Dünya kediler günü ve tüm dünyada farklı tarihlerde kutlanan tüm “kediler günü” tarihlerini ele aldığımız yazımız yayında!

Dünya kediler günü, bazı kaynaklara göre değişiklik gösteren ve çeşitli ülkelerde farklı tarihlerde kutlanan bir gün. Ancak dünya kediler günü olarak kutlanan gün, 2005 yılında kutlanmaya başlanan ve kedilerle insanların arasındaki karşılıksız sevgiye dayalı dostluğu kutlamak için olduğu gibi, aynı zamanda kedilerin güvenliğini, tüm hayvanların olduğu gibi kedilerin de haklarının korunduğu ve gözetildiği, onlara rahat ve huzurlu bir ortam sunmayı teşvik etmek için ön plana çıkarılmış bir temadadır.

Binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşayan ve insanların ilk evcilleştirdiği hayvan olarak literatürlerde karşımıza çıkan kedilerin günü, antik Mısır döneminden bu yana insanlar ve kediler arasındaki ilişkide bugün artık kediler, vahşi hayvan soyundan gelmekten çıkıp ehlileştirilmiş tatlı hayvanlar olduklarından hayatımızda oldukça büyük bir yere sahipler.

1980 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletinde kurulmuş olan “People for the Ethical Treatment of Animals”, yani “Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler” derneği PETA‘ya göre; 2016 yılından beri her yıl barınaklara yollanan yaklaşık 3,4 milyon kedi bulunuyor ve bu rakam sadece ABD’deki istatistikler. 3,4 milyon masum dostlarımızdan yaklaşık olarak 1,4 milyonuna da sağlık nedenleriyle ilgili bahane olarak tutanaklarla sunulan sebeplerle ötenazi uygulanıyor. İşin kötüsü, barınaklara yollanan zavallı çocuklarımızın da çoğu, firmaların özel tür üretimleri baz alarak ürettiği canlardır.

İşte bu aciz ve korunmaya muhtaç minik canlılar için özel bir gün olması, kutlamalardan ziyade, onların da biz insanlar kadar ve elbette bizler gibi bu dünyada yaşam hakları olduğunu tekrar tekrar hatırlamak ve hatırlatmak içindir.

Dünya Kediler Günü - Tüm

Kediler Günü

Son yıllarda ülkemizde de farkındalığı sağlanıp kutlanan bir gün olarak karşımıza çıkan kediler günü, gerek sosyal mecralar aracılığıyla gerekse hayvan haklarını savunan derneklere bağlı ya da bağımsız olarak aktivistler tarafından layığınca kutlanıyor. Dünya’da da çeşitli ülkelerde birçok eylemle bu güne dikkat çekiliyor. Milano’da ünlü bir Karikatür Müzesi’nde, kediler gününe dikkat çekmek için Mostra Gattoni Animati ismiyle bir kedi sergisi açılmış olması; bu güne verilen değeri anlamak için yapılan anlamlı bir kutlama olarak karşımıza çıkan örneklerden sadece birisidir.

Ayrıca müzede sergilenen bu sevimli sanat eserleri; unutulmaz nostaljik ve klasikleşmiş çizgi film dünyasından fotoğraf, video, film, poster ve maket olarak kedi severlerin beğenisine sunuluyor.

Dünya Kediler Günü Ne Zaman

Ülkemizde olduğu gibi dünyada da oldukça bilinçli olarak kutlanan ve revaçta olan kediler günü aynı amaca hizmet etse de, kutlanma tarihleri olarak gün bazında farklılık gösteriyor. Ancak dünya kediler günü ile karıştırılan uluslararası kedi günü, 2002 yılında Uluslararası Hayvan Refahı Fonu tarafından oluşturulmuştur. Ve kendi içinde işleme mekanizması farklıdır.

Türkiye’de sokaklarda çok fazla kedi bulunuyor. Bu durum bazen minik dostlarımızın yaşam şartlarını ağırlaştırsa da, genel olarak kedilerle iç içe yaşamanın insan doğasında olduğunun, psikolojik olarak da iyi hissettirdiğinin en büyük kanıtıdır. Nitekim bizler; korunmasız masum canlılar olan kedilere “aramızdaki sapık ruh hastaları dışında” her zaman sahip çıkan, suyunu/sütünü/mamasını kapımızın önüne minik kaplarla koyup onları besleyen bir toplumuz. Fakat buna rağmen her yıl binlerce kedi bakımsızlık ve açlıktan hayatını kaybediyor. Ülkemizin aksine sokaklarında kediye rastlamanın imkansız olduğu ülkelerde yeni yeni göze çarpan ve İngiltere, ABD, Kanada, Hindistan, Yeni Zelanda, Avustralya, Rusya, Almanya, Japonya, İtalya gibi dünyanın bir çok bölgesinde yayılmış olan kedi kafeler için teşvik adına popülerliği sağlanan 8 Ağustos Uluslarası Kedi Günü’nde, dünya genelinde hayvan hak ve özgürlükleri için çalışan merkezlere bağışlar yapılıyor. Kedi kafeler son dönemde ülkemizde de hızla açılmaya ve rağbet görmeye başladı.

Uluslararası kediler günü tüm dünyada 8 Ağustos tarihinde kutlanıyor.

8 Ağustos Uluslarası Kediler Günü

Gelelim kediler gününe…

Kedilerle ve yaşam haklarıyla ilgili farkındalık günü olarak bilinen Dünya Kediler Günü, sokakta kalan sahipsiz kedilerin ihtiyaçlarının farkındalığını arttırmak adına her yıl 17 Şubat’ta kutlanıyor. Fakat dünyanın pek çok yerinde farklı tarihlerde kutlandığı biliniyor. Türkiye ve Polonya’da 17 Şubat’ta kutlanan Dünya Kedi Günü diğer ülkelerde farklı tarihlerde düzenleniyor. Kanada’da 8 Ağustos ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 29 Ekim olarak kabul edilen bu gün, ilk olarak 2005 yılında kutlanmaya başlanmış. Rusya’da Kediler Günü ise 1 Mart’ta kutlanıyor.

Uluslararası Kediler Günü8 Ağustos
Dünya Kediler Günü17 Şubat
Kanada’da Kediler Günü8 Ağustos
Amerika Birleşik Devletleri29 Ekim
Rusya’da Kediler Günü1 Mart

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?