Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat70
Köpeklerle Dostluk30
Hayvanlarla Dostluk30
Yabancılarla Dostluk40
Eğitilebilirlik30
Bakım İhtiyacı40
İlgi İhtiyacı85
Sıcaklık Hassasiyeti10
Ses10
Bekçilik10

Günümüzde kolay bulunmayan köpek cinslerinden biridirler. Sahiplenmek zor olacağı için uzman köpek yetiştiricilerinden bilgi alınmalıdır.

Basenji köpekler, dünya üzerinde evcilleştirilen ilk köpek cinsleri olarak bilinmektedirler. Haliyle evcil köpeklerin en eskisi olan Basenji köpeklerin anavatanları Kongo yani Afrika’dır. Bir iddiaya göre Basenji cinsleri Mısır zamanlarında yaşadıkları, hatta Mısır Firavunlarına hediye olarak takdim edildikleri söylenmektedir. Eski Mısır sanatlarında görselleri olduğu ve herkes tarafından tanındıkları da iddia edilmektedir.

“Köpekler nasıl yetiştirilirse öyle gider” diye bir söz vardır ya, bu söz tam olarak Basenji cinslerini anlatıyor. Bir iddiaya göre Basenji köpeklerinin vahşi olarak yetiştirildiği ve Kongo nehirlerinde yaşamlarını sürdükleri söylenmiştir. Daha sonra arazilerde avcılık için kullanıldılar ve keskin görüşleri sayesinde avcıların bir numaralı yardımcıları olmuşlardır. Zıplama gibi özellikleri de oldukları için insanların ve hayvanları kolaylıkla görebiliyorlardı.

Basenji Özellikleri
Basenji Özellikleri

1900’lü yılların başlarında Basenji cinsleri Batıya tanıtıldı ve ilk olarak İtalya’ya gönderilmesi gerektiğini düşündüler. Avrupa ülkelerine götürülen köpekler bir süre sonra hastalığa yakalanıp öldükleri için Basenji cinsleri İtalya’ya gidemediler. 1930’lu yılların sonlarına doğru ithal yöntemiyle birkaç Basenji cinsleri toplanıp İngiltere’ye gönderildiler. 1937 yıllarında Basenji cinsleri İtalya’da mükemmel bir popülerlik kazandılar ve kısa sürede ünlü oldular. Hatta 1950 yıllarında kitap ve filmlerde rol alarak dünya çapında tanınmayı başardılar.

1982 yıllarında köpek yetiştiricileri Basenji cinsleri hakkında düşünce ayrılığına düştüler. Basenji köpeklerinin genetiğinde hastalıkları tespit edip tedavi yöntemlerine başvurmak için Kongo’dan birkaç tane daha Basenji istediler. Kongo’dan gönderilen köpekler, oradaki Basenji cinslerinin tüy renginden farklı olmalarına rağmen kabul ettiler. Basenji cinslerinin yetenekli oldukları ama yeterince iyi havlayamamaları göz önünde tutularak gözetleme köpeği olarak kabul edildiler.

Basenji Köpek Cinsi Özellikleri

Geçmişleri iddialar üzerinde kurulu olan Basenji cinsleri, yine de dünya çapında ünlü olmayı başardılar. Aslında eskiden yeterince ilgi gören ve bir numaralı köpek haline geldikten sonra günümüzde neden ünlerinin düştükleri de merak konusudur. Basenji köpek cinslerinin fiziksel ve karakter özellikleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra onlar hakkında daha fazlasını merak edeceğinizden eminiz. İşte Basenji köpek cinslerinin özellikleri;

  • Kökeni: Kongo (Afrika)
  • Ortalama Boyutları: 41-45 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 11-13 kg
  • Renkler: Bakır, Kahverengi, Karamel, Kestane, Kızılımsı, Siyah, Beyaz, Kestane-Kırmızı-Siyah, Kestane, Karamel-Beyaz, Karamel, Beyaz- Siyah (tüy üzerinde gölgelikler ve desenler vardır)
  • Diğer Adı: Yok
Basenji Köpek Cinsi
Basenji Köpek Cinsi

Karakter Özellikleri

Meraklı, zeki, dayanıklı, sevimli ve inatçı karakter özelliklerine sahiptirler. Kimi zaman alınganlıkları üstünde olur ve sahiplerinin her türlü hareketlerine alınabilirler. Bazen de duygusal taraflarından eser kalmaz ve hırçınlıkları tutarak sahiplerini yorabilirler. Yani kısacası Basenji cinsleri için ikizler burcu diyebiliriz 😀

Basenji köpekler iyi eğitildikleri zaman son derece sıcakkanlı ve sevgi dolu olurlar. Diğer hayvanlarla, insanlarla iyi anlaşarak hemen sosyal davranabilirler. İyi eğitilmedikleri zaman ise yabancılara karşı çok mesafeli dururlar ve hayvanları kovalayabilirler. Hatta bağımsız davranarak kendi başlarına buyruk takılabilirler.

Bu cins köpeklerin tıpkı kediler gibi karakter özellikleri vardır; yani kediler istedikleri zaman kendilerini sevdirip, istemedikleri zamanda sahiplerinden kaçıyorlarsa Basenji cinsleri de aynı öyledir. Kendisine fazla güvendikleri için ona hangi şey doğru geliyorsa onu yapar ve pek söz dinlemezler. Canları istedikleri zaman sahiplerinden komut alırlar, istemedikleri zamanda çok iyi görmezden gelirler.

Çevik, hareketli ve akıllı köpekler oldukları için onları durdurmak çok zordur. Evde dururken pencerede gördükleri ufak sineği bile fark ederler ve onu yakalayana kadar kan ter içinde kalırlar. Dışarıya çıktıklarında ise daha önce o yoldan geçen insanların ve hayvanların kokularını takip ederek iz sürmeye çalışırlar. Tasmasız dışarı çıkarıldığında aniden gözden kaybolma ve sahiplerini kaybetme olasılıkları çok yüksektir.

Fiziksel Özellikleri

Orta büyüklükte ve kare vücut yapısına sahip köpeklerdir. Kafaları, vücutlarıyla orantılıdır ama genel olarak büyüktür. Alın ve kaş bölgelerinde Basenji cinslerine özgü kırışıklıklar bulunmaktadır. Bu kırışıklıklar onları olduklarından daha farklı duygu durumunda gösterirler. Burun bölgeleri genellikle beyazdır, bu fiziksel özellik sayesinde burunları daha küçük durur.

Bacakları uzun oldukları için çok yükseğe zıplayabilirler ve hızlı koşabilirler. Basenji cinslerinin kuyrukları kıvrım şeklindedir ve her zaman sırt bölgelerinin üst kısmında durur. Kısa, tek katmanlı, parlak ve ipeksi tüylere sahiptirler. Genellikle bakır, kızılımsı, kahverengi, siyah, beyaz, karamel, kestane, kırmızımsı olmak üzere karışık tüy renkleri vardır.

AKC (American Kennel Club) renk skalasına göre Basenji cinslerinin göğüs, kuyruklarının uç kısımları ve ayak bölgelerinin mutlaka beyaz renk olması gerektiği söylenmektedir. Vücutlarının belirli bölgelerinde beyazlıklar, gölgelikler ve desenler görülür ama her zaman ana renklerinden daha fazla beyaz tüyleri olmalıdır. AKC’nin belirttiği bu bilgi sayesinde safkan Basenji köpek cinslerini bulmak ve sahiplenmek daha kolay olacaktır.

Basenji Köpek Cinsi Bakımı

Davranışları kedilere benzerlik gösterdiği gibi tıpkı onlar gibi çok titiz cinslerdir. Gününün çeyreğinden fazlasını kendilerini temizlemek için kullanırlar. Zaten kendi bakımlarını üstlendikleri için sahiplerinin ekstra bir şey yapmasına pek gerek kalmaz. Tüyleri de kısa olduğu için tüy dökmezler ama bakımları için haftada 1-2 kez tarama işlemi yapılmalıdır.

Basenji cinsleri bir şeyler çiğnemeyi çok severler. Rahatlıkla çiğneyebilecekleri ve ağız-diş sağlığını etkileyemeyecek oyuncaklar alarak saatlerce oyalanmaları sağlanabilir. Eğer çiğneme oyuncakları alınmazsa evde gözüne kestirdikleri her şeyi çiğneyebilirler.

Yemek yemeye bayılırlar, dolayısıyla kilo almaya elverişli yapıları vardır. Ortalıkta yemek bırakmamaya dikkat edilmelidir, çünkü herhangi bir yiyecek kokusu alırlarsa ne yapar ederler onu bulurlar ve yemeden rahat etmezler. Gereğinden fazla mama yememeleri için mama poşetlerini ulaşamayacakları yere kaldırmakta fayda var.

Basenji
Basenji

Basenji Köpek Cinsi Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı ve herhangi bir genetik rahatsızlığı olmadıkları bilinen köpek cinsleridir. Sahiplenildikten sonra düzenli aşı, genel muayene ve beslenme takipleri yapıldığı takdirde sağlıklı şekilde hayatlarını sürdüreceklerdir. İyi bakıldığı sürece yaklaşık 12-15 yıl kadar yaşama ömürleri vardır.

Basenji Köpek Cinsi Egzersizi

Enerjileri yüksek oldukları için egzersiz seviyeleri de yüksektir. Düzenli olarak sahipleriyle beraber 3 km kadar hafif yürüyüşler, 2 saat kadar da oyun oynamalıdırlar. Oyun parkurlarında atlama, zıplama, koşma, nesne yakalama, saklambaç, eşyayı geri getirme vb. gibi oyunlar düzenlenerek enerjilerini atmaları sağlanmalıdır.

Kesinlikle tasma takmadan dışarıya çıkarmamalısınız. İz sürme, koku ve merak duygularına kapılıp aniden gözden kaybolabilir. Eğer kendi bahçeniz, kapalı terasınız veya güvenli alanınız varsa bir müddet tasmasız dilediğince hareket etmesine izin verebilirsiniz.

Yalnız kalmayı sevmedikleri için sahipleri olmadan egzersiz yapmayı hiç sevmezler. Onları bahçeye, dışarı salmak ve kendi kendilerine oynamasını istemek çok yanlış olacaktır. En azından günlük 24 saatinizin 2 saatini dostunuza ayırırsanız, fiziksel ve psikolojik olarak çok sağlıklı bir köpek olacağından emin olabilirsiniz.

Basenji Köpek Cinsi Eğitilebilir mi?

Bağımsız ve kafalarına göre hareket eden cinsler oldukları için eğitim süreci zorlu geçebilir. Sahiplerinin sözünü dinlemeleri, bağımsız davranmamaları, insanlarla ve hayvanlarla sosyalleşmeleri için mutlaka yavruluk dönemlerinden itibaren eğitilmelidirler. Eğer yetişkin Basenji cinsi sahiplenirseniz, artık kendi karakterini buldukları için eğitim sürecinde alfa rolüne geçerek kendilerini üstün görebilirler.

Çok akıllı ve dikkatli olmalarına rağmen safa yatarak sizi görmezden gelebilir ve sanki hiç yokmuşsunuz gibi davranabilirler. Siz konuşurken “bir sinek mi vızıldıyor?” edasıyla etrafa bakarak umursamaz davranırlar 😀 Pes etmeden motive kazanmaları için ödül mamaları ve bolca sevgi kullanarak eğitim süreci tamamlanmalıdır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?