Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi90
Egzersiz Gereksinimi90
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi85
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk50
Hayvanlarla Dostluk50
Yabancılarla Dostluk50
Eğitilebilirlik80
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti100
Ses80
Bekçilik85

Minik kafaları ve pörtlek gözleriyle çok tatlı görünüme sahip olan Chihuahua cinslerinin tarihleri biraz şaibelidir, fakat herkes tarafından tanınırlar.

Dünyanın en küçük köpeği olan Chihuahua cinslerinin kökenlerinin neresi olduklarına dair bilgi yoktur. Yine de tarihleriyle alakalı iki tane iddia vardır. Bunlardan birincisi, Güney Amerika’da meydana geldikleri yönündedir. İkincisi ise, o bölgenin köpeği olan Techichi cinsinin soyundan meydana geldikleri bilinmektedir.

9. yüzyılda Amerika’nın bir bölgede oymaklar bulunmaktaydı. Bu oymakların üzerinde Chihuahua cinslerine benzer küçük kafalı, büyük kulaklı ve yuvarlak gözlü köpeğin resmi olduğu söylenmiştir. Bazı insanlarda bu cinslerin Tüysüz Çin Köpeklerinden ortaya çıktığını savunmuşlardır. Bu iddialardan hangilerinin doğru ya da yanlış olduğunu bilinmedikleri için kesin bir şey söyleyemiyoruz.

Bazı kaynaklarda Chihuahua cinslerinin Papillion ve Pomeranian cinsleriyle melezlenip meydana geldikleri yazmaktadır. Chihuahua cinsleri Amerika’ya getirildiler ve milletle tanıştırıldıklarında çok fazla ilgi gördüler. 1960 yıllarında Amerika’da en popüler köpek haline geldiler ve o zamanlarda en çok sahiplenilen cinsler arasında yer aldılar.

Chihuahua
Chihuahua

Chihuahua Özellikleri

Görünümleri nedeniyle hem komik hem de tatlı olmaya başaran Chihuahua cinsleri, davranışlarıyla da herkesin dikkatini çekmektedirler. Günümüzde hala popülerliklerini korudukları için özellikle yurt dışında çok sahipleniyorlar. Karakter ve fiziksel özelliklerini öğrendiğinizde onlara karşı olan hayranlığınız daha çok artacaktır.

  • Kökeni: Meksika
  • Ortalama Boyutları: 12-23 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 1-3 kg
  • Renkler: Kahverengi, Siyah, Sarı, Ten Rengi, Kestane, Gümüş, Krem, Karamel, Samur, Kum Rengi, Beyaz (birkaçından oluşan renk kombinasyonları)
  • Diğer Adı: Şivava ve Çivava

Karakter Özellikleri

Küçücük vücutları olduklarına bakmayın, aslında kocaman ve sıcacık kalpleri vardır. Aile fertlerine çok bağlıdır ama en fazla kiminle vakit geçiriyorsa, ona daha çok bağlanır. O kişinin her dediği şeyleri yapar ve nereye giderse peşinden koşarlar. Aile bireyleri tarafından pohpohlanmayı, ilgi görülmeyi, sevilmeyi ve el üstünde tutulmayı çok severler. Bunları göremezse sahiplerine küsebilir veya naz yaparak belli etmeye çalışırlar.

Çok eğlenceli, komik ve yetenekli köpek cinsleridir. Arka ayaklarının üzerinde durarak dans edebilirler ya da farklı hareketler yaparak sahiplerini güldürmeye çalışırlar. Sevdiklerinin kucaklarına çıkıp suratlarını yalarlar veya kafalarına çıkarak saçlarını da yalayabilirler. Tüm gözlerin onların üstünde olmasını istedikleri için her şeyi yapabilirler.

Çocuklarla ve yabancı insanlarla pek anlaşamazlar, hatta mesafeli durarak minik dişleriyle korkutmaya çalışırlar. Küçücük vücutlarıyla bekçi köpekleri gibi davranırlar ve sahiplerinin yanına kimseyi yaklaştırmazlar. İnsanlarla ve çocuklarla çok iyi anlaşmaları için henüz yavruluk dönemlerindeyken eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidir.

Fiziksel Özellikleri

Dünyanın en küçük köpekleri oldukları için boyları 30 cm cetvelden bile küçüktür. Ortalama 12-23 cm boyları vardır, kiloları ise 1-3 kg arasındadır. O kadar hafiftirler ki rahatlıkla kucağa alınıp tüm gün dolaştırılabilir. Bacak boyları kısa ve vücutları uzun oldukları için ekstra komik, sevimli ve tatlı görünümleri vardır.

Yuvarlak, küçük, minnoş kafaları vardır ve kulakları kafalarından daha hem dik hem de büyük olması oldukça şaşırtıcıdır. İlk 3 ay kulakları yanlara doğru düşüktür ama geliştikleri zaman orijinal görüntüye ulaşacaklardır. Gözleri pörtlek denilecek kadar büyük ve dışarıya doğru çıkıktır. Genellikle siyah, kahverengi, karamel ve yakut tonlarında göz renkleri vardır.

Chihuahua cinslerinde iki çeşit tüy görülür. Tek katmanlı, kısa ve düz tüylere sahiptirler. Kısa tüyleri oldukları için hem tüy dökmezler hem de çok temizlerdir, bu açıdan oldukları şanslılardır. Diğerleri ise tüyleri uzundur ve oldukça yumuşaktır. Boyun, karın, kulak ve sırt bölgelerindeki tüyleri daha uzundur, kuyrukları ise püsküllü gibi dururlar. Ortak tüy renkleri kahverengi, siyah, krem, ten rengi, kestane, samur, gümüş, karamel, kum rengi ve beyazdır.

Chihuahua Bakımı

Tüyleri kısa olan tür için haftada 1 kez taramanız yeterli olacaktır. Ölü tüylerden arınması için ve daha fazla bakımlı görünmeleri için bu çok önemlidir. Arada sırada nemli bezle veya uygun solüsyonla derileri silinmelidir.

Uzun tüylü türler için haftada 1-2 kez fırçalanmalı ve ölü tüylerin toplanması gerekmektedir. Düzenli olarak tüyleri kesilmelidir ve egzersizlerden sonra tüylerinin birbirlerine dolaşmaması için ekstra tarama işlemi yapılmalıdır. Yani kısa tüylü olanların bakımı çok kolayken, uzun tüylülerin bakımı daha zordur.

İki tüy çeşidi olan Chihuahua cinslerinin de düzenli olarak banyo yapma ihtiyaçları vardır. Aylık olarak tırnak, kulak, göz ve burun bakımları yapılmalıdır. Özellikle banyo sırasında kulak ve göze fazla su değmemesine dikkat edilmelidir. Ağız ve diş sağlıkları için mutlaka haftada 1 veya 2 kez dişleri fırçalanmalıdır.

Chihuahua cinsleri soğuk havalara karşı çok dayanıksızdır. Dışarıya çıktıklarında mutlaka kazak ya da mont tarzı kıyafet giydirilmelidir, yoksa hemen üşürler ve titremeye başlarlar. Ev soğuksa bile bundan etkilenirler, özellikle kış aylarında rahat edebilmeleri için ev sıcak olmalıdır.

Şivava Özellikleri
Şivava Özellikleri

Chihuahua Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklıdırlar ve genetik problemlerinin olmadıkları bilinir. Sadece soğuk algınlığı romatizma ve boğaz rahatsızlıkları gibi sorunlara yatkınlık gösterebilirler. Ayrıca küçük vücuda sahip oldukları için kilo almaya elverişlidirler. Beslenmelerine dikkat edilmeli, yani az ama sık yeme klişesi uygulanması daha iyi olacaktır.

Chihuahua cinslerinin kafalarının üstündeki molera (bıngıldak) yetişkinlik dönemlerinde kapanması gerekmektedir. Moleranın kapanıp kapanmadığını anlayabilirsiniz, kafa üstüne dokunduğunuzda elinize yumuşaklık hissiyatı gelir. Eğer kapanmazsa yaşamları boyunca açık kalabilir ve sorun yaşamamaları için kazalardan korunmalılardır. Ayrıca pörtlek ve çıkıntılı gözleri oldukları için ekstra dikkat etmeleri gerekmektedir. Ortalama yaşam ömürleri 14-18 yıl kadar belirlenmiştir.

Chihuahua Egzersizi

Enerjili ve hareketli köpekler oldukları için etrafta dilediğince koşmayı çok severler. Çanta ve kucak köpeği olarak bilinirler ama sağlıkları için yürüyüş yapmalıdırlar. 30 dakika kadar oyuncaklarla oynamak, sahipleriyle saklambaç oynamak, kovalamaca, parkta oynamak, diğer köpeklerle arkadaş olmak vb. gibi aktiviteler yapılmalıdır.

1 km kadar yürüyüşler veya çok hafif tempolu yürüyüşler onlara yeterli gelecektir. Chihuahua cinsleri yeterince egzersiz yapmazlarsa ve hareket etmezlerse üstlerindeki birikmiş enerjiyi atamazlar. Sonucunda ısırma, havlama, hırçınlık vb. gibi olumsuz davranışlarda bulunabilirler.

Chihuahua Eğitilebilir mi?

Uyanık ve zeki köpeklerdir, ayrıca itaatkar oldukları için sahiplerinin her dediğini yapmaya meraklıdırlar. Eğer yavruluk dönemlerinde eğitime başlanırsa daha hızlı ve kesin sonuçlar alınabilir. Mutlaka eğitimde lider vasıflı ve kararlı bir kişiliğe bürünmelisiniz, aksi halde alfa rolünü üstlenerek sahiplerini eğitmeye çalışırlar.

Tuvalet eğitimi verildikten sonra mutlaka yabancılara ve çocuklara karşı mesafeli olmamaları için sosyalleştirme eğitimleri verilmelidir. Pozitif kelimelerle, sevgi dolu hitaplar kullanarak ve sıcakkanlı olarak eğitime devam edilmelidir. Psikolojik ve fiziksel baskıdan mutlaka uzak durulmalıdır, aksi halde çok yanlış şekilde eğitilmesine neden olursunuz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?