Minskin kedisi karakteri, görünümü, beslenmesi ve hakkında bilinmesi gereken diğer tüm bilgileri yazımızda bir araya getirdik.

Minskin kedileri kuruluşlarca kabul edilen kedi türleri arasına katılmış yeni bir türdür.

Minskin Kedisi Tarihçesi

İlk yavru Minskin 2000 Yılında ABD’de doğdu. 2008 yılında bu sevimli afacanlar Uluslararası Kedi Birliği tarafından kabul edildi. Bu tür günümüzde henüz çok tercih edilen kedi türü arasına girmemiştir. Ülkemizde ve dünyada tatlı arkadaşlarımıza pek sık rastlamayız. Bu çocukların genel olarak sfenks kedileriyle karıştırılması mümkündür. Doğrusunu söylemek gerekirse minskin kedileri sfenks kedisinin başka bir tür kedi cinsiyle çiftleştirilmesi sonucu meydana gelmiş yapay bir türdür.

Minskin Kedisi Karakteristik Özellikleri

 • Kısa boyludur: sevimli arkadaşlarımızın Boyları kısadır lakin bu kısalık çevikliklerini etkilemez. Kolaylıkla bir yerden bir yere atlayabilirler. Yaban gelinciğine benzeyen çeviklikleri vardır.
 • Meraklıdır: kediniz çevresinde gelişen her türlü olayı merak eder. Bu yüzden de meraklı kedi grubuna girerler.
 • Eğitilmeye uygundur: kediniz yüksek bir zekâya sahiptir. Ona bir şeyler öğretirken zorluk yaşamayacaksınız.
 • Yalnız kalmak istemezler. Evet, kediniz meraklıdır ama ne kadar meraklılarsa o kadar düşük oranda cesaretsizlerdir. Bu yüzden yalnız kalmak onları korkutur. Açıkçası her zaman ev arkadaşı olan bizlerin yakınlarında olmayı isterler ev işlerini yaparken bizleri takip eder, yalnız bırakmazlar. Tatile gittiğinizde sizi özleyeceği için yanınızda götürmenizi tavsiye ederim. Yine de yaşama kabiliyetleri gelişmiştir. Hızlı uyum sağlarlar. Oldukça sorunsuz bir kedi türüdür.

Bu tatlı şeylerin geniş alanlara ihtiyaçları yoktur. Yaşlanma evresine kadar oyun oynama istekleri devam eder. Belli zaman aralıklarında sürekli oynadığı oyuncaklarıyla oynamaktan sıkılacakları için oyuncaklarının ara sıra değiştirilmesi tavsiye edilir. Hatta biz onu ara sıra değil sık sık diye düzeltelim. Minskin kedileri çok uyumlu olsa da her kedi türü gibi bazen yalnız kalmayı tercih eder. Bu yüzden ona ait bir yuva yapmanızı tavsiye ederim.

Çocuklar ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Minskin kedi türü diğer hayvanlarla oldukça iyi geçinirler. Temiz havaya fazla ihtiyaçları olmadığından şehirde dairelerde oldukça rahat bir şekilde yaşarlar ve sorun çıkartacak hareketlerde bulunmazlar. Bu yönleri sayesinde anlayışlı ve rahat bir kedi olacağından binalarda beslenmesinde hiçbir sorun yoktur. Türün dişi bireyleri kadar erkek bireyleri de gayet uyumludur. Kuşlarla köpeklerle de iyi anlaşırlar.

Bu türün çocuklarla iletişimi oldukça iyidir. Onlarla saatlerce hiç sıkılmadan oyun oynayabilirler. Yine de çocuğunuza alışana kadar yalnız bırakılmamasına özen gösterilmesi daha doğru olur.

Minskin

Minskin Kedisi Fiziksel Özellikleri

Uluslararası Kedi Birliğinin koyduğu kriterlere göre minik afacanlar bazı standartlara sahiptirler. Gelin bu standartlara beraber göz atalım:

Görünüm & Vücut Yapısı

 • Vücudu uzundur.
 • Bacakları kısadır. Lakin ön bacakları arka bacaklarından biraz daha kısadır.
 • Kuyruk gövdesinden daha da uzundur.
 • Bazı örneklerinde karın bölgesi tüysüzdür.
 • Sfenks kedi türüne benzer olarak bazı örneklerinden cilt üzerinden kıvrımlar vardır.
 • Buruş buruş derileri bulunur.

Yüz ve Kafa Yapısı

 • Yuvarlak ve geniş kafası vardır.
 • Boynu uzun ve iyi gelişmiştir.
 • Gözleri yuvarlak aynı zamanda iri ve şaşkın bir ifadeye bürünmüş gözükür.
 • Burnunun ucunda hafif bir kıvrım vardır.
 • Çoğu üyesinin bıyıkları yoktur. Nadirde olsa görülebilir.
 • Uçları hafif yuvarlak görünen büyük kulakçıkları bulunur.
Minskin

Ağırlığı ve Boyutları

Minskin kedi türü genel olarak minik bir tür olduklarından hafif kedi cinslerindendir. Vücutları uzun ancak bacakları kısa ve boyunları uzundur. Yuvarlak kafaya ve akrobatik bir görünüşe sahiptirler. Kuyruğu ise gövdesinden uzundur. 3 ila 5 kilo civarı ağırlığa sahiptirler.

Minskin Kedisi Bakımı

Minskin kedilerinin bakımı zor değildir. Hatta pek kolaydır. Size zahmet vermeyeceklerdir. Bazı özel durumlar dışında ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmayacaksınız. Tüyleri kısa olduğu için derisine zarar vermemek ve incitmemek için yumuşak telli fırçalar kullanın. Ayda 2 ila 3 kere kısa tüylü kedilere özel şampuanlarla yıkanması yeterlidir. Kediler üzerinde insanlar için hijyenik ürünler veyahut kozmetik ürünler kullanmayın. Dişlerini ayda bir olacak şekilde veteriner hekim vasıtasıyla temizletin. Haftada bir iki kez kulaklarını kontrol edin.

Minskin türünün tırnak kesim periyodu ortalama ayda bir seferdir. Afacanlarımızın kuyruğu özel bakım ister. Genel olarak kedi türleri yağ bezelerini derisinin altında bulundururken bu tür bu durumdan yoksundur. O sebepledir ki kuyrukları özel bakıma ihtiyaç duyar. kedinizin kuyruğunu düzenli aralıklarla silin. Alkol ürünleri kullanmayın. Daha önce gayet zeki bir tür olduğunu söylemiştik bu sebepledir ki tuvalet alışkanlıklarını yavru kediler oldukça hızlı kazanırlar. Lakin her kedi gibi temiz bir yerde bu ihtiyacını giderebilir o yüzden kumunu belli aralıklarla değiştirdiğinizden emin olunuz.

Bakım Maliyeti

Kediler için hemen hemen durum hep aynıdır. Ancak bazı ekstra durumlarda bazı kedilerin farklı ihtiyaçları olabilir. Can dostlarımız yapay bir tür olduğundan hastalıklara daha yatkın olduğunu söylemek mümkündür. O sebeple bakım konusunda çok ucuza kaçmamak önemlidir. Yine de çok masraflı bir kedi türü değildir. Temel periyodları öğrendiğimizde oldukça masrafsız olduğunu görebiliriz. Sevgi dolu kediniz için özel kuru ve ıslak mama, ona özgü yumuşak telli fırça ve bolca oyuncak ihtiyacının çoğunu karşılamaya yetecektir. Elbette ki veteriner kontrollerini aksatmamanızı öneriyoruz. Başta söylediğimiz gibi yapay bir tür olduğundan hastalıklara yatkındır ve sık kontrol gerekir. Aşı takibini de elbette ihmal etmiyoruz. Bunlar kedimizin sağlığı için çok önemlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=31K5JU_YHiQ

Beslenme

Özellikle bu kediler için üretilmiş kuru veya ıslak mamanızı veterinere sorunuz. Kendi yediğiniz ev yemeklerinden kedinize ikram etmeden önce bir daha düşünün. Her kedi için aynı yemekleri yemek sağlıklı olmayabilir. Her kedinin besine ne kadar ihtiyaç duyup duymayacağı, türe göre değişir. Bu sebeple veterinerinizden bu konuda kesin bilgi alarak mamanızı seçebilir; böylece kedinizin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizin boyutlarının küçük olduğuna bakarak bu daha az yer demeyin. Genel olarak diğer kedi türleriyle aynı oranda yerler. Hatta bu tür kedileriniz yediğini hızlıca sindirip enerjiye dönüştürdüğünden daha sık beslemenizi öneririz. Ev yemekleriyle beslemeye gelinirse, biz insanların alışık olduğu bazı tatlar, (sarımsak, soğan ve baharatlar gibi) çocukların yaşamsal faaliyetlerine olumsuz etkiler yaratabilir.

Uyku

Tüm kediler uyumayı severler özellikle güneş altında uyumak kedilerimize oldukça keyif verir. Lakin bu tür atası sfenks türü kediler gibi kısa tüylü olduklarından güneş altında fazlaca vakit geçirmeleri tehlikelidir. Kalın kürkleri olmadıklarından cilt kanseri sorunuyla daha yüz yüzelerdir.

Minskin

Temizlik

Canlı varlıklar olarak birbirimize benzeriz biz her ne kadar temiz kalmak, temiz bir ortamda yaşamak istiyor istek kedilerimiz de aynı bizler gibi temiz ortamlarda yaşamak isterler. Kedilerimizin ciltlerini belli aralıklarla hafif ıslak bir süngerle silmenin yanı sıra ayda 2-3 defa kısa tüylü kedilere özgü şampuanla yıkamamız gerekir. Dişleri aylık olarak veteriner hekimleriniz tarafından temizlenmelidir. Bunun dışında yemek yediği kapların temizliği, tuvalet ihtiyacını karşıladığı kumun temizliği de oldukça önemlidir. Kedinizi silerken yumuşak ve bastırmadan silmeniz tavsiye edilir. Daha önce de belirttiğimiz için kulak temizliğine dikkat edip haftada 2-3 defa kulaklarını kontrol edin dışarı akan bir kir varsa onu da kulağının içine bir şey sokmadan bir pamuklu ve pamuklu çubuk ile temizleyebilirsiniz. Endişe ettiğiniz bir durum gördüğünüzde riske girmeyip veteriner hekiminize ulaşmanızı da ayrıca tavsiye ediyorum.

Minskin Kedisi Sağlık Durumu

Ataları sfenks türü kedilere benzerler. Kas iskeletleri onlar gibidir. Sağlık durumu hakkında genel bilgi vermek gerekirse eklemleriyle ilgili problemler olabilir bu problemler genelde sıvılara karşı duydukları hassasiyetle ilgilidir. Ani hareketler neticesinde kas eklemlerinden sinir çekişmesine veyahut sıvı çekişmesi neticesinde burkulmalar ya da topallamalar görülebilir. Gözleri ve kulakları da oldukça hassastır. Deri hassasiyetleri gözler ve kulaklar dahil olmak üzere sıkça görülebilir.

Bu türde sağlıklı bir yaşam için önerebileceğimiz şeyler arasında bolca sıvı tüketmesi en başlarda yer alır. Sıvı tüketimi Minskin kedileri için oldukça önemli birçok sorunu ortadan kaldıracaktır. Beslenmeye bağlı sorunlar da oluşabileceğinden daha önceki tavsiyelerimiz de de yer aldığı gibi kuru ve ıslak mama seçiminde bir uzmandan yardım almanız önemlidir. Kısa tüylü kediler olduğu içinde ortam ısısının iyi ayarlanması önemli bir ayrıntıdır. Ayrıyeten kedinize rahat bir süveter örüp onu soğuktan koruyabilirsiniz.

Minskin

Sağlık Sorunları

Genel olarak kas, iskelet ve alerjik hastalıklara yatkındır. Duruş bozukluğu ve eklem problemleriyle karşılaşmamak için Minskin türü kedileriniz için günlük hareket alanı açmanız önerilir. Soğuğa ve direkt olarak güneş ışığına karşı hassas olduğunu daha önce belirtmiştik.

Yaşam Süresi

Minskin kedilerinin yaşam süreleri hiç de kısa değildir. Bu türe gerekli hassasiyet gösterildiğinde ortalama olarak 12 ile 15 yıl civarı yaşarlar.

Minskin

Kızgınlık Ve Çiftleşme Dönemleri

Yavru kedilerimiz önce genç sonra yetişkin kedi olmaya hızlıca yaklaşır ve yetişkin olduklarından artık yavru minik kediler dünyaya getirmeye her zamankinden daha fazla istek duyacaktır. Bu süreç geldiğinde bazı farklı durumlarla karşılaşmanız normaldir.

 • Miyavlamanın artması
 • Ev eşyalarınıza zarar verme
 • Ev ortamından uzaklaşma ve kaçma isteği
 • Isırmanın ve tırmalamanın fazlalaşması
 • Karşı cins kedilerle daha fazla ilgilenmek

Minskin türü kedinizi kısırlaştırmanız bu olumsuz etkilerden kurtulmanız için yeterli olacaktır. Aynı zamanda hamile kalmasını engellemiş olacaksınız. Elbette bu karar size kalmış bakamayacağınız bir sürü yavru kediyle öylece kalakalmak düşüncesini de hatırlatmak isteriz.


Minskin türü kedileri genel olarak sizlere tanıtmaya çalıştım. Minskin kedisi besleyen takipçilerim varsa, benim atladığım yerleri ya da başlarına gelen olayları yorum kısmından benimle paylaşabilirler. Kendinize ve minik dostunuza iyi bakın.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?