Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi60
Egzersiz Gereksinimi70
Oyunculuk80
Zeka Seviyesi85
Sahibine Şefkat85
Köpeklerle Dostluk10
Hayvanlarla Dostluk10
Yabancılarla Dostluk10
Eğitilebilirlik50
Bakım İhtiyacı50
İlgi İhtiyacı80
Sıcaklık Hassasiyeti40
Ses50
Bekçilik100

Tosa Inu cinsleri, meydana geldikleri Japonya’da çok ünlülerdir. Dövüş köpekleri olarak yetiştirildikleri için bazı ülkelerde yetiştirilmesi yasaktır.

Pek bilinen ve tanınan köpekler olmasalar da kökenleri olan Japonya’da çok popülerlerdir. 14. yüzyıllarda Japon insanları, köpekleri dövüştürmeye çok meraklıydılar. İddialar üzerine en güçlü köpeği seçip, rakip kişinin köpeğiyle dövüştürüyorlardı. Bu yetersiz geldiği için Şikoku Adası’nda üretilen Şikoku Inu ile başka bir köpeği melezlendiler ve ortaya Tosa Inu çıktı.

Tosa Eyaletinde gerçekleştiği için “Tosa Inu” adı uygun görüldü. Japon insanlarına bu da yetersiz geldiği için Tosa Inu ve diğer köpekler dahil olarak diğer dövüş köpekleriyle melezleme çalışmaları yapıldı. Ortaya çıkan tüm cinsler, dövüş köpekleri oldukları için güçlü, korumacı, çene yapıları kuvvetli, sert, atılgan, aktif, saldırgan, korkusuz vb. gibi belirli özelliklere sahip oldular.

Tosa Inu’lar cesurlukları ve yoğun öfkeleri sebebiyle neredeyse hiçbir dövüşü kaybetmemişlerdir. Sahnedeyken o kadar kendilerinden emin davranışları ve hareketleri vardı ki, Japon insanları tarafından “Sumo Köpekleri” olarak adlandırılmışlardır. Japon köpekleri aralarından en büyükleri ve güçlüleri olarak bilindikleri için Japon Mastiff adıyla hitap edilmişlerdir.

Sadece dövüş değil, aynı zamanda korumacı ve bekçi köpekleridirler. UKC (United Kennel Club) tarafından tanınmışlar ve Guardian Dog Group (Koruyucu Köpek Grubu) içerisinde yer almaktadırlar. Popülerlikleri günden güne arttıkça en sonunda Japonya’nın resmi köpekleri olarak kabul edilmişlerdir. Köpekleri dövüştürme yasak olsa da hala Japonya, Çin, Kuzey Amerika bölgelerinde gizli saklı köpek dövüştürme gösterileri yapıldığı hakkında haberler vardır.

Tosa Inu Özellikleri
Tosa Inu Özellikleri

Tosa Inu köpekleri aslında çok iyi bir koruma ve bekçi köpekleridirler. Meydana geldiklerinden beri dövüş köpekleri olarak kullanıldıkları için çok kötü ve tehlikeli köpekler olarak bilinirler. Şu anda Singapur, Norveç, Danimarka, Türkiye, Malezya, Kıbrıs, Tunus, Hong Kong’un bazı bölgelerinde Tosa Inu üretmek, sahiplenmek ve ülkeye getirmek kesinlikle yasaktır.

İlgili yazı: Yasaklı Köpek Cinsleri

Tosa Inu Özellikleri

Yapı olarak cesaretleri ve korkusuzlukları o kadar ön plandadır ki, bir saniye bile düşünmeden akıllarından geçenleri yaparlar. Koskocaman Japonya gibi bir ülkenin en büyük köpekleri oldukları için tüm Japon insanları, onlara büyük saygı duyarlar. Böylesine muazzam ve dört dörtlük karaktere sahip olan Tosa Inu cinslerinin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kökeni: Japonya
  • Ortalama Boyutları: 56-66 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 46-91 kg
  • Diğer Adı: Japanese Tosa, Japon Mastiff, Tosa Ken, Tosa Dog, Japon Dövüş Köpeği, Tosa, Japanese Mastiff
  • Renkler: Açık Kahverengi, Koyu Kahverengi, Siyah, Kızılımsı, Kayısı Rengi, Bej Rengi

Karakter Özellikleri

Dayanıklı, cesur, korkusuz, güçlü ve ağır başlı yapıları vardır. Ailelerine düşkün oldukları için onların yanında yabancı insanları ve hayvanları gördükleri zaman hiçbir komutu dinlemeyerek koşturmaya başlarlar. Haliyle yabancı kişilerle hiç anlaşamazlar ve onlara hiç güvenmediklerini bakışlarıyla belli ederler. Güvenmeleri ve şüphe duymamaları için yabancı insanlarla belli bir süre beraber kalmaları gerekmektedir.

Dövüş köpekleri oldukları için kendi cinsleri ve diğer köpek cinsleriyle hiç anlaşamazlar. Sürekli bir saldırganlık ve dövüş duygusuyla yaklaşırlar. Yaşadıkları eve yeni bir evcil hayvan geldiğinde saldırganlık gösterebilirler, hatta zarar bile verebilirler. Yavruluk dönemlerinden beri başka bir evcil hayvanla yaşarlarsa, birbirlerine alışacakları için ters bir durum olmayacaktır.

Nasıl yetiştirilirse yetiştirilsinler, yapılarında saldırganlık ve dövüş olduğu için özellikle eğitim zamanında yanlış bir ders verilirse tamamen karakterleri değişebilir. İyi şeyleri ne kadar kolay öğrenirlerse, kötü şeyleri de hemen algılayabilirler. Tosa Inu’lara karşı ılımlı, çok sakin, anlayışlı, sevgi dolu ve pozitif yaklaşılmalıdır. Tam tersi olursa, çok agresif bir hale gelecekleri için bir zaman sonra sahiplerinin komutlarını bile duymazdan gelebilirler.

Japanese Tosa
Japanese Tosa

Fiziksel Özellikleri

Japonya’nın en büyük köpekleri olan Tosa Inu’lar 56-66 cm, 46-91 kg vücut özelliklerine sahiptirler. Kaslı, heybetli, güçlü ve çevik oldukları için yürüyüşleri bile yabancıları korkutmaya yeterlidir. Kafaları geniş, büyük ve oldukça dikkat çekicidir. Alın bölgelerinde, kafalarının üstünde ve gözlerinin yan kısımlarında kendilerine ait kırışıklıklar bulunmaktadır.

Kaslı, kemikli ve güçlü bacaklara sahiptirler. Arka bacaklarının aralarındaki mesafe daha açıktır ama ön bacakları yere düz olarak basar. Kuyrukları başlangıç bölgesinden kalındır ama uzadıkça incelmeye başlar. Kendilerini tehlikede hissettikleri zaman kuyruklarını havaya dikerler ve aniden kısalır. Tam tersi kendilerini rahat hissettiklerinde kuyrukları epey uzar.

Japanese Tosa’ların sert, kısa, pürüzsüz ve yoğun tüyleri vardır. Genellikle açık kahverengi, koyu kahverengi, siyah, kayısı rengi, bej rengi, kızılımsı ve kahve tonlarında tüy renklerine sahiptirler. Bacaklar, ayaklar, göğüs bölgeleri ve sırt kenarlarında benekler olabilir. Kürk renkleri ne olursa olsun burun kısımları tamamen siyahtır.

Tosa Inu Bakımı

Kısa ve sert tüylere sahip oldukları için fazla tüy dökmezler. Mevsim geçişlerinde bile normal ya da normalin bir tık üstü yoğunlukta tüy dökebilirler. Tüylerinin daha parlak ve kaliteli görünmeleri için haftada 1-2 kez tarama-fırçalama işlemlerinin yapılması yeterli olacaktır. Tosa Ken köpekleri su içip, yemek yediklerinden sonra salya akıtma gibi hareketleri vardır.

Kendilerinin bu durumdan rahatsız olmamaları için düzenli olarak salyaları silinmelidir. Aylık olarak tırnakları kesilmelidir; haftalık olarak da kulak, ağız-diş, pati bölgeleri kontrol edilerek veterinerin önerdiği uygun solüsyonlarla bakım yapılmalıdır. Çok hareketli ve enerjik köpek değillerdir ama ev ortamında yaşamaları pek uygun değildir.

Bahçeli evler, çiftlik veya geniş arazili evlerde daha rahat yaşamlarını sürdürebilirler. Bekçilik yanları olduğu için evlerini dışarıda korumayı severler ve bundan da çok mutluluk duyarlar. Başarılı avcılıkları sayesinde bazen bahçeden dışarıya çıkarak av peşinde koşabilirler. Mutlaka güvenlik önlemleri alınarak bahçe ve arazi bölgelerinde yaşamalarına müsaade edilmelidir.

Japon Mastiff
Japon Mastiff

Tosa Inu Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı olarak bilinirler. Herhangi bir genetik problemleri olmasa da yatkın oldukları sorunlar vardır. Tosa Inu’lar çok kolay kilo alabildikleri için obezite ile karşı karşıya kalabilirler. Dolayısıyla şişkinlik, hazımsızlık ve mide sorunları meydana gelebileceği için beslenmelerine dikkat edilmelidir.

Genel veteriner muayenelerinin yapılması çok önemlidir. Belirli zamanlarda rutin kontroller yapılarak erken teşhis adına herhangi bir problem var mı diye bakılmalıdır. Tosa Inu köpeklerinin ortalama yaşam süreleri 10-12 yıl olarak belirlenmiştir. Bakımlarına ve sağlık durumlarına ne kadar çok özen gösterilirse, belki belirlenen süreç daha da uzayabilir.

Tosa Inu Egzersizi

Enerjik ve hareketli köpekler değillerdir ama mutlaka egzersiz yapma ihtiyaçları vardır. Sahipleriyle beraber 2-2.5 km yürüyüşler ve hafif tempolu koşular yapmaya bayılırlar. Geniş arazi bölgelerinde koşu, top oynama, nesne yakalama-geri getirme, halat çekme, parkurlardan geçme, parkta oynama, avcılık oyuncaklarıyla vakit geçirme vb. gibi oyunları çok severler.

Bazen tembellik yaparak yattıkları yerden hiç kalkmak istemezler ama dikkatlerini bir şey çektiği zaman sakin kalmaları mümkün değildir. O esnada gözleri hiçbir şey görmez ve sahiplerinin komutlarını bile dikkate almayabilirler. Mutlaka dışarı çıktıklarında güçlü tasma kullanılmalı ve dikkatlerinin başka yöne kaymaması içi daha tenha yerlerde dolaştırılmalıdır.

Tosa Inu Eğitilebilir mi?

Ne kadar zeki olsalar da o kadar bağımsız, alfa, lider ve inatçıdırlar. Sahiplerinin dedikleri her şeyi yapabilirler, komut dinleyebilirler, sosyalleşmeye bile sıcak bakabilirler ama kafalarına estiği zaman aniden bağımsız hareket etmek isteyebilirler. Bunları önlemek için Tosa Inu cinslerinin mutlaka yavruluk dönemlerinde eğitilmeye başlanmalıdır.

Temel eğitimler verildikten sonra sosyalleşme, saldırganlığı azaltma ve komutları dinleme konularında dersler verilmelidir. “Gitme, hayır, dur, yapma, yasak, otur, kalk, el çırpma, şşşşt, ismini duyunca durması, gel, git vb.” gibi komutları mutlaka bilmeliler. Karşılarında ne kadar disiplini sahip görürseler, o kadar eğitime daha fazla özen gösterirler.

Eğitim sırasında asla psikolojik ve fiziksel şiddet olmamalıdır. Zaten bu cinsler dövüş köpekleri oldukları için şiddete meyillilerdir. Yapılarında olan karakter özellikleri ne kadar bastırılırsa, tekrar meydana gelmesi de o kadar zor olacaktır. Sevgi dolu, pozitif, ödül mamalarını kullanarak, temas ederek sevme, sarılma, öpme vb. gibi davranışlarda bulunulmalıdır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?