Okyanusun ortasındaki uzak adalardan gelen kısa kuyruklu dostumuz Kurilian Bobtail kedi cinsi hakkında merak edilen her şeyi sizin için derledik.

Cins Özellikleri
Adapte Olabilirlik80
Oyunculuk80
Bakım İhtiyacı40
Sıcakkanlılık85
İlgi İhtiyacı75
Konuşkanlık50
Taranma İhtiyacı50
Haraketlilik65
Kıl Dökülmesi45
Sahibine Şevkat80
Sağlık ve Dayanıklılık75
Özgürlük Düşkünlüğü60
Hayvanlarla Dostluk70
Arsızlık50
Çocuklarla Dostluk90
Zeka Seviyesi80
Yabancılarla Dostluk80
Sosyal ihtiyaçlar80
Bilgiler
  • Kökeni: Kuril Adaları, Rusya
  • Yaşam Süresi: 15 – 20 yıl
  • Kilosu: 3,5 – 7 kg
  • Vücut Tipi: Orta
  • Tüy Uzunluğu: Kısa Tüylü, Tüylü, Uzun Tüylü
  • Tüy Dökme Oranı: Az Tüy Döken
  • Mizaç: Enerjik, Konuşkan, Uyumlu, Sevecen, Dikkatli, Zeki, Neşeli, Sadık, Oyuncu, Sosyal, Sağlıklı
  • Dostluk: Çocuk, Evcil Hayvan, Yabancı ve Yaşlı Dostu
  • Benzer Cinsler: Japanese Bobtail, Manx

Sıra dışı ve vahşi bir dış görünümle içimizi ısıtan kişilik özelliklerini bir arada yansıtan Kurilian Bobtalil Rusya ile Japonya arasında yer alan Kuril Adalarının mükemmel avcısıyken bugün evlerimizde bizimle birlikte yaşayan en yakın dostumuz konumunda. Kocaman balıkları tek patisiyle yakalayabilen bu avcı dostumuzun bu denli insancıl ve sevgi dolu olabileceğini hiç tahmin etmezken onu tanıdıkça anlıyoruz ki tam bir aile ve ev kedisi.

Kurilian Bobtail Kedi Cinsinin Kişiliği

Kurilian Bobtail adalı kökeninin etkileriyle, okyanusun ortasında yalnızlıktan sıkılmış olacak ki, pek çok ev kedisinden beklenen kişilik özellikleri sergiler. Kurilian Bobtail meraklı, sosyal, arkadaş canlısı ve oyun oynamaktan hoşlanan bir kedi cinsidir. Vahşi kökenlerine rağmen insanlarla bu kadar iyi anlaşabilmesi de onun ne kadar adapte olabilir bir cins olduğunun göstergesidir. Öte yandan her ne kadar bu sevimliliğe yakıştıramasanız da Kurilian Bobtail oyuncu olduğu kadar avcı da bir kedi cinsidir.

İnsanlarla iletişim hâlinde olmaktan ve insanların çevresinde bulunmaktan keyif alan bu kedi için insancıl ve sosyal olduğunu gönül rahatlığıyla söylesek de aslında dengeli bir kişiliğe sahip olduğunu belirtmek daha yerinde olacaktır. Çünkü Kurilian Bobtail ilişkilere önem vermesinin yanında aslında çok da ilgi meraklısı değil. Yani insanlarla kurduğu iletişimde çok içli dışlı olmaktansa hem yakınlığını belli ediyor hem de kendi özel alanını yaratmayı biliyor.

Aile bağlarını algılayabilen hatta birlikte yaşadığı insanlarla aile bağları kuran bu kedi cinsi her açıdan bakıldığında oyun oynamaya hevesli gibi görünüyor. Hem mükemmel bir avcı oluşu hem de ilişkilere verdiği önem sebebiyle oyunlar onun hayatında vaz geçilmez bir yere sahip. Oyun oynarken sahibiyle yakın ilişkiler kurduğu gibi avcı özelliklerini sonuna kadar sergiliyor. Kurilian Bobtail kedi cinsi ile oynanabilecek oyunların neredeyse bir sınırı yok. Yani Kurilian Bobtail oyun konusunda yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayabilir. Her şey bir oyun veya oyuncağa dönüşebilir. Bulma – getirme, yakalama, saklama gibi av temelli oyunlar ve bunların türevleri Kurilian Bobtail için mükemmel oyunlar olduğu gibi diğer zekâ türlerine hitap eden ve karşılıklı iletişim gerektiren basit bulmacalar veya yapbozlar gibi oyunlarda da oldukça başarılı olabilir.

Öte yandan meraklı da bir kedi cinsi olan Kurilian Bobtail çevreyi keşfetmeyi de bir oyun olarak görecek ve yeni heyecanlar peşinde koşmaktan geri durmayacaktır. Kurilian Bobtail’i dışarı çıkarmak konusunda pek bir bilgiye sahip olmasak da meraklı, zeki, adapte olabilen yapısıyla dışarıda da mutlu olabileceği yorumunu yapabiliriz. Ancak bu keşfetme arzusu yalnızca dışarıyla alakalı değildir. Kurilian Bobtail tüm detaylarıyla evinizi de keşfetmek isteyecektir. Ona yeterince oyun imkânı tanımazsanız evinizi kocaman bir oyuncak olarak görmeye başlayabilir. Eminim kimse akşam eve geldiğinde evini savaş alanı gibi görmek istemez. Bu yüzden Kurilian Bobtail için yeterli oyun imkânı sağlanmalı ve kontrollü bir şekilde merak duygusu giderilmelidir.

Bütün bu sevimli kişilik özelliklerinin yanında bir şeyin eksik olduğunu siz de hissediyor musunuz? Kurilian Bobtail’in insanlarla yakın ilişkiler kurmayı ve insanların etrafında olmayı sevdiğini söylemiştim. Bununla da yetinmeyen Kurilian Bobtail birçok kedi sahibinin de hoşlanacağı şekilde fiziksel teması, kucakta oturmayı ve sarılmayı da seviyor. Yaptığı bütün sevimlilikler yetmezmiş gibi…

Kurilian Bobtail’in alışageldiğimiz kedi davranışından farklı olarak sudan hoşlanması onun karakterinde önemli bir yere sahiptir. Ada kökenli bir kedi cinsi olan Kurilian Bobtail, herhangi bir su birikintisi gördüğünde onu anayurdunu saran okyanus sanıp içine girmek isteyebilir. Banyonuzun kapısını kapalı tutmanız için iyi bir sebep 😊 Suyla ilişkisi de yine av temeline dayanan Kurilian Bobtail ara sıra banyo yapabilir hatta kendine uygun sularda yüzmeyi deneyebilir.

Çocuklarla İletişimi

Kurilian Bobtail için arkadaşlık ne kadar önemliyse arkadaşlarının yaşı da o kadar önemsizdir. Her yaştan çocukla oldukça iyi anlaşabilir. Onun kişilik özellikleriyle çocukların genel özelliklerinin örtüşmesi de çocuklarla iyi ilişkiler kurabileceğinin göstergesidir. Kurilian Bobtail’in meraklı mizacı ve oyuncu yapısı bir çocukla arkadaş olmasının ne kadar kolay olacağı hakkında fikir verir. Birlikte keşfedip, birlikte eğlenebileceği çocuklar onun için mükemmel arkadaşlardır. Kısacası Kurilian Bobtail uyumlu bir aile hayvanıdır.

Elbette çocukların evcil hayvanlar konusunda eğitim almış olması ve onlara nazik davranmayı biliyor olması gerekir. Öte yandan bir çocukla evcil hayvanın ilişkisinin ne kadar sağlıklı olacağını tanıştıkları dönem belirler. Her ikisi de ne kadar küçükken tanışırsa aralarında bağ o kadar kuvvetli olacaktır. Her ne kadar erken tanışma önemli olsa da bebeklerin veya küçük çocukların evcil hayvanınızla kuracağı ilişki mutlaka denetimli ve kontrollü olmalıdır. Taraflardan birinin istemeden diğerine zarar vermesini asla istemeyiz.

Evcil Hayvanlarla İletişimi

Kurilian Bobtail’in diğer evcil hayvanlarla iyi olup olmadığını söylemenin tek yolu karşısındaki evcil hayvanın ne olduğunu bilmektir. Aslında oldukça uyumlu, arkadaş canlısı ve sosyal bir kedi cinsi olan Kurilian Bobtail karşısında bazı hayvanları gördüğünde tam bir avcıya dönüşebilir. Kuşlar, Hamster gibi kemirgenler, balıklar vb. daha küçük hayvanlar gelişmiş av yetenekleri ve bastıramadığı içgüdüleri sebebiyle Kurilian Bobtail’in sonraki öğünü olmaya adaydır. Bu yüzden bu hayvanları Kurilian Bobtail’den uzak tutmak iyi bir fikirdir. Özellikle de balıklar onun avcılığının uzmanlık alanıdır. Suya ne kadar düşkün olduğundan yukarıda bahsettiğim Kurilian Bobtail su avcılığında uzmanlaşmıştır. Öyle ki bazı kaynaklara göre koca bir somon balığını tek patisiyle avlayabildiği belirtilmiştir. Evinizdeki küçücük fanusun içindeki Japon balığınızın başına gelecekleri düşünmek bile istemezsiniz…

Bunun yanında daha büyük evcil hayvanlarla oldukça iyi anlaşabilir. Diğer kedi cinsleri ve zararsız köpekler Kurilian Bobtail için harika arkadaş adaylarıdır. Sosyal bir kedi cinsi olarak evde vakit geçirecek birini bulamadığında kedi veya köpek arkadaşıyla eğlenebilir. Her ne kadar iyi anlaşabileceğini düşünsek de iki farklı evcil hayvan ilk kez bir araya getirildiğinde daima tedbirli olunmalıdır. Mümkünse birlikte yaşayacak evcil hayvanlar yavruyken tanışmalı ve birlikte büyümelidir. Böylece zaten küçük olan birbirlerine zarar verme riskleri neredeyse sıfıra inecektir.

Kurilian Bobtail Kedisi
Kurilian Bobtail Kedisi

Kurilian Bobtail’in Tarihçesi

Rusya’nın Sibirya bölgesi ile Japonya arasında bulunan Rusya’ya ait Kuril adalarında doğal olarak yetişen bir kedi cinsi olarak Kurilian Bobtail’in tarihçesi de bugün evlerimizde dost olarak beslediğimiz pek çok kedi cinsi gibi insanlarla olan fayda ilişkisine dayanır. Bu coğrafyada 200 yıl kadar geriye giderek takip edilebilen Kurilian Bobtail kedi cinsi mükemmel avcı özellikleriyle yöre halkının sevgisini kazanmış ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Özellikle balık avında uzmanlaşan bu dostumuzun insanların ilgisini çekmesinin sebebi fare, böcek gibi haşerat avında da yüksek performans göstermesi ve vahşi kedilere göre küçük boyutlu olmasıdır.

Günümüzde, yaşam biçimlerimizin ve alanlarımızın radikal bir şekilde değişmesiyle avcılık yeteneklerinden ziyade bir ponponu andıran kısa kuyruğu ve sevimli dış görünümüyle insanların ilgisini çeken cins her ne kadar dünyanın geri kalanında çok yaygın olarak yetiştirilmese de Rusya’da tanınan ve yoğun bir şekilde yetiştirilen bir evcil kedi cinsidir.

Kurilian Bobtail’in bir ırk olarak yaygınlaşması ise kedi dernekleri ve örgütleri tarafından tanınmasıyla ivme kazanmıştır. The International Cat Association (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından doğal bir kedi ırkı olarak tanınan Kurilian Bobtail 2012 yılında tam şampiyonluk statüsü kazanmıştır.

Kurilian Bobtail’in Fiziksel Özellikleri

Kurilian Bobtail’in fiziksel özellikleri ele alındığında ayırt edici özelliğinin -isminden de anlaşılacağı gibi- kuyruğu olduğu açıktır. Onu farklı kılan kuyruğunun yanında genellikle desenleriyle vahşi bir izlenim veren kürküne karşın sevimli bir yüz ifadesine sahip olmasıdır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Vücudunun genelinde yuvarlak hatları olan Kurilian Bobtail’in yüz hatları da büyük ölçüde yuvarlaktır. Düzgün, yatay eliptik biçimli kafası kendi içinde ve vücudun bütününde dengeli ve orantılı ölçülerdedir.

Kafa

Bu oval görüntünün altında ise yanlara doğru çıkık elmacık kemikleri bulunur. Elmacık kemiklerinin aksine burun, ağız ve çene üçlüsü öne doğru küt bir biçimde çıkıktır. Çenesi oldukça belirgindir ancak herhangi bir orantısızlığa sebep olmaz. Bu üçlüyü küçük bir palyaço burnuna benzetebiliriz. Belirgin bir top gibi önde durmasına rağmen vücutla ve yüzün geri kalanıyla bütünleşiktir.

Kulaklar

Orta boyutlarda, düzgün yapılı kulakları birbirinden yeterince uzaktadır ve alında bir açıklık oluşmasına olanak tanır. Çok hafif bir açıyla dış tarafa doğru dönük olan bu kulaklar tabanda geniş başlar ve uca doğru sivrilmeden incelerek yukarıda yuvarlak bir çizgiyle biter.

Gözler

Kurilian Bobtail’in gözleri genellikle badem şeklinde olarak betimlenir ancak yuvarlağa da yakındır. Kenarlardan hafifçe çekilmiştir. Göz renginin tüy renkleriyle hiçbir alakası olmamakla birlikte gözler genellikle parlaktır.

Kurilian Bobtail Kedi Cinsi
Kurilian Bobtail Kedi Cinsi

Vücut Yapısı

Kurilian Bobtail vücut boyutu olarak orta – büyük olarak kategorize edilebilecek kaslı, atletik, uzun ya da kısa tüylü bir kedi cinsidir. Yuvarlak hatlı vücudunun yanında sırtında düzgün biçimli, dışbükey bir eğim görmek mümkündür.

Bacaklar ve Patiler

Uzun tüylü Kurilian Bobtail’lerin ilk bakışta normalden kısa gibi görünen bacakları aslında ortalama boyutlarda ve güçlüdür. Ön bacaklara kıyasla arka bacakların daha uzun olması iyi bir atlayıcı olduğunu gösterir.

Kuyruk

Yukarıda da belirttiğim gibi Kurilian Bobtail kedi cinsini benzersiz kılan ve onun ayırt edici özelliği olan vücut bölümü kuyruğudur. Cins içerisinde de her bir bireyin kuyruğu benzersizdir. Bu yüzden Kurilian Bobtail’in kuyruğunu anlatmak oldukça zordur. Genellikle 1,5 ila 10 cm arasında farklı uzunluklarda olabilir. Aslında omurganın devamı olan kuyruk çoğu Kurilian Bobtail’de 2 ila 10 omurdan oluşur. Öte yandan Kurilian Bobtail’lerin kuyruklarındaki tek farklılık uzunluk değildir. Biçim olarak da birbirinden farklı kuyruk yapıları görülebilir. Kurilian Bobtail’ler yayvan, küt, daha dik, yelpaze şeklinde veya ponpon biçiminde kuyruklara sahip olabilir. Kuyrukların ortak özelliği ise kısa olmasıdır.

Kurilian Bobtail’in benzersiz kuyruğu ilk bakışta bir kusur veya anomali gibi görünse de bu kuyruk yapısı doğal bir mutasyonun sonucudur. Ancak bu kısa kuyrukluluk geni birtakım sağlık sorunlarına da sebep olabilmektedir. Bu sağlık sorunlarına sağlık durumu bölümünde değindik.

Tüy Çeşitleri

Kurilian Bobtail kedi cinsi uzun ya da kısa tüylü olabilmekle birlikte uzun tüylü kediler daha yaygındır. Uzun tüylü olanların boyun ve göğüs çevresini saran yele benzeri tüyler de bulunabilmektedir. Bu da ona daha da benzersiz bir görünüm katar. Tüy renkleri söz konusu olduğunda Kurilian Bobtail oldukça öngörülemezdir. Tüyler çok çeşitli renk ve desen kombinasyonlarında olabilir. Bunlardan en yaygınları sarı – kırmızı – gri – gümüş renklerinde sarman veya tekir desenleridir. Bunun yanı sıra düz renkte de olabilir.

Ağırlığı ve Boyutları

Kurilian Bobtail kedi cinsinin erkeklerde ve dişilerde vücut ağırlığı ortalama 3,5 ila 7 kg arasında değişebilir. Kurilian Bobtail’in avcılık yeteneklerinin beraberinde getirdiği hareketlilik yok sayılmamalı ve aşırı kilo almasının önüne geçmek için diyet – egzersiz dengesine özen gösterilmelidir.

Kurilian Bobtail Yavruları
Kurilian Bobtail Yavruları

Kurilian Bobtail’in Bakımı

Kurilian Bobtail kedi cinsinin bakımı oldukça standarttır ve ortalama bir evcil kedinin bakımından fazlasını gerektirmez. Hatta pek çok kediye göre bakımı kolay bir kedi cinsidir. Yalnızca yeteri kadar hareket edebileceği ve oyun oynayabileceği alanlar oluşturmak gerekir. Onun hareketli ve oyuncu bir kedi olduğunu unutmayın.

Beslenme

Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken nokta Kurilian Bobtail’in hareketli bir kedi olduğundan yüksek proteine ihtiyaç duyduğudur. Diyetinin 1/4’ünü hayvansal proteinler oluşturmalı ve obezite veya sindirim hastalıklarının önüne geçmek için karbonhidrat oranı olabildiğince sınırlandırılmalıdır. Ayrıca diyeti düzenli bir egzersiz veya oyun ile dengelenmelidir.

Diyetinin tekdüze olması onun için en iyisidir. Öğünlerde olabildiğince aynı besinler takip edilmeli ve değişiklik yapılacaksa kademeli olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde sindirim bozuklukları baş gösterebilir.

Temizlik

Uzun tüylü veya kısa tüylü fark etmeksizin Kurilian Bobtail’in tüy temizliği oldukça kolaydır. Kalın ve ipeksi dokulu tüyleri dolaşma veya düğümlenme eğilimi göstermediğinden haftada bir taramak yeterli olacaktır. Tarama dışındaki temizlik gereksinimleri ise pek çok kedi cinsinde olduğu gibi standarttır. Olabildiğince sık -mümkünse günlük- ağız ve diş bakımı yapılmalı kedinizin mama kabı, tuvalet gibi kişisel eşyaları düzenli olarak temizlenmelidir. Ayrıca göz çevresi ve kulak içleri akıntıya bağlı enfeksiyon riski taşıdığından düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde nemli bir bez ile temizlenmelidir.

Kurilian Bobtail’i temizlik konusunda farklı kılan bir özelliği vardır: Suyu sevmesi. Kuril Adaları’ndan evlerimize taşıdığı genetik özellikleriyle suda oynamaktan keyif alan bir kedi olarak Kurilian Bobtail bu konuda pek çok kedi cinsinden farklıdır. Suyu sevmesi çok abartmamak kaydıyla onu sık sık yıkayabileceğiniz anlamına gelir. Hatta banyoyu rahatlıkla eğlenceli bir oyuna çevirebilirsiniz.

Kurilian Bobtail’in Sağlık Durumu

Kurilian Bobtail’in sağlık durumu hakkındaki genel kanı oldukça sağlıklı ve dayanıklı bir kedi cinsi olduğudur. Hatta pek çok evcil kedi cinsine göre uzun yaşaması da bu fikri desteklemektedir. Ancak her canlıda olduğu gibi Kurilian Bobtail’de de genetik veya çevresel faktörlerin etkisiyle çeşitli hastalıklar görülebilir. Kurilian Bobtail de her kedi gibi kedilerde görülen yaygın hastalıklardan etkilenebilir.

Sağlık Sorunları

Kurilian Bobtail hakkında doğrudan bildirilmiş yaygın bir hastalık bulunmamaktadır ancak diğer kısa kuyruklu veya kuyruksuz kedilerde görülen bazı hastalıkların Kurilian Bobtail’de de görülebildiği bilinmektedir. Kuyruğu etkileyen genin omurganın geri kalanını da etkilemesiyle birtakım nörolojik hastalıklar veya omurga rahatsızlıkları görülebilir. Bu türden bir sağlık sorununun önüne geçmek için kedinizi daha iyi gözlemlemeniz ve periyodik veteriner kontrollerini aksatmamanız gerekir. Bunun dışında diğer yaygın kedi hastalıklarından korumak için aşılarına, beslenmesine ve temizliğine özen göstermeniz gerekir.

Yaşam Süresi

Kurilian Bobtail cinsi ortalama 15 – 20 yıl yaşayabilir. Bu yaşam süresi evcil kediler içinde oldukça uzundur. Paylaştığımız ortalama yaşam süresi bilgisi bildirilen yaşam sürelerinin bir ortalaması olarak elde edilmiş bir veri olmakla birlikte herhangi bir kesinlik taşımamaktadır. Tüm canlılarda olduğu gibi Kurilian Bobtail de genetik ve çevresel faktörlerin etkileriyle daha uzun veya daha kısa yaşayabilir.


Evcil kediler dünyasında sadece birkaç türde olan kısa kuyrukluluk ve suyu sevme özelliklerini bir arada taşıyıp bizi de şaşırtan Kurilian Bobtail hakkında merak edilen her şeyi sizler için derlediğimiz içeriğimizle kediler hakkında bildiklerimizi ve deneyimlediklerimizi miyavliyo.com takipçileri ile paylaştık. Siz de bildiklerinizin veya deneyimlediklerinizin kedi severler tarafından duyulmasını ve bir kedinin hayatına dokunmasını istiyorsanız bu içeriğin hemen altındaki yorumlara gelebilirsiniz 😊

Article by

Kitap editörlüğü yaptığım ve edebiyatla uğraştığım gecelerden kalan vaktimde kedi dostlarımızın hayatlarına dokunabilmek için miyavliyo.com'da içerik üreterek kedilerle olan bağlarımı güçlendiriyorum. Birçok global kaynaktan ve deneyimlerimden yararlanarak derlediğim içeriklerime yorum yaparak katkıda bulunup kediler hakkında bildiklerinizi, deneyimlediklerinizi paylaşırsanız takipçilerimiz ve kedi dostlarımız adına minnettar olurum.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kurilian Bobtail".