Kedilerin göz renkleri hepimizin dikkatini çekmiştir. Kedilerin göz rengi ne zaman belli olur? veya değişir mi? bugünkü yazımızda bu konuya değindik.

Kedilerin göz rengi değişir mi? kedilerle ilgili merak edilen konulardan birisidir. Kediler pek çok canlıdan ayrıcalıklı olarak muhteşem bir göz yapısı ve rengine sahiptir. Estetik açıdan hayranlık uyandıran bu durum, bizi kedilerin göz rengi ile ilgili bilgiler araştırmaya ister istemez sevk ediyor. Kedilerde bizi kendilerine çeken pek çok güzel özellikler vardır ve gözler de bunlardan birisidir. Kedilerin göz ve göz renkleri pek çok ressamın açıklamakta zorlandığı bir estetiğe sahiptir. Kedilerin bu büyüleyici özellikleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdik.

Kedilerin Göz Renginin Özellikleri

Kedilerin göz renklerinin değişimden bahsetmeden önce genel olarak kedilerin göz rengi ile ilgili özelliklerden bahsedelim: kedi göz bebeği etrafında yer alan bölge ‘’iris’’ olarak isimlendirilir. İris tabakası, epitelyum ve stroma olmak üzere iki katmandan oluşur. Bu tabakalarda melanosit adı verilen pigment üreten hücreler yer alır. Epitelyumda bu pigment hücreleri daha sık bir şekilde yer alırken, stromada ise daha seyrek bir yapıda bulunur.

Kedilerin göz bebeği çevresindeki irislerde melanositlerin üretmiş olduğu pigmente ‘’melanin’’ ismi verilir. Melanin kedilerin kürk renginden göz renginin ne olacağına kadar pek çok önemli işlerde rol alır. Buna göre kedilerin irisinde melanin sayısı ne kadar çoksa, kedilerin göz rengi de o derece koyu olur. Bu koyuluk en fazla bakır renktedir ve siyah gibi koyu renkler kedi gözünde olmaz.

Kedi Göz Rengi
Kedi Göz Rengi

Mavi Gözlü Kedilerde Melanin Yoktur

Kedilerin göz renginin belirlenmesi irislerindeki melanin yoğunluğundan kaynaklı olduğunu söylemiştik. Kedi göz renginin açık ya da koyu renkte oluşu bu melanin yoğunluğu ile ilgilidir. Hal böyle olunca yeşil ve mavi gözlü kedilerde bu durum nasıldır? sorusu akla gelebilir. Mavi ya da yeşil gözlü kedilerde pigment hücresi yoktur. Gözleri yuvarlak olduğu için ışık yüzeyden kırılarak mavi renk oluşmasını sağlar.

Kedilerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Kedilerin göz rengi ne zaman belli olur? bu sorunun yanıtını da vermeye çalışalım. Kediler dünyaya geldiklerinde gözleri öncelikle mavi renktedir. Bu durumun nedeni, yavru kedilerin henüz melonistlerinin çalışmamasıdır. Yavru kediler büyümeye başladıkça gerçek anlamda göz renkleri de belirmeye başlayacaktır. Kedilerin göz rengi değişimi yavru kedilerin bu gelişimiyle alakalıdır. Yavru kediler 4-6 hafta arasında olduklarımda göz renkleri de yavaşça belirmeye başlar. 4 aylık yetişkin olduklarında göz renkleri kedilerin tam olarak oturur.

Kedilerin Göz Rengi Değişir mi?
Kedilerin Göz Rengi Değişir mi?

Yavru Kedilerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Yavru kedilerin göz rengi ne zaman belli olur? sorusunun yanıtını da yazımız içerisinde yer verdik. Dediğimiz gibi yavru kediler ilk doğduklarında göz renkleri belli değildir. Büyümeye başladıkça ve tam olarak yetişkin olunca göz renkleri de ayrıntılı olarak ortaya çıkar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?