Bu yazımızda kedi mamaları arasında en çok tercih edilen kuru mamanın zararlı olup olmadığını bir çok açıdan değerlendiriyoruz.

Minik bebeklerimiz bizim için çok önemlidir. Sağlığından tutun da beslenmesine kadar her şeylerine dikkat etmemiz gerekir. Yanlış yapılan ufacık bir şey, küçük dostlarımızda rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle temizliğinden mama seçimine kadar yapılması gereken her şeye özen gösterilmelidir. Her kedi aynı mamayı yiyemez. Onların da bizlerin olduğu gibi hassasiyetleri vardır. Bu nedenle minik patili meleğinize mama seçerken işinde uzman bir veterinerden yardım alınması sağlıklı bir hayat sürmesi açısından daha doğru olacaktır.

Evimizin minik sahiplerinin ataları, çölde yaşamışlardır. Bu nedenle fazla su kaybını önlemek ve vücutta su tasarrufu yapılabilmesi için, idrarlarını konsantre etme yeteneklerini geliştirmiştir. Bu durum, diğer hayvanlarla karşılaştırıldığında kedilerinizin neden çok daha fazla idrar yolu hastalıklarına yakalandığını da açıkça gösteriyor. Yeterince su tüketilmesi, mineral içeriği diyet olan ve optimal protein sayesinde idrar yolu hastalıklarına büyük oranda çözüm sağlanabilir. Bununla beraber kedinizin diğer hayvanlara oranla çok daha hassas olan böbrekleri de korunabilir.

Kullanılan mama kuru ya da yaş olması fark etmeksizin aynı korumayı sağlayacaktır. Pek çok kedi sahibi, minik meleklerine karışık mama yediriyorlar. Bu da, minik dostunuza hem yaş hem de kuru mama vererek besleyebileceğiniz anlamına gelir. Fakat kuru mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir püf nokta vardır. Meleklerinize kuru mama seçerken, idrar PH dengesinin korunması amacıyla hazırlanan mamalardan seçmek gerekir.

Kediniz için seçtiğiniz kuru mama ile birlikte suyun yüksek miktarda kullanılması, mesane taşlarının ya da zararlı struvit kristallerinin oluşmasına engel olur. Minik dostlarınızın kuru mama tüketirken yeteri kadar su alabilmesi için kilo başı 55 ile 70 ML su yeterli olacaktır. Evlerinize neşe katan minik melekler, günde ortalama 12-13 kez su içerler. Mama içerisinde yer alan kuru mama miktarı, kedilerinizin su içme oranını değiştirir. Yenen mamanın her gramı için 2 ya da 2,5 ML suyla aynı orantıdadır.

Minik dostlarınız çok soğuk ya da çok sıcak mamaları tercih etmezler. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak mama yenmesi, kedinizin diş ağrısı yaşamasına neden olur. Kedi sahipleri genellikle konserve mamaları tercih ederler. Bu mamalar, kedinizin sağlığı için oda sıcaklığında servis edilmelidir. Yaklaşık 38,5 derece sıcaklıkta olması gereken mamaları minik meleğiniz rahatlıkla yiyebilir. Kedinizin yeteri kadar su tüketmesi için dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunları maddeler halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

Kuru mama zararlı mı?
 1. Temiz ve taze su, kedinizin her daim ulaşacağı bir yerde olmalıdır.
 2. Evde birden çok kâsede su olması, kedinizin istediği anda suya erişim sağlamasını kolaylaştıracaktır.
 3. Su tüketimi için kedinizin çok sevdiği porselen, metal ya da cam kaplardan faydalanabilirsiniz. Bu durum, onların suya olan ilgilerini artırır.
 4. Minik meleğinizin tuvaleti ve su kabı arasında minimum yarım metre olmasına dikkat edilmelidir.
 5. Su ve mama kâsesi, birbirinden 2m uzağa koyulmalıdır. Pek çok kedi, suyu tadı olmayan gıda olarak algılar. Bu nedenle de suyu içmezler.
 6. Sevimli dostlarınızın bazıları, akan sudan içmekten keyif alırlar. Bu durum için çeşme iyi bir fikirdir. Su içme tercihi farklı olan kediler için otomatik suluklar üretilmiştir. İnternet aracılığı ile bu ürünler temin edilebilir.
 7. Herhangi bir hastalığı olan kedilerde su içme miktarında azalma görülür. Bu durumda meleğinize kaliteli yaş ya da kuru mama takviyesi yapmanız gerekecektir. Dilerseniz kuru mamaya biraz sıcak su ilave ederek kedinizin sıvı alımını destekleyebilirsiniz.
 8. Suyu lezzetli bir hale getirmek için içerisine çok fazla olmamak kaydıyla salamura ton balığı ya da baharatsız ve tuzsuz et suyu ilave edilebilir.

Kullanımı düzgün bir şekilde yapıldığı takdirde kuru mama kediler için zararlı değildir. Gerektiği kadar kullanıldığı zaman, minik melekleriniz için ömür boyu kuru mama kullanmasında bir sakınca yoktur.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Kuru mama zararlı mı?".
 • Anonim

  Harikasınız Ceren Hanım…