temas etmekten kaçınılmalıdır, aksi halde yayların ömrü kısalabilir. Tırnak kesme yerinin arka tarafında çelik kapak bulunuyor. Kedilerin tırnakları kesilme işlemi bittikten sonra kapağı ortaya getirerek rahatça kapatılabilir. Bu sayede tırnak makasının kesme bölümüne zarar gelmez ve işlevini kaybetmemiş olur.

3. Kruuse Kedi Tırnak Makası

Kruuse Kedi Tırnak Makası

Görünüşü penseye benzese aslında mükemmel kedi tırnak makasıdır. İnce uzun şeklinde olduğu için elde rahatlıkla tutulabilir ve kullanılabilir. Ürünün iç haznesinde paslanmaz çelik yaylar bulunduğundan kolaylıkla hareket ettirilebilir. Bu tırnak makasının uç kısmı kedilerin tırnak şekillerine çok benziyor. Dolayısıyla kedi tırnak kesiminden hiç anlamayan insanların bile çok rahat kullanabileceği bir üründür. Uç kısmını kedilerin tırnak uçlarına geçirerek kolaylıkla kesilebilir. Ayrıca ürün çok hafif olduğu için hızlı bir şekilde tırnaklar kesilebilir.

Bu kedi tırnak makasının tutma bölgelerinin kapanma haznesi olmadığı için sürekli açık bir şekilde kalıyor. Eğer ürünün kapatma veya tutturma yeri olsaydı sürekli açıp kapanınca işlevini kaybedebilirdi. Bunu önlemek için kapatma haznesinin yapılmaması çok iyi bir özellik. Ürün metal olduğu için sadece nemli bezle silinmesi yeterli olacaktır. Kaliteli tırnak makası olduğu için suyla temas edilince hemen paslanmaz ama bir zaman sonra açıp kapatma haznesi etkilenebilir.

4. Kruuse Metal Kedi Tırnak Makası

Kruuse Metal Kedi Tırnak Makası

Cerrahi makas gibi görüne de aslında kedilerin tırnaklarının kesilmesi için üretilmiştir. Ürün tamamen metal olduğu için uzun süre boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Makasın tutma bölgeleri geniş olduğundan ince veya kalın parmaklı insanlara çok uygundur. Kedilerin tırnaklarının daha rahat ve sağlıklı bir şekilde kesilebilmesi için ürünün uç kısımları kedilerin tırnak şekillerine göre üretilmiştir. Uç kısımları birbirine ters şekilde bakar ve çok keskindir. Kedilerin tırnakları uç kısma yerleştirildiği zaman hemen şeklini alır ve doğru bir şekilde kesilmesine yardımcı olur.

Bazı makas şeklindeki tırnak makasları kör olabiliyor veya 2-3 kere tırnağa temas edildiğinde tırnak tamamen kesiliyor. Bu ürünün öyle bir sorunu olmadığı için kedilerin tırnaklarına bir kere temas edildiğinde hızlı ve kesin bir şekilde tırnağı kesmiş oluyor. Ürün basit ama etkili bir şekilde üretildiği için hem kedilerin gözüne korkutucu gelmez hem de tırnak kesme işlemi oldukça rahat olacaktır.

5. Buffer Kedi Tırnak Makası

Buffer Kedi Tırnak Makası

Bilinen ve sürekli kullanılan kedi tırnak makası gibi görülebilir ama Buffer en kaliteli markadır. Ürün metal şekilde üretilmiştir ama tutma bölgeleri plastiktir. Bu sayede ürün rahatça tutulabilir ve elden kaymaması için rahatlıkla sıkıca kavranabilir. Ayrıca ürün yaylı olduğu için tırnak kesimi sırasında zorlanılmayı büyük ölçüde engellemiş olur. Ürünün uç kısımları metaldir ve kedilerin tırnak yapılarına göre şekilli olarak üretilmiştir. Bu sayede hem uç kısımları paslanmaz veya işlevini kaybetmez hem de kedilere zarar vermeden tırnaklarını kesilmesini sağlar.

Ürünün kesme bölümünde metal kapakçık bulunuyor. Tırnak kesme işlemi bittikten sonra bu kapakçık kapatılarak keskinliğinin korunmasına yardımcı oluyor. Ayrıca ürünün tutma yerlerinin kapatılma özelliği de var bu sayede hem yer kaplamıyor hem de işlevini uzatıyor. Ürünün yay bölümleri esnek ve kaliteli olduğu için uzun süre boyunca kullanım sağlıyor. Metal kısımları çok iyi üretildiği için paslanma veya çizilme gibi sorunlar görülmez.

6. Blue Horizon Kedi Tırnak Makası

Blue Horizon Kedi Tırnak Makası

Kedilerin tırnaklarını kesmek zor ve zahmetli olabiliyor. Bu ürün sayesinde tüm zorluklar ortadan kalkacak ve çok kolay bir şekilde kedilerin tırnakları kesilebilecek. Ürün tamamen metal olarak üretilmiştir, fakat tutma yerleri ince plastiktir. Bu sayede ürünü tutarken elden düşmez ve tırnak kesimi sırasında yanlış yerlere kaymaz. Tutma bölümlerinin birinde yay bulunmaktadır, bu yay kedilerin tırnaklarını keserken hareket sistemini kontrol etmeye yarar. Kullanılan yaylar kaliteli olduğu için sararma, paslanma veya çizilme gibi sorunlar meydana gelmez.

Ürünün kesim bölgesi kedilerin tırnak şeklini örnek alarak üretilmiştir. Kedilerin tırnaklarını keserken, tırnak yapılarının şeklini alarak yanlış kesilmelere, yanlışlıkla patileri sıkıştırma veya tırnak diplerine zarar gelmesini önlemiş olur. Ürün ağır veya kullanımı zor gibi görünse de aslında tüm tırnak makaslarından daha hafif yapısı vardır. Kesim bölgesi de bayağı keskin olduğu için tırnaklara bir kere temas edildiğinde hemen kesecektir.

7. Ans Kedi Tırnak Makası

Ans Kedi Tırnak Makası

Evlerimizde kullandığımı makasa çok benziyor, fakat kedilerin tırnaklarını kesmek için özel üretilen bir makastır. Ürün genel olarak metaldir ama tutma bölgeleri silikon şeklindedir. Bu sayede tutması, kullanması ve makası açıp kapatması oldukça kolaydır. Makasın yuvarlak bölgeleri geniş olduğu için tüm parmak yapılarına uygundur. Makasın kesim yerleri parantez şekildedir, bu da kedilerin tırnaklarını tek hamlede kesmesine yardımcı olur. Ayrıca parantez şekilleri birbirine ters oldukları için kedilerin tırnak yapısını andırır.

İlk defa kedisinin tırnaklarını kesecek biri için en uygun üründür diyebiliriz. Hatta kedi sahibine ikinci bir kişinin yardım etmesine hiç gerek kalmadan tırnak kesim işlemini basit şekilde bitirecektir. Ürünün metal kısımları paslanmaz olduğu için suya temas ettirilmediği taktirde hiçbir sorun olmayacaktır. Islak mendille veya nemli bir bezle makasın temizlenmesi yeterli olacaktır.

 1. En iyi kedi tırnak makası markası hangisi?

  Beauty Life markasıdır. Işık ve tırnak toplama kapağı özelliği olduğu için alınabilecek en iyi üründür.

 2. Kedi tırnak makası seçerken nelere dikkat edilmeli?

  Tırnak makasının kesim bölgesinin keskin ve tırnak yapısına uygun olmalıdır. Tırnak makası avuç içine sığmalı ve elden kaymamalıdır. En önemlisi bilinen ve sıklıkla tercih edilen marka seçilmelidir.

 3. Kedi tırnak makası nasıl olmalı?

  Tırnak makasının kesim bölgesi tırnağa temas ettiğinde hemen kesmelidir. Paslanmaz veya çizilmez ürün olması çok önemlidir. Ayrıca kesim bölgesinin kedilerin tırnak yapısına göre tasarlanmış olmalıdır.

 4. Kedilerin tırnakları ne zaman kesilmeli?

  Bu süre kedilerin tırak uzama hızına göre değişebilir. Ortalama 3-4 haftada bir tırnak kesimi yapılabilir.

 5. Normal tırnak makasıyla kedi tırnağı kesilir mi?

  Asla kesilmemeli. Kediler için özel üretilen tırnak makası temin edilerek tırnak kesimi yapılmalıdır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?