Borneo altın kedisi: adalı, avcı, küçük ve çevik… Bir adada yaşayan bu vahşi kedi cinsi hakkında bildiğimiz her şeyi içeriğimizde sizlerle paylaştık.

İrili ufaklı yüzlerce adanın arasında özel bir adada, Borneo Adası’nda yaşayan Borneo Altın Kedisi, endemik bir kedi cinsidir. Hakkında merak edilen pek çok şeye rağmen popülasyonun azlığı ve araştırma süreçlerinin zorluğu sebebiyle hakkında yeterince bilgi toplayamadığımız Borneo Altın Kedisi, bir adaya hapsolmuş gibi görünse de bu ada, dünyanın 3. en büyük adasıdır. Haliyle dev bir adada yaşayan küçük bir vahşi kedi, oradaki tüm fareleri tek başına yakalamak zorunda kalıyor 😺

Borneo Altın Kedisi Özellikleri

Borneo Altın Kedisi veya Catopuma badia, ortalama bir evcil kedi boyutlarında, Borneo Adası’na özgü bir kedi cinsidir. Bu vahşi kedi oldukça küçük bir popülasyona ve dar bir yaşam alanına sahip olduğu için hakkında çok fazla bilgi yoktur. Aslında biyolojik ve genetik olarak Asya Altın Kedisine benzer. Hatta milyonlarca yıl önce aynı ortak atadan geliştikleri bilinmektedir. Ancak yine de Borneo Altın Kedisi hakkında çok fazla bilgimiz yoktur.

En azından bugün yaşayanların davranışları, yaşam biçimleri ve hakkında yüzeysel verilere sahip olduğumuz söylenebilir. Borneo Altın Kedisi iki temel renkte olabilir. Bunlar, gri ve kızıl kestane rengindedir. Bu temel renklerle birlikte yüz, göğüs ve karında beyaz tüyleri olabilir hatta vücudunun farklı bölgelerinde beyaz şeritlerden oluşan desenler taşıyabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Borneo Altın Kedisi, çok iyi gözlemlenmiş bir kedi cinsi değildir. Ayrı sınıflandırıldığı zamandan beri insanlar tarafından detaylıca incelenen Borneo Altın Kedisi sayısı birkaç taneyi geçmez. Bundan dolayı onlar hakkında kesin sonuçlar paylaşmak çok doğru olmayacaktır. Ancak eldeki verilere göre vücut ağırlıkları 3-5 kg ve boyları ise 53-70 cm arasındadır.

Borneo Altın Kedisi Davranışı
Borneo Altın Kedisi Davranışı

Yaşam Alanı

Borneo Altın Kedisi genellikle yoğun ormanlarda ve kireçtaşı yoğunluğu yüksek kayalık bölgelerde yaşar. Ancak, yüksek ovalarda ve nehir çevrelerinde de görülebilir. Öte yandan bu kedi, Borneo Adası’na özgü bir cinstir. Filipinler, Singapur ve Endonezya arasında kalan bölgede yer alana Borneo Adası, dünyanın en büyük 3. adasıdır.

Borneo Altın Kedisi Davranışı

Bu nadir ve gizemli kedinin keşfedilmesi en zor yanı davranışsal özellikleridir. Genellikle gece aktif olduğu ve geceleri avlandığı dışında pek bir şey bilinmemektedir.

Av ve Beslenme

Neredeyse tüm kedi cinslerinin ortak yeteneği avcılıktır ve bu işte gerçekten de çok iyiler. Çevik, hızlı, sessiz, güçlü ve zeki oldukları için avcı için gereken tüm özellikler kedilerde…İşte Borneo Altın Kedisi de böyle, çünkü kendinden kat kat büyük hayvanları bile avlayabilecek yetenektedir. Genellikle küçük kemirgenler, kuşlar, leş veya maymunlarla beslenen Borneo Altın Kedisi, küçük bir kedi olsa da maymun örneğinde olduğu gibi kendisinden çok daha büyük hayvanlara saldırabilir hatta onları başarıyla yiyebilir.

Borneo Altın Kedisi Özellikleri
Borneo Altın Kedisi Özellikleri

Borneo Altın Kedisi Koruma Durumu

Borneo altın kedisi, nesli tehlike altında olan hayvanlardandır. IUCN’in kırmızı listesinde yer alır. Sadece Borneo Adası’nda yaşadığı düşünülen bu kediler, yaşadıkları bölgelerde koruma altındadır.


Borneo altın kedisi dışında endemik kedi cinsleri biliyor musunuz? Sizce Borneo Altın Kedisi neden sadece Borneo’da yaşıyor? Borneo Altın Kedisi özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu ve benzeri soruları yorumlar bölümünde yanıtlayabilir veya vahşi kediler hakkında bildiklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın, bilgimizi paylaştıkça kedileri daha iyi tanıyacağız 😻

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?