Kedilerin süt yapması konusunda besinler başrolde oynamaktadır. Emziren anne kediler için hangi gıdaların süt yapıcı etkiye sahip olduğunu biliyor musunuz?

Kediler için hamilelik dönemi, gıda takviyesinin ve beslenme ihtiyacının arttığı önemli bir zaman dilimini kapsamaktadır. İştahta aşırı bir artış gözlemlenebilir ve yeme oranları ikiye katlanabilir. Dolayısıyla bu durum karşısında kedilerin yeme ihtiyacı ve beslenmesi dikkate alınmalıdır. Hamilelik boyunca gerekli besin takviyesi, hem yavrunun gelişimi için hem de yavrular adına süt oluşmasını sağlamak için önem arz etmektedir. Sizlerde kedilerinizin süt yapması için ne verileceği sorusunun cevabını arıyorsanız tam adresindesiniz. Çünkü konuyla ilgili tüm bilgileri sizler için açıkladık.

Hamilelik Döneminde Beslenme Süreci Nasıl İlerlemeli?

Sevimli dostlarınızın hamilelik döneminde beslenme süreci şu şekilde ilerlemelidir; Öncelikle dişi kedilerin beslenme oranı, yetişkin bir kedinin aldığı besin ihtiyacından daha fazla olmalıdır. Kediler için protein ve karbonhidratın fazla olduğu gıdaları tüketmek en verimli beslenme süreci olacaktır. Bir diğer yandan sindirimi daha kolay olacak gıdaların tercih edilmesi kedilerin sağlığını korumasına yardımcı olacak faktörlerdir.

Hamileliğin diğer yarısı yani kedilerde süt oluşma evresinde ise; besinlere olan ihtiyacın en şiddetli olduğu ve aksatılmaması gerekilen evreden oluşmaktadır. Kediler, doğum yaptıktan sonra yüksek oranda protein içerikli süt ürettikleri için emzirme sürecinde bol miktarda protein içerikli gıdalara ihtiyaç duyar. Kedilerinizin süt miktarının artmasını istiyorsanız, bu beslenme sürecine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Anne Kedi İçin Öncelikli Olarak Bilinmesi Gerekenler

Kedilerin hamilelik sürecinde, kedinin karnında yavrular büyümeye başladıkça anne kedinin midesi daralmaya başlar. Özellikle de doğuma 15-20 gün kala mide hacminin küçülmesi, sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Hamileliğin bu evrelerinde anne kedinin iştahının kapanmaması için çok dikkatli olunmalıdır. Bunu önlemek için öncelikle protein ve enerji miktarı yüksek olan gıdaların verilmesi gereklidir. Protein ve enerji miktarı yüksek olan yavru mamaların verilmesi, iştahı kapalı olan kediye çok besin vererek zorlamamayı önler. Böylece anne kedi hem az miktarda besin tüketmiş olur hem de alacak enerji miktarının hepsini almış olur. Ayrıca yavru mamaları, emziren anne kedilerin süt oluşumunu sağladığı için öncelikli besin kaynağı arasında yer alması gerekir.

Anne Kediye Süt Yapması İçin Ne Verilir?
Anne Kediye Süt Yapması İçin Ne Verilir?

Anne Kedinin Sütü Nasıl Artar?

Anne kedilerin emzirme sürecinde beslenmesinin ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Şimdi kedinin sütü nasıl artar sorusunu şöyle cevaplayalım;

 • Özellikle verilmesi gerekilen yiyeceklerin başında bağışıklık güçlendirici gıdalar ve vitaminler yer almalıdır. Emziren kediler, süt verdiklerinde yavrularının bağışıklık sistemini güçlendirirler. Ancak kendi bağışıklıklarının zayıflamaması için bu tür güçlü besinleri tüketmelidirler. Bu şekilde anne sütünde de artış görülecektir.
 • Zengin enerji ve protein içerikli mamalar alınmalıdır. Bir taraftan anne sütü artarken bir taraftan da yavrular sağlıklı bir şekilde besleneceklerdir.
 • Her zaman ulaşabileceği yerde bolca temiz su ve mama bulunmalıdır. Susuz kalmamaları önem taşımaktadır.

Kedilerde Süt Yapan Besinler Nelerdir?

Peki, kedilere süt yapması için hangi gıdalar verilir? sorusuna cevap arıyorsanız, minik dostlarımıza özel gıdaları şöyle sıralayalım;

 • Anne kedi için öncelikle her gün yumurta verilebilir. Emziren anne için büyük oranda süt yapıcı bir etkiye sahiptir.
 • Kırmızı et veya ciğer protein açısından önemlidir.
 • Yeşil kabak, patates ve brokoli gibi besinler haşlanarak çorba şeklinde anne kediye verilebilir.
 • Yavru kedi maması olarak isimlendirilen ve besin oranı yüksek olan mamalar, en ideal süt yapıcı gıdalardır.
 • Tavuk veya balığın haşlanarak verilmesi, protein değeri yüksek olduğu için süt oluşmasını sağlar.
 • Yoğurt ve peynir de süt yapıcıdır.

Emziren anne kediler için hamilelik dönemi ve hamilelik sonrası iki ayrı önemli süreçlerdir. Sizlerin de hamile veya emziren kedilerimiz varsa açıklanan bilgileri dikkate almanızı tavsiye ederiz. Kedileriniz yavrularını besleyecek kadar süt üretemiyorsa kediye süt yapması için ne verilir? başlıklı bu yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca görüş ve yorumlarınızı belirtmek için sitemize yorum bırakabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediye Süt Yapması İçin Ne Verilir?".
 • Sinan

  Ydavrularin gözleri açılmış yürüyorlar ve ama çok sakin davranıyorlar normalmi

  Çok

 • Luna

  benim kedim daha yeni doğum yaptı 2 3 gün oldu ve o 1 2 gün içerisinde kedisini alıp kuma gömmeye çalışıyor neden bileniniz varsa lütfen yardımcı olun

 • F. Betül t

  Kedimiz doğum yaptı 4yavrusu oldu ikisi ikişer gün aralıkla öldüler malesef bitaneside ölğcek gibi vücudu soğuk ve zor nefes alıyor enson kalanın kilosu daha iyi çok üzülüyoru mama verirkende dikkat ediyoruz proteini fazla olan mama ve temiz su veriyoruz ne yapabiliriz başka yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Raziye

  Merhabalar, anne sütümü arttırmak istiyorum yavrularım çok zayıflar.

 • Sütlaç Hanım

  Merhaba, patates ve kabağı haşlayıp aynı su ile tavuk göğsünü de haşladım. Bunları püre yapıp haşladığım sudan ekledim. Kedim bayıldı… Öneriniz için çok teşekkürler. Bu tarif ile sütün kalitesinin artacağından şüphem yok.

 • Mayamm

  Merhaba, dün kedim doğum yaptı ve yavruların yanında pek durmuyor bizden birini yanında istiyor. Biz yoksak oda çıkıp geliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Birde yavru kedi maması kullanıyorum ama kedim onu pek yemiyor yaş mama veriyorum yavrular için ve anne kedi için sıkıntı olur mu?

 • Kumru

  Bahçede baktığım kedim doğum yaptı. Kendisi hasta solunum yollarında problem var, ilaç versek yavrulara zarar verir mi?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar, veterinere danışarak ilaç mı vereceksiniz; yoksa kendiniz mi ilacı temin ettiniz?

  • Anonim

   Veterinere danışmadan ilaç vermeyin. Antibiyotik tedavisi iğne verdi üç gün süte geçmeyen, vücut direnci düşmüştü

 • Napim!?

  Yani fena değil kedim anne olduğu için girdim buraya cevabını da buldum thank you💗

 • Elawq

  Merhabalar dün okuluma bir kedi yavruladı. Anne kedi daha 7-8 aylık falan. Küçük yaşta doğurduğundan mı bilemem sadece bir yavrusu var. Bugün fark ettim ki annenin memeleri kupkuru ve süt yok gibi duruyor. Her ne kadar emin olmasam da sorum şu anne kedinin sütü olmayabilir mi?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar.
   Evet, tıpkı yeni doğum yapmış kadınlar gibi kedilerinde sütü olmayabilir veya çok az gelebilir. Bu tamamen süt kanallarının tıkalı veya dar olmasıyla alakalı bir durumdur. Büyük ihtimalle anne kedinin süt kanallarında bir sıkıntı varmış gibi. Eğer anne kedi zayıfsa, yüksek gıdalı mamalar ile beslenmeli ve ek olarak ciğer, tavuk, et vb. gibi gıdalar verilmelidir.

 • nazik

  Merhaba iş yerimizde bir sokak canımız var ve doğum yaptı temiz bir şekilde kendisine ve bebişlerine bakıyoruz. Kaliteli bir mama ve her daim temiz su bulunduruyoruz, fakat yavrulardan bir tanesi normalden daha zayıf gibi çok beslenemediğini düşünüyorum ama sizin bakış acınız nedir ve yapılması gereken bir şey var mı?

  • Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar,
   Zayıf olan bebek kedi annesini yeterince emmiyor olabilir. Özellikle o yavruyu annesini daha rahat emebilmesi için sürekli yanına götürmelisiniz. Eğer annesini emmiyorsa veya annesi emzirmiyorsa yaş mama, tavuk parçaları, ciğer parçaları ya da kıyma gibi ek besinler vererek kilo alımını sağlayabilirsiniz. Zayıf olan yavru bebekler risk altında sayıldıkları için daha fazla ilgilenmelisiniz.

 • Anonim

  Peki hangi marka mamayı tercih etmeliyiz emziren annede?

  • İğwuuğ

   Evet hangi mamayı tercih etmeliyiz ya?

   • Anonim

    Royalcanin bebek maması kullanmak en iyisi.

    • Emel

     Royal Canin’i veterinerler ve petshoplar önermiyorlar.. Hills veya ND öneriliyor.

   • Emel

    Royal Canin’i veterinerler ve petshoplar önermiyor fazla aromalı ve yeterince besleyici olmadığını söylüyorlar. Bir süre Hills yavru kullandım şimdi ND yavru kedi maması diye bir marka var ona geçtim Hills’e göre daha kaliteli ve besleyici.

  • Emel

   Hills veya ND