Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk55
Hayvanlarla Dostluk55
Yabancılarla Dostluk55
Eğitilebilirlik60
Bakım İhtiyacı30
İlgi İhtiyacı90
Sıcaklık Hassasiyeti100
Ses70
Bekçilik100

Tüysüz Çin Köpeklerinin kökenleri hakkında pek bilgi bulunmamaktadır. Nasıl meydana geldiklerinde iddialar bulunmaktadır ve tarihleri bu şekilde kabul edilir.

İsimlerinde de anlaşıldığı gibi kökenleri Çin’e dayanmaktadır. Haklarında pek bilgi yoktur ama bazı bilgilere göre Tüysüz Çin Köpeklerinin mutasyon sonucu dünyaya geldikleri söylenmektedir. Çok eski zamanlarda Afrika’da yaşayan boyutları büyük tüysüz köpeklerin toplanıp Çin’e götürüldüğü söylenmektedir. Çin’de uzun süreler boyunca her üreme sonrasında işlemler sayesinde boyutları küçültülmüştür.

Tüysüz Çin Köpekleri 1530’lu yıllarda denizcilere refakat etmişlerdir ve bu sayede birçok bölge gezmişlerdir. Ayrıca veba salgınlarının çok yaygın olduğu zamanlarda bünyesinde hastalık bulunan fareleri yakalamak için kullanıldıkları da bilinmektedir. Bu özelliklerinden dolayı denizciler de diğer insanlara Tüysüz Çin Köpeklerini tanıtarak satmaya çalışmışlardır. Böylece Türkiye başta olmak üzere Mısır ve Güney Afrika bölgelerinde çok tanınmışlardır.

1700’lü yıllarda Avrupalı turistler Çin’i ziyaret ettikleri zaman Tüysüz Çin Köpeklerini görmüşlerdir. Daha sonra 19.yüzyıl’da Tüysüz Çin Köpekleri Avrupalıların resimlerinde, belgelerinde ve çeşitli baskılarda yer almışlardır. Bu sayede dünyanın dört bir yanında popülerliklerini ilerletmişlerdir ve herkes tarafından tanınmayı başarmışlardır.

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri
Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri

Tüysüz Çin Köpeği Özellikleri

Tarihleri hakkında kanıtlı bilgiler yoktur ama iddialarla beraber yine de hayatta kalmayı başarmışlardır. İsimlerinden bile diğer köpeklerden çok farklı oldukları belli oluyor. Tüysüz olmalarına rağmen tatlılıklarından ve sevimliliklerinden asla ödün vermemeyi başarmışlardır. Onlar hakkında bilmediğiniz özelliklerini öğrendiğiniz zaman “vay be” diyeceğinizden eminiz.

  • Kökeni: Çin
  • Ortalama Boyutları: 28-33 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 2-5 kg
  • Renkler: Siyah, Pembe, Krem, Beyaz, Kahverengi (ya da benekli deriye sahiptirler)
  • Diğer Adı: Chine Crested, Sorguçlu Çin Köpeği

Karakter Özellikleri

Oyuncu, enerjik, canlı, neşeli, narin ve hassas yapıya sahiptirler. Halk arasında afacan çocuklara “cin gibi” tabiri yapılır ya; aynı şekilde Tüysüz Çin Köpekleri de küçük boyutlu ve kucak köpeği olmalarına rağmen cin gibidirler. Sahiplerine tam anlamıyla aşık gibi davranırlar, çünkü kendilerini öptürmek için patilerinden gelen her şeyi yaparlar.

Aile fertlerine bağlı oldukları için onları bir yere giderken gördükleri zaman hemen peşlerinden giderler ve alınmadıklarında üzülerek ağlama sesleri çıkarabilirler. Aile fertleriyle dışarı çıktıkları zaman harika yol arkadaşı olurlar ve onları memnun etmeleri için ne denilirse uygulamaya çalışırlar. Yabancı insanlara-hayvanlara karşı çok şüpheli ve mesafeli yaklaşabilirler ama iyi anlaştıkları zaman bir dahaki sefere daha iyi karşılayabilirler.

Sahiplerine bağlı olmalarına rağmen bazen inatçı, bağımsız ve huysuz olabilirler. Eğer erken yaşta eğitilmezlerse bu özellikleri hep devam eder ve yabancılara karşı ısırma eylemleri gösterebilirler. Küçük olmalarına bakmayın, aslında çok iyi bekçi ve koruma köpekleridir. Eve yabancı biri yaklaştığı zaman havlayarak tehlike altında hissettiklerini anlatmaya çalışırlar.

Bazen şarkı söylermiş gibi ince ve melodik ses tonuyla havlayabilirler ama tehlike altında havlamaları oldukça güçlüdür, yani ayırt etmek oldukça kolaydır. Apartman ortamında rahatlıkla yaşayabilirler ama sokaktaki hayvanların Tüysüz Çin Köpeğini av olarak görebilecekleri için dışarıda yaşayamazlar.

Fiziksel Özellikleri

Tüysüzlerdir ama vücutları genelde pembe, siyah, kahverengi, krem renklidir. Bu renklerinin yanında minik benekler veya farklı şekillerde olduğu görülebilir. Kafalarının üstünde saçları varmış gibi uzun tüyler bulunur. Ayrıca patilerinde tüyler bulunur ama sanki ayakkabı giymiş gibi görünümleri vardır. 28-33 cm boyutları ve 2-5 kg ağırlıklarıyla beraber küçük köpeklerdir. Oldukça narin, hassas ve ince kemikleri yapıları vardır.

Burunları vücut renklerine nazaran daha açık tondadır. Küçük boyutlarına rağmen kulakları hem dik hem uzundur ve saçlarıyla beraber çok dikkat çekerler. Gözleri badem şeklindedir ve küçüktür, göz kenarlarında vücut renklerine göre hafif geçiş çizgileri bulunmaktadır. Kuyrukları uzun, ince ve tüylüdür. Bu özelliklere sahip oldukları için diğer köpeklerle karıştırılması mümkün değildir.

Tüysüz Çin Köpeği Cinsi
Tüysüz Çin Köpeği Cinsi

Tüysüz Çin Köpeği Bakımı

Bu cinsin bakımı oldukça kolaydır; kafa üstü, ayak ve kuyruk kısımları haricinde vücutlarında tüy yoktur. Tüyleri olan bölgelerin haftada 1-2 kez taranması yeterli olacaktır. Tüysüz Çin Köpeklerinin derileri yağlanabilir veya koku yapabilir. Bunu önlemek adına nemli bir bezle derilerini silebilir ve olumsuz durumların yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

Kafalarının üst kısmındaki saçları isterseniz toplamak için uzatabilirsiniz ama bundan sıkılabilirler. Gözlerinin önüne gelip rahatsız etmeyecek şekilde uzatabilir veya kestirebilirsiniz. Düzenli olarak kulak, göz ve diş temizliğini uygun malzemelerle yapmayı da aksatmamalısınız.

Tüysüz Çin Köpeği Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklıdırlar ve genetik hastalıkları olmadıkları bilinir. Sadece boyutları küçük ve narin oldukları için kemikleri incedir. Yüksek yerlerden atlamamaya veya sert hareketlerden kaçınmaları gerekmektedir. Bakımlarına ve sağlık durumlarına göre 12-18 yıl arası ömür süreleri vardır.

Sıcak havalarda dışarı çıkarken vücut sağlıkları için güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Aynı şekilde kış aylarında üşümemeleri için kıyafetler de giydirebilirsiniz. Aşılarını düzenli olarak yaptırmak için veterineri ziyaret ettiğinizde mutlaka genel muayeneden de geçmelerinde fayda vardır.

Tüysüz Çin Köpeği Egzersizi

Eski zamanlarda fareleri yakalamak için avcı olarak geliştirilen Tüysüz Çin Köpekleri; küçük canlıları avlamak ve sevdiklerini her türlü tehlikeden korumak için bekçilik yaptıkları için çok enerjiklerdir. Günlük olarak egzersiz ihtiyaçları 30-40 dakika kadardır. Sahipleriyle beraber 1 km kadar yürüyüş yapmak onlara çok yeterli gelecektir.

Bahçe veya park alanlarında hareket etmeleri için top, flyball veya diğer oyuncaklarla koşmalarını sağlayabilirsiniz. Avcılık içgüdülerini kaybetmemeleri adına güvenilir yerlere götürerek oradaki böcekleri veya küçük canlıları avlamalarını sağlayabilirsiniz. Ev ortamında da küçük oyuncaklarla veya saklambaç gibi oyunlarla vakit geçirebilirsiniz.

Tüysüz Çin Köpeği Eğitilebilir mi?

Genel olarak eğitilmeleri pek kolay değildir. Sahiplerine her ne kadar düşkün olsalar da bir yanları bağımsız ve inatçıdır. Bazen sözlerini dinlemek için sahiplerinin ağızlarına baksalar da bazen de hiç umursamayıp lider rolüne geçebilirler. Bunu engellemek için Tüysüz Çin Köpeklerini mutlaka yavruluk dönemlerinde eğitilmeleri gerekir.

Yabancılara karşı ısırma eylemi göstermemeleri için mutlaka sosyalleştirmek gerekmektedir. Eğitim sırasında sert sözler, psikolojik baskı veya azarlayıcı kelimeler kullanmak onları kırabilir. Dolayısıyla egzersize karşı hevesleri azalacakları için bu sefer sahiplerini hiç dinlemezler. Onlara karşı ne kadar sabır gösterirseniz, geri dönüşleri o kadar verimli olacaktır. Kolay eğitilmeleri için köpek yetiştiricilerinden veya veterinerlerden yardım alabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?