En çok sevdiğimiz atıştırmalıktan biri olan çikolata köpeklere bazı zararlar verebilir. Peki, köpekler çikolata yerse ne olur? yazımızda açıkladık.

Çikolatanın her halini o kadar çok seviyoruz ki, canımız tatlı çektiği zaman en kolay çikolataya ulaşıyoruz ve tüketiyoruz. Eğer köpek sahibiyseniz, siz çikolata yerken elinizdekini merak edip tatmak isteyecek ya da vermediğiniz zaman daha çok merak edip sakladığınız yerde bulup yiyebilir. Köpekler de tıpkı kediler gibi meraklı olduğu için ona herhangi bir kural koyduğunuzda sözünüzü dinler ama size çaktırmadan sakladığınız her şeyi bulabilirler.

Köpekler pek obur hayvanlar değildir, ama yine de acıktıkları zaman sevmediği bir besini bile yemeye mecbur kaldığını görebilirsiniz. Evinizde çoğu zaman çikolata bulunduruyorsanız, köpeğinizin görmediği bir yerde veya dışarıda yemeye özen göstermelisiniz. Sadece köpekler için değil, diğer hayvanlar içinde çikolata çok zararlıdır.

Peki, köpekler çikolata yerse ne olur? diye sorarsanız, çikolatanın içeriğinde yüksek oranda kakao, şeker, yağ, kafein vb. gibi maddeler bulunduğu için köpeklerin bünyesine ağır gelir ve sindirmekte çok zorlanırlar. Hangi çikolata olursa olsun (sütlü, beyaz, fındıklı bitter vb.) içeriğinde köpeklere çok zararlı olmasını sağlayan iki tane kimyasal madde vardır, alkoloit ve teobramindir.

Köpekler az miktarda çikolata tükettiğinde bu maddeler, onların vücudunda bir şekilde kendilerini gösterir. Yüksek miktarda çikolata yediğinde, köpeğinizin zehirlenme olasılığı çok yüksektir. Köpekler çikolata yediğinde ne gibi zararlar görür? şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aniden kusma,
  • Şiddetli şekilde ishal,
  • Kas veya göz seğirmesi,
  • Vücudunda su kaybı,
  • Aşırı hiperaktif hareketler,
  • Hızlı kalp atışı,
  • Düzensiz nefes alıp verme,
  • Nöbet geçirme,
  • Karın ve mide ağrısı.

gibi belirtilerini görmeniz çok muhtemeldir. Bu etkileri köpeğinizde görmenizin tek sebebi çikolata yedirmeniz değil, aşırı miktarda çikolata yemesine izin vermenizdir. Belirttiğimiz şekilde köpeğinizde bu etkileri gördüğünüz anda onu kusturmaya veya herhangi bir şekilde müdahale etmeye kalkmamalısınız.

Bazı insanlar köpeklerden çok iyi anladığını iddia ederek onlara zararlı olan besinleri verdiğinde belirtilerini gösterdiği zaman kusmasını sağlıyor veya kafasına göre ilaç vermeye kalkıyor. O anlık köpeğin durumunu düzeltmeyi başarsa bile daha sonra bunun acısı çıkıyor ve geri dönülmez sağlık sorunlarına yol açıyor. Köpekleri ne kadar iyi tanısanız bile lütfen herhangi bir müdahalede bulunmadan, veterinere gitmelisiniz.

Köpeklere Neden Çikolata Verilmez?
Köpeklere Neden Çikolata Verilmez?

Köpeklere Neden Çikolata Verilmez?

Biz insanlar çikolata sosu, çikolata, eritilmiş çikolata vb. tükettiğimiz zaman alkoloit ve teobramin maddelerini hızlıca sindiririz ve herhangi bir sorun teşkil etmez. Daha kolay şekilde anlatırsak; teobramin köpekler için zehir, insanlar için şeker ve enerji şeklinde tanımlayabiliriz. Köpekler çikolata tükettiğinde kimyasal maddeler direkt olarak sinir ve bağışıklık sistemine etki ettiği için tahmin edemeyeceğimiz kadar büyük olumsuzluklar yaşanabilir. Böylelikle köpekler çikolata yerse ne olur? hakkında bilgi sahibi oldunuz.

Dolayısıyla bu gibi nedenlerden dolayı köpeklere çikolata verilmesini asla önermiyoruz. Köpeğiniz illa ki çikolata yemek için hareketleriyle ısrar ediyorsa, bir kare çikolatayı 4 eşit parçaya bölerek en küçük parçasını köpeğinize verebilirsiniz. Yalnızca ayda 1 kere belirttiğimiz miktarda çikolata yemesine izin vermelisiniz. Köpeğinize tatlı vermek istiyorsanız, çikolata yerine; şeftali, mango, armut ve çilek gibi meyveleri ikram edebilirsiniz.

Köpekler Çikolata Yediğinde Kör Olur mu?

Köpekler çikolata yediğinde vücudunda ne gibi etkenlerin meydana geldiğinden bahsettik. Halkımızda çoğunluk olarak köpeklerin çikolata veya tatlı tükettiğinde kör olacağına dair bazı iddialar vardır. Köpek dostlarımız, çikolatanın hangi çeşidini yerlerse yesinler, istisnalar harici onları kör etmez.

Köpeğinizde herhangi bir göz hastalığı, diyabet veya olası körlük gibi bir durum varsa, fazla çikolata tüketildiğinde vücuttaki en zayıf bölge göz olacağını için körlüğe kadar ilerlemese de yine de zararı olacaktır. Yani, hiçbir hayvan tatlı veya çikolata yediğinde kör olmaz, fakat vücuduna büyük zararı olacaktır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?