Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi80
Egzersiz Gereksinimi80
Oyunculuk85
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk95
Hayvanlarla Dostluk95
Yabancılarla Dostluk90
Eğitilebilirlik90
Bakım İhtiyacı70
İlgi İhtiyacı90
Sıcaklık Hassasiyeti95
Ses60
Bekçilik100

Dünyanın en büyük köpek cinsleri olan Great Dane cinslerinin kökenleri Almanya’dır. Meydana geldikleri günden beri çok popülerlerdir.

İddialara göre eski zamanlarda savaş köpeği olarak kullanılan Great Dane cinsleri, diğer bir isimleriyle “Danua” olarak da bilinirler. 16-17. yüzyıllarda İngiltere’den uzun bacaklı, kaslı, yapılı ve güçlü köpekler getirildi. Söylentilere göre Great Dane köpekleri, İngiliz Mastiff ve İrlanda Kurt Köpeği cinslerinin çiftleşmesiyle oluşan köpeklerdi. Ortaya çıkan köpeklerden birisi de Great Dane cinsleriydi ve sahip olduğu özelliklerden dolayı herkesin dikkatini çekmeyi başarmışlardır.

Great Dane cinslerinin kökeni Almanya olmasına rağmen Danimarkalı insanlar sanki kendi köpekleriymiş gibi benimsemişlerdir. Neden böyle yaptıklarına dair bir bilgi olmasa da ısrarla “Büyük Danimarkalı” olarak hitap etmişlerdir. Şu an hala öyle mi bilmiyoruz ama eski zamanlarda Alman insanlar Danua köpeklerine “Alman Köpeği” veya “Deutsche Dog” isimleriyle seslenip öyle tanıtmışlardır.

Danua cinslerinin ataları korkusuz, cesaretli ve girişken oldukları için karakterlerini onlardan almışlardır. İlk zamanlarında yabani domuzları ve yırtıcı hayvanları avlamak için kullanıldıklarından birçok soylu insanların koruma köpekleri olmuşlardır. Daha sonra Alman insanlar Great Dane cinslerinin karakterlerini değiştirmeye çalıştılar ve görünüşlerine uygun daha zarif köpekler olarak yetiştirmek üzere iyileştirmeler yaptılar.

Great Dane cinsleri 1876 yıllarında resmen Almanya’nın resmi köpekleri oldular. 1880 yıllarında Alman yetkililer uzun süre toplantılar yaparak isimlerinin “Deutsche Dog” olarak kayıtlara geçilmelerini istediler. Deutsche Dog kulübü kurulduktan sonra birçok ülke onların isimlerine uyum sağlayarak hitap ettiler. Özellikle İtalya başta olmak üzere birkaç ülke Almanların “Deutsche Dog” ismini vermelerini kabul etmediler ve karşı geldiler.

İtalyanlar Danua köpeklerine “Mastiff” anlamını taşıyan “Alano” ismiyle hitap ettiler. İngilizce dilini kullanan ülkeler ise “Büyük Danimarkalılar” olarak kabul ettiler. 1881 yıllarında Great Dane cinsleri Amerika’ya getirildiler ve çok kısa sürede çok değer gördüler. 1889 yıllarında Great Dane Kulübü kurulduktan sonra AKC (American Kennel Club) tarafından resmen kabul edilmişlerdir.

Danua Köpek Cinsi
Danua Köpek Cinsi

Great Dane Köpek Cinsi Özellikleri

Dünyanın en uzun köpeği olarak bilinen Danua köpekleri, aynı zamanda güçleri ile bilinirler. Almanya böylesine dört dörtlük bir köpek cinsine sahip oldukları için gerçekten çok şanslı! Great Dane cinsleri hakkında hem fiziksel hem de karakter özelliklerinin yanı sıra bilinmeyen yönlerini de baz alarak bilgiler verdik.

  • Kökeni: Almanya
  • Ortalama Ağırlıkları: 46-92 kg
  • Ortalama Boyutları: 72-82 cm
  • Renkler: Kahverengi, Siyah, Beyaz, Karamel, Çikolata, Gri ve Mavimsi
  • Diğer Adı: Danua, Büyük Danimarkalılar, Deutsche Dog

Karakter Özellikleri

Büyük, güçlü ve yapılı köpekler olmalarına rağmen çok sıcakkanlıdırlar. Sahiplerine aşırı bağlıdırlar ve kendilerini sevdirmek için her türlü hareketi yapabilirler. Sadece sahiplerine değil, kendilerini yakın hissettikleri ve sevdikleri insanlara karşı da çok ılımlı davranırlar. Sahiplerini tehlike altında görürlerse veya herhangi bir insana ısınamazlarsa korumacılık tarafları tutarak hırçınlaşabilirler.

Great Dane cinsleri her türlü oyun çeşidini oynamaya bayılırlar ama özellikle sahipleriyle beraber vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Her yaş grubundaki çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve sanki bakıcılarıymış gibi tüm gün onlarla ilgilenebilirler. İyi huylu ve sevecen tarafları daha ağır bastığı için diğer hayvanlarla da iyi anlaşırlar, hatta onları tehlikelere karşı korurlar.

Onların yapılarına göre bu kadar yumuşak ve sevgi pıtırcıkları gibi olduklarına bakmayın, aslında çok iyi korumacı köpeklerdir. Yerine göre davranmayı çok iyi bildikleri için evde sahiplerinin kucaklarına oturmayı severler ama vakti geldiğinde gardiyan gibi kapının önünde dikilerek koruma ve bekçi köpeği görevini üstlenirler.

Great Dane Cinsi
Great Dane Cinsi

Fiziksel Özellikleri

Boyutları çok büyüktür, hatta dünyanın en büyük köpek cinsleri listesinde birinci sırada yer alırlar. Ortalama boyutları 72-82 cm, 46-92 kg ağırlıkları vardır. Diğer köpek cinslerine göre bacak boyları daha uzun ve kaslıdır. Kafa yapıları dikdörtgen şeklindedir ve surat hatları belirgin olduklarından karakteristik yüze sahiptirler. Burunları orta boyutta olmasına rağmen burun delikleri açık ve belirgindir.

Tüyleri tek katmanlı, kısa, düz, ipeksi ve yumuşak tüylere sahiptirler. Derileri vücutlarına yapışık olduğu için büyük bedenleri olduklarından daha da ince ve zayıf olarak görünebilir. Kuyruklarının başlangıç noktası kalındır ama uç kısma doğru giderek incelir. Kuyruklarını genellikle sırtlarında değil, aşağı veya arka iki bacak arasına sarkık şekilde bırakarak gezerler.

Genellikle siyah, kahverengi, grimsi, mavimsi, çikolata rengi, siyah-beyaz, beyaz-kahverengi, siyah-çizgili, Dalmayaçlı Köpekler gibi siyah-beyaz desenli, karamel-siyah vb. gibi karışık tüy renklerine sahip olabilirler. Bazı Great Dane cinslerinin vücutları düz renk olup, yüzlerinde renk karışımları bulunabilir. Diğerlerinde ise yüz hatları düz renk olup, vücutları desenli ya da renklerle gölge geçişleri görülebilir.

Great Dane Bakımı

Tüyleri kısa ve doğuştan parlak oldukları için fazla bakım istemezler. Haftada 1-2 kere kısa tüylerini fırçalamak yeterli olacaktır. Normalde pek tüy dökmezler ama mevsim geçişlerinde fazlasıyla tüy dökebilirler. Düzenli tarama, beslenme şekli, egzersiz ve stressiz yaşamla tüy dökülmeleri yarı yarıya engellenebilir.

Banyo ihtiyaçları yoktur, fakat çok kirlendiklerinde veya çamur oldukları zaman mutlaka yıkanmalıdırlar. Çok büyük köpek oldukları için banyo yaptırmak biraz zor olabilir. Bahçe veya teras gibi geniş alanda yıkanmaları daha uygun olacaktır. Tırnak kesimi, kulak-burun-ağız-diş bakımları mutlaka düzenli olarak yapılmalıdır.

Great Dane Sağlık Durumu

Great Dane cinslerinin sağlık durumları iyidir. Doğuştan gastrik volvulus (büyük köpeklerde ve iri göğüslü köpeklerde görülen hastalık) sorunuyla karşılaşılabilir. Yani yemekten sonra veya öncesinde oluşabilecek şişkinliği önlemek adına egzersiz zamanlarında kendilerini yormamaları gerekir.

Şişkinlikten dolayı mide sorunları yaşayabilirler ve maalesef ölümle sonuçlanabilir. Danua sahiplerinin bu şişkinliklere dikkat etmesi ve vakit kaybetmeden hemen veterinere götürmesi gerekmektedir. Bu cins köpeklerin ömürleri uzun değildir, 7-10 yıl arasında yaşam süreleri vardır. Dolayısıyla onunla geçirdiğiniz her dakika sizin için altın değerinde olmalıdır.

Sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için iki yaşlarını doldurana kadar günlük rutinlerinde veya egzersizlerinde uzun süreli koşmaları engellenmelidir. Ayrıca egzersizlerini, oyunlarını ve günlük hareketlerini yumuşak zeminde (çimen, kum, halı, minder üzeri vb.) tamamlanmalıdır.

Danua
Danua

Great Dane Egzersizi

Evde sakin ve uysal olsalar da dışarıya çıktıkları zaman çok hareketli olurlar. Yavruların 90 dakika kadar egzersiz ve çok hafif tempolu kısa yürüyüşler yapmaları gerekir. Yetişkinlerin yaşı arttıkça hareketleri ve enerjileri kısıtlanacağı için 30-50 dakika kadar egzersiz yapmalıdırlar. Yavrular 2 yaşlarına gelene kadar sert zeminde olmaktan kaçınmalı ve koşmaları önlenmelidir.

Great Dane cinslerinin burunları çok iyi oldukları için her türlü kokuyu alabilirler. Tasmasız dışarı çıkarlarsa, kokulara yenilerek aniden gözden kaybolabilirler veya sizi zorla oraya götürebilirler. Tüyleri tek katmanlı ve kısa oldukları için soğuk havalara karşı hassasiyetleri vardır. Dışarı çıkarken mutlaka üstlerine köpek giysileri (mont, kazak, hırka vb.) giydirilmeli ve sıcak tutulmalıdır.

Great Dane Eğitilebilir mi?

Akıllı ve zeki köpekler oldukları için eğitimleri kolaydır. Hayattaki amaçlarından bir tanesi sahiplerini mutlu etmek oldukları için her daim sözlerini dinlerler ve komutlarını yerine getirirler. Great Dane cinsleri heyecanlandıklarında veya sevindiklerinde kuyruklarını sallayarak etrafı devirebilirler. Oradan buraya koşarak duygularını belli ederler ve onları durdurmak zor olabilir.

Ayrıca dikkatleri çabuk dağıldıkları için eğitim esnasında aniden kafasına göre gidebilir. Dışarıda bir şey dikkatini çektiğinde oraya odaklanır ve sizin dediklerinizi duymayabilirler. Bu konuda komut verilmeli, özellikle “dur, gel” ihtarını iyi bilmelidirler. İnatçı ve hırçın olmadıkları için eğitim kolaylıkla verilebilir ama daha iyi verim alabilmek için özellikle yavru dönemlerinde eğitimlere başlanmalıdır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?