Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi90
Egzersiz Gereksinimi90
Oyunculuk95
Zeka Seviyesi70
Sahibine Şefkat90
Köpeklerle Dostluk75
Hayvanlarla Dostluk75
Yabancılarla Dostluk80
Eğitilebilirlik35
Bakım İhtiyacı75
İlgi İhtiyacı90
Sıcaklık Hassasiyeti40
Ses65
Bekçilik40

Birçok ünlü ismin hayranlık duyduğu Bull Terrier cinsleri günümüzde de çok popülerlerdir. Görünüş ve karakter bakımından da çok farklı köpeklerdir.

Dövüş ve kanı seven insanlar, iddialar üzerine köpekleri dövüştürmeyi çok severler. Hatta güçlü köpekler sadece köpeklerle değil, diğer yırtıcı hayvanlarla da dövüştürülüyordu. Özellikle boğalara karşı güç göstersin diye 1835 yıllarında en güçlü iki köpeği, yani Bulldog ve İngiliz Terrier cinsleri çiftleştirilerek Bull ve Terrier meydana gelmiştir.

Bu cinsin çok büyük hayranı olan birisi Bull ve Terrier köpeklerinden tamamen beyaz bir köpek meydana getirmek istedi. Beyaz renkte olan İngiliz Terrier ve Dalmaçyalı Köpeğini çiftleştirerek bembeyaz bir köpek elde etti. Adını da Bull Terrier koydu ve çok kısa süre içerisinde tüm halkın dikkatini çekmeye başardılar. Çok asil duruşları oldukları için o zamanın erkekleri daha fazla dikkat çekmek için yanlarında Bull Terrier cinslerini gezdiriyorlardı.

Daha sonra soyluların ve seçkin kişilerin gözde köpekleri olarak fazlasıyla değer gördüler. Özellikle kaslı, heybetli ve güçlü oldukları için kendilerini savunma şekilleri çok beğenildi. Bu fiziksel özellikleri sayesinde dövüşlerde kullanıldılar ve her cins köpeği alt ederek birçok başarı elde ettiler. Hem kibar hem de yetenekli köpekler oldukları için “Beyaz Şövalye” olarak hitap edildiler.

Her şey güzel giderken 1900’lü yıllarda başka bir Terrier köpekle çiftleştirildi. Ortaya farklı tüy rengine sahip olan Bull Terrier cinsleri çıktığı için AKC (American Kennel Club) tarafından ilk etapta kabul edilmediler. 1936 yılında tekrar tanıtılarak AKC tarafından beyaz ve diğer tüy renkleri olan Bull Terrier köpeklerinin her türlü tüy rengi eşit olarak görülerek cins olarak kabul edildiler.

Bull Terrier Özellikleri
Bull Terrier Özellikleri

Bull Terrier Özellikleri

Oyuncu Dolores Del Rio, yazar John Steinbeck ve eski başkan Wilson vb. tam bir Bull Terrier cinsleri hayranıydılar. Özellikle Amerika’nın Alaska bölgesi bu cinse büyük hayranlık duydukları ve turistler tarafından da çok ilgi görüldüğü için Bull Terrier cinsi olan Patsy’nin heykeli yapılmıştır. Günümüzde bile hala popülerlikleri devam etmektedir ve genel olarak en çok sahiplenilen köpek cinslerinden birileridir. Bull Terrier cinslerinin tüm özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kökeni: İngiltere
  • Ortalama Boyutları: 23-33 kg
  • Ortalama Ağırlıkları: 54-57 cm
  • Renkler: Beyaz, Siyah, Kızılımsı, Bakır, Krem ve Kahverengi tonları (genellikle beyaz tüy üzerine siyah desenler)
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Dış görünüşlerinden sert, güçlü, kaslı ve heybetli dursalar da aslında çok sıcakkanlı köpeklerdir. Hiç beklenmedik şekilde komik hareketleri vardır ve herkesi kendilerine güldürebilirler. Sahiplerine çok sadıklardır ve evdeki aile fertleriyle de çok iyi anlaşırlar. Sürekli ilgi gördükleri için sahiplerinden yüz bularak şımarabilirler. Oyuncu köpekler olduklarından bazen sınırlarını aşarak yaramazlık yapabilirler ve sahiplerine de yorabilirler.

İyi eğitildilerse yabancı insanlara ve hayvanlara karşı çekingen davranmak yerine fazlasıyla sıcakkanlı davranırlar. Eğer iyi eğitim verilmezse atası olan Bulldog cinslerinden gelen hırçınlıklarını gün yüzüne çıkarabilirler. Hatta çoğu zaman başlarına buyruk olarak hareket ederler ve bağımsızlıklarını ilan ederek sahiplerini dinlemeyebilirler.

Fazlasıyla hareketli ve enerjik köpekler oldukları için onları sakin görmeniz imkansızdır. Sürekli sahipleriyle beraber oyun oynamak ve egzersiz yapmak isterler. Yalnız kaldıklarında veya yeterince ilgi göremediklerinde durup dururken yüksek sesle havlamaya başlarlar. Canları sıkıldıkları için kendilerine oyun ararlar, çoğu zaman kuyruklarını takip ederek kovalamaya başlarlar ve sonucunda çok komik bir görüntü oluştururlar.

Fiziksel Özellikleri

Orta boyutlu köpekler olsalar da boyun ve bacak kısımları uzundur. Doğuştan iri kemikleri vardır, düzenli egzersizler sonucu kemikleri ve kasları daha da belirgin haline gelir. Bull Terrier cinslerinin, diğer köpeklere göre daha farklı kafa yapıları vardır. Genel olarak kafaları yuvarlaktır ama alından çene kısmına kadar kavissiz şekilde uzundur. Yani yandan bakıldığı zaman üçgene yandan görünüşü gibi kafa görünümleri vardır.

Bull Terrier cinslerinin ince, sivri ve orta büyüklükte kulakları vardır. Gözleri de o kadar miniktir ki, uzaktan bakıldığında sanki gözleri hiç yokmuş gibi görünür. Yakından bakıldığında küçük, çekik ve koyu renkli gözlere sahip oldukları fark edilir. İki gözünün de aradaki mesafeleri birbirine yakın olmaları Bull Terrier cinslerinin en belirgin özelliklerinden bir tanesidir.

Kısa, sık, yoğun ve düz tüylere sahiptirler. Bull Terrier cinsleri beyaz tüy ve diğer renkli tüy olmak üzere ikiye ayrılırlar. Genellikle görülen Bull Terrier köpekleri beyaz tüylere sahiptirler ama sadece kafalarının belirli bölgelerinde farklı renklerde desenler görülebilir. Diğer renkli tüylere sahip olanlar ise siyah, kızıl, kahverengi, kahverengi, krem ve beyaz karışımı tüylerle karşılaşılabilir.

Bull Terrier Bakımı

Bull Terrier cinslerinin tüyleri kısa oldukları için bakımları da oldukça kolaydır. Tüylerinin daha sağlıklı olması için uygun fırça veya yeni geliştirilen taraklı eldivenlerle haftada 1-2 kez taranmalıdır. Bull Terrier cinsleri çok tüy dökmezler, sadece her köpekte olduğu gibi mevsimsel olarak tüy döküşleri yaşanır. Yine de düzenli olarak taranırsa tüy dökülmeleri seyrekleşecektir.

Çok kirlenmedikleri ve çamura girmedikleri takdirde banyo yapma ihtiyaçları yoktur. Sadece düzenli aralıklarla nemli bezle silmek yeterli olacaktır. Tırnaklarının uzama hızlarına göre tırnakları kontrol edilerek düzenli kesilmelidir. Bunun yanında kulak, göz ve ağız kontrolleri yapılarak uygun solüsyonlarla bakımları yapılmalıdır.

Bull Terrier Cinsi
Bull Terrier Cinsi

Bull Terrier Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı köpeklerdir ama kulak hastalıklarına yatkınlardır. Özellikle işitme, sağırlık, enfeksiyon ve diğer kulak sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirler. Sahiplenildikten sonra düzenli olarak veterinere giderek genel ve kulak muayenesinden geçmelidirler. Erken teşhis her zaman hayat kurtardığı için bir sorun varsa bile hemen tedaviye alınarak yeniden hayata bağlanabilirler.

Bull Terrier cinslerinin vücutları kilo almaya elverişli oldukları için sağlıklarını tehdit alına almayan mama markaları kullanılmalıdır. Mamalarının içeriğine çok dikkat edilmeli ve beslenme tablosu oluşturularak günlük beslenmeleri yapılmalıdır. Ev yemeklerinden uzak kalmalılar, eğer verilmesi gerekiyorsa daha çok et ürünleri tüketerek almaları gereken vitamin değerleri karşılanmalıdır.

Bull Terrier Egzersizi

Bull Terrier cinsleri hareketli ve enerjik oldukları için günlük egzersiz seviyeleri yüksektir. Sahipleriyle beraber 2-2,5 km yürüyüşler ve 1-1,5 saat kadar da oyun oynamaları gerekir. Toplarla oynamayı çok sevdikleri için geniş bir alanda top oynayabilir veya nesneleri atarak geri getirmeleri istenebilir. Kovalama, saklambaç ve benzeri oyun türlerini çok sevdiklerinden mutlaka egzersiz rutinlerinin içerisinde dahil edilmelidir.

Çok meraklı ve dikkatli köpekler oldukları için tasmasız oldukları zaman insanların veya hayvanların peşlerinden giderek aniden gözden kaybolabilirler. Özellikle uzun yürüyüşlere çıktığınız zaman en uygun tasma kullanılmalı ve başka yöne gitmeleri engellenmelidir. Oyun oynanacak zaman dikkatleri nesnelerde olacakları için tasma takmalarına gerek yoktur.

Bull Terrier Eğitilebilir mi?

Daha önce hiç köpek yetiştirmeyenler için Bull Terrier cinsleri pek uygun değildir. Eğitimleri zor oldukları için hiç bilgisi olmayan insanları yorarak köpeklere olan duygularını bir anda değiştirebilirler. Yavruluk dönemlerinde eğitilmeleri bir nebze daha kolaydır ama eğitim verilecek dönemi kaçırırsanız, bir şeyler öğretmeniz zor olabilir.

Başlarına buyruk davranacakları için sahiplerini pek sallamayabilirler ve bir anda alfa konumuna geçebilirler. Bunu önlemek için yavru Bull Terrier sahiplenmeli ve en çok sevdiği oyunları kullanarak basit komutları içeren dersler verilmelidir. Daha kapsamlı eğitilecekse bir köpek yetiştiricisinden veya veterinerlerden yardım alınması iyi olacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?